Příspěvek Prozkoumejte Česko na Wikidatech: druhý díl zajímavých Wikidata Queries na blogu Wikimedie Česká republika je volným pokračováním příspěvku Prozkoumejte Česko na Wikidatech: 10 nejlepších Queries datového žurnalisty z července 2017. Tentokrát jsou díky Wikidatům a SPARQL zobrazeny Železniční tratě v Česku, Díly pořadu Gebrian VS na mapě nebo Citace vědeckých článků – srovnání českých univerzit, na níž publikující autoři působí.
Na stránkách české komunity Fedory vyšel zajímavý článek o tom, jak se generují flatpakové balíčky z již existujících balíčků RPM.
Donald Ervin Knuth, přední informatik a emeritní profesor na Stanfordově univerzitě, rozšířil svou mnohasvazkovou odbornou monografii The Art of Computer Programming (TAOCP), v českém překladu Umění programování, o Volume 4, Fascicle 5. Donald Knuth svou novou knihu představil ve své přednášce Pi and The Art of Computer Programming.
Arsenij Zinčenko v zápisku sdílí technické poznámky o tom, co je to „klíčenka“ (keyring) v Linuxu a v desktopovém prostředí, jak to souvisí se Secret Service a D-Bus, včetně příkladů. Význam těchto služeb spočívá v uložení a následném poskytování autentizačních údajů.
V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …
Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) vydalo verzi 1.0 základní specifikace WebAssembly a po HTML, CSS a JavaScriptu prohlásilo WebAssembly za čtvrtý oficiální jazyk pro web.
Hlasování o obrázku v okně O Inkscapu 1.0 pokračuje druhým kolem. Ze 124 obrázků postoupilo do finálního hlasování 5 s nejvíce hlasy. Výsledek hlasování bude zveřejněn po jeho ukončení, tj. po 15. prosinci.
Společnost Purism představila mobilní telefon Librem 5 USA. Jedná se o telefon Librem 5 vyráběný v USA. Předobjednat jej lze za 1 999 dolarů. Librem 5 lze předobjednat za 699 dolarů.
Jsou to přibližně 2 roky, co mi k mé spokojenosti věrně sloužil starší Celeron 266MHz se Slackwarem jako brána do netu a současně jako pokusný vývojářský server. Až do teď. Doma byly furt námitky, kolik že to žere elektřiny a kdo to má platit a taky že to furt vrčí ve skříni (disk byl vážně docela hlučný). No jelikož se má zase zdražovat el. energie a vůbec vše, tak jsem se rozhodl k radikálnímu řešení - server vypnout a jako NATovací router si pořídit nějakou tu malou krabičku za pár šupů. A tak se i stalo a teď tu na mě vesele bliká 3COM 3CR860-95, tak jsem zvědavý, jak to s ním půjde...
Jasné mi ale je, že nikdy už to nebude takové, jako když jsem si na tom starém stroji rozjel a napsal vše, co jsem zrovna potřeboval a měl pak radost jako dítě, že vše funguje, jak chci... Pokud ale krabička nesplní má očekávání, půjde z domu a starý ale dobrý Celeron 266MHz se Slackwarem půjde naopak zpět... do skříně
Tiskni
Sdílej:
byl použit nestandardní zdroj s vyšší účinnostíHmmm, takže jde skutečně o naprosto běžný počítač
Všechny mnou uváděné údaje o spotřebě jsou skutečně naměřené wattmetrem, což doporučuji i vám.A umí ten wattmetr správně měřit spínané zdroje? Pokud ne (což je případ většiny běžných levných wattmetrů), budou výsledky dost zkreslené.
Těch 6,5 W je diskutabilních a záleží to na okolnostech a samozřejmě na značce routeru.Značku a typ jsem uvedl, zmíněná spotřeba je z technické specifikace výrobce. Neměřil jsem to a ani nemám čím to změřit (musel bych si odpovídající wattmetr někde půjčit).
Měřil jsem schválně jeden PC s Celeronem 266 MHz a bere cca 16 W, což je srovnatelné s routerem!To bych chtěl tedy vidět. To bylo zase nějaké superpřesné měření wattmetrem od conrada, co? Jenom pro sronávní, takovu spotřebu má tak notebook, pokud zrovna nic moc nedělá. A to bez započítání ztrát na zdroji.
Navic nevim, cemu rikas plnohodnotny pocitac.Asi jsem nepoužil nejvhodnější termín. Myslel jsem klasický "stolní" počítač s běžnou deskou (např. micro-ATX), běžným procesorem a běžnými paměťovými moduly. Prostě nic optimalizovaného na spotřebu.
Na druhou stranu.... podobne vykonnej zdroj bych umel sehnat.... takovej, co by zral stejne jako ten tvuj uzasnej router :D. (Priznavam, byl by to router, akoratze bych si na nem mohl pustit ten jabber, web, databazi apod.).To samozřejmě není problém. A svůj router nepovažuji za úžasný, nýbrž za plnící to, co od něj požaduji.
Jasne.... kdyz si koupim hw router, za par let se to srovna. Ale pokud bych na nem chtel jeste rozjet tohle vsecko.... tak jednak budu muset koupit jeste nejakej disk.... a jednak s tim budu mit vic prace :) (a cas jsou penize, ne?).Já jsem ovšem psal o tom, že mít jako domácí router je to luxus. Na typickém domácím routeru neběží tohle všechno, požadavky na něj kladené bývají mnohem nižší. A typický uživatel není linuxák, který si tam chce rozjet první poslední, nýbrž BFU vyžadující fungování základních služeb. Dokonce i já, ač se považuji za linuxáka, radši používám "krabičku" (přesněji řečeno dvě, ale to má zase jiné důvody), přestože by mě jedna nebo dvě stovky za elektřinu příliš netrápily a dokonce tu mám i nevyužitou mašinu, na které by to mohlo běžet.
zrychleni nacitani stranek je vskutku obrovskeTakové problémy jsem řešil v době trvalého připojení přes GPRS (dnes je většina DNS dotazů zodpovězena do 50 ms). Dnes načítání stránek brzdí něco úplně jiného - především reklama, a to hlavně flashová, a zadruhé JS/AJAX chrlení, které je dnes už na každé druhé stránce.
na abc je ještě únosnéPokud to ovšem není to padající listí od výrobce nepříliš dobrých aut