abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 13:00 | Komunita

Do 30. října se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 4. prosince 2018 do 4. března 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 38
21.9. 22:22 | Komunita

Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
21.9. 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 6
21.9. 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.9. 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
20.9. 21:32 | Zajímavý projekt

Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
20.9. 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
20.9. 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (15%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 391 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Kerberos a SSO: Samba

24. 7. 2008 | Jiří Mlíka | Bezpečnost | 12380×

Dnešní díl je o tom, jak si s Kerberem rozumí Samba. Ukážu vám, že si s ním rozumí docela dobře. Nakonfigurujeme si jednoduchý Samba server a pokusíme se k němu přistoupit pomocí linuxového i windowsového klienta. To vše samozřejmě s podporou SSO. Konfigurace Samby, kterou se vám chystám ukázat, je poněkud netypická a myslím, že i dost neznámá.

Obsah

Úvod

link

Dnešní díl je o tom, jak si s Kerberem rozumí Samba. Ukážu vám, že si s ním rozumí docela dobře. Nakonfigurujeme si jednoduchý Samba server a pokusíme se k němu přistoupit pomocí linuxového i windowsového klienta. To vše samozřejmě s podporou SSO. Konfigurace Samby, kterou se vám chystám ukázat, je poněkud netypická a myslím, že i dost neznámá.

Konfigurace serveru

link

Jako server použíjeme stroj srv-file1.firma.local, který již dobře posloužil v předchozím dílu jako souborový server NFS4. Kerbera máme na tomto stroji již nakonfigurovaného, takže si jeho "recyklováním" ušetříme práci.

Instalace softwaru

link

Instalace Samby je opravdu banální záležitost na každé moderní linuxové distribuci. Jeden příkaz je obvykle víc než dost. Nainstalovala se mi verze 3.0.24.

urpmi samba-server

Principal služby

link

Stejně jako v předchozích případech bude serverová strana služby potřebovat svůj vlastní principal (SPN - Service Principal Name). Vytvoříme principal cifs/srv-file1.firma.local nám dobře známým nástrojem kadmin. Principal vytvoříme s náhodným klíčem...

kadmin: addprinc -randkey cifs/srv-file1.firma.local
WARNING: no policy specified for cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL; defaulting to no policy
Principal "cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL" created.
kadmin:

...a vyexportujeme jej do "keytabu" na stroji:

srv-file1.firma.local
kadmin: ktadd cifs/srv-file1.firma.local
Entry for principal cifs/srv-file1.firma.local with kvno 3, encryption type Triple DES cbc mode with HMAC/sha1 added to keytab WRFILE:/etc/krb5.keytab.
Entry for principal cifs/srv-file1.firma.local with kvno 3, encryption type DES cbc mode with CRC-32 added to keytab WRFILE:/etc/krb5.keytab.

Výsledný "keytab" vypadá následovně."

[root@srv-file1 ~]# klist -ek /etc/krb5.keytab
Keytab name: FILE:/etc/krb5.keytab
KVNO Principal
---- --------------------------------------------------------------------------
  4 nfs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL (Triple DES cbc mode with HMAC/sha1) 
  4 nfs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL (DES cbc mode with CRC-32) 
  3 cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL (Triple DES cbc mode with HMAC/sha1)
  3 cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL (DES cbc mode with CRC-32) 

Zde je třeba poznamenat, že Windows podporují šifrování RC4-HMAC se 128bitovým klíčem, DES-CBC-CRC a DES-CBC-MD5 s 56bitovým klíčem. Pro pokusy doporučuji používat DES-CBC-CRC.

Konfigurace Samby

link

Stroj srv-file1.firma.local je konfigurován proti Kerberos realmu FIRMA.LOCAL, Samba má v tomto realmu svůj principal. Stroj "zná" UNIXové identity (UID, GID) svých uživatelů z LDAPu přes NSS. Samba není členem žádné domény. Jedná se v podstatě o samostatný (stand alone) server v režimu "security = server". "NT Password Hash", který bývá obvykle uložen v lokálním souboru nebo v LDAP adresáři, se v této konfiguraci vůbec nepoužívá. Možné metody autentizace jsou tudíž omezeny pouze na Kerberos. Jiné ověřovací mechanizmy (např. NTLM) fungovat nebudou.

[global]
  security = user
  realm = FIRMA.LOCAL
  use kerberos keytab = yes
  use spnego = yes
  encrypt passwords = yes

  workgroup = FIRMA

  unix extensions = yes
  case sensitive = yes
  delete readonly = yes
  ea support = yes

  log file = /var/log/samba/%m.log
  max log size = 50
  log level = 1 auth:3

  map to guest = bad user

  printing = bsd

[cifs_share]
  path = /nfs4exports/data
  read only = no

Konfigurace linuxového klienta

link

Jako linuxového klienta použijeme opět stroj pc1.firma.loal, připravený v předchozích dílech seriálu. Stroj má již nakonfigurováno vše potřebné, co se týká podpory Kerbera a základních systémových nastavení.

smbclient

link

Řádkový klient SMB/CIFS klient smbclient není zrovna uživatelsky nejpohodlnější, ale za to je poměrně užitečný pro testování. Klient používá stejný konfigurační soubor /etc/smb.conf jako démony Samby. V našem případě není prakticky žádná konfigurace potřeba. Obešli bychom se i bez uvedeného konfiguračního souboru.

# Soubor /etc/samba/smb.conf na stroji pc1.firma.local

[global]
  workgroup = FIRMA

Abychom otestovali použití SSO, přihlásíme se nejprve jako uživatel frantisek_hnipirdo k počítači pc1.firma.local. Při procesu přihlášení ke klientskému počítači jsme získali TGT, tudíž se můžeme směle vrhnout na použití další kerberizované služby v naší pokusné síti. Parametr -k zajistí použití Kerberos autentizace, parametr -d 3 se postará o bohatší výstup pro případ, že bychom narazili na nějaký problém.

[frantisek_hnipirdo@pc1 ~]$ smbclient -k -d 3 //srv-file1.firma.local/cifs_share
lp_load: refreshing parameters
Initialising global parameters
params.c:pm_process() - Processing configuration file "/etc/samba/smb.conf"
Processing section "[global]"
added interface ip=172.16.51.130 bcast=172.16.51.255 nmask=255.255.255.0
Client started (version 3.0.24).
resolve_lmhosts: Attempting lmhosts lookup for name srv-file1.firma.local<0x20>
resolve_wins: Attempting wins lookup for name srv-file1.firma.local<0x20>
resolve_wins: WINS server resolution selected and no WINS servers listed.
resolve_hosts: Attempting host lookup for name srv-file1.firma.local<0x20>
Connecting to 172.16.51.12 at port 445
Doing spnego session setup (blob length=114)
got OID=1 2 840 113554 1 2 2
got OID=1 2 840 48018 1 2 2
got OID=1 3 6 1 4 1 311 2 2 10
got principal=cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL
Doing kerberos session setup
ads_cleanup_expired_creds: Ticket in ccache[FILE:/tmp/krb5cc_10001_hsWMH6] expiration Ne, 22 čen 2008 01:47:18 CEST
OS=[Unix] Server=[Samba 3.0.24]
dos_clean_name []
smb: \> 

Za povšimnutí stojí, že do "Kerberos credential cache" uživatele josef_hnipirdo přibyl ticket pro použití služby cifs na stroji srv-file1.firma.local. To odpovídá fungování Kerbera, jak bylo posáno v úvodu tohoto seriálu.

[frantisek_hnipirdo@pc1 ~]$ klist
Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_10001_hsWMH6
Default principal: frantisek_hnipirdo@FIRMA.LOCAL

Valid starting   Expires      Service principal
06/21/08 15:47:18 06/22/08 01:47:18 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
    renew until 06/22/08 15:47:18
06/21/08 15:47:35 06/22/08 01:47:18 cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL
    renew until 06/22/08 15:47:18

Konqueror

link

Konqueror vám naservítruje vzdálená data ve formě uživatelsky výrazně příjemnější, než to dokáže smbclient. Žádnou zvlástní konfiguraci nevyžaduje. Jakmile máme TGT, stačí zadat použe URL ve tvaru smb://jméno_serveru/sdílení.

sso 06 konqueror smb url

Kerenelové VFS smbfs a cifs

link

Daleko zajímavější je možnost vzdálený souborový systém "přimountovat". Proti použití řádkového klienta získáme možnost otevírat a editovat sdílené soubory bez nutnosti otravného kopírování mezi klientem a serverem. K zahození není ani možnost udržovat domácí adresáře uživatelů na souborovém serveru a připojovat je na klientském PC při přihlášení uživatele. V jádře existuje podpora pro dva různé virtuální souborové systémy smbfs a cifs. Tj. v jádře je podpora klienta realizována dvakrát. Virtuální souborový systém smbfs obsahuje podporu Kerbera, ale s cifs, který má smbfs nahradit, je to horší. Podpora Kerbera v cifs byla plánována někde kolem verze 1.48. Na stroji pc1.firma.local (kernel 2.6.17, cifs v. 1.43) toho ohledně cifs mnoho nevyzkoušíme, ale smbfs s Kerberos autentizací chodit bude. Co se týká cifs a Kerbera, tak ani na Mandrivě 2008.1 (kernel 2.6.24, cifs v. 1.52) jsem nebyl úspěšný. Zřejmě si budeme muset ještě počkat.

Příklad použití z řádky

link

Na následujícím příkladu ukážeme, jak uživatel josef_vosahlo připojí vzdálený souborový systém pomocí SSO. V domácím adresáři uživatele vytvoříme adresář pro připojení vzdáleného souborového systému. Nazvěme jej třeba "smbfs". Adresář musí být vlastněn uživatelem, který bude souborový systém připojovat.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ mkdir smbfs

Souborový systém připojíme příkazem smbmount. Parametr -o krb zajistí použití Kerberos autentizace.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ smbmount //srv-file1/cifs_share ./smbfs/ -o krb,debug=3
Warning: kerberos support will only work for samba servers
mount.smbfs started (version 3.0.24)
added interface ip=172.16.51.130 bcast=172.16.51.255 nmask=255.255.255.0
resolve_lmhosts: Attempting lmhosts lookup for name srv-file1<0x20>
resolve_wins: Attempting wins lookup for name srv-file1<0x20>
resolve_wins: WINS server resolution selected and no WINS servers listed.
resolve_hosts: Attempting host lookup for name srv-file1<0x20>
Connecting to 172.16.51.12 at port 445
Doing spnego session setup (blob length=114)
got OID=1 2 840 113554 1 2 2
got OID=1 2 840 48018 1 2 2
got OID=1 3 6 1 4 1 311 2 2 10
got principal=cifs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL
Doing kerberos session setup
ads_cleanup_expired_creds: Ticket in ccache[FILE:/tmp/krb5cc_10002_CRxQxM] expiration Po, 23 ?en 2008 00:04:12 CEST

Pomocí příkazů mount a ls ověříme, že naše počínání bylo úspěšné.

[josef_vosahlo@pc1 ~]$ mount
...
//srv-file1/cifs_share on /home/josef_vosahlo/smbfs type smbfs (0)
[josef_vosahlo@pc1 ~]$ ls -l /home/josef_vosahlo/smbfs/
celkem 8
drwxr-xr-x 1 josef_vosahlo firma_users 4096 kv? 18 14:50 finance/
drwxr-xr-x 1 josef_vosahlo firma_users 4096 kv? 19 22:05 vyroba/

Příklad použití z GUI

link

To samé jako v předchozím příkladě lze provést pomocí šikovného programu Smb4K pohodlně z GUI. Nastavíme autentizaci pomocí Kerbera a použití smbfs (ne cifs).

sso 06 smb4k opt samba general sso 06 smb4k opt samba mount sso 06 smb4k network browser

...a po pár mrštných kliknutích se můžeme kochat výsledkem v Konqueroru.

sso 06 smb4k konqueror

Konfigurace Windows klienta

link

Když si hrajeme se Sambou, nevyhnutelně musí přijít řeč i na Windows. Můžeme použít Windows jako klienta pro takto nakonfigurovanou Sambu? Můžeme! Vytvoříme si nový testovací stroj pc3.firma.local s nainstalovanými Windows XP.

Základní systémová nastavení

link

V našem testovacím prostředí jsme dosud nezavedli DNS, musíme tedy i na Windows vyřešit překlad jmen na IP adresy pomocí lokálního souboru hosts.

# Soubor C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts na stroji pc3.firma.local

127.0.0.1		localhost
172.16.51.10	srv-infra1.firma.local	srv-infra1
172.16.51.12	srv-file1.firma.local 	srv-file1

Windows jako člen Kerberos realmu

link

Každý ví, že Windows mouhou být členem domény, ale ne každý ví, že Windows mohou být také členem Kerberos realmu. Zřejmě proto, protože pro druhou možnost neexistuje žádné "klikátko". Budeme postupovat podle návodu přímo od Microsoftu.

Krok 1 - vytvoření principalu
link

Vytvoříme pro náš Windows stroj principal host/pc3.firma.local opět pomocí nástroje kadmin. Principal vytvoříme s heslem, které si musíme pamatovat. Budeme jej potřebovat při konfiguraci Windows.

kadmin: addprinc -e des-cbc-crc:normal -pw P@ssw0rd host/pc3.firma.local@FIRMA.LOCAL
WARNING: no policy specified for host/pc3.firma.local@FIRMA.LOCAL; defaulting to no policy
Principal "host/pc3.firma.local@FIRMA.LOCAL" created.
Krok 2 - nastavení realmu ve Windows
link

K nastavení Kerbera slouží ve Windows příkaz ksetup. Tento nástroj je součástí Windows Support Tools, jejichž instalační balík najdeme na instalačním CD Windows XP ve složce \Support\Tools. Support Tools jsem nainstaloval do složky C:\Program Files\Support Tools. Příkaz ksetup pochopitelně spouštíme pod účtem s administrátorským oprávněním. To, že jsou Windows členem realmu FIRNA.LOCAL, jim řekneme následujícím příkazem.

C:\Program Files\Support Tools>ksetup /setdomain FIRMA.LOCAL
Setting Dns Domain
NOTE: /SetDomain requires a reboot to take effect
Krok 3 - nastavení KDC ve Windows
link

Také musíme Windows sdělit, kde mají hledat KDC...

C:\Program Files\Support Tools>ksetup /addkdc FIRMA.LOCAL srv-infra1.firma.local

NOTE: /AddKdc requires a reboot to take effect on pre-SP1 Win2000 computers
Krok 4 - nastavení hesla principalu stroje
link

...a také heslo k principalu stroje zadané v kroku 1.

C:\Program Files\Support Tools>ksetup /setmachpassword P@ssw0rd
Setting computer password
NOTE: /SetMachPassword requires a reboot to take effect.
Krok 5 - restart
link

Restart samozřejmě nesmí chybět ;-).

Přihlašování uživatelů do Windows pomocí Kerbera

link

Nyní máme Windows nastaveny tak, aby zvládly autentizaci uživatele pomocí Kerbera. Nicméně, uživatel se ještě přihlásit nemůže, neboť nemá žádný uživatelský účet. Windows si bohužel umějí vzít infomrace o uživatelských účtech pouze z řadiče domény, který nemáme, a naše Windows nejsou ani jako člen domény konfigurovány. Zbývají tedy pouze lokální účty. Následující konfigurace je v podstatě analogická ke konfiguraci klienta v 2. dílu seriálu. Windows umožňují vytvořit asociaci mezi principalem a lokálním uživatelským účtem. Můžeme buď vytvořit asociaci mezi konkrétním principalem a konkrétním lokálním účtem, nebo můžeme asociovat všechny principaly a lokální účty stejného jména. My si vybereme druhou variantu. Ke slovu přijde opět příkaz ksetup.

C:\Program Files\Support Tools>ksetup /mapuser * *

Příkazem ksetup bez parametrů lze prohlédnout aktuální konfiguraci Kerbera ve Windows.

C:\Program Files\Support Tools>ksetup
default realm = FIRMA.LOCAL (external)
FIRMA.LOCAL:
    kdc = srv-infra1.firma.local
    Realm Flags = 0x0 none
Mapping all users (*) to a local account by the same name (*).

Nyní zbývá vytvořit zmíněné lokální účty pro jednotlivé uživatele. Lokální uživatelský účet má pochopitelně také své heslo, ale to my využívat nechceme, proto jej nastavíme na něco pekelného, co uživatel nikdy neuhodne. Tím máme Windows nakonfigurované a můžeme začít směle experimentovat.

sso 06 win uzivatel

Připojení vzdáleného souborového systému

link

Přihlásíme se do Windows jako uživatel josef_vosahlo. Uživatel se autentizuje proti Kerberos realmu FIRMA.LOCAL.

sso 06 win login

Připojíme vzdálený souborový systém s UNC cestou \\srv-file1.firma.local\cifs_share jako jednotku Z:. Pokud jsem někde neudělali chybu, můžeme procházet disk vzdáleného serveru.

sso 06 win mount

sso 06 win vypis

Triky, které je dobré znát

link

Logování Kerberos operací ve Windows

link

Hrát si s Kerberem na Windows nemusí být vždy úplně bez problémů. Důležité je vědět, jak Windows donutit logovat Kerberos operace. To hravě zajistí několik odvážných kliků v ďábelském nástroji regedit.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa\Kerberos]
"LogLevel"=dword:00000001
"KerbDebugLevel"=dword:c0000043
"LogToFile"=dword:00000001

Detailnější výpis můžeme mít, pokud nastavíme KerbDebugLevel na hodnotu ffffffff. Log najdeme v souboru C:\Windows\System32\lsass.log.

Krátká versus dlouhá jména

link

Řekněme, že používáme nástroj Místa v síti. Proklikáme celou dlouhou cestu Místa v síti\Celá síť\Síť Microsoft Windows, klikneme na náš server srv-file1 a posledním mocným klikem se snažíme otevřít složku cifs_share. Místo obsahu složky nás Windows odmění autentizačním dialogem.

sso 06 win mista v siti

sso 06 win srv file1

sso 06 win cifs share

To jsme sice v našem SSO prostředí nečekali, nicméně pokorně vyplníme přihlašovací údaje uživatele josef_vosahlo v bláhové naději, že toto snažení nebude marné. Samozřejmě marné je. Proč? Odpověď najdeme v logu našeho KDC (/var/log/kerberos/krb5kdc.log).

...
Jul 17 02:20:44 srv-infra1.firma.local krb5kdc[2977](info): AS_REQ (7 etypes {23 -133 -128 3 1 24 -135}) 172.16.51.133: ISSUE: authtime 1216254044, etypes {rep=3 tkt=16 ses=1}, josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL for krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
Jul 17 02:20:44 srv-infra1.firma.local krb5kdc[2977](info): TGS_REQ (7 etypes {23 -133 -128 3 1 24 -135}) 172.16.51.133: UNKNOWN_SERVER: authtime 1216254044, josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL for cifs/srv-file1@FIRMA.LOCAL, Server not found in Kerberos database
...

Zdá se, že při "klikání na ikony počítačů" Windows XP pracují s krátkým jménem počítače. Principaly v databázi Kerbera mají na pozici instance plné doménové jméno počítače, není tedy divu, že principal služby v zadaném tvaru nemůže být v databázi nalezen. Pokud v adresním řádku zadáme plné doménové jméno serveru, vše funguje správně.

Závěr

link

V dnešním dílu jsem od Linuxu zabrousil poněkud k Windows. Doufám, že se na mě nebudou čtenáři zlobit. Činil jsem tak ve snaze po nalezení Svatého grálu naprosté a ničím nerušené interoperability a kompatibility mezi operačními systémy dneška. V příštím dílu seriálu si budeme povídat o webových službách. Ukážeme si, jak si s Kerberem rozumí Apache, Firefox, Konqueror a Internet Explorer ;-).

Nejčtenější články posledního měsíce

Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
Jak ušetřit za ukládání dat? Zkuste housing a servery od Czech-Server.cz

Nejkomentovanější články posledního měsíce

Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
Týden na ITBiz: Virtuální realita pro podniky
  všechny statistiky »

Seriál Centrální správa účtů a Single Sign-On (dílů: 8)

Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu (první díl)
<—« Kerberos a SSO: sdílení souborů - NFS4
»—> Kerberos, SSO a web
Kerberos a LDAP (poslední díl)

Související články

Integrace linuxového serveru do domény Windows 2003
NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
OpenSSH - bezpečně a pohodlně
OpenSSH - více než jen Secure Shell
SSL - je vaše bezpečné připojení opravdu zabezpečené?
SSL - 1 (certifikáty)
SSL - 2 (elektronický podpis)
IPTraf - sledování sítě v reálném čase
Podepisování a šifrování s GnuPG
Samba - Linux jako server v sítích s Windows
PEAR - III (Autentizace)
Čo keď nechodí sieť?
Mailserver s odvirováním pošty

Odkazy a zdroje

CIFS VFS
Step-by-Step Guide to Kerberos 5 (krb5 1.0) Interoperability
Kerberos Authentication in Windows Server 2003
Troubleshooting Kerberos Errors
Kerberos interoperability
Making WindowsXP authenticate login to a UNIX MIT KDC

Další články z této rubriky

V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
Pozor na androidové aplikace
Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

24.7.2008 01:07 VSi | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Díky za skvělé pokračování seriálu, takové shrnutí konfigurace všech služeb jsem nenalezl ani v angličtině.

Pokud se Samba nastaví jako v článku, je možné používat současně i klasické ověřování pro klienty bez Kerbera?

Měl bych jeden dotaz. Nezkoušel někdo, jestli ksetup /mapuser * * funguje i na uživatele z NT4 domény (Samba PDC). Mám Samba PDC, což funguje bezvadně a takhle by se to dalo "bezbolestně" rozšířit o Kerberos. (Samozřejmě vím o Active Directory.)
24.7.2008 08:18 .
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Uf, už sem ani nedoufal, že se objeví pokračování. Po hodně dlouhé době konečně nějaký pořádný a užitečný seriál. Díky autore, máš můj obdiv. Hned to jdu zkoušet :)
Drom avatar 24.7.2008 22:15 Drom | skóre: 24 | Kdyne
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
+1 Ale vyzkousim to az za par dni :)
Delej si co chces, ale hlavne me s tim neotravuj. Ja na SW patenty neverim!
24.7.2008 09:24 Marek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Ano, diky za vyborny clanek ... ale neco jednodussiho by nebylo?

eM
24.7.2008 09:46 gnome-hater
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
co třeba AD od MS? :)
24.7.2008 13:28 xindl | skóre: 2 | blog: SALAM_OLEJKUM
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

vulgární

Zobrazit komentář
Voty avatar 24.7.2008 10:56 Voty | skóre: 12 | blog: gemini
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Ten ksetup.exe, znamena to, ze i Windows XP Home by se dalo zridit SSO? To by ale nebylo vubec marne. To budu muset jeste dneska vyzkouset, asi se opet nevyspim.
Jednu rozbil a tu druhou ztratil.
24.7.2008 14:06 Jirka | skóre: 36
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
IMHO ne, protože Home nepřipojíš do domény.
24.7.2008 11:23 oryctolagus | skóre: 29 | blog: Untitled
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
v clanku by melo byt
s/KDC ce Windows/KDC ve Windows, neni liz pravda?
24.7.2008 11:45 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Dík, opraveno.
25.7.2008 00:51 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Author for president! Z toho by se měl napsat manuál. ;-)
25.7.2008 10:18 .
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Ještě dotaz: jak je to s Vistamy? Máte nějaké zkušenosti, lze je přiohnout aby používaly kerberos?
25.7.2008 20:28 Palo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
Este moje skusenosti s touto bestion (windows): Vzdy si ksetup stiahnite poslednu verziu. Na niektorych strojoch sa neinstaluju fixpaky (rozne dovody) a starsie ksetup maju problemy s lustenim klucov. Zadavate spravne heslo a on ho nevie rozlusknut.

A snad uz iba jedna bezpecnostna, kluce neprenasajte po sieti. Radsej si ich kopnite na USB kluc a preneste do cieloveho pocitaca. To je vhodne pre hostile podmienky beznej pocitacovej firmy ;-) nikdy neviete kto kde nacuva.
26.7.2008 08:21 maker007
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti
Nevím ale skutečnost, že musím vytvářet lokální účty stejného jména dělá tuto metodu nepoužitelnou ve firemním prostředí. Nedokážu si představit, že budu při každém přidání uživatele obíhat všechny počítače a vytvářet lokální účty. Jestli windows neumí vytvořit ten lokální účet automaticky tak to je na nic. Zrovna tak uživatele nepochopí proč se nemůžou doklikat ke serveru v okolních počítačích.
29.7.2008 13:59 ZiGi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti
lokany ucet sa moze vytvorit aj sam, pri prihlaseni. ak pouzivatelia nahodne pristupuju ku vsetkym pocitacom v realme, postrupne budu mat vsade lokalne ucty. skoda, ze nefunguju roaming profiles.
Drom avatar 29.7.2008 16:36 Drom | skóre: 24 | Kdyne
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti
Cestovni profily jsou pro bezny uzivatele celkem nepouzitelny. Cekani na stazeni dat, kde nekolik giga delaji zabavny videa a tak, to se clovek taky prihlasi treba za dve minuty :) A ne, nepomuze, kdyz lidem reknete, ze si to maji ukladat na nejakej sitovej disk, aby se to netahalo s profilem.
Delej si co chces, ale hlavne me s tim neotravuj. Ja na SW patenty neverim!
29.7.2008 16:43 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti
Tyhle věci nejdou zakázat? Já myslel, že i normální síťové domovské složky na SMB/CIFS se dají vytvářet.
23.8.2008 19:57 Marv-CZ | skóre: 21
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti
To řeším jednoduše tak, že nastavím "Dokumenty" na síťový disk.
spes avatar 10.8.2009 17:02 spes
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba - pochybnosti o použitelnosti

Zajimalo by me jak zajistit, aby se lokalni ucet vytvoril sam.

27.7.2008 18:27 DNA
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: Samba
super článek, jen ten lokalizovaný shell to kazí otazníky (i proto nepoužívám lokalizaci)...

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.