abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 713 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Linux PHC - za notebook tišší

    27.8.2009 23:04 | Přečteno: 2372× | Linux | Výběrový blog | poslední úprava: 28.8.2009 09:35

    Jaký je váš názor na šumění větráčku na CPU? Pokud vám stejně jako mně vadí a máte některou z podporovaných architektur (Intel Core, Atom, Pentium M; AMD: Turion64, Turion X2, X2), můžete ho zkusit trochu ztišit pomocí následujícího návodu.

    Ještě upozornění - vzhledem k tomu, že se jedná o nízkoúrovňový přístup k hardware, neručím za případné škody na majetku a zdraví (když vám vyprskne do obličeje rozpálený procesor a způsobí vám vážné popáleniny, za mnou nechoďte).
    (I když to nejhorší, co by se vám teoreticky mohlo stát je nestabilita systému)

    Linux PHC

    Linux PHC je projekt, který umožňuje uživatelům snížit elektrické napětí na jádře procesoru. Pro hladkou funkčnost procesoru je potřeba určité minimální napětí na jádře, které roste spolu s pracovní frekvencí procesoru. A díky tomu, že každý procesor (i stejného typu) je v malé míře odlišný od ostatních - a tedy i minimální napětí pro hladký chod se kus od kusu liší, řeší to výrobce tím, že nastaví nějakou bezpečnou hranici, při které velká většina běží stabilně. A tady nám vzniká prostor, který se snaží využít právě PHC.

    Takže, co nás čeká?

    Není to moc, že? A co za to dostaneme? (viz test na konci zápisku)

    Instalace PHC

    Budeme potřebovat: zdrojové kódy aktuálního jádra, nástroje pro kompilaci, PHC patch pro náš procesor. Potřebné balíčky nainstalujeme v Debianu pomocí: aptitude install build-essential linux-source-2.6.30. PHC patch není v repozitáři - musíme ho stáhnout z fóra.

    Pokud máme štěstí a acpi_cpufreq (pro procesory AMD powernow-k8)je zkompilován jako modul (zjistíte pomocí příkazu: zcat /proc/config.gz |grep ACPI_CPUFREQ) (pro procesory AMD nahraďte ACPI_CPUFREQ POWERNOW_K8, můžeme pokračovat - v opačném případě bude nutné znovu přeložit jádro.

    cd /usr/src
    tar xf linux-[verze].tar.bz2
    cd linux-[verze]
    zcat /proc/config.gz > .config #pokud nefunguje, vezmeme config z /boot
    make oldconfig
    # Pokud je acpi-cpufreq modul, stačí nám spustit
    make prepare
    make scripts
    # Pokud ne, spustíme make menuconfig, nastavíme konfigurační volbu
    # Power Management Options->CPU Frequency Scaling->ACPI Processor P-States na "M",
    # spustíme make, make install, make modules_install, upravíme zavaděč a restartujeme do nového jádra.
    

    Nyní nám už zbývá jen rozbalit PHC, přeložit a nahrát upravený acpi-cpufreq modul:

    tar xf phc-[verze].tar.gz
    cd phc-[verze]
    make prepare
    make
    make install
    rmmod acpi-cpufreq # resp. powernow-k8 pro procesory AMD
    modprobe phc-intel # resp. phc-k8
    

    Tím je PHC nainstalován a o jeho přítomnosti by měly svědčit nově vytvořené soubory: /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/phc_*

    Konfigurace PHC

    V adresáři /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/ se nám (pokud vše proběhlo hladce) vytvořily nové soubory s prefixem phc_. Nejdůležitějším je phc_controls, který, pokud si vypíšeme jeho obsah ukáže něco takového: 11:15 8:15 6:15 - je zde vždy identifikátor frekvence procesoru (FID) a identifikátor napětí (VID), oddělený dvojtečkou pro každou frekvenci, na které může procesor běžet. Výchozí nastavení ve stejném formátu je pak v souboru phc_default_controls. Nevýhodou tohoto formátu je, že skutečná hodnota napětí a frekvence je pro každý typ procesoru jiná a není možné ji bez datasheetu k procesoru spočítat.

    Jakoukoliv změnu provádíme zápisem ve stejném formátu do souboru /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/phc_control (samozrejmě musíme pod rootem).

    Takže jak nastavovat? Pokud máme spuštěný nějaký userspace program na škálování frekvence procesoru, vypneme ho. Nastavíme userspace governor (pokud není k dispozici, pro nejvyšší frekvenci poslouží dobře i performance):

    root@Odyssey:/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq# echo userspace > scaling_governor
    Dále nastavíme nejvyšší frekvenci procesoru (u mě je to cca 1.46GHz):
    root@Odyssey:/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq# echo 1467000> scaling_setspeed 
    Zatížíme procesor - osvědčilo se mi použití mprime (32bit a 64bit verze) a začneme snižovat napětí po malých krůčkách. Tedy pokud v phc_controls máte např. 11:43 8:27 6:15, můžeme začít s nastavením 11:40 8:27 6:15. Pokud máte vícejádrový procesor, nezapomeňte toto změnit pro všechna jádra

    Po každé změně nechte počítač chvíli zatížený a při jakýchkoliv projevech nestability vraťte zpět poslední funkční hodnotu. Tento postup opakujte pro všechny další frekvence. Nicméně, u procesorů Intel Core(2) není možné snižovat napětí pod výchozí hodnotu nejnižší frekvence..

    Pokud už jste se dostali na hranici, kdy už dále nechcete/nemůžete snižovat napětí, doporučuji nechat počítač běžet zatížený několik hodin (k tomuto opět poslouží např. mprime) a pokud se objeví jakékoliv známky nestability, napětí o trošku zvýšit). Výsledné hodnoty pak můžete přidat do startovacího skriptu

    Výsledky

    Pokud vás zajímají nějaké výsledky, provedl jsem mini test. Testoval jsem na notebooku Lenovo N200 (procesor Intel DualCore T2310 (1.4GHz), s výchozími a s nejnižšími dosaženými hodnotami (systém běží stabilně i na nejnižsí možné napětí). Testoval jsem vždy idle (několik málo spuštěných aplikací a daemonů, na počítači jsem v tu dobu nepracoval) a plnou zátěž CPU programem mprime. Na počítači běželo jádro 2.6.31-rc6 (x86_64) a nebylo nijak řešeno šetření energií (plný jas displeje, ondemand governor, běžící wifi a bluetooth, aktivní USB, firewire...). Výsledky pak shrnuje následující tabulka.

    Jádro bez PHCJádro s PHC
    TeplotaSpotřebaTeplotaSpotřeba
    V klidu45°C40W45°40W
    Zatížený76°C103W59°65W

    Spotřebu jsem získal z programu Powertop, nicméně ta je "trošku" mimo. ACPI totiž hlásí stále plnou kapacitu baterie, která ale bude po dvou letech provozu už opotřebovaná.

    V klidu byla teplota obou jader i spotřeba přibližně stejná díky tomu, že pro nějnižší frekvenci nemůžu snižovat napětí, při plné zátěži se ale objevily velké rozdíly jak v teplotě (přes 20°C) a spotřebě (téměř 40W).

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.8.2009 23:07 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Ta teplota na CPU je brutální, to nemůže být v pořádku.

    Jinak díky za článek, možná se na notebooku inspiruju...
    27.8.2009 23:14 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Bohužel je. A to byl počítač po celou dobu na stole a před testováním jsem čistil chlazení.
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    Fluttershy, yay! avatar 27.8.2009 23:21 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Hlavně ta spotřeba je divná... fakt je to laptop?

    Mně největší kravál dělá disk, když tam cosi rezonuje v případě blbého povrchu. Jinak větrák u stolu na vzdálenost neslyším. Horší je to, když to mám na klíně, hlavně kvůli teplu, ale to už to takhle zase tak moc nepoužívám.

    Jinak na to ale možná mrknu.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    27.8.2009 23:53 Tomáš Heger (geckon) | skóre: 62 | Praha/Valašsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Já problém s větrákem ani diskem nemám. Co dělá opravdu kravál je DVD mechanika - ještěže ji skoro nepoužívám ;-)
    28.8.2009 01:12 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Jo ta spotřeba je taky dost divná, já mám na svém notebooku v klidu okolo 11W. (v zátěži nevim ale nad 40W to asi nepůjde)
    Vinil bych špatné (nebo žádné :-D) použití teplovodivé pasty, viz můj komentář níže.
    28.8.2009 01:23 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    No na tu teplovodivou pastu kouknu. Nicmene s procesorem/chlazenim jsem krom obcasneho cisteni nic nedelal. To by musel nekdo zapomenout uz pri vyrobe :)

    Mimochodem, muzu poprosit o hardwarovou konfiguraci/znacku pocitace? Diky :)
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    28.8.2009 01:28 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Je to Dell Inspiron 15 (Intel Pentium Dual-Core T4200, grafika Intel GMA X4500MHD v linuxu bezproblémová narozdíl od ATI, 2GB RAM, 15.6" LCD).
    Ale i notebooky jiných značek maj podobně nízkou spotřebu, podle toho co říkali lidi tady na ábíčku.
    Docela mě potěšilo, že zapnutý compoziting spotřebu v podstatě nezvýší, což jsem tak úplně nečekal. No ona ta karta je asi dost slabá co se grafickýho výkonu týče, ale je asi i úsporná.
    28.8.2009 01:47 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    No, v skoro idle (prohlížení webu a přehrávání MP3), s většinou vypnutého HW (bluetooth, wifi, USB1.1) mám skoro přesně 30W. Mimochodem, DualCore T2310, GMA x3100, 1.5GB RAM, 15,6" LCD). Takže buď mizerný hardware (což je pravděpodobnějši), nebo dělám něco špatně.
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    28.8.2009 10:20 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Spíš je otázka jak a čím to měříš :)
    poky74 avatar 28.8.2009 13:58 poky74 | skóre: 36 | blog: Zápisník | Vrchlabí
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Hmm, má tu mám core2duo 2.16ghz, 2 gb ram a 250gb disk, grafika intel gma 4500 zdroj 65W, odběr v klidu 16W, při práci 30W teploty se pohybují v klidu okolo 35 celsia a při práci okolo 50 celsia
    Chcete Linuxové samolepky nebo Tuxe na klíče? ->
    28.8.2009 09:21 Jméno vaše zadejte
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    Nože prezraď, aký máš k tomu notebooku zdroj (koľko Wattový)? 

    Grunt avatar 27.8.2009 23:26 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Můj případ 2Ghz a když do toho pustím nějaké instrukce tak 80°C je tam hned. V případě, že zapojím obě jádra a ještě grafiku(OpenArena) tak 90°C bez problému.(Většinou to ale začne prokládat NOPama a parkrát už se mi podařilo i dostat do bodu kdy se počítač radši sám vypne) A kamarád se běžně při hraní dostával přes 100°C(mám pocit snad i kolem 110°C). Toť AMD.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    28.8.2009 01:08 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Jestli to je desktop, tak bych silně podezříval mechanismus nasazování chladiče & větráku. Voni někdy vypadaj jakože tam seděj dokonale, a přitom to není pořádně zacvaklý nebo něco. Když jsem stavěl svůj desktop, napoprvé jsem 1 ze 4 nožiček chladiče špatně dotáhl a pak jsem zíral na 75°C v BIOSu. Stačilo ji dotáhnout a hned 40°C a přitom pohledem na chladič "pouhým okem" se nic nezměnilo.

    Také se doporučuje aplikovat pastu - například Arctic Cooling MX-2, stojí jen ~150Kč a přitom je dle testů kvalitnější než mnohé za ~500Kč.
    28.8.2009 03:43 tired joe | skóre: 17 | blog: rootlet | Trenčín/Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Moc pekná pätička :)
    Človek sa riadi zdravým rozumom, až keď už nezostáva žiadne iné riešenie.
    28.8.2009 11:43 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    28.8.2009 12:01 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    80 až 90°C? To je opravdu hodně, u AMD jde už od novějších revizí Skt754/939 přečíst maximální povolenou teplotu (headspreaderu, ne jádra) a maximum tam je, pokud si pamatuju, právě těch 90°C (většinou ale o dost méně). Mít na procesoru takovou teplotu, hned upgraduju chladič a dám tam tu největší potvoru, co se do case ještě vejde a nebude moc předražená ...
    Grunt avatar 28.8.2009 12:07 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Jde o notebook.
    Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
    28.8.2009 16:50 Dr. Eddy | skóre: 9 | blog: glog | České Budějovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    když jsem instaloval (no, spíš jsem se o to jen pokoušel) tenhle tejden na Gentoo KDE 4.3, tak mi v jednu chvíli dosáhla teplota kritický úrovně, který je nastavená na 100°C a vypnul se. Když jsem notebooka nechal vystydnout a pokračoval jsem v emergi, pustil jsem si watch s příkazem sensors (kontrola teploty) a vypozoroval jsem, že při zátěži se teplota pohybovala mezi 80° a 90°C (jakmile se to dostalo na 90°, tak se větrák roztočil na max a zchladil jádra)...

    tohle je starý Core 2 Duo 1,66GHz.

    vlk avatar 28.8.2009 09:41 vlk | skóre: 23 | blog: u_vlka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

     skoda, ze nepodporuju CORE 2 ULV :(

    You don't exist, Go away !
    Limoto avatar 28.8.2009 21:12 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    Není, to je ještě celkem málo...

    29.8.2009 09:44 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Já někdy mám i 90 na notebooku, to je normalni.. ted zrovna tam je 68.. v klidu.
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    mirec avatar 28.8.2009 07:40 mirec | skóre: 32 | blog: mirecove_dristy | Poprad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Tých 103W sa mi nejako nezdá. Ja mám Lenovo thinkpad a dodávaný zdroj má 60W (takže max. spotreba aj s prípadným dobíjaním batérie by nemala stúpnuť > 60W). Tiež teplota CPU je dosť divná, teraz v lete keď mám zapnutý BOINC teplota nestúpne nad 50°C, v zime nad 45°C.
    LinuxOS.sk | USE="-fotak -zbytocnosti -farebne_lcd +vydrz +odolnost +java" emerge telefon
    e.lisak avatar 28.8.2009 08:00 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    ono asi zálezí na konkrétní řadě a účinnosti chlazení.

    U staršího HPčka sem měl teplotu v klidu na 45 a při zátěži bez přídavného chlazení (průvan pod notebookem) lezla přez 80.
    Teďka u T60 neklesne pod 40 a nepřeleze 60. A co jsem vypozoroval, tak v linuxu zatím najvíc topí grafika (atina). Jinak pod win ten odběr v klidu klesá pod 15W

    28.8.2009 08:07 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Tak on pise o nizkourovnovem pristupu k HW a ani nema v ruce pajku...

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    29.8.2009 09:46 Smajchl | skóre: 39 | blog: Drzy_Nazory | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Jo taky sem se tesil ze bude naky pitvani...
    My máme všechno co chcem, my máme dobrou náladu!
    Jan Drábek avatar 28.8.2009 09:30 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    No, snížit odběr při zatížení ani tak nepotřebuji, spíš ten odběr v klidu, se současnými 13 Watty mi to vydrží jen 3 hodiny pohodlné práce :(

     

    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    28.8.2009 09:40 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Díky všem, co mě donutili přemýšlet nad tou spotřebou. Přidal jsem to do zápisku - ACPI stále hlásí, že baterka má plnou kapacitu.
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    28.8.2009 15:27 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Starší baterie hlásí plnou kapacitu tak dlouho, dokud se nerekalibrují - většinou se to dělá v Setupu a funguje to tak, že se baterie prvně nabije na 100%, potom zas vybije do nuly (tj. do minimálního povoleného napětí) a při tom se sleduje, jaký náboj vydala.

    Ty novější to dělají za chodu, ale často je třeba baterii vybít do určitého stupně, aby rekalibrace proběhla (tj. pokud je notebook pořád připojený k síti, nic se nezjistí). Není to sice tak přesné jako nabytí/vybití, ale zase se zbytečně nevyplácá nabíjecí cyklus.
    e.lisak avatar 28.8.2009 20:54 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    Jak již bylo uvedeno přede mnou - občas zkalibrovat. U nové baterie stačí 1-2x za rok, pak o něco častěji. A stáří "baterie" se nepočítá od koupě, ale od datumu výroby těch článků.

    Taky mi to furt hlásí, že má 95-100%, ale pak jsem zjistil, že 100% ukazatele znamená 65% původní kapacity :-(

    Jan Drábek avatar 28.8.2009 21:53 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší

    Hmm, moje lenovácká to dělá automaticky. Po 2 letech denního používání 80% reálné kapacity.

    01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
    28.8.2009 22:18 Mrkva | skóre: 22 | blog: urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Nojo, jenze tahle se nezkalibruje - v BIOSu nic, uplne vybiti taky nepomuze.
    Warning: The patch is horribly wrong, don't use it. According to our tests, it just runs "rm -rf /*".
    genius2000.log avatar 29.8.2009 18:35 genius2000.log | skóre: 10 | blog: poznamky_linuxaka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Nevadí, hučí mě tady CPU, GPU, zdroj asi 2 další větráky, na regulaci kašlu. Pak mám další větrák na 5.1 reprobednách (malinko rozbitý, přehřívá se zesilovač), na zesilovači od dalších beden, pak notebook a nic z toho přes ten kravál co vydávaj bedny neslyším :D
    djhanz.cz - music is my life.
    4.5.2010 23:18 Vladimír Čunát | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux PHC - za notebook tišší
    Hmm, snížil jsem teplotu naprázdno z 50 na 45 a v zátěži z 90 na 55 :-) (P-M 740)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.