abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:55 | Komunita

Linus Torvalds oznámil vydání Linuxu 4.15-rc9. Po vydání stabilní verze Linuxu se přibližně na 2 týdny otevře začleňovací okno. To se uzavře vydáním verze rc1. Po týdnech následují další rc verze. Obvykle týden po vydání verze rc7 nebo rc8 následuje vydání nové stabilní verze Linuxu. Verze rc9 byla naposledy vydána před více než 6 lety, 4. října 2011. Jednalo se o Linux 3.1. Tenkrát následovala ještě verze rc10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 21:55 | Zajímavý článek

Greg Kroah-Hartman se v příspěvku na svém blogu věnuje aktuálnímu stavu řešení bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre v Linuxu. Jak je na tom Váš Linux? Stačí spustit příkaz "grep . /sys/devices/system/cpu/vulnerabilities/*". Pro více informací lze doporučit Spectre & Meltdown Checker.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
19.1. 18:55 | Komunita

NHSbuntu (Joinup, prezentace) měla být z Ubuntu vycházející linuxová distribuce přizpůsobená pro potřeby britské Národní zdravotní služby (NHS). NHS se název nelíbil, nejednalo se o oficiální projekt NHS, a proto bylo NHSbuntu v září loňského roku přejmenováno na NHoS. Vývojáři NHoS tento týden oznámili, že NHS se nelíbí ani název NHoS a už nemají sílu na další přejmenování a pokračování v projektu. Dodávají, že několik jednání s vedením

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 6
19.1. 18:44 | Pozvánky

Koncem ledna, 29. 1. 2018 od 17 do 20 hodin se v Akademii CZ.NIC uskuteční večer s Turrisem.

Co bude na programu?… více »
Miška | Komentářů: 10
19.1. 18:33 | Pozvánky

Na tri dni sa hlavné mesto Slovenska po tretíkrát zmení na miesto s najväčšou koncentráciou profesionálnych programátorov, systémových administrátorov, učiteľov informatiky aj technologických nadšencov. Hlavným lákadlom bude konferencia PyCon SK 2018, určená záujemcom o Python, jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov na svete.

… více »
RicCo386 | Komentářů: 1
19.1. 18:22 | Pozvánky

Letošní ročník konference Prague PostgreSQL Developer Day se koná ve dnech 14. 2. a 15. 2. 2018. Zveřejněn byl program s přednáškami a školeními. Otevřena byla také registrace na konferenci.

TomasVondra | Komentářů: 0
19.1. 11:33 | Komunita

Společnost Canonical stojící za linuxovou distribucí Ubuntu oznámila dostupnost nástroje pro týmovou spolupráci Slack (Wikipedie) ve formátu snap. Instalovat jej lze ze Snapcraftu. Slack pro Linux je dostupný také ve formátu klasických balíčků pro Ubuntu a Fedoru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
18.1. 17:33 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 2.0 a 6 000 změnách byla vydána nová stabilní verze 3.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit například podporu Direct3D 10 a 11. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
18.1. 13:44 | Zajímavý projekt

V říjnu loňského roku úspěšně skončila kampaň na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Společnost Purism informuje o aktuálním vývoji tohoto telefonu. Místo plánovaného SoC i.MX6 by měl být použit úspornější i.MX8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
18.1. 12:33 | Zajímavý projekt

V květnu loňského roku měl na YouTube premiéru krátký animovaný film Agent 327: Operation Barbershop. Blender Animation Studio včera zveřejnilo alternativní konec tohoto filmu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (7%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (77%)
 (13%)
Celkem 1362 hlasů
 Komentářů: 53, poslední 17.1. 16:55
  Rozcestník

  Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)

  10. 9. 2009 | Michal Svoboda | Bezpečnost | 4409×

  Při dostatečné znalosti principů, na kterých funguje SELinux, se můžeme bez obav pustit do studia instalované bezpečnostní politiky - konkrétně „reference policy“ – na kterou narazíme téměř u každé instalace SELinuxu. Jako obvykle si ukážeme, jak to funguje uvnitř, a výklad doplníme praktickými příklady.

  Obsah

  Principy referenční politiky

  link

  předchozích dvou dílech jsme se naučili rozumět principům TE a RBAC tak, jak je používá SELinux. Tyto znalosti nám postačují k tomu, abychom uměli analyzovat stávající pravidla, případně tvořit nová. Soubor pravidel, které jsou do systému zavedeny, se nazývá politika (policy). V současné době zabírá takřka monopolní postavení takzvaná referenční politika. Tuto politiku používají v různých verzích a s různými patchi všechny distribuce, které podporují SELinux.

  Největším problémem, se kterým se musí jakákoliv politika vypořádat, je množství pravidel a typů, které jsou v klasickém systému potřeba. Základní představu o tom si můžeme udělat opět pomocí programu apol: Počet typů je v řádu tisíců, počet pravidel v řádu desetitisíců. Na rozdíl od normálních UNIXových oprávnění, která si více méně tahá každý instalovaný balíček (např. DNS server, web server) s sebou, je u SELinuxových oprávněních vše v rukách dodavatele politiky. Referenční politika si ke svému úkolu bere na pomoc několik principů.

  Makrojazyk m4

  link

  Prvním principem je automatizace práce pomocí makrojazyka m4. Pokud vám to připomíná staré zlaté časy sendmailu, jste naladěni na správnou notu. Politika psaná ve stylu referenční politiky je směs volání maker a AV pravidel. Puritáni dokonce tvrdí, že optimální stav je pouze volání maker. Jazyk m4 sice neobsahuje mnoho možností, ale je to jazyk, a lze v něm dosáhnout poměrně velké strukturovanosti kódu.

  Modularita

  link

  Tím se dostáváme k druhému principu, a tím je modularita, potažmo rádoby zapouzdřenost modulů. První stupeň modularity je ve zdrojových souborech politiky. V adresáři policy/modules ve zdrojovém balíku najdeme hromadu modulů, roztříděných podle zařazení v systému (systémové služby, aplikace, …). Toto rozřazení je pouze pro vývojáře, jinak nemá na politiku vliv. Jeden modul se pak věnuje části politiky, která pracuje s vybranou částí systému. Pro konkrétnější představu se můžeme podívat na modul bind pro DNS server. Tento modul se nachází mezi službami, a tedy v adresáři services. Každý modul je typicky rozdělen na tři části, a bind není výjimkou.

  Soubor if – interface

  link

  Soubor bind.if obsahuje interface neboli definice maker, která smí používat všechny ostatní moduly. Zde se soustřeďuje většina automatizace pomocí m4. Každé makro by také mělo mít u sebe krátkou dokumentaci v XML. Dokumentaci k interfacům všech stávajících modulů lze nalézt v sekci Interface Reference na webu referenční politiky. V našem modulu bind je například definováno toto makro:

  ########################################
  ## <summary>
  ##   Send BIND the kill signal
  ## </summary>
  ## <param name="domain">
  ##   <summary>
  ##   Domain allowed access.
  ##   </summary>
  ## </param>
  #
  interface(`bind_kill',`
      gen_require(`
          type named_t;
      ')
  
      allow $1 named_t:process sigkill;
  ')
  

  Výše uvedený kód vytváří makro bind_kill, které očekává jeden parametr, jež má určovat typ (doménu, chlívek, …), který v tomto případě bude mít dovoleno provést kill -9 na běžící proces bind. Makro bychom volali takto:

  bind_kill(mujtyp_t)
  

  A výsledkem by bylo pravidlo:

  allow mujtyp_t named_t:process sigkill;
  

  Část gen_require bude vysvětlena později. Makro samozřejmě může být složitější a může také volat další makra. To je velká výhoda, ale také zdroj potíží, protože chyba v definici nebo volání makra se obvykle projeví až po výsledné expanzi a načtení celé politiky do systému, a to je fáze, ve které se nelehce poznává, kde vlastně k chybě došlo. To je ale bohužel dáno vlastnostmi použitého jazyka m4.

  Jak již bylo zmíněno, takto zadefinované makro lze volat ze všech modulů politiky. Zmíněné bind_kill není možná z nejužitečnějších, ale například pomocí bind_admin lze zadefinovat nějaké roli všechna oprávnění, která potřebuje na správu DNS serveru. Lze tedy na velmi málo řádcích vytvořit modul, který popisuje roli správce DNS serveru, kterou pak můžeme přiřadit uživatelům.

  Soubor te – pravidla pro type enforcement (TE)

  link

  Pravidla, která nemusí nutně být součástí nějakého makra, modulu volatelného zvenčí a vůbec celou kostru modulu tvoří soubor bind.te. Lze říci, že tento soubor je pro kompilaci politiky podstatný, a makra definovaná v interfacech dalších modulů se do něj vkládají podle potřeby. V souboru bind.te je vidět směs volání maker z různých dalších modulů a pravidel v jazyce pro politiku SELinuxu (AV pravidla, definice typů, rolí, …). Co je co lze poznat podle ukončujícího středníku: Makra jej nemají. Strukturu tohoto souboru, jakož i obvyklou metodiku používání maker, si rozvedeme podrobněji na příkladech níže a v dalším díle.

  Soubor fc – kontexty souborů

  link

  Posledním souborem modulu je bind.fc, neboli definice výchozích kontextů souborů. Výchozí kontext se použije v případě vytvoření nového souboru a v případě manuálního obnovení výchozích kontextů pomocí restorecon nebo fixfiles relabel. Formát souboru je celkem jednoznačný: Regulární výraz (který je automaticky ohraničen ^$), typ souboru (viz nápověda k příkazu semanage, volba -f) a nakonec buď řetězec <<none>>, nebo volání makra gen_context() s příslušným kontextem. Například řádek

  /usr/sbin/named     --   gen_context(system_u:object_r:named_exec_t,s0)
  

  určuje, že obyčejný soubor (--) podléhající danému regulárnímu výrazu (což je zde pouze jeden soubor) bude mít ten a ten kontext, z něhož je důležitá část named_exec_t, která označuje spustitelný soubor démona named. Pokud bychom někdy přestěhovali named jinam, můžeme správný kontext souboru nastavit ručně pomocí chcon, což ale nepřežije obnovu implicitních kontextů. Trvalejší metodou je použití příkazu semanage fcontext, který daný kontext zapíše do souboru file_contexts.local a bude ekvivalentní kontextu v politice. Všimněme si, že jelikož se referenční politika snaží být univerzální a linuxové distribuce se někdy v umístění souborů liší, v souboru bind.fc najdeme konstrukce jazyka m4 jako ifdef(`distro_debian',`sada_kontextů').

  Moduly politiky

  link

  Posledním důležitým principem referenční politiky je modularita z hlediska nastavení za běhu systému. Dříve se jednotlivé moduly ve zdrojovém formátu slepily dohromady a vznikla jedna monolitická politika, která se musela při každé změně ve smyslu odebrání/přidání modulu přeložit a načíst znovu. Dnes lze z jednotlivých zdrojových modulů vytvořit moduly binární, které obvykle sídlí v adresáři /usr/share/selinux a které lze programem semodule za běhu odebírat a přidávat bez nutnosti překladu. Pokud používáme DNS server, načteme modul bind, pokud ne, tak ho necháme ležet.

  S tímto principem přichází možnost výroby vlastních modulů, aniž bychom museli modifikovat původní politiku. Podrobný popis výroby netriviálního modulu si uvedeme v příštím díle. Dnes se pouze podíváme na dva jednoduché moduly. Prvním z nich je modul, který zpřístupňuje socket vytvořený příkazem ssh_agent (respektive ssh -A). V politice, která je nainstalována v distribuci Debian Lenny, se na něj zřejmě zapomnělo.

  Nejprve vytvoříme soubor sshagent.if:

  ## <summary>sshagent policy</summary>
  ## <desc>
  ##   <p>
  ##       policy for accessing ssh agent sockets in /tmp
  ##   </p>
  ## </desc>
  #
  
  ########################################
  ## <summary>
  ##   Access ssh agent sockets.
  ## </summary>
  ## <param name="domain">
  ##   Domain allowed access.
  ## </param>
  interface(`sshagent_access',`
      gen_require(`
          class sock_file { read write };
          type $1;
          type sshd_tmp_t;
      ')
  
      allow $1 sshd_tmp_t:sock_file { read write };
  ')
  

  Definujeme pouze jedno makro, které generuje jedno pravidlo, povolující danému typu přístup k socketům typu sshd_tmp_t (tj. v adresáři /tmp). Makro gen_require vloží dané řádky do sekce require v souboru, odkud je naše makro zavoláno. Co je to sekce require? Každý typ, roli, přístupové právo, atd., které chceme použít, musíme předem oznámit v sekci require. Při zavedení modulu do jádra se nejprve ověří, zda všechny tyto entity existují. Tím vlastně zavádíme závislost našeho modulu na modulu ssh, bez kterého neexistuje typ sshd_tmp_t.

  Dále vyrobíme soubor sshagent.te, který triviálně použije právě definované makro:

  policy_module(sshagent,1.0.0)
  
  sshagent_access(staff_ssh_t)
  sshagent_access(sysadm_ssh_t)
  

  V prvním řádku deklarujeme (voláním makra), že vyrábíme modul s názvem sshagent a verzí 1.0.0. Dále už jen voláme naše makro pro zpřístupnění socketů daným typům (co jsou zač, jsme rozebírali minule).

  Konexty souborů zde nepotřebujeme, soubor sshagent.fc tedy vytvoříme prázdný. Zbývá přeložit modul. K tomu potřebujeme nainstalovat devel balíček od naší politiky (v Debianu je to selinux-policy-dev). Dále už je to jen:

  make -f /usr/share/selinux/default/include/Makefile
  

  Výsledkem bude soubor sshagent.pp v aktuálním adresáři. Pro jeho nahrání stačí semodule -i sshagent.pp, případně výše uvedeným make vyrobit cíl load (make -f … load). A vida, autentizace pomocí SSH agenta začne fungovat. Příkazem semodule -l se můžeme pokochat, případně zjistit, jaké další moduly jsou nataženy. Nahrání modulu jej taky zkopíruje do adresáře /etc/selinux/default/modules/active/modules, odkud se nahraje při rebootu. Podobně semodule -r sshagent modul z tohoto adresáře smaže a odinstaluje z jádra.

  Modul local z prvního dílu

  link

  Druhým příkladem je modul local, který vznikl při prvotní instalaci v prvním díle použitím příkazu audit2allow -M local. Jak bylo řečeno, použití audit2allow bylo sice funkční řešení, ale bez dalšího auditu výsledné politiky může přinejmenším zanášet nepořádek a přinejhorším otevírat bezpečnostní díry. V této chvíli již rozumíme pravidlům, kontextům a dalším principům SELinuxu, umíme použít auditovací nástroje apolsesearch a umíme si dohledat informace na webových stránkách referenční politiky a dalších webech. Jako správní rootové s bezpečnostním uvažováním rozumíme také svému operačnímu systému, své distribuci a instalovaným službám a programům. Přišla tedy ta správná chvíle splatit dluh z prvotní instalace SELinuxu a podívat se, co v souboru local.te vzniklo, a zamyslet se nad tím, jestli nelze daný problém vyřešit jinak. Konkrétní postup necháme zatím jako „domácí úkol“ pro čtenáře a vrátíme se k němu v příštím díle.

  CVUT logo

  Příště

  link

  Povíme si podrobněji, kudy by se mělo naše uvažování ubírat při tvorbě nebo validaci modulu bezpečnostní politiky. Ukážeme si, jak se tvoří složitější moduly pro nějakou vlastní nebo nepodporovanou aplikaci, případně pro uživatelskou roli. Při tom budeme vážit důsledné používání maker a principů referenční politiky s principem nejmenšího odporu.

  Poděkování

  link

  Článek vznikl za podpory ČVUT FEL, Katedra kybernetiky, kde jsou k dispozici, mimo jiné, studijní programy Otevřená informatikaKybernetika a robotika.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Hloubkové, přenosové a posílené strojové učení
  Linuxové herní novinky – listopad 2017
  Úvod do GIMPu

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Hloubkové, přenosové a posílené strojové učení
  Jaderné noviny – 14. 12. 2017: MAP_FIXED_SAFE
  Týden na ITBiz.cz – Neutralita a svoboda není totéž
    všechny statistiky »

  Seriál SELinux – nebojte se (dílů: 6)

  Nebojte se SELinuxu – 1 (úvod, první spuštění) (první díl)
  <—« Nebojte se SELinuxu – 3 (pravidla TE, role)
  »—> Nebojte se SELinuxu – 5 (psaní modulů politiky)
  Nebojte se SELinuxu – 6 (MLS a MCS) (poslední díl)

  Související články

  Novější jádra a starší SELinux politiky
  Smack: zjednodušená kontrola přístupu
  SMACK a Jediný Správný Bezpečnostní Modul
  Začíná diskuze o AppArmor
  Linuxové bezpečnostní ne-moduly a AppArmor
  LCA: Diskuze o bezpečnosti
  Bezpečnostní modul Snet a API LSM
  TOMOYO Linux a bezpečnost založená na pathname
  Budoucnost API pro linuxové bezpečnostní moduly (LSM)

  Odkazy a zdroje

  SELinux
  SELinux userspace, IDE, setools, referenční politika)
  se-postgres+apache

  Další články z této rubriky

  V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
  Pozor na androidové aplikace
  Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
  Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
  Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  alblaho avatar 10.9.2009 08:49 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Celý tenhle systém byl pravděpodobně zčásti vymyšlen proto, aby si admini mohli říct o víc peněz. Budou zasloužené:-). Ještě že se živím programováním.
  Bedňa avatar 10.9.2009 11:06 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)

  Po tomto diele sa fakt už SElinuxu bojím :)

   

  KERNEL ULTRAS video channel >>>
  10.9.2009 14:23 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Proč to? Sice to není tak jednoduché jako "nainstalujte si e-shop v pěti jednoduchých krocích" (a ani nemůže být, protože tu jde o bezpečnost), ale zas to není o nic náročnější než se naučit například to programování.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  10.9.2009 21:32 TM
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Právě proto, že jde o bezpečnost je to v tomto stavu spíš nebezpečné. 99% administrátorů SE Linux prostě vypne, protože co bývá zdrojem záhadných problémů? Právě špatné nastavení SE Linuxu. Co ty problémy mávnutím kouzelného proutku odstraní? Vypnutí SE Linuxu. Takto se na to lidi často dívají a moc se tomu nedivím. Míra zbytečné komplikovanosti a nesrozumitelnosti v tomto případě byla překročena.
  11.9.2009 07:08 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  99% uživatelů windows pracuje pod administrátorem, protože co bývá zdrojem záhadných problémů?

  Vy nemusíte být takový ignorant jako těch Vašich 99%... jděte a nainstalujte si to, vykoušejte si to a pak vynášejte soudy. Pokud Vám něco nebude fungovat, tak se zeptejte.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  alblaho avatar 11.9.2009 07:48 alblaho | skóre: 17 | blog: alblog
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Většina Wokeníků pracuje pod administrátorem, protože je to jednodušší. Fungují i špatně napsané aplikace (jsou takové ještě), systém vás nebuzeruje že na to a to nemáte oprávnění.

  Nedovedu si představit, že bych spravoval SELinux, protože nikdy nebudu mít tak přesné informace o vnitřnostech systému, abych věděl kdo k čemu kdy přistupuje. Špičkový profesionální admin, to je pochopitelně jiná liga.

  Druhá možnost je, že celou konfiguraci připraví distributor, takže běžný uživatel o SELinuxu vůbec nemusí vědět. V práci máme jeden RHEL5 a SELinuxu ničemu nevadí, je neviditelný (ale ten stroj jsem neinstaloval, takže nevím, co se tam řešilo).
  11.9.2009 08:05 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Většina Wokeníků pracuje pod administrátorem, protože je to jednodušší. Fungují i špatně napsané aplikace (jsou takové ještě), systém vás nebuzeruje že na to a to nemáte oprávnění.
  Pochopitelně je vždy jednodušší se bezpečnosti vzdát, než ji navrhnout dobře, a bohužel jsou i případy, kde platí, že žádné zabezpečení je lepší, než špatné. Mimochodem systém bezpečnosti ve Windows NT je metodicky mnohem propracovanější, než ten v UNIXu (ale zase ne tak dobrý jako v SELinuxu, protože stále patří do kategorie DAC, tedy až na ten pokus s UAC ve vistě).
  Nedovedu si představit, že bych spravoval SELinux, protože nikdy nebudu mít tak přesné informace o vnitřnostech systému, abych věděl kdo k čemu kdy přistupuje. Špičkový profesionální admin, to je pochopitelně jiná liga.

  To je samozřejmě přípustný postoj, narozdíl od ignorance typu "je to moc složité, tak to radši hned vypnu". Bohužel v bezpečnosti je to tak, že čím víc chcete zabezpečovat, tim víc musíte znát jednotlivé procesy, které zabezpečujete. A procesama v operačním systému to jen začíná.

  A můžete taky dojít k závěru, že tuto úroveň zabezpečení pro svoje procesy nepotřebujete. Každopádně bych ale doporučil všem těm adminům typu "mám tři weby a poštovní server a pár kamarádů přes ssh", aby se alespoň zkusili podívat na defaultní nastavení targeted politiky pro SELinux (viz níže), která přesně tento případ adresuje.
  Druhá možnost je, že celou konfiguraci připraví distributor, takže běžný uživatel o SELinuxu vůbec nemusí vědět. V práci máme jeden RHEL5 a SELinuxu ničemu nevadí, je neviditelný (ale ten stroj jsem neinstaloval, takže nevím, co se tam řešilo).
  Připraví to distributor a administrátor, takže uživatel neví o SELinuxu, ale už ví o personální politice která by měla být spjatá s tou počítačovou (např.: heslo si udělej jen jedno, ale dlouhý, nebo: tady máš přístupovou kartu, nenechávej ji na stole).

  Pokud máte RHEL5 tak IMHO používáte "targeted" politiku, kde jsou omezeny alespoň služby s přístupem na síť (web server, ...), ale už ne uživatelé, kteří se přihlašují. Nebo ji nemáte a pak máte buď schopného administrátora, a nebo zapracovaly Vaše peníze za subskripci RHEL. :)
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Nicky726 avatar 11.9.2009 09:46 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Co jsem zkoušel poslední dvě Fedory, tak jsem na problém s SELinuxem nenarazil. SELinux tam je velmi dobře integrovaný, uživatel o tom v podstatě ani neví a přitom je chráněný. Podle mě ideální stav. Rozchodit SELinux bez nějaké větší podpory distribuce je jaksi vyšší dívčí. A to jak v Archu, tak třeba v Ubuntu (alespoň ve verzi co jsem zkoušel).
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  11.9.2009 21:44 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  uživatel o tom v podstatě ani neví a přitom je chráněný
  Pokud se to nezměnilo, tak implicitně máte jako uživatel identitu unconfined_u, což zas taková ochrana není. Je ale poměrně jednoduché se toho zbavit.
  Rozchodit SELinux bez nějaké větší podpory distribuce je jaksi vyšší dívčí.
  Jeden z dílů chci věnovat i tomuto tématu.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Nicky726 avatar 12.9.2009 01:34 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Uživatel je unconfined_u, ale mnoho procesů je hezky zavřených ve svém chlívečku. Ano, GUI aplikací minimum, ale většina daemonů například chráněna je, stejně jako dost věcí kolem roota. Rozsah škod, které lze po proniknutí zvenčí napáchat, by to mělo afaik snižovat.
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  14.9.2009 08:50 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  No ale neměl by být problém se "degradovat" na user_u nebo něco takového. Asi si to napíšu jako téma na jeden díl :)
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  10.9.2009 16:30 filbar | skóre: 36 | blog: Denicek_programatora | Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  A dostane se někdy na mcs, nebo mls politiku?
  10.9.2009 16:47 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Dostane, ale až tak za 2-3 díly.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  Nicky726 avatar 10.9.2009 20:01 Nicky726 | skóre: 56 | blog: Nicky726
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Čím dál zajímavější, jen tak dál.
  Enjoy the detours. There you’ll find the things more important than what you want. (Hunter x Hunter)
  14.9.2009 17:10 cgi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)

  k SELinuxu: Cheddar Bay Exploit...

  michich avatar 14.9.2009 17:47 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  Chyba s nerespektováním mmap_min_addr byla opravena a nyní je možno se zapnutým SELinuxem dokonce i povolovat mapování dolní paměti selektivně pro typy, které to vyžadují. Je to i v dnešních Jaderných novinách.
  15.9.2009 19:56 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nebojte se SELinuxu – 4 (reference policy)
  A co tím chcete říct?
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.