abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 20:55 | Nová verze

Byla vydána verze 21.0 a krátce na to opravná verze 21.0.1 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Z novinek lze zdůraznit například možnost skriptování v programovacích jazycích Python a Lua.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:11 | Nová verze

Byl vydán Mozilla Firefox 58.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. V nové verzi nenajdeme žádné převratné novinky, rozhodně nic, co by se dalo srovnávat s vydáním Firefoxu 57.0 aneb Firefoxu Quantum. Na seznamu jsou spíše drobná zrychlení, optimalizace a co se nestihlo pro minulou verzi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
dnes 13:44 | Nová verze

Byla vydána verze 10.4 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 11:40 | Nová verze

Vyšly nové verze 1.3.0 a 1.2.1 WYSIWYM editoru Formiko. 1.3.0 vylepšuje editor, podporuje kontrolu pravopisu pomocí knihovny GtkSpellCheck 3.x a přidává možnost tisku vygenerovaného HTML dokumentu a dialog klávesových zkratek. Vydání je dostupné v Debianu testing, Ubuntu a také PIP. Vydání 1.2.1 opravuje různé chyby a zvyšuje stabilitu, více v seznamu změn; do budoucna bude tato větev udržována jen v případě zájmu (na NetBSD není dostupná knihovna GtkSpellCheck 3.x).

McBig | Komentářů: 3
dnes 08:00 | Zajímavý software

Facebook uvolnil svou platformu pro detekci objektů s názvem Detectron. Detectron je naprogramován v Pythonu a využívá framework pro deep learning Caffe2. Zdrojové kódy Detectronu jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 03:00 | Komunita

Bylo spuštěno hlasování o přednáškách a workshopech pro letošní InstallFest, jenž proběhne o víkendu 3. a 4. března 2018 v Praze na Karlově náměstí 13. Hlasovat lze do pondělí 29. ledna 2018.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 02:00 | Zajímavý software

Projekt Document Liberation, jehož cílem je vývoj knihoven pro zpřístupnění (osvobození) dokumentů vytvořených v proprietárních nebo již nepodporovaných formátech, oznámil vydání 5 nových nebo vylepšených knihoven. Jedná se o knihovnu libe-book pro export dokumentů ve formátu EPUB3 a knihovny libabw, libmspub, libpagemaker a libqxp pro import dokumentů ve formátech AbiWord, MS Publisher, PageMaker a QuarkXPress.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 01:00 | Komunita

LWN.net, původně Linux Weekly News, slaví 20 let. První číslo vyšlo 22. ledna 1998. Psalo se o devfs, o 2 GB omezení velikosti souborů na souborovém systému ext2 nebo o renderování scén ve filmu Titanic na Linuxu na procesorech Alpha. Aktuální vývojové linuxové jádro bylo 2.1.79. LWN.net je zcela závislé na předplatitelích. Předplatné na měsíc stojí 7 dolarů. Články na LWN.net jsou týden od vydání k dispozici pouze předplatitelům. Následně jsou uvolněny všem pod licencí CC-BY-SA.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:22 | Pozvánky

V sobotu 24. 2. se uskuteční již 5. ročník největší české WordPress konference – WordCamp Praha 2018. Pražský WordCamp bude rozdělen na dva proudy – pro uživatele a pro vývojáře. Je naplánováno 10 přednášek, 6 workshopů, 6 případových studií, Happines Bar a spousty příležitostí pro networking. V neděli se bude dále konat Contributing Day, kde se každý bude moci aktivně zapojit do překladu, či plánování dalších meetupů. Je připraveno 450

… více »
smíťa | Komentářů: 0
včera 05:55 | Komunita

Linus Torvalds oznámil vydání Linuxu 4.15-rc9. Po vydání stabilní verze Linuxu se přibližně na 2 týdny otevře začleňovací okno. To se uzavře vydáním verze rc1. Po týdnech následují další rc verze. Obvykle týden po vydání verze rc7 nebo rc8 následuje vydání nové stabilní verze Linuxu. Verze rc9 byla naposledy vydána před více než 6 lety, 4. října 2011. Jednalo se o Linux 3.1. Tenkrát následovala ještě verze rc10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 15
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1386 hlasů
 Komentářů: 53, poslední 17.1. 16:55
  Rozcestník

  Kerberos a SSO: služby - SSH

  29. 5. 2008 | Jiří Mlíka | Bezpečnost | 8697×

  V dnešním dílu si na příkladu SSH ukážeme, jak využít Kerberos pro autentizaci ke službám. Konečně přijde na řadu i slibované Single Sign-on. Nakonfigurujeme si stroj, který bude sloužit jako SSH server.

  Obsah

  Úvod

  link

  Můžeme si třeba představit, že se jedná o vyhrazený výpočetní systém, který zpracovává dávkové úlohy spouštěné z příkazové řádky. Nakonfigurujeme nový stroj (server), který se bude jmenovat třeba srv-hpc1.firma.local. Jako klienta budeme používat stroj pc1.firma.local, který jsme nakonfigurovali v předchozích dílech.

  Konfigurace serveru

  link

  V naší síti nainstalujeme nový linuxový stroj srv-hpc1.firma local (v mé testovací síti 172.16.51.11). Nakonfigurujeme na něm sdílení uživatelských účtů a autentizaci podle 2. a 3. dílu seriálu - stejně, jako jsme to udělali u stroje pc1.firma.local. Postup je tedy známý. Nainstalujeme samozřejmě také démona SSH. Pro úplnost pouze uvedu důležité konfigurační soubory.

  Nezbytná systémová nastavení

  link
  # Soubor /etc/hosts na stroji srv-hpc1.firma.local
  
  127.0.0.1    localhost.localdomain  localhost
  172.16.51.10  srv-infra1.firma.local srv-infra1
  

  Konfigurace stroje jako klienta Kerbera a LDAPu

  link # Soubor /etc/krb5.conf na stroji srv-hpc1.firma.local

  [realms]
  FIRMA.LOCAL = {
  kdc = srv-infra1.firma.local:88
  admin_server = srv-infra1.firma.local:749
  default_domain = firma.local
  }

  [domain_realm]
  .firma.local = FIRMA.LOCAL
  firma.local = FIRMA.LOCAL

  [libdefaults]
  default_realm = FIRMA.LOCAL
  dns_lookup_realm = false
  dns_lookup_kdc = false
  forwardable = yes

  [logging]
  default = FILE:/var/log/kerberos/krb5libs.log
  # Soubor /etc/nsswitch.conf na stroji srv-hpc1.firma.local

  passwd: files ldap
  shadow: files
  group: files ldap
  ...
  # Soubor /etc/ldap.conf na stroji srv-hpc1.firma.local

  host srv-infra1.firma.local
  base dc=firma,dc=local
  # Soubor /etc/pam.d/system-auth na stroji srv-hpc1.firma.local

  auth required pam_env.so
  auth sufficient pam_unix.so likeauth nullok
  auth sufficient pam_krb5.so use_first_pass
  auth required pam_deny.so

  account sufficient pam_unix.so
  account required pam_deny.so

  password sufficient pam_unix.so nullok use_authtok md5 shadow
  password sufficient pam_krb5.so
  password required pam_deny.so

  session required pam_mkhomedir.so skel=/etc/skel/ umask=0022
  session optional pam_keyinit.so revoke
  session required pam_limits.so
  session required pam_unix.so

  Principal stroje a keytab

  link

  Vytvoříme principal stroje srv-hpc1.firma.local pomocí nástroje kadmin. Principal bude mít náhodné heslo (parametr -randkey příkazu addprinc). Můžeme to provést z libovolného stroje, kde nám funguje nástroj kadmin (např. srv-infra1.firma.local, pc1.firma.local nebo srv-hpc1.firma.local).

  kadmin: addprinc -randkey host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL
  WARNING: no policy specified for host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL; defaulting to no policy
  Principal "host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL" created.

  Na stroji srv-hpc1.firma.local vyexportujeme soukromý klíč principalu host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL pomocí nástroje kadmin do "keytabu" /etc/krb5.keytab. Keytab je soubor, kam exportujeme soukromé klíče principalů strojů nebo služeb pro účely autentizace bez zásahu člověka, tj. bez zadání hesla, což je užitečné u automaticky běžících služeb nebo skriptů.

  kadmin: ktadd host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL
  Entry for principal host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL with kvno 3, encryption type Triple DES cbc mode with HMAC/sha1 added to keytab
  WRFILE:/etc/krb5.keytab.
  Entry for principal host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL with kvno 3, encryption type DES cbc mode with CRC-32 added to keytab
  WRFILE:/etc/krb5.keytab.

  Je důležité, aby byl keytab byl čitelný pro uživatele, pod kterým služba nebo skript běží. Zároveň je však z bezpečnostního hlediska nezbytné, aby je nemohl číst nikdo jiný. Služba SSH v našem případě běží pod uživatelem root, neměli bychom tedy narazit na problém.

  [root@srv-hpc1 ~]# ls -l /etc/krb5.keytab
  -rw------- 1 root root 154 květen 10 12:01 /etc/krb5.keytab

  Obsah keytabu pro jistotu ověříme.

  [root@srv-hpc1 ~]# klist -k /etc/krb5.keytab
  Keytab name: FILE:/etc/krb5.keytab
  KVNO Principal
  ---- -------------------------------------------------
    6 host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL
    6 host/srv-hpc1.firma.local@FIRMA.LOCAL
  

  Konfigurace SSH démona

  link

  Podpora Kerbera je v SSH démonu implementována přes GSSAPI, což je speciální programové rozhraní, které umožňuje integrovat aplikaci s libovolnou autenzitační službou, která toto API podporuje. Nastavíme-li proměnnou GSSAPIAuthentication na yes, máme zajištěno, že SSH démon použije Kerberos jako autentizační metodu.

  # Soubor /etc/ssh/sshd_conf na stroji srv-hpc1.firma.local
  ...
  GSSAPIAuthentication yes
  GSSAPICleanupCredentials no
  ...

  Konfigurace klienta

  link

  Nezbytná systémová nastavení

  link

  Jako klienta použijeme opět stroj pc1.firma.local, který jsme si připravili v předchozích dílech seriálu. Vzhledem k tomu, že nepoužíváme DNS (a už to začíná být na škodu věci), musíme upravit soubor /etc/hosts, abychom mohli na klientu přeložit na IP adresu jméno serveru srv-hpc1.firma.local, kam se budeme pomocí SSO přihlašovat.

  # Soubor /etc/hosts na stroji pc1.firma.local
  
  127.0.0.1    localhost localhost.localdomain
  172.16.51.10  srv-infra1.firma.local srv-infra1
  172.16.51.11  srv-hpc1.firma.local srv-hpc1
  172.16.51.130  pc1.firma.local pc1
  

  Konfigurace SSH klienta

  link

  Konfiguraci klienta provedeme v souboru /etc/ssh/ssh_config. Aby klient použil Kerberos autentizaci, zapneme volbu GSSAPIAuthentication.

  # Soubor /etc/ssh/ssh_config na stroji pc1.firma.local
  
  Host *
    ForwardX11 yes
    ForwardX11Trusted yes
    Protocol 2,1
    StrictHostKeyChecking no
    GSSAPIAuthentication yes
    GSSAPIDelegateCredentials yes
  

  Pokud bychom chtěli ze stroje srv-hpc1.firma.local přistupovat k dalším službám v síti při využití SSO, je třeba delegovat TGT získaný při přihlášení k pc1.firma.local na stroj-hpc1.firma local. To zajistí volba GSSAPIDelegateCredentials. Má to však ještě jednu nutnou podmínku, TGT musí být tzv. "forwardovatelný". Abychom automaticky získali "forwardovatelný TGT již při přihlášení k pc1.firma.local, musíme mírně upravit soubor /etc/krb5.conf na klientském stroji pc1.firma.local (resp. všude, kde to más smysl). Nastavíme možnost forwardable na yes v sekci [libdefaults]. V druhém díle seriálu jsme toto nastavení opomněli, proto jej nyní uvádím zde.

  # Soubor /etc/krb5.conf na stroji pc1.firma.local
  
  [realms]
   FIRMA.LOCAL = {
   kdc = srv-infra1.firma.local:88
   admin_server = srv-infra1.firma.local:749
   default_domain = firma.local
   }
  
  [domain_realm]
   .firma.local = FIRMA.LOCAL
   firma.local = FIRMA.LOCAL
  
  [libdefaults]
   default_realm = FIRMA.LOCAL
   dns_lookup_realm = false
   dns_lookup_kdc = false
   forwardable = yes
  
  [logging]
   default = FILE:/var/log/kerberos/krb5libs.log
  

  Použití a testování

  link

  Nyní, když máme vše tak hezky nakonfigurované, vyzkoušíme, zda to skutečně funguje.

  Krok 1: Přihlášení ke klientskému stroji pc1.firma.local

  link

  Přihlásíme se ke klientskému stroji pc1.firma.local jako uživatel josef_vosahlo (tohoto uživatele jsme si vytvořili v minulém díle seriálu) a ověříme, zda jsme získali TGT a zda je tento TGT forwardovatelný. Učiníme tak pomocí příkazu klist volbou -f. Má-li TGT nastaven příznak F je "forwardovatelný".

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ klist -f
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_10002_w80pc4
  Default principal: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  05/10/08 14:55:53 05/11/08 00:55:53 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
      renew until 05/11/08 14:55:53, Flags: FRI
  

  Krok 2: přihlášení k serveru srv-hpc1 pomocí SSH s podporou SSO

  link

  Nyní se můžeme pomocí SSH přihlásit s identitou josef_vosahlo ze stroje pc1.firma.local na stroj srv-hpc1.firma.local. U příkazu ssh použijeme volbu -v, získáme tak "ukecanější" výstup pro případ, že by něco nefungovalo.

  [josef_vosahlo@pc1 ~]$ ssh -v srv-hpc1
  OpenSSH_4.6p1, OpenSSL 0.9.8e 23 Feb 2007
  debug1: Reading configuration data /etc/ssh/ssh_config
  debug1: Applying options for *
  debug1: Connecting to srv-hpc1 [172.16.51.11] port 22.
  debug1: Connection established.
  debug1: identity file /home/josef_vosahlo/.ssh/identity type -1
  debug1: identity file /home/josef_vosahlo/.ssh/id_rsa type -1
  debug1: identity file /home/josef_vosahlo/.ssh/id_dsa type -1
  debug1: Remote protocol version 2.0, remote software version OpenSSH_4.6
  debug1: match: OpenSSH_4.6 pat OpenSSH*
  debug1: Enabling compatibility mode for protocol 2.0
  debug1: Local version string SSH-2.0-OpenSSH_4.6
  debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent
  debug1: SSH2_MSG_KEXINIT received
  debug1: kex: server->client aes128-cbc hmac-md5 none
  debug1: kex: client->server aes128-cbc hmac-md5 none
  debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REQUEST(1024<1024<8192) sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_GROUP
  debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_INIT sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REPLY
  debug1: Host 'srv-hpc1' is known and matches the RSA host key.
  debug1: Found key in /home/josef_vosahlo/.ssh/known_hosts:1
  debug1: ssh_rsa_verify: signature correct
  debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_NEWKEYS
  debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS received
  debug1: SSH2_MSG_SERVICE_REQUEST sent
  debug1: SSH2_MSG_SERVICE_ACCEPT received
  debug1: Authentications that can continue: publickey,gssapi-with-mic,password
  debug1: Next authentication method: gssapi-with-mic
  debug1: Delegating credentials
  debug1: Delegating credentials
  debug1: Authentication succeeded (gssapi-with-mic).
  debug1: channel 0: new [client-session]
  debug1: Entering interactive session.
  debug1: Requesting X11 forwarding with authentication spoofing.
  Last login: Sat May 10 14:27:14 2008 from 172.16.51.130
  [josef_vosahlo@srv-hpc1 ~]$

  Všimněte si, že z možných autentizačních metod (publickey, gssapi-with-mic, password) byla použita právě metoda gssapi-with-mic. Autentizace proběhla úspěšně a objevila se příkazová řádka stroje srv-hpc1.firma.local, aniž bychom byli vyzváni k zadání hesla. SSO funguje. Potěšeni tímto povzbuzujícím výsledkem zkontrolujeme ještě forwardování TGT. Příznak F ukazuje, že na stroji srv-hpc1.firma.local máme forwardovatelný TGT. Tento TGT byl získán forwardováním, což ukazuje příznak f.

  [josef_vosahlo@srv-hpc1 ~]$ klist -f
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_10002_dFhAhF4040
  Default principal: josef_vosahlo@FIRMA.LOCAL
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  05/10/08 15:01:32 05/11/08 00:55:53 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
      renew until 05/11/08 14:55:53, Flags: FfRT
  

  Závěr

  link

  V dnešním dílu jsme si na příkladu SSH ukázali, jak použít Kerbera spolu se službami. U ostatních kerberizovatelných služeb je konfigurace v principu obdobná. Některé služby používají místo systémového keytabu /etc/krb5.keytab svůj vlastní vyhrazený keytab a také vyžadují vytvoření speciálního principalu pro danou službu. Služby také nemusí vždy realizovat podporu Kerbera pomocí GSSAPI, ale mohou tak činit jiným způsobem, např. pomocí SASL.

  V dalším díle seriálu nakonfigurujeme souborový server NFS4 s podporou Kerbera, což nám umožní nahlédnout do problematiky zase o kousek hlouběji.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Hloubkové, přenosové a posílené strojové učení
  Linuxové herní novinky – listopad 2017
  Úvod do GIMPu

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Hloubkové, přenosové a posílené strojové učení
  Jaderné noviny – 14. 12. 2017: MAP_FIXED_SAFE
  Týden na ITBiz.cz – Neutralita a svoboda není totéž
    všechny statistiky »

  Seriál Centrální správa účtů a Single Sign-On (dílů: 8)

  Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu (první díl)
  <—« Kerberos a SSO: Jednotné účty v LDAP
  »—> Kerberos a SSO: sdílení souborů - NFS4
  Kerberos a LDAP (poslední díl)

  Související články

  Integrace linuxového serveru do domény Windows 2003
  NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
  OpenSSH - bezpečně a pohodlně
  OpenSSH - více než jen Secure Shell
  SSL - je vaše bezpečné připojení opravdu zabezpečené?
  SSL - 1 (certifikáty)
  SSL - 2 (elektronický podpis)
  IPTraf - sledování sítě v reálném čase
  Podepisování a šifrování s GnuPG
  Samba - Linux jako server v sítích s Windows
  PEAR - III (Autentizace)
  Čo keď nechodí sieť?
  Mailserver s odvirováním pošty

  Odkazy a zdroje

  OpenSSH & Kerberos
  Jednotná autentizace prostrednictvím služeb LDAP a Kerberos v prostředí UNIX
  SSH: The Secure Shell The Definitive Guide

  Další články z této rubriky

  V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
  Pozor na androidové aplikace
  Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
  Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
  Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  29.5.2008 10:32 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
  Rozbalit Rozbalit vše GSSAPI / SASL
  Mno nevim, vždycky jsem si myslel, že GSSAPI je podmnožinou SASL. Respektive, pokud mluvíme o SASL s Kerberosem, tak je to GSSAPI. Více zde.
  29.5.2008 16:46 Matlass
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GSSAPI / SASL
  Nikoli. "GSS-API" a SASL mechanism" není rovnítko. GSS-API je standardizované programátorské rozhraní, které zapouzdřuje bezpečnostní mechanismy (jako např zde používaný krb5 protokol - krb5 mechanism byl standardizován v RFC 1964, které je nahrazeno vámi odkazovaným RFC 4752). Je to sada funkcí, které poskytují přístup k bezpečnostním výkonným mechanismům. Programátor se nemusí starat o to, jak se tvoří kontext pro kerberos5, nebo pro jiný mechanismus. Pouze zavolá funkci stvorit_bezpecnostni_kontext(krb5) a api se postará o zbytek.

  GSS-API je popsáno vRFC 2743 RFC 4752, který odkazujete je pouze mechanismem (tedy jakýmsi modulem).

  Jiné mechanismy jsou např pro použití X.509 certifikátů...atd.
  29.5.2008 17:41 Ondar | skóre: 25 | blog: Linux_blog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: GSSAPI / SASL
  Aha, takže pokud (jako programátor) chci použit zabezpečené připojení pomocí SASL/Kerberos, tak použiji rozhraní GSSAPI (pokud tomu dobře rozumím).
  29.5.2008 16:27 bonci
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Dobry den,

  Postupoval som podla clanku, ale prihlasenie konci s chybou (Unspecified GSS failure. Minor code may provide more information Server not found in Kerberos database) a pokracuje standardnym loginom. Ako keby nevedel najst principal, db. Neviete kde by mohol byt problem? Musim spomenut, ze to skusam na jednom test PC, ktore sluzi ako server a klient naraz. Prijam aj vystup zo ssh. D.
  [root@XXX ~]# ssh -l frantisek_hnipirdo XXX
  frantisek_hnipirdo@XXX's password: 
  Creating directory '/home/frantisek_hnipirdo'.
  Last login: Thu May 29 16:10:57 2008 from XXX.XX.XX
  /usr/bin/xauth: creating new authority file /home/frantisek_hnipirdo/.Xauthority
  [frantisek_hnipirdo@XXX ~]$ klist -f
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_10001_VDrwmE
  Default principal: frantisek_hnipirdo@XX.XX
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  05/29/08 16:24:50 05/30/08 02:24:50 krbtgt/XX.XX@XX.XX
      renew until 05/30/08 02:24:50, Flags: FRI
  
  
  Kerberos 4 ticket cache: /tmp/tkt10001
  klist: You have no tickets cached
  [frantisek_hnipirdo@XXX ~]$ ssh -v XXX
  OpenSSH_4.3p2, OpenSSL 0.9.8b 04 May 2006
  debug1: Reading configuration data /etc/ssh/ssh_config
  debug1: Applying options for *
  debug1: Connecting to labcentos [10.1.1.10] port 22.
  debug1: Connection established.
  debug1: identity file /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/identity type -1
  debug1: identity file /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/id_rsa type -1
  debug1: identity file /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/id_dsa type -1
  debug1: loaded 3 keys
  debug1: Remote protocol version 2.0, remote software version OpenSSH_4.3
  debug1: match: OpenSSH_4.3 pat OpenSSH*
  debug1: Enabling compatibility mode for protocol 2.0
  debug1: Local version string SSH-2.0-OpenSSH_4.3
  debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent
  debug1: SSH2_MSG_KEXINIT received
  debug1: kex: server->client aes128-cbc hmac-md5 none
  debug1: kex: client->server aes128-cbc hmac-md5 none
  debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REQUEST(1024<1024<8192) sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_GROUP
  debug1: SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_INIT sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_KEX_DH_GEX_REPLY
  Warning: Permanently added 'XXX,10.1.1.10' (RSA) to the list of known hosts.
  debug1: ssh_rsa_verify: signature correct
  debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS sent
  debug1: expecting SSH2_MSG_NEWKEYS
  debug1: SSH2_MSG_NEWKEYS received
  debug1: SSH2_MSG_SERVICE_REQUEST sent
  debug1: SSH2_MSG_SERVICE_ACCEPT received
  debug1: Authentications that can continue: publickey,gssapi-with-mic,password
  debug1: Next authentication method: gssapi-with-mic
  debug1: Unspecified GSS failure. Minor code may provide more information
  Server not found in Kerberos database
  
  debug1: Unspecified GSS failure. Minor code may provide more information
  Server not found in Kerberos database
  
  debug1: Unspecified GSS failure. Minor code may provide more information
  Server not found in Kerberos database
  
  debug1: Next authentication method: publickey
  debug1: Trying private key: /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/identity
  debug1: Trying private key: /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/id_rsa
  debug1: Trying private key: /home/frantisek_hnipirdo/.ssh/id_dsa
  debug1: Next authentication method: password
  frantisek_hnipirdo@XXX's password:
  29.5.2008 17:06 Matlas
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Problém je, že se snažíte připojit k serveru se jménem pro které neexistuje pricipal v KDC databázi. říká to tato hláška: debug1: Unspecified GSS failure. Minor code may provide more information Server not found in Kerberos database máte pro server založený pricipal? Máte na serveru keytab?

  Připojujete se k serveru se jménem stejným jako zní principal?

  příklad:

  matlas@stanice $ ssh mujserver.domena.cz

  v tomto případě je principal serveru host/mujserver.domena.cz@NEJAKY.REALM

  pokud se chcete připojit k serveru pouze ssh mujserver musíte mít zajištěno, že mujserver se převede na FQDN. jinak se snažíte získat service ticket pro principal host/mujserver@NEJAKY.REALM a to je špatně.

  Podívejte se do logu KDC. tam uvidíte jaký principal se snažíte kontaktovat.
  29.5.2008 17:26 bonci
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Dik za tip, uplne som zabudol na KDC log. Problem bol v tom, ze v /etc/hosts mam server velkym + malym pismenom tak pri prevode na principal ho konvertoval na male pismena.

  Po pridani principalu len s lowercase to uz ide.

  Este raz vdaka.
  1.6.2008 01:35 Honza Jaroš | skóre: 6 | blog: moje_strana_plotu | Bohnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Už jsem se chtěl zeptat u minulého dílu, ale nakonec jsem se k tomu nedostal, takže se poptám tady: jde nějak nastavit systém tak, aby bylo možné se pomocí sdílených účtů přihlašovat i v offline režimu (třeba na notebooku když zrovna není na síti)? A pokud ano, plánuje se zmínka na toto téma v některém z příštích dílů?
  1.6.2008 02:31 Mudrc | skóre: 24 | Plzeň
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Ano :-)
  1.6.2008 08:09 Honza Jaroš | skóre: 6 | blog: moje_strana_plotu | Bohnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos a SSO: služby - SSH
  Výborně. :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.