abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.4. 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    22.4. 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 699 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    17.6.2018 23:21 | Přečteno: 4513× | Linux a IT | Výběrový blog

    Otestoval jsem nový Linux Mint 19 a na to, že jde zatím o betaverzi, je dost dobrá.

    Jako dlouholetý uživatel Mintu jsem tentokrát zkusil betaverze 32bitového i 64bitového systému nainstalovat na různé počítače: (1-4) 64bit, (5) 32bit: (1) VirtualBox VM na svém linuxovém notebooku (Core i5 2.generace, 16 GB RAM, serverové SSD), (2) VMWare VM na Win10Pro (desktop s Core i5 6.generace, 8 GB RAM a obyčejným SSD), (3) svůj starší notebook Dell Precision M4400 (Core2Duo, 4 GB RAM, obyčejný HDD), (4) ještě starší notebook Acer (jakési Pentium M Dual Core, 2 GB RAM, HDD) a pak (5) úplně nejstarší desktop ještě s AMD Athlon XP 2600+, 1,5 GB RAM a HDD (cca 2003) tj. 32bit jednojádro bez podpory SSE2 (!).

    screenshot plochy

    Instalátor je klasické Ubiquity a za poslední roky se v něm moc nezměnilo. Co jsem ale systematicky zkoušel, je namísto výchozího nastavení zkoušet instalovat celý systém do BTRFS formátovaného kořenového oddílu, a ve většině případů ještě do oddílu šifrovaného pomocí LUKS. V případě instalace do nešifrovaného oddílu to je jednodušší, stačí zvolit ruční instalaci, vytvořit oddíl /boot formátovaný jako  ext4 co má třeba 500 MB a pak oddíl / formátovaný jako btrfs co zabírá zbytek místa. Instalátor je chytrý a do oddílu btrfs vytvoří dva podsvazky (subvolumes), jeden se jménem „@“ a druhý „@home“. Do podsvazku @ se pak ukládají všechny soubory, které patří do / a tento subvolume je připojen jakožto oddíl /. Do podsvazku @home se ukládá obsah složky /home a tento podsvazek je paralelně připojen jako /home. Má to velkou výhodu v tom, že je pak možné dělat snímky (snapshoty) toho poddoddílu @ se všemi daty operačního sysytému, ale nikoli uživatelskými soubory, a ty používat jako „body obnovení“ po libovolné aktualizaci systému, a kdykoli poměrně snadno nastartovat starší verzi systému, pokud by po nějakém hraní si s konfiguračními soubory nebo aktualizaci jádra či jakéhokoli jiného balíčku systém nefungoval, jak má. Paralelně pak jde dělat „body obnovení“ i uživatelských dat klidně v jiných intervalech než data systému a s jinou dobou, než se starší verze odstraní. Nedá se mluvit o „zálohování“, neboť vše se nachází na stejném disku. I tak ale šikovná věc a podstatné je, že nástroj, co to všechno umí a lze to v něm rychle naklikat, je v Linux Mint 19 integrovaný a jmenuje se TimeShift a v průvodci po skončení instalace je na něho jasná reklama a doporučení jej nakonfigurovat pro automatické snapshoty systému nebo i uživatelských dat. TimeShift lze používat ve dvou režimech, v režimu snapshotů umožněných souborovým systémem BTRFS jsou snapshoty systému okamžité a jsou hotové za sekundu. Pokud je disk naformátován klasicky jako EXT4, zbývá v TimeShiftu funkce to dělat přes rsync a hardlinky na všechny soubory, což nakonec funguje trochu podobně, ale vytváření i mazání snapshotů poskládaných z tisíců hardlinků je hodně pomalé a jen prvotní snapshot trvá na klasickém disku desítky minut.

    Instalátor dokáže nainstalovat systém i do šifrovaného BTRFS oddílu, ale je to komplikovanější. Je třeba vytvořit nešifrovaný malý oddíl /boot formátovaný jako EXT4 stejně jako v prvním případě, ale potom vytvořit to, co v instalátoru se jmenuje jako „fyzický svazek pro šifrování“ což je oddíl šifrovaný pomocí LUKS. Co instalátor v tuto chvíli po zadání šifrovacího hesla udělá je ale, že vnitřek tohoto šifrovaného oddílu rovnou naformátuje jako ext4, aniž by se zeptal. Lze ale v druhém kroku tento odemčený oddíl (pokud je ten šifrovaný sda2, tak instalátor ten odemčený připojí jako sda2_crypt) přeformátovat na jiný souborový systém, tj. i BTRFS, říct, že na něm má být přípojný bod / a instalátor si s tím poradí a nainstaluje se i na šifrovaný BTRFS.

    V čem instalátor v případě použití BTRFS selže a což je dlouho známý a hlášený bug, že pokud není na disku nikde oddíl pro swap, tak potichu na kořenový oddíl vytvoří soubor „/swapfile“ a ten nastaví, aby se při startu připojil jako odkládací prostor (tj. přidá záznam do /etc/fstab). Problém je v tom, že BTRFS souborový systém nepodporuje swap soubory a připojení pak nebude fungovat a při každém bootu to bude hlásit chyby a swap stejně fungovat nebude. Už v průběhu instalace lze vlést do připojeného pododdílu @ a ručně řádek v /etc/fstab zakomentovat nebo smazat, a případně smazat i soubor „swapfile“, případně to lze udělat i po restartu.

    64bitová verze Cinnamonu i MATE, a 32bitová verze MATE fungují všechny dobře, rychle a způsobně. Úplně bez komplikací byl VirtualBox,  VMWare a Dell Precision s nVidia Quadro FX 770M s open source ovladačem nouveau.

    Problémy s grafikou byly u starého Aceru s integrovanou Intel grafikou GMA cosi to dělalo psí kusy a bylo potřeba najít nějaký obskurní parametr pro grub, aby nuceně deaktivoval nějaký S-VIDEO výstup. U stařičkého desktopu s AMD Athlonem fungovala integrovaná grafika, ale jen v 4:3 rozlišeních a nikoli full-HD, a AGP nVidia GeForce 7600 GT nefungovala u jádra 4.15 s nouveau ovladačem a staré ovladače od nVidie jsou verze 304, které už v nových jádrech bez speciálních patchů nefungují. Zprovoznil to až downgrade jádra na verzi 4.9, kde už nouveau fungoval a grafika naskočila ve fullHD. Předpokládám, že všechny aspoň trochu rozumně novější grafiky od Intelu, nVidie i AMD na všech normálních počítačích budou fungovat out-of-the-box, já to zkoušel na 10-15 let starých plečkách, kde výrobci už dávno nedělají ovladače pro moderní operační systémy. Bez šance bych asi byl i kdybych se tam pokusil dát Windows 10.

    U starého notebooku se starou wifi kartou jsem musel doinstalovat po restartu balík b43-firmware, aby fungovala Broadcom wifi, k tomu bylo nutné připojit notebook Ethernetovým kabelem nebo připojit do USB podporovaný wifi dongle. U Dellu Precision, kde je novější 5GHz wifi taky od Broadcomu, stacož čilo využít Správce ovladačů a doinstalovat ovladač, který to nabízí (balík bcmwl-kernel-source). Doinstalace broadcom ovladačů je linuxová klasika, u emulovaných karet ve VirtualBoxu i VMWare vše funguje v pohodě a u počítačů s intel či atheros wifi čipsety taky vše zpravidla funguje hned samo.

    Graficky je jak MATE, tak Cinnamon pěkný, osobně přepínám do tmavého vzhledu Mint Y Dark, a všechny standardní aplikace se způsobně přepnou a vypadají jednotně a dobře. Esteticky vyhovující mi přijde i výchozí světlý styl, za poslední roky se moc nezměnil, což je dobře, není potřeba si každou chvíli zvykat na něco úplně nového.

    Grafická „Správa software“ kombinuje jak balíčky distribuované přes klasické „.deb“ soubory, tak i nově na distribucích nezávislé „flatpaky“. Stejný program jde někdy nainstalovat oběma způsoby.

    Celkem mě překvapilo, že systém je celkem reagující i na těch nejpomalejších počítačích, na které jsem ho zkusil nainstalovat. 10 let starý plastový Acer s mizerným procesorem, 2 GB RAM a diskem, kde už jsou nějaké vadné sektory, protože má notebook mizerné chlazení a v minulosti se disk brutálně přehřál, a dokonce i prehistorický Athlon XP, systém celkem zvládají, a dá se říct, že to je použitelné i na strojích, kde byly původně Windows XP. Problém je, že dnešní webové stránky už předpokládají něco lepšího, než tu bylo před 15 lety :-) Takže jednak některé prohlížeče se už ani nedělají pro 32bitové systémy, a pokud dělají, tak se nepíšou tak, aby se obešly bez procesorových instrukcí SSE2. Žádný aktuálně podporovaný mainstreamový webový prohlížeč nefunguje bez SSE2, takže 32bitová verze Mintu sice na starém Athlonu běží, ale nefunguje webový prohlížeč.  Uspěl jsem až u prohlížečů NetSurf a Otter Browser, které ještě stále lze zkompilovat s podporou jen SSE, nikoli SSE2 instrukcí, a používat tak i na takto starém hardwaru. V případě notebooku si dovedu představit nějaký use case to používat v kuchyni na recepty či internetová rádia nebo někde v dílně. Na regulérní používání to už moc není :)

    Shrnutí k Mintu 19 beta – IMHO není moc důvod se toho, že to zatím je „beta“, bát. Většina balíků je z Ubuntu 18.04 a to už je 2 měsíce v ostré verzi, „beta“ jsou jen ty předělávky, které odlišují Mint od Ubuntu, ale na něco, co by bránilo používání, jsem ani u MATE, ani u Cinnamonu nenarazil. Není to asi pro úplného nováčka, ale mírně pokročilý uživatel si s tím už hravě poradí a systém je velmi dobře vyladěný. Nezkoušel jsem Xfce, které sice na svém hlavním notebooku používám už mnoho let, ale předpokládám, že to taky bude fungovat rozumně.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    17.6.2018 23:56 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Instalátor dokáže nainstalovat systém i do šifrovaného BTRFS oddílu, ale je to komplikovanější. Je třeba vytvořit nešifrovaný malý oddíl /boot formátovaný jako EXT4 stejně jako v prvním případě, ale potom vytvořit to, co v instalátoru se jmenuje jako „fyzický svazek pro šifrování“ což je oddíl šifrovaný pomocí LUKS. Co instalátor v tuto chvíli po zadání šifrovacího hesla udělá je ale, že vnitřek tohoto šifrovaného oddílu rovnou naformátuje jako ext4, aniž by se zeptal. Lze ale v druhém kroku tento odemčený oddíl (pokud je ten šifrovaný sda2, tak instalátor ten odemčený připojí jako sda2_crypt) přeformátovat na jiný souborový systém, tj. i BTRFS, říct, že na něm má být přípojný bod / a instalátor si s tím poradí a nainstaluje se i na šifrovaný BTRFS.
    Cool. Tohle mě ve starších verzích trochu štvalo. Ne že by to asi nešlo, ale je to neintuitivní a pokud člověk neví, že to tak má udělat, tak na to jen tak nepřijde.
    18.6.2018 04:39 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    No ono to porad JE velmi neintuitivni, respektive kdyz jsi poweruser co vi presne co chce docilit a pochopi pojmy instalatoru a nespokoji se s ext4 a rozhodne se odemcene LUKS zarizeni rucne zvolit a znovu preformatovat, tak to nejak instalator zkousne. Ale to ze je treba mit ten /boot oddil bokem atd. se ten instalator samozrejme nezepta...

    Dovedu si predstavit i jinou moznost jak provest tou instalaci a vyberem oddilu. Momentalne takove to "preinstalovat cely disk Ubuntu/Mintem" a nebo "Rucni vyber"  jsou dva extremy. Ta jednodussi volba "nainstalovat" by jeste mohla obsahovat nejake "pokrocile nastaveni" ale ne zas az tak moc pokrocile, typu vyber "chci lety provereny system ext4 (a strucne info o vyhodach takoveho reseni i limitech), nebo "chci pokrocily btrfs" (a zase nejake vyhody treba ty rychle snapshoty, a nevyhody treba nejaka vyssi rizika ztraty dat,experimentalni filesystem a janevimco),a vedle toho zaskrtavatko "chci cely disk sifrovat" ano/ne. JIne filesystemy nez ext4 a btrfs jsou IMHO vhodne jen do te expertni instalace, sifrovani bych mozna v roce 2018 dokonce nabizel jako default a spis volit "opt out".

    18.6.2018 10:16 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    No ono to porad JE velmi neintuitivni, respektive kdyz jsi poweruser co vi presne co chce docilit a pochopi pojmy instalatoru a nespokoji se s ext4 a rozhodne se odemcene LUKS zarizeni rucne zvolit a znovu preformatovat, tak to nejak instalator zkousne. Ale to ze je treba mit ten /boot oddil bokem atd. se ten instalator samozrejme nezepta...
    Jo, já vím, kdysi jsem tu o tom psal blog, když to ještě neuměl vůbec: Mint 12 na šifrovaném disku (návod) + pár dojmů
    Dovedu si predstavit i jinou moznost jak provest tou instalaci a vyberem oddilu.
    Já mám zrovna na disku právě ext4 a uvažuji, že si koupím větší SSD (to chci už delší dobu) a při té příležitosti bych tam právě hodil btrfs na LUKSu. V tomhle mě tedy ten tvůj blog docela navnadil.
    18.6.2018 22:54 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    Uf, tak to teda byly dřevní doby to takhle šíleně hackovat. Já začínal na Mint 13, nicméně namísto nějakého LUKSu jsem tam už tehdy používal HW šifrování umožněné rozumným BIOSem a self-encrypting SSD, takže nevím už ani jestli u 13ky (12.04) už bylo šifrování podporované instalátorem nativně. U 17 (14.04) už určitě ano.

    17.6.2018 23:58 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Celkem mě překvapilo, že systém je celkem reagující i na těch nejpomalejších počítačích, na které jsem ho zkusil nainstalovat.
    Zkoušel jsi, jak se chová při kopírování větších dat na flashdisk? Zatím jsem ještě neviděl distribuci, která by se celá nesekala v defaultu.
    18.6.2018 04:46 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    Nezkousel, nenapadlo me to vubec jako nejaky test co bych mel delat. Jako je jasny ze zapis na ntfs nebo exfat je v linuxu relativne vic CPU-intensive nez nativni zapis do ext4 coz u pomalych procesoru bude citit, ale priznam se ze me to nikdy nepaadlo tohle konkretne nejak resit. Pokud budu chtit neco delat na tom Athlonu XP (a zkousel jsem na tom par hodin brouzdat po netu atd) tak mi musi byt jasne ze kdyz mam pusteny browser tak si muzu dovolit otevrit tak tri az pet zalozek maximalne a s nejakymi zurivymi alt-taby a prepinani do x dalsich aplikaci a delani nejakych I/O intenzivnich veci je potreba hodne omezovat. Kdyz ono dneska jedno okno Facebooku, druhe Gmailu, treti Google Drivu uz dost zatopi jak te RAMce tak CPU, LibreOffice6 taky neni tak usporne jako MS Office 2000 na Windows 98 ci XP a o prasackych "aplikacich" kdy jde o zaobaleny prohlizec se zavislostma v samostatnym okne (Slack apod.) co samy spolknou skoro 1 GB RAM nemluve :)

    18.6.2018 04:48 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    Ostatne velkou obezretnost co a kolik toho pustim soucasne jsem zvyklej delat i na tabletu (Dell Venue 11) s nejakym Atomem, 2 GB RAM, 64GB SSD a Win10Pro, tam zejmena ta RAMka je taky obrovsky limit a je treba zasadne hlidat aby to nezacalo moc swapovat, pak se na tom uz neda vubec pracovat.

    18.6.2018 10:20 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Problém je někde jinde - kvůli dementnímu nastavení[1, 2] se seká i můj domácí počítač, který by normálně dokázal emulovat počítač, který by emuloval počítač, na kterém by běžely windows XP, kde se celý desktop při kopírování nesekal vůbec. To nemá nic společného s vytížením CPU.
    18.6.2018 00:31 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Takže jednak některé prohlížeče se už ani nedělají pro 32bitové systémy, a pokud dělají, tak se nepíšou tak, aby se obešly bez procesorových instrukcí SSE2.
    Jak se tohle stane? Jako že je buildsystém Firefoxu tak zprasený, že když zjistí, že ho kompiluješ na x86_32, tak tam nafláká SSE instrukce i když jsi kompilátoru řekl, že je nemáš (-march=686)? Bohužel to nemám kde vyzkoušet, ale disassembloval jsem binárku Firefoxu pro i386 Debian a není v ní žádná instrukce pracující s xmm registry. V libxul.so jsou, ale dost málo, takže bych řekl, že to budou speciální verze některých funkcí s runtime detekcí CPU featur.
    18.6.2018 01:03 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Jak se tohle stane? Jako že je buildsystém Firefoxu tak zprasený, že když zjistí, že ho kompiluješ na x86_32, tak tam nafláká SSE instrukce i když jsi kompilátoru řekl, že je nemáš (-march=686)?

    Vyhozeni procesoru bez SSE2 se resilo uz pred osmi lety. Kdy se to vyhodilo realne nevim.

    Osobne bych tipl, ze to maji kvuli implementaci JavaScriptu, kdy se JIT dela mnohem lip, kdyz aritmetiku s plovouci radovou carku delas pres SSE2 (jako vsechno ostatni a vsude jinde) nez kdyz musis resit x87-based FPU s naprosto odlisnym pristupem...
    Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
    18.6.2018 01:17 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Vyhozeni procesoru bez SSE2 se resilo uz pred osmi lety.
    To jsou oficiální buildy od Mozilly, ne distribuční.
    Osobne bych tipl, ze to maji kvuli implementaci JavaScriptu, kdy se JIT dela mnohem lip, kdyz aritmetiku s plovouci radovou carku delas pres SSE2
    Samozřejmě, ale stejně tam musí být generický kód, když to jede i na ARMu i jinde.
    18.6.2018 04:33 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    Pokud Debian jeste dela buildy kde odstranuje pozadavek na SSE2 tak Ubuntu to uz rozhodne nedela, dokonce i samotne Ubiquity kde jsou takove ty lakadla co system bude umet je ve skutecnosti nejaky Webkit v tom okynku a ani  to na tom Athlonu nefungovalo a bylo tam prazdny okno. Zajimavy je ze nepodpora SSE2 je fakt domenou predevsim webovych prohlizecu,jinak snad vsechny ostatni normalni balicky v distribuci porad funguji i bez toho.

    Nova Fedora ale i v x86 buildu bude vse kompilovat s podporou SSE2 a IMHO se dalsi distra budou pridavat. Fedora je vic bleeding edge,ale Ubuntu muze byt klidne dalsi. Nicmene jelikoz 18.04 jeste vicemene funguje non-SSE a podpora byy mela byt 5 let tak to uz asi tyhle stroje nejak dozijou, byt teda otazka je jestli se postupne nebude zvysovat mnozstvi balicku co po nejake aktualizaci prestanou nahle fungovat tak jako se to uz stalo u tech prohlizecu :)

    18.6.2018 04:50 brozkeff | skóre: 13 | blog: Zpátky po 10 letech | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta

    "it seems like Firefox staring with version 49.0 (released yesterday), drops supports for non SSE2 CPUs as well, like Chrome did in 2014 since 2014 (Chrome 35 was the first version to drop non SSE2 CPUs support), Firefox 48.0.2 is now the last version to work in non SSE2 CPUs" (9/2016 - https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=50032)

    18.6.2018 14:27 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    tak tam nafláká SSE instrukce i když jsi kompilátoru řekl, že je nemáš (-march=686)?
    Taková kombinace voleb není validní:
    # gcc -march=i686 -msse2 z59.c 
    cc1: error: CPU you selected does not support x86-64 instruction set
    
    Ale nevím co by udělal inline assembler přímo ve zdrojáku.

    Jestli tedy konfigurační systém buildu nepřeparsuje uživatelské volby (byla by to prasárna, ale třeba buildroot to dělá), tak by to mělo jít zkompilovat s -march=i686 a -mno-sse2 a fungovat.
    18.6.2018 14:32 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Swap v btrfs funguje, ale jen přes loopback.

    OT?: když nefunguje swap kvůli přesouvání bloků sem a tam, funguje na btrfs vůbec mmap() na soubor?
    18.6.2018 18:45 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    když nefunguje swap kvůli přesouvání bloků sem a tam
    Já bych řekl, že problém bude spíš v tom, že při zápisu hrozí, že bude potřeba alokovat paměť - která při swapování došla.
    funguje na btrfs vůbec mmap() na soubor
    Proč by nemělo? Kernelu je při obsluze pagefaultu jedno, odkud tu stránku vyčaruje.
    18.6.2018 19:49 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Já bych řekl, že problém bude spíš v tom, že při zápisu hrozí, že bude potřeba alokovat paměť - která při swapování došla.
    Ale to bude potřeba i při swapu na loopbacku.
    Kernelu je při obsluze pagefaultu jedno, odkud tu stránku vyčaruje.
    Aha myslel jsem si že swap bude na nižší úrovni než mmap.
    18.6.2018 20:23 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkušenosti s Linux Mint 19 beta
    Vitejte!
    Pekna recenze a pozitivni zkusenosti. Timeshift mne zaujal a verzi s XFCE urco po vecerech testnu na cisty HDD
    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.