abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 19:33 | Zajímavý článek Marek Stopka | Komentářů: 1
dnes 17:55 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové verze 3.0.0 a krátce na to opravných verzí 3.0.1 a 3.0.2 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Přispělo 56 vývojářů. Aktualizována byla také dokumentace [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 01:11 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 3.0 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Její kódové jméno je Girona, dle názvu města, ve kterém proběhlo 15. setkání vývojářů QGISu. Přehled novinek i s náhledy a animacemi v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:33 | Zajímavý článek

Nadace Raspberry Pi vydala sedmašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a čtvrté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 18:33 | Komunita

Morevna Project, který stojí za řadou svobodného softwaru pro animátory (např. Synfig Studio, RenderChan nebo Papagayo-NG) a svobodnými (CC-BY-SA) animovanými filmy/komiksy Morevna (3. díl) a Pepper&Carrot: The Potion Contest (6. díl), sbírá do 1. března příspěvky na 4. díl svého animovaného filmu Morevna. Mezi odměnami přispěvatelům lze najít např. i videokurzy animace v Synfigu či Blenderu.

xHire | Komentářů: 0
včera 12:22 | Bezpečnostní upozornění

Ve středu vydaná "npm@next" verze 5.7.0 správce balíčků pro JavaScript npm (Wikipedie, Node Package Manager) přinesla řadě uživatelů Linuxu nečekanou nepříjemnost. V závislosti na způsobu instalace a ve spojení s příkazem sudo mohlo dojít ke změně vlastníka u systémových souborů, také například /. Chyba je opravena v před několika hodinami vydané verzi npm 5.7.1 [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
včera 10:00 | Nová verze

Byla vydána verze 10.5 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze integrovanou podporu Let's Encrypt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
22.2. 12:33 | Komunita

Příspěvek na blogu Signalu (Wikipedie) informuje o založení neziskové nadace Signal Foundation, jež bude zastřešovat další vývoj tohoto svobodného bezpečného komunikátoru běžícího také na Linuxu (Signal Desktop). Brian Acton, spoluzakladatel WhatsAppu, věnoval nadaci 50 milionů dolarů [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
22.2. 05:55 | Zajímavý článek

Článek na Fedora Magazine krátce představuje programovací jazyk Rust a několik zajímavých v Rustu naprogramovaných terminálových aplikací. Jedná se o alternativu k příkazu grep ripgrep, moderní barevnou alternativu k příkazu ls exa, příkazem cloc inspirovaný tokei a zvířátko v terminálu ternimal.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.2. 23:55 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Classics Return Bundle. Za vlastní cenu lze koupit hry Broken Sword 5 - The Serpent's Curse, Shadowrun Returns a Shadowrun: Dragonfall - Director's Cut. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 8,48 $) také Shadowrun: Hong Kong - Extended Edition, Wasteland 2: Director's Cut - Standard Edition, Age of Wonders III a Xenonauts. Při platbě 15 $ a více lze získat navíc Torment: Tides of Numenera a Dreamfall Chapters: The Final Cut Edition.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (0%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 449 hlasů
 Komentářů: 35, poslední 21.2. 19:51
  Rozcestník

  Kerberos a LDAP

  24. 9. 2008 | Jiří Mlíka | Bezpečnost | 12709×

  V dalším pokračování seriálu si budeme povídat o kerberizaci LDAP serveru OpenLDAP. V úvodu rozebereme, k čemu je dobrá podpora Kerbera u služby LDAP. Následně si ukážeme vlastní konfiguraci.

  Obsah

  Úvod

  link

  K čemu je vlastně podpora Kerbera v LDAP serveru dobrá? Sledujeme tím dva různé cíle. Prvním cílem je umožnit Kerberos autentizaci uživatele při přístupu k LDAP serveru včetně SSO. Tzn. chce-li uživatel z LDAP serveru data číst nebo je do něj zapisovat, budeme před takovou operaci zřejmě vyžadovat autentizaci. Nazvěme tento cíl kerberizací LDAP serveru.

  Druhým cílem je umožnit autentizaci uživatele pomocí jména a hesla (simple bind), pokud z nějakého důvodu nemůže Kerberos autentizaci použít a zároveň umožnit fungování populárního autentizačního mechanismu založeného na ověření uživatelského jména a hesla pomocí LDAP serveru (právě pomocí operace simple bind). Tento mechanismus používá např. PAM modul pam_ldap nebo autentizační modul Apache mod_auth_ldap a spousta dalších aplikací.

  Není-li nasazen Kerberos, jsou hesla uživatelů obvykle uložena v LDAP serveru, a tudíž je LDAP server dokáže pro autentizaci použít. Jak to však udělat v případě, kdy autentizaci obstarává Kerberos a LDAP server žádná hesla nezná? Nazvěme tento cíl delegováním autentizace na Kerberos.

  Jako server a klient nám poslouží naši staří známí stroje srv-infra1.firma.local a pc1.firma.local, perfektně nakonfigurované v předchozích dílech seriálu.

  Kerberizace LDAP serveru

  link

  Jak to funguje

  link

  Scénář fungování je stejný jako u jiných kerberizovaných služeb. Autentizovaný klient (uživatel), který již obdržel TGT, požádá TGS o tiket pro použití služby LDAP, s jehož pomocí se prokáže LDAP serveru. Pokud uživatel nemá možnost získat TGT a tiket služby LDAP, má smůlu a ke službě se nepřihlásí.

  Háček je v tom, že protokol LDAP nepodporuje Kerbera přímo. Spoléhá na Simple Authentication and Security Layer (zkráceně SASL). Obávám se, že bych se dopustil hrubých nepřesností, kdybych se pokoušel popsat SASL vlastními slovy. Pomohu si proto definicí z Wikipedie:

  SASL je autentizační framework pro použití v komunikačních protokolech, který vyděluje autentizační mechanizmus z aplikačního protokolu. Teoreticky je možné, aby jakýkoliv aplikační protokol, který používá SASL, používal libovolný autentizační mechanismus, který SASL podporuje...

  Více o této problematice OpenLDAP versus SASL naleznete na openldap.org.

  Konfigurace serveru

  link

  Instalace softwaru

  link

  V OpenLDAP řeší podporu SASL použitím knihovny libsasl2 pocházející z projektu Cyrus. Cyrus SASL řeší podporu jednotlivých autentizačních mechanizmů formou zásuvných (plug-in) modulů. Podporu Kerbera v SASL zajistíme doinstalováním knihovny (plug-inu) libsasl2-plug-gssapi.

  Na své Mandrivě mám tedy nainstalovány tyto balíky:

  • libsasl2-2.1.22-21mdv2007.1
  • libsasl2-plug-gssapi-2.1.22-21mdv2007.1

  Principal služby

  link

  Vytvoření principalu služby LDAP pomocí nástroje kadmin je pro nás již rutina. Služba se jmenuje ldap a běží na stroji srv-infra1.firma.local tudíž její principal bude ldap/srv-infra1.firma.local.

  kadmin: addprinc -randkey ldap/srv-infra1.firma.local

  Otázkou je, kam uložit klíč principalu, aby byl pro démona služby LDAP (slapd) čitelný. Na Mandrivě běží démon LDAP serveru slapd pod uživatelem ldap. Systémový keytab (/etc/krb5.keytab) je čitelný pouze pro uživatele root. Exportujeme tedy klíč principalu ldap/srv-infra1.firma.local do keytabu přístupného pro slapd (/etc/openldap/ldap.keytab):

  kadmin: ktadd -k /etc/openldap/ldap.keytab ldap/srv-infra1.firma.local

  Keytab má být čitelný pouze pro slapd:

  chown root:ldap /etc/openldap/ldap.keytab
  chmod 640 /etc/openldap/ldap.keytab

  Ještě musíme přesvědčit démona slapd, aby klíč principalu v tomto souboru hledal. Démon se řídí proměnnou prostředí KRB5_KTNAME. Na Mandrivě je slapd startován skriptem /etc/init.d/ldap, který "includuje" soubor /etc/sysconfig/ldap. Ten soubor je de facto konfigurační. Nepřišel jsem na lepší místo, kde bych měl danou proměnnou nastavit, aniž bych musel pozměnit samotný startovací skript. Do souboru /etc/sysconfig/ldap jsem tedy přidal následující řádku:

  export KRB5_KTNAME=/etc/openldap/ldap.keytab

  Samozřejmě slapd je vhodné po těchto konfiguračních změnách restartovat:

  [root@srv-infra1 ~]# service ldap restart

  Konfigurace klienta

  link

  Instalace softwaru

  link

  Stejně jako u serveru i na klientu potřebujeme knihovny libsasl2 a libsasl2-plug-gssapi.

  Klientský software

  link

  Pro testování budeme používat nástroj ldapwhoami - standardní součást balíku openldap-clients nainstalovaného v dílu Kerberos a SSO: Jednotné účty v LDAP. Tyto programy používají konfigurační soubor /etc/openldap/ldap.conf (nezaměňovat s /etc/ldap.conf, který používá nss_ldap).

  # Soubor /etc/openldap/ldap.conf na stroji pc1.firma.local
  
  base  dc=firma,dc=local
  host  srv-infra1.firma.local
  

  Testování

  link

  Nejprve ověříme, zda LDAP server podporuje autentizační mechanismus Kerberos, příkazem:

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapsearch -H ldap://srv-infra1.firma.local -x -b "" -s base -LLL supportedSASLMechanisms
  dn:
  supportedSASLMechanisms: GSSAPI

  Zdá se, že podpora Kerbera funguje. Při přihlášeni na stroji pc1.firma.local jako uživatel josef_vosahlo jsme získali TGT. Příkazem ldapwhoami se zeptáme LDAP serveru, jak nás autentizuje.

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami
  SASL/GSSAPI authentication started
  SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  SASL SSF: 56
  SASL installing layers
  dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth
  Result: Success (0)

  Z výstupu je zřejmé, že autentizace pomocí Kerbera proběhla úspěšně. Dále vidíme, že LDAP server v současné konfiguraci identifikuje uživatele pomocí distinguished name ze jmenného prostoru SASL dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth, a ne ze jmenného prostoru LDAP stromu. LDAP server si zatím neumí spojit tuto identitu uživatele s objektem představujícím uživatelský účet v LDAP stromu dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local. Co to má za následek? Řekněme například, že jsme vytvořili ACL, které dovoluje uživateli změnit své soukromé telefonní číslo uložené v LDAP stromu v atributu homePhone. Uživatel přihlášený pomocí Kerbera, tj. např. jako dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth, by v takovém případě nebyl schopen tomuto ACL vyhovět a příslušný atribut změnit. Řešením tohoto problému je mapování identit ze jmenného prostoru SASL na identity ze jmenného prostoru LDAPu.

  Mapování identit

  link

  Konfigurace serveru

  link

  Mapování identit provedeme příkazem authz-regexp v konfiguračním souboru LDAP serveru /etc/openldap/slapd.conf. Regulární výraz nejprve extrahuje uživatelské jméno z distinguished name ve jmenném prostoru SASL. To následně vložíme do distinguished name odpovídajícímu umístění uživatelských účtů ve struktuře našeho DIT. Tím vznikne výsledné distinguished name ve jmenném prostoru LDAPu.

  Pozn.: OpenLDAP umožňuje mimo uvedeného přímého mapování také mapování vyhledáváním. Extrahované uživatelské jméno se vloží do LDAP filtru, jehož výsledek je výsledkem mapování.

  Všimněte si také ACL, která se nám budou hodit při testování.

  # Soubor /etc/openldap/slapd.conf na stroji srv-infra1.firma.local
  
  include /usr/share/openldap/schema/core.schema
  include /usr/share/openldap/schema/cosine.schema
  include /usr/share/openldap/schema/inetorgperson.schema
  include /usr/share/openldap/schema/nis.schema
  
  pidfile     /var/run/ldap/slapd.pid
  argsfile    /var/run/ldap/slapd.args
  loglevel    64 
  
  database    bdb
  suffix     "dc=firma,dc=local"
  rootdn     "uid=ldapadmin,dc=firma,dc=local"
  rootpw     heslo
  
  directory    /var/lib/ldap
  
  password-hash  {CLEARTEXT}
  
  
  authz-regexp
      uid=([^,]*),cn=gssapi,cn=auth
      uid=$1,ou=people,dc=firma,dc=local
  
  
  ### ACL####
  #
  # (1) uzivatel muze zmenit sve tel. cislo, ostatni jej mohou jen cist
  access to attrs=homePhone
       by self write
       by * read
  #
  # (2) vsichni mohou cist vsechno
  access to *
      by * read
  

  Testování

  link

  Testování provedeme příkazem ldapwhoami. Nyní LDAP server správně interpretuje identitu uživatele autentizovaného pomocí Kerbera.

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami
  SASL/GSSAPI authentication started
  SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  SASL SSF: 56
  SASL installing layers
  dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
  Result: Success (0)

  Následujícím příkazem můžeme vyzkoušet, zda se uživateli podaří změnit své domácí telefonní číslo uložené v LDAPu:

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapmodify -f josef_vosahlo-homePhone.txt
  SASL/GSSAPI authentication started
  SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  SASL SSF: 56
  SASL installing layers
  modifying entry "uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local"

  Kde josef_vosahlo-homePhone.txt je jméno souboru s následujícím obsahem:

  dn: uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
  changetype: modify
  replace: homePhone
  homePhone: +420777777777

  Delegování autentizace

  link

  Jak to funguje

  link

  Uživatel josef_vosahlo předá při přihlášení k LDAP serveru své distinguished name dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local a heslo v textové podobě (operace"simple bind"). LDAP server se podívá do atributu userPassword. Pokud v něm najde něco jako {SASL}josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL, použije tzv. "pass-through" autentizaci, tzn. deleguje provedení autentizace na SASL voláním funkce sasl_checkpass z knihovny libsasl2. Jako uživatelské jméno se v dalším zpracování použije řetězec za závorkou {SASL}, tedy josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL.

  Nyní záleží na konfiguraci knihovny, jak si dále s ověřením hesla poradí. V našem případě použije démona saslauthd, který ověří heslo pomocí Kerbera případně jiného podporovaného mechanismu. Pěkně zamotané, že?

  Více o problematice pass-through autentizace v OpenLDAPu naleznete opět na openldap.org.

  Konfigurace

  link

  Instalace softwaru

  link

  Démon saslauthd je obsažen v balíku cyrus-sasl.

  SASL

  link

  Na mojí Mandrivě je konfigurace knihovny SASL uložena v adresáři /etc/sasl2/, ale často se můžete setkat s konfigurací uloženou v adresáři /usr/lib/sasl2/. Chování knihovny SASL lze konfigurovat pro každý volající program zvlášť. Chceme-li tedy konfigurovat chování knihovny pro proces slapd, vytvoříme v konfiguračním adresáři soubor slapd.conf. Tento soubor nemá absolutně nic společného s konfiguračním souborem LDAP serveru /etc/openldap/slapd.conf. Nenechte se tím zmást.

  # Soubor /etc/sasl2/slapd.conf na stroji srv-infra1.firma.local

  pwcheck_method: saslauthd
  saslauthd_path: /var/lib/sasl2/mux

  Parametr pwcheck_method říká, že bude pro ověření hesla použit démon saslauthd, a parametr saslauthd_path ukazuje cestu k soketu, přes který se s démonem komunikuje.

  saslauthd

  link

  Démon saslauthd potřebuje vědět, které autentizační mechanizmy může pro ověření hesla použít. Podporuje jich více. My chceme použít Kerberos. Na Mandrivě tak učiníme pomocí konfiguračního souboru /etc/sysconfig/saslauthd.

  # Soubor /etc/sysconfig/saslauthd na stroji srv-infra1.firma.local

  SASL_AUTHMECH=kerberos5
  ...

  Ke svému fungování démon saslauthd dále potřebuje principal stroje, na němž běží, a příslušný klíč. Principal stroje vytvoříme opět nástrojem kadmin:

  kadmin.local: addprinc -randkey host/srv-infra1.firma.local

  Saslauthd běží na mé distribuci pod uživatelem root a principal stroje hledá v systémovém keytabu, kam klíč principalu exportujeme:

  kadmin.local: ktadd host/srv-infra1.firma.local

  Démona saslauthd nastartujeme případně restartujeme:

  [root@srv-infra1 ~]# service saslauthd restart

  Je pochopitelně zapotřebí, aby se démon startoval automaticky po startu počítače, stejně jako ostatní služby nezbytné pro správné fungování našeho prostředí:

  [root@srv-infra1 ~]# chkconfig saslauthd on

  Atribut userPassword

  link

  Zbývá nastavit atribut userPassword. Můžeme použít příkaz ldapmodify nebo, pokud jako já rádi klikáte, nějaký grafický LDAP editor. Výsledek by měl vypadat následovně:

  dn: uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
  cn: Josef Vosahlo
  gidNumber: 20001
  givenName: Josef
  homeDirectory: /home/josef_vosahlo
  loginShell: /bin/bash
  objectClass: inetOrgPerson
  objectClass: organizationalPerson
  objectClass: posixAccount
  objectClass: person
  objectClass: top
  sn:: Vm9zw6FobG8=
  uid: josef_vosahlo
  displayName:: Sm9zZWYgVm9zw6FobG8=
  uidNumber: 10002
  userPassword: {SASL}josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  homePhone: +420777777777

  Testování

  link

  Správnou funkci otestujeme opět příkazem ldapwhoami. Parametr -x vynutí (simple bind) autentizaci pomocí hesla. Přihlašujeme se jako uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local (parametr -D). Parametr -W zajistí zobrazení výzvy k zadání hesla.

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami -x -D "uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local" -W
  Enter LDAP Password:
  dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
  Result: Success (0)

  Závěr

  link

  Ukázali jsme si, jak integrovat LDAP server s Kerberem. Jedná se o komplexní problematiku. Poskládat všechny střípky mozaiky a pochopit vazby mezi jednotlivými komponenty není vůbec snadné. Informace na Internetu jsou často neúplné a zavádějící. Dokonalé HOWTO se mi najít nepodařilo. Nyní máme autentizační infrastrukturu kompletní. Můžeme v naší pokusné síti použít autentizaci uživatelů jak pomocí Kerbera, tak pomocí LDAPu a samotný LDAP je kerberizovanou službou. Máme stále pouze jednu databázi hesel, kterou spravuje Kerberos. Pokud bychom chtěli opravdu použít LDAP jako autentizační službu, museli bychom samozřejmě z důvodu bezpečnosti zatáhnout do celé věci ještě SSL/TSL, neboť hesla jsou při simple bind autentizaci přenášena "po drátech" v čitelné podobě.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 18. 1. 2018: Přehled několika svobodných fuzzovacích nástrojů
  MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
  Jaderné noviny – 11. 1. 2018: Nové jaderné rozhraní pro dotazování

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
  Jaderné noviny – 25. 1. 2018: Datová struktura XArray
  Týden na ScienceMag.cz: Kvantová komunikace bez přenosu částic
    všechny statistiky »

  Seriál Centrální správa účtů a Single Sign-On (dílů: 8)

  Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu (první díl)
  <—« Kerberos, SSO a web
  Kerberos a LDAP (poslední díl)

  Související články

  Integrace linuxového serveru do domény Windows 2003
  NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
  OpenSSH - bezpečně a pohodlně
  OpenSSH - více než jen Secure Shell
  SSL - je vaše bezpečné připojení opravdu zabezpečené?
  SSL - 1 (certifikáty)
  SSL - 2 (elektronický podpis)
  IPTraf - sledování sítě v reálném čase
  Podepisování a šifrování s GnuPG
  Samba - Linux jako server v sítích s Windows
  PEAR - III (Autentizace)
  Čo keď nechodí sieť?
  Mailserver s odvirováním pošty

  Další články z této rubriky

  V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
  Pozor na androidové aplikace
  Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
  Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
  Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  24.9.2008 09:28 ch-in-A
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
  velmi hodnotny clanek. cela serie je perfektni!
  diky!
  xkucf03 avatar 24.9.2008 23:28 xkucf03 | skóre: 46 | blog: xkucf03
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
  Seriál je skvělý, klidně by vydal i na knihu.

  Akorát ohledně Kerbera mám některé pochybnosti. Nevíte někdo, jestli existuje podobný systém, který by ale na rozdíl od něj byl založen na asymetrickém šifrování/podepisování?
  Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-Výuka.cz, Nekuřák.net
  24.9.2008 16:22 Ondar
  Rozbalit Rozbalit vše Active Directory
  ondrejv@ara ~]$ ldapsearch -H ldap://polaris -x -b "" -s base -LLL supportedSASLMechanisms
  dn:
  supportedSASLMechanisms: GSSAPI
  supportedSASLMechanisms: GSS-SPNEGO
  supportedSASLMechanisms: EXTERNAL
  supportedSASLMechanisms: DIGEST-MD5

  Polaris je muj radic Active Directory domeny. To by me tedy veru zajimalo, jestli by to slo rozchodit i proti AD. Minimalne s zadnym mapovanim identit by tam nemel byt problem....
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.