abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 00:22 | Komunita

V Norimberku probíhá do pátku ownCloud conference 2018, tj. konference vývojářů a uživatelů open source systému ownCloud (Wikipedie) umožňujícího provoz vlastního cloudového úložiště. Přednášky lze sledovat online. Videozáznamy jsou k dispozici na YouTube. Při této příležitosti byl vydán ownCloud Server 10.0.10. Z novinek lze zdůraznit podporu PHP 7.2. Vydán byl také ownCloud Desktop Client 2.5.0. Vyzkoušet lze online demo ownCloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 00:11 | Pozvánky

Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 20. 9. 2018 od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Tentokrát bez oficiální přednášky, ale zato s dobrým jídlem a pivem – volná diskuse na téma IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
včera 16:11 | Komunita

Vývojáři relačního databázového systému PostgreSQL oznámili, že schválili svůj Code of Conduct (CoC) aneb kodex chování vývojářů PostgreSQL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
včera 14:44 | Nová verze

Byla vydána verze 1.0 poštovního serveru Courier (Wikipedie). Aktualizovány byly také související balíčky jako Courier authentication library, Courier-IMAP, SqWebMail, maildrop nebo Cone.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 02:22 | Zajímavý software

Společnost ​Versity Software otevřela svůj archivační souborový systém ScoutFS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu (kernel space, user space) pod licencí GPLv2.

Ladislav Hagara | Komentářů: 24
včera 00:44 | Nová verze

Byla vydána verze 4.2 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 16.04 a Ubuntu 14.04. Přehled novinek ve videozáznamu přednášky z WWDC 2018.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
17.9. 17:55 | Nová verze

Po třech a půl letech od vydání verze 3.4.1 byla vydána nová verze 3.4.2 programu pro filtrování spamu Apache SpamAssassin (Wikipedie). Z novinek lze zmínit 4 nové pluginy. Pravidla budou ověřována pomocí SHA-256 a SHA-512 místo SHA-1. Řešeny jsou také 4 bezpečnostní chyby. Například chyba CVE-2018-11780 v pluginu PDFInfo zneužitelná ke vzdálenému spuštění kódů (RCE).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 16:22 | Pozvánky

Díky openSUSE Video Teamu lze sledovat živý přenos většiny prezentací z letošní SUSE Labs Conference. Záznamy proběhlých prezentací budou postupně přidávány na kanál SUSE Labs na YouTube.

Michal Kubeček | Komentářů: 0
17.9. 10:22 | Pozvánky

Na webových stránkách konference LinuxDays byl zveřejněn program přednášek a workshopů. Současně byla spuštěna registrace. Konference proběhne o víkendu 6. a 7. října 2018 v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na Fakultě informačních technologií.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.9. 02:22 | Komunita

Linus Torvalds se v oznámení o vydání 4. rc verze Linuxu 4.19 omlouvá za své chování. Posledním commitem před zvýšením rc3 na rc4 bylo odstranění souboru s Code of Conflict a přidání souboru s Contributor Covenant Code of Conduct vycházejícího z Contributor Covenant. Vývoj Linuxu 4.19 dokončí Greg Kroah-Hartman. Linus Torvalds si bere volno a bude pracovat na svém chování. Pravděpodobně vylepší svého poštovního klienta, aby mu nedovolil odesílat emaily obsahující nadávky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 53
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (24%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 357 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Kerberos a LDAP

24. 9. 2008 | Jiří Mlíka | Bezpečnost | 12957×

V dalším pokračování seriálu si budeme povídat o kerberizaci LDAP serveru OpenLDAP. V úvodu rozebereme, k čemu je dobrá podpora Kerbera u služby LDAP. Následně si ukážeme vlastní konfiguraci.

Obsah

Úvod

link

K čemu je vlastně podpora Kerbera v LDAP serveru dobrá? Sledujeme tím dva různé cíle. Prvním cílem je umožnit Kerberos autentizaci uživatele při přístupu k LDAP serveru včetně SSO. Tzn. chce-li uživatel z LDAP serveru data číst nebo je do něj zapisovat, budeme před takovou operaci zřejmě vyžadovat autentizaci. Nazvěme tento cíl kerberizací LDAP serveru.

Druhým cílem je umožnit autentizaci uživatele pomocí jména a hesla (simple bind), pokud z nějakého důvodu nemůže Kerberos autentizaci použít a zároveň umožnit fungování populárního autentizačního mechanismu založeného na ověření uživatelského jména a hesla pomocí LDAP serveru (právě pomocí operace simple bind). Tento mechanismus používá např. PAM modul pam_ldap nebo autentizační modul Apache mod_auth_ldap a spousta dalších aplikací.

Není-li nasazen Kerberos, jsou hesla uživatelů obvykle uložena v LDAP serveru, a tudíž je LDAP server dokáže pro autentizaci použít. Jak to však udělat v případě, kdy autentizaci obstarává Kerberos a LDAP server žádná hesla nezná? Nazvěme tento cíl delegováním autentizace na Kerberos.

Jako server a klient nám poslouží naši staří známí stroje srv-infra1.firma.local a pc1.firma.local, perfektně nakonfigurované v předchozích dílech seriálu.

Kerberizace LDAP serveru

link

Jak to funguje

link

Scénář fungování je stejný jako u jiných kerberizovaných služeb. Autentizovaný klient (uživatel), který již obdržel TGT, požádá TGS o tiket pro použití služby LDAP, s jehož pomocí se prokáže LDAP serveru. Pokud uživatel nemá možnost získat TGT a tiket služby LDAP, má smůlu a ke službě se nepřihlásí.

Háček je v tom, že protokol LDAP nepodporuje Kerbera přímo. Spoléhá na Simple Authentication and Security Layer (zkráceně SASL). Obávám se, že bych se dopustil hrubých nepřesností, kdybych se pokoušel popsat SASL vlastními slovy. Pomohu si proto definicí z Wikipedie:

SASL je autentizační framework pro použití v komunikačních protokolech, který vyděluje autentizační mechanizmus z aplikačního protokolu. Teoreticky je možné, aby jakýkoliv aplikační protokol, který používá SASL, používal libovolný autentizační mechanismus, který SASL podporuje...

Více o této problematice OpenLDAP versus SASL naleznete na openldap.org.

Konfigurace serveru

link

Instalace softwaru

link

V OpenLDAP řeší podporu SASL použitím knihovny libsasl2 pocházející z projektu Cyrus. Cyrus SASL řeší podporu jednotlivých autentizačních mechanizmů formou zásuvných (plug-in) modulů. Podporu Kerbera v SASL zajistíme doinstalováním knihovny (plug-inu) libsasl2-plug-gssapi.

Na své Mandrivě mám tedy nainstalovány tyto balíky:

 • libsasl2-2.1.22-21mdv2007.1
 • libsasl2-plug-gssapi-2.1.22-21mdv2007.1

Principal služby

link

Vytvoření principalu služby LDAP pomocí nástroje kadmin je pro nás již rutina. Služba se jmenuje ldap a běží na stroji srv-infra1.firma.local tudíž její principal bude ldap/srv-infra1.firma.local.

kadmin: addprinc -randkey ldap/srv-infra1.firma.local

Otázkou je, kam uložit klíč principalu, aby byl pro démona služby LDAP (slapd) čitelný. Na Mandrivě běží démon LDAP serveru slapd pod uživatelem ldap. Systémový keytab (/etc/krb5.keytab) je čitelný pouze pro uživatele root. Exportujeme tedy klíč principalu ldap/srv-infra1.firma.local do keytabu přístupného pro slapd (/etc/openldap/ldap.keytab):

kadmin: ktadd -k /etc/openldap/ldap.keytab ldap/srv-infra1.firma.local

Keytab má být čitelný pouze pro slapd:

chown root:ldap /etc/openldap/ldap.keytab
chmod 640 /etc/openldap/ldap.keytab

Ještě musíme přesvědčit démona slapd, aby klíč principalu v tomto souboru hledal. Démon se řídí proměnnou prostředí KRB5_KTNAME. Na Mandrivě je slapd startován skriptem /etc/init.d/ldap, který "includuje" soubor /etc/sysconfig/ldap. Ten soubor je de facto konfigurační. Nepřišel jsem na lepší místo, kde bych měl danou proměnnou nastavit, aniž bych musel pozměnit samotný startovací skript. Do souboru /etc/sysconfig/ldap jsem tedy přidal následující řádku:

export KRB5_KTNAME=/etc/openldap/ldap.keytab

Samozřejmě slapd je vhodné po těchto konfiguračních změnách restartovat:

[root@srv-infra1 ~]# service ldap restart

Konfigurace klienta

link

Instalace softwaru

link

Stejně jako u serveru i na klientu potřebujeme knihovny libsasl2 a libsasl2-plug-gssapi.

Klientský software

link

Pro testování budeme používat nástroj ldapwhoami - standardní součást balíku openldap-clients nainstalovaného v dílu Kerberos a SSO: Jednotné účty v LDAP. Tyto programy používají konfigurační soubor /etc/openldap/ldap.conf (nezaměňovat s /etc/ldap.conf, který používá nss_ldap).

# Soubor /etc/openldap/ldap.conf na stroji pc1.firma.local

base  dc=firma,dc=local
host  srv-infra1.firma.local

Testování

link

Nejprve ověříme, zda LDAP server podporuje autentizační mechanismus Kerberos, příkazem:

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapsearch -H ldap://srv-infra1.firma.local -x -b "" -s base -LLL supportedSASLMechanisms
dn:
supportedSASLMechanisms: GSSAPI

Zdá se, že podpora Kerbera funguje. Při přihlášeni na stroji pc1.firma.local jako uživatel josef_vosahlo jsme získali TGT. Příkazem ldapwhoami se zeptáme LDAP serveru, jak nás autentizuje.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami
SASL/GSSAPI authentication started
SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
SASL SSF: 56
SASL installing layers
dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth
Result: Success (0)

Z výstupu je zřejmé, že autentizace pomocí Kerbera proběhla úspěšně. Dále vidíme, že LDAP server v současné konfiguraci identifikuje uživatele pomocí distinguished name ze jmenného prostoru SASL dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth, a ne ze jmenného prostoru LDAP stromu. LDAP server si zatím neumí spojit tuto identitu uživatele s objektem představujícím uživatelský účet v LDAP stromu dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local. Co to má za následek? Řekněme například, že jsme vytvořili ACL, které dovoluje uživateli změnit své soukromé telefonní číslo uložené v LDAP stromu v atributu homePhone. Uživatel přihlášený pomocí Kerbera, tj. např. jako dn:uid=josef_vosahlo,cn=gssapi,cn=auth, by v takovém případě nebyl schopen tomuto ACL vyhovět a příslušný atribut změnit. Řešením tohoto problému je mapování identit ze jmenného prostoru SASL na identity ze jmenného prostoru LDAPu.

Mapování identit

link

Konfigurace serveru

link

Mapování identit provedeme příkazem authz-regexp v konfiguračním souboru LDAP serveru /etc/openldap/slapd.conf. Regulární výraz nejprve extrahuje uživatelské jméno z distinguished name ve jmenném prostoru SASL. To následně vložíme do distinguished name odpovídajícímu umístění uživatelských účtů ve struktuře našeho DIT. Tím vznikne výsledné distinguished name ve jmenném prostoru LDAPu.

Pozn.: OpenLDAP umožňuje mimo uvedeného přímého mapování také mapování vyhledáváním. Extrahované uživatelské jméno se vloží do LDAP filtru, jehož výsledek je výsledkem mapování.

Všimněte si také ACL, která se nám budou hodit při testování.

# Soubor /etc/openldap/slapd.conf na stroji srv-infra1.firma.local

include /usr/share/openldap/schema/core.schema
include /usr/share/openldap/schema/cosine.schema
include /usr/share/openldap/schema/inetorgperson.schema
include /usr/share/openldap/schema/nis.schema

pidfile     /var/run/ldap/slapd.pid
argsfile    /var/run/ldap/slapd.args
loglevel    64 

database    bdb
suffix     "dc=firma,dc=local"
rootdn     "uid=ldapadmin,dc=firma,dc=local"
rootpw     heslo

directory    /var/lib/ldap

password-hash  {CLEARTEXT}


authz-regexp
    uid=([^,]*),cn=gssapi,cn=auth
    uid=$1,ou=people,dc=firma,dc=local


### ACL####
#
# (1) uzivatel muze zmenit sve tel. cislo, ostatni jej mohou jen cist
access to attrs=homePhone
     by self write
     by * read
#
# (2) vsichni mohou cist vsechno
access to *
    by * read

Testování

link

Testování provedeme příkazem ldapwhoami. Nyní LDAP server správně interpretuje identitu uživatele autentizovaného pomocí Kerbera.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami
SASL/GSSAPI authentication started
SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
SASL SSF: 56
SASL installing layers
dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
Result: Success (0)

Následujícím příkazem můžeme vyzkoušet, zda se uživateli podaří změnit své domácí telefonní číslo uložené v LDAPu:

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapmodify -f josef_vosahlo-homePhone.txt
SASL/GSSAPI authentication started
SASL username: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
SASL SSF: 56
SASL installing layers
modifying entry "uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local"

Kde josef_vosahlo-homePhone.txt je jméno souboru s následujícím obsahem:

dn: uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
changetype: modify
replace: homePhone
homePhone: +420777777777

Delegování autentizace

link

Jak to funguje

link

Uživatel josef_vosahlo předá při přihlášení k LDAP serveru své distinguished name dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local a heslo v textové podobě (operace"simple bind"). LDAP server se podívá do atributu userPassword. Pokud v něm najde něco jako {SASL}josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL, použije tzv. "pass-through" autentizaci, tzn. deleguje provedení autentizace na SASL voláním funkce sasl_checkpass z knihovny libsasl2. Jako uživatelské jméno se v dalším zpracování použije řetězec za závorkou {SASL}, tedy josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL.

Nyní záleží na konfiguraci knihovny, jak si dále s ověřením hesla poradí. V našem případě použije démona saslauthd, který ověří heslo pomocí Kerbera případně jiného podporovaného mechanismu. Pěkně zamotané, že?

Více o problematice pass-through autentizace v OpenLDAPu naleznete opět na openldap.org.

Konfigurace

link

Instalace softwaru

link

Démon saslauthd je obsažen v balíku cyrus-sasl.

SASL

link

Na mojí Mandrivě je konfigurace knihovny SASL uložena v adresáři /etc/sasl2/, ale často se můžete setkat s konfigurací uloženou v adresáři /usr/lib/sasl2/. Chování knihovny SASL lze konfigurovat pro každý volající program zvlášť. Chceme-li tedy konfigurovat chování knihovny pro proces slapd, vytvoříme v konfiguračním adresáři soubor slapd.conf. Tento soubor nemá absolutně nic společného s konfiguračním souborem LDAP serveru /etc/openldap/slapd.conf. Nenechte se tím zmást.

# Soubor /etc/sasl2/slapd.conf na stroji srv-infra1.firma.local

pwcheck_method: saslauthd
saslauthd_path: /var/lib/sasl2/mux

Parametr pwcheck_method říká, že bude pro ověření hesla použit démon saslauthd, a parametr saslauthd_path ukazuje cestu k soketu, přes který se s démonem komunikuje.

saslauthd

link

Démon saslauthd potřebuje vědět, které autentizační mechanizmy může pro ověření hesla použít. Podporuje jich více. My chceme použít Kerberos. Na Mandrivě tak učiníme pomocí konfiguračního souboru /etc/sysconfig/saslauthd.

# Soubor /etc/sysconfig/saslauthd na stroji srv-infra1.firma.local

SASL_AUTHMECH=kerberos5
...

Ke svému fungování démon saslauthd dále potřebuje principal stroje, na němž běží, a příslušný klíč. Principal stroje vytvoříme opět nástrojem kadmin:

kadmin.local: addprinc -randkey host/srv-infra1.firma.local

Saslauthd běží na mé distribuci pod uživatelem root a principal stroje hledá v systémovém keytabu, kam klíč principalu exportujeme:

kadmin.local: ktadd host/srv-infra1.firma.local

Démona saslauthd nastartujeme případně restartujeme:

[root@srv-infra1 ~]# service saslauthd restart

Je pochopitelně zapotřebí, aby se démon startoval automaticky po startu počítače, stejně jako ostatní služby nezbytné pro správné fungování našeho prostředí:

[root@srv-infra1 ~]# chkconfig saslauthd on

Atribut userPassword

link

Zbývá nastavit atribut userPassword. Můžeme použít příkaz ldapmodify nebo, pokud jako já rádi klikáte, nějaký grafický LDAP editor. Výsledek by měl vypadat následovně:

dn: uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
cn: Josef Vosahlo
gidNumber: 20001
givenName: Josef
homeDirectory: /home/josef_vosahlo
loginShell: /bin/bash
objectClass: inetOrgPerson
objectClass: organizationalPerson
objectClass: posixAccount
objectClass: person
objectClass: top
sn:: Vm9zw6FobG8=
uid: josef_vosahlo
displayName:: Sm9zZWYgVm9zw6FobG8=
uidNumber: 10002
userPassword: {SASL}josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
homePhone: +420777777777

Testování

link

Správnou funkci otestujeme opět příkazem ldapwhoami. Parametr -x vynutí (simple bind) autentizaci pomocí hesla. Přihlašujeme se jako uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local (parametr -D). Parametr -W zajistí zobrazení výzvy k zadání hesla.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ldapwhoami -x -D "uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local" -W
Enter LDAP Password:
dn:uid=josef_vosahlo,ou=people,dc=firma,dc=local
Result: Success (0)

Závěr

link

Ukázali jsme si, jak integrovat LDAP server s Kerberem. Jedná se o komplexní problematiku. Poskládat všechny střípky mozaiky a pochopit vazby mezi jednotlivými komponenty není vůbec snadné. Informace na Internetu jsou často neúplné a zavádějící. Dokonalé HOWTO se mi najít nepodařilo. Nyní máme autentizační infrastrukturu kompletní. Můžeme v naší pokusné síti použít autentizaci uživatelů jak pomocí Kerbera, tak pomocí LDAPu a samotný LDAP je kerberizovanou službou. Máme stále pouze jednu databázi hesel, kterou spravuje Kerberos. Pokud bychom chtěli opravdu použít LDAP jako autentizační službu, museli bychom samozřejmě z důvodu bezpečnosti zatáhnout do celé věci ještě SSL/TSL, neboť hesla jsou při simple bind autentizaci přenášena "po drátech" v čitelné podobě.

Nejčtenější články posledního měsíce

Microsoft Office 2016 Professional Plus za méně než 570 korun!
Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum

Nejkomentovanější články posledního měsíce

Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
Týden na ITBiz: Blockchain jako bezpečnostní riziko
Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
  všechny statistiky »

Seriál Centrální správa účtů a Single Sign-On (dílů: 8)

Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu (první díl)
<—« Kerberos, SSO a web
Kerberos a LDAP (poslední díl)

Související články

Integrace linuxového serveru do domény Windows 2003
NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
OpenSSH - bezpečně a pohodlně
OpenSSH - více než jen Secure Shell
SSL - je vaše bezpečné připojení opravdu zabezpečené?
SSL - 1 (certifikáty)
SSL - 2 (elektronický podpis)
IPTraf - sledování sítě v reálném čase
Podepisování a šifrování s GnuPG
Samba - Linux jako server v sítích s Windows
PEAR - III (Autentizace)
Čo keď nechodí sieť?
Mailserver s odvirováním pošty

Další články z této rubriky

V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
Pozor na androidové aplikace
Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

24.9.2008 09:28 ch-in-A
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
velmi hodnotny clanek. cela serie je perfektni!
diky!
xkucf03 avatar 24.9.2008 23:28 xkucf03 | skóre: 46 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
Seriál je skvělý, klidně by vydal i na knihu.

Akorát ohledně Kerbera mám některé pochybnosti. Nevíte někdo, jestli existuje podobný systém, který by ale na rozdíl od něj byl založen na asymetrickém šifrování/podepisování?
Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-Výuka.cz, Nekuřák.net
24.9.2008 16:22 Ondar
Rozbalit Rozbalit vše Active Directory
ondrejv@ara ~]$ ldapsearch -H ldap://polaris -x -b "" -s base -LLL supportedSASLMechanisms
dn:
supportedSASLMechanisms: GSSAPI
supportedSASLMechanisms: GSS-SPNEGO
supportedSASLMechanisms: EXTERNAL
supportedSASLMechanisms: DIGEST-MD5

Polaris je muj radic Active Directory domeny. To by me tedy veru zajimalo, jestli by to slo rozchodit i proti AD. Minimalne s zadnym mapovanim identit by tam nemel byt problem....
11.6. 10:26 Edward
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
Everyone likes to know who’s calling before they actually pick up the phone, and the easiest way to achieve that is with custom ringtones for specific callers. Find best apps for Ringtones.
11.6. 10:29 Edward
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a LDAP
Want to know the person before receiving the call? the easiest way to achieve that is with custom ringtones for specific callers. Find best apps for Ringtones.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.