abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 12:33 | Zajímavý projekt

Kernel.org představil lore.kernel.org, tj. archiv diskusního listu vývojářů linuxového jádra LKML (Linux Kernel Mailing List) s řadou zajímavých funkcí. Archiv běží na softwaru Public Inbox.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 10:55 | Nová verze

Po devíti měsících vývoje od vydání verze 10.0 byla vydána verze 11.0 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:44 | Nová verze

Po více než 3 měsících vývoje od vydání verze 238 oznámil Lennart Poettering vydání verze 239 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 15:00 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.28 a beta verze 1.29 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Atom 1.28 je postaven na Electronu 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 2.3.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy na PIXLS.US.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:00 | Komunita

Akční RPG hra Shadowrun Returns Deluxe, kterou lze hrát i na Linuxu je nyní zdarma na Humble Bundle. Hra vyšla díky kampani na Kickstarteru v roce 2013.

tajny_007 | Komentářů: 0
včera 01:00 | Nová verze

Byla vydána verze 1.27 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Z novinek je nutno zmínit podporu SIMD (Single Instruction Multiple Data). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
21.6. 16:22 | IT novinky

CEO Intelu Brian Krzanich rezignoval (tisková zpráva). Oficiálním důvodem je "vztah na pracovišti". S okamžitou platností se dočasným CEO stal Robert Swan.

Ladislav Hagara | Komentářů: 39
21.6. 14:11 | Komunita

Konsorcium Linux Foundation ve spolupráci s kariérním portálem Dice.com zveřejnilo 2018 Open Source Jobs Report. Poptávka po odbornících na open source neustále roste.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
21.6. 12:44 | Zajímavý článek

Na stránkách linuxové distribuce Ubuntu Studio byla publikována příručka Ubuntu Studio Audio Handbook věnována vytváření, nahrávaní a úpravě zvuků a hudby nejenom v Ubuntu Studiu. Jedná se o živý dokument editovatelný na jejich wiki.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (78%)
 (22%)
 (4%)
 (7%)
 (2%)
 (10%)
Celkem 247 hlasů
 Komentářů: 39, poslední 21.6. 17:44
  Rozcestník

  Creative Commons nejen na obrázky

  24. 1. 2013 | Michal Polák | Různé | 3831×

  Nejen u softwaru řešíte licence. Své licence nebo podmínky použití mají také fotografie a obrázky, kterých je na internetu spoustu. Jen některé ovšem můžete použít k jiným než „studijním“ či ryze osobním účelům. Hledání „použitelných“ fotografií může usnadnit třeba Wikipedia.org nebo Flickr.com. Velké množství fotografií nahraných na obou těchto webech je zveřejněno pod licencí Creative Commons, na kterou se zaměříme.

  Obsah

  Co je to Creative Commons?

  link

  Už v minulém článku věnovaném vyhledávání použitelných fotografií na Flickr.com jsme se dotkli něčeho, čemu se říká Creative Commons. Ve své podstatě mají tato dvě slova dvě zjednodušená vysvětlení.

  Creative Commons Creative Commons

  Za prvé se jedná o neziskovou organizaci, jejímž cílem je rozšiřování děl určených široké veřejnosti k jejich legálnímu a snadnému použití. Z principu věci se přitom nemusí jednat pouze o fotografie (nebo grafiku), ale také třeba také o text jako třeba článek, pokud se bavíme o použití na internetu.

  Creative Commons

  Za druhé, a to více prakticky, je Creative Commons, zkráceně CC, jakýmsi licenčním schématem, podle kterých se může každý autor rozhodnout, za jakých podmínek zveřejní a dá ostatním k dispozici svoje dílo. Liší se tak oproti řadě jiných svobodných i jinak definovaných licencí, protože dává možnost několik málo jednoduše pochopitelných „práv“ zkombinovat.

  Dílo a volné dílo v českém zákoně

  link

  Dílo jako takové pak popisuje Zákon č. 121/2000 Sb.:

  Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen „dílo“). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické.

  volné dílo, Markus Mueller

  Volné dílo je pak takové, které lze zjednodušeně řečeno, použít bez souhlasu autora. V českém právu se pak většinou jedná o takové dílo, u kterého uběhlo více než sedmdesát let od smrti autora podle § 28, i když to má háčky v bodech (2) a (3):

  (1) Dílo, u kterého uplynula doba trvání majetkových práv, může každý bez dalšího volně užít; ustanovení odstavce 2 a § 11 odst. 5 věty prvé tím není dotčeno.

  (2) Tomu, kdo poprvé zveřejní dosud nezveřejněné dílo, k němuž uplynula doba trvání majetkových práv, vznikají takovým zveřejněním výlučná majetková práva k dílu takto zveřejněnému v rozsahu, v jakém by je měl autor díla, pokud by jeho majetková práva k dílu ještě trvala.

  (3) Právo podle odstavce 2 trvá 25 let od zveřejnění díla. Ustanovení § 27 odst. 7 platí obdobně.

  Již nějaký ten rok ale máme v Autorském zákoně č. 216/2006 Sb. body, které umožňují uzavřít licenční smlouvu vůči neomezenému okruhu osob, tzv. veřejnou licenční smlouvu. Technicky vzato uzavření licenční smlouvy vzniká ve chvíli, kdy uživatel za podmínek uvedených v licenční smlouvě, kterou je Creative Commons, dílo užije.

  (5) O podání návrhu na uzavření smlouvy jde i tehdy, směřuje-li projev vůle vůči neurčitému okruhu osob.

  (6) S přihlédnutím k obsahu návrhu nebo k praxi, kterou strany mezi sebou zavedly, nebo zvyklostem může osoba, které je návrh určen, vyjádřit souhlas s návrhem na uzavření smlouvy provedením určitého úkonu bez vyrozumění navrhovatele tím, že se podle ní zachová, zejména že poskytne nebo příjme plnění. V tomto případě je přijetí návrhu účinné v okamžiku, kdy byl tento úkon učiněn.

  Důležité tedy je že nejen že je možné uzavřít veřejnou licenční smlouvu, ale zároveň není nutné pro její platnost vyrozumět druhou stranu, tedy v našem chápání autora díla. Samotná licence Creative Commons tedy má i v českém právu oporu a je jí možné využívat.

  Jednotlivé možnosti

  link CC BY (Attribution) klade povinnost uvést autora.

  To znamená, že pokud dílo pod licencí s tímto parametrem použijete, musíte přímo u něj uvést autora původního díla. V opačném případě de facto využíváte dílo nelegálně (platí i pro ostatní podmínky). Uvedení autora přitom ještě nezaručuje pravdivost takové informace a je třeba býti nanejvýš opatrný. Pokud proto máte sebemenší pochybení o autorství, je vhodné jej ověřit.

  CC SA (Share Alike) klade povinnost zachovat licenci.

  Tedy pokud například fotografii použijete, musíte celé dílo bez výjimky vydat pod stejnou licencí, například článek.

  CC ND (No Derivatives) neumožňuje zasahovat do díla.

  Fotografii tedy můžete použít v souladu s ostatním, ale nesmíte jí jakkoliv upravit. Takovou úpravou se může myslet třeba fotomontáž nebo použití jakéhokoliv efektu. Prostě jej smíte použít jen tak jak je a nic s tím neuděláte. Poměrně užitečné může být toto právě u výše zmíněných textů, jejíž význam by se mohl změnit a vrhnout na původního autora, má-li být uveden, špatné světlo.

  CC NC (Non-commercial) říká, že dílo může být použito nekomerčně.

  To je ze všech možných podmínek, ta nejvíce rozporuplná.

  Co je nekomerční použití? To nelze přesně určit. Nejbezpečnějším příkladem použití je umístění na webové stránky, na kterých se nenachází placená reklama (ať už v jakékoliv formě jako například bannerů, videí, obrázků, textů) a nejsou nabízeny žádné služby. Jakmile se na webových stránkách objeví reklama, typicky sponzorující provoz takového webu, je již použití díla označeného jako CC NC sporné a jeho použití se proto nedoporučuje.

  Nelze opomenout, ale zároveň se nelze řídit chápáním nekomerčního využití v rozličných případech a zemí. Nekomerční použití může být chápáno tak, že dílo nebude použito k účelům marketingu. Na internetu se tím mohou myslet bannery nebo obrázky ilustrující prodávané zboží. V tištěné podobě lze jako příklady uvést například billboardy nebo tištěnou inzerci. V českém zákoně však takové chápání nekomerčního využití nemá oporu.

  Už v minulém článku jsem narážel na možnost kontaktovat autora, pokud to lze. Pokud to nelze, pak je lepší se poohlédnout po jiné podobné fotografii nebo jiném díle i přes výše uvedené.

  Jak správně zdrojovat

  link

  CC jako Creative Commons

  Jednotlivé zkratky jako například BY-NC, tedy například je nutné uvést autora a dílo se nesmí použít komerčně.

  Uvedení verze licence jako například 3.0 a odkaz na ní.

  Autor jméno autora, nebo přezdívka, která je uvedena.

  Výsledek může tedy vypadat takto: CC BY-NC 3.0: Michal Polák

  Creative Commons

  Stejně tak můžete použít i následující zápis, protože nejste nuceni používat zkratkovitý zápis, ale lze uvést všechny výše uvedené informace slovem: „Fotografie Prahy“ by Michal Polák, použito na základě licence Creative Commons Attribution-Noncomercial http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.

  Možné kombinace

  link

  Variant je více, nejčastěji se však používá níže uvedená šestice.

  CC BY

  – Uvedení autora.

  Creative Commons

  This license lets others distribute, remix, tweak, and build upon your work, even commercially, as long as they credit you for the original creation. This is the most accommodating of licenses offered. Recommended for maximum dissemination and use of licensed materials. CC BY-ND

  – Uvedení autora a nezasahování do díla.

  Creative Commons

  This license allows for redistribution, commercial and non-commercial, as long as it is passed along unchanged and in whole, with credit to you. CC BY-NC-SA

  – Uvedení autora, zakázané komerční použití a nutnost zachovat licenci.

  Creative Commons

  This license lets others remix, tweak, and build upon your work non-commercially, as long as they credit you and license their new creations under the identical terms. CC BY-SA

  – Uvedení autora a nutnost zachovat licenci.

  Creative Commons

  This license lets others remix, tweak, and build upon your work even for commercial purposes, as long as they credit you and license their new creations under the identical terms. This license is often compared to “copyleft” free and open source software licenses. All new works based on yours will carry the same license, so any derivatives will also allow commercial use. This is the license used by Wikipedia, and is recommended for materials that would benefit from incorporating content from Wikipedia and similarly licensed projects. CC BY-NC

  – Uvedení autora a zakázané komerční použití.

  Creative Commons

  This license lets others remix, tweak, and build upon your work non-commercially, and although their new works must also acknowledge you and be non-commercial, they don’t have to license their derivative works on the same terms. CC BY-NC-ND

  – Uvedení autora a zakázané komerční použití.

  Creative Commons

  This license is the most restrictive of our six main licenses, only allowing others to download your works and share them with others as long as they credit you, but they can’t change them in any way or use them commercially.

  Zdroj citací výše: www.creativecommons.org

  Doporučení na závěr

  link

  Samozřejmě vyhledávat a správně zdrojovat podle licence Creative Commons ani kterékoliv jiné nestačí. Důležité je udržovat se v pozornosti, ověřovat zdroje a autory, chovat se slušně a nehledat řešení ve slovíčkaření.

  Prvním krokem je dodržení podmínek, které ta či ona CC licence dává. Bez toho je její použití stejně nelegální bez ohledu na to, že jste ji „neukradli“ odkudkoliv jinud. Je dobré si uvědomit, že autor dává dílo takto k dispozici i když by nemusel a porušením licence dochází také k porušení zákona.

  Creative Commons Creative Commons

  Ověřování zdrojů a pravosti uvedeného autorství není už tak jednoduché a jednoznačně řešitelné. Přesto jsou cesty, jak případné riziko snížit. V první řadě je dobré si zdokumentovat místo, odkud dílo získáváte, v našem případě stahujete (zdroj můžete dát do závorky, třeba URL adresu). Za zmínku stojí i možnost využití funkce Googlu, který umožňuje vyhledávat podobné podle nahraného obrázku. Ostatně podle Pokročilého vyhledávání obrázků můžete, jak zmínil čtenář naposled v diskuzi, vyhledávat i podle licencí. A nakonec tu máme také lidskou intuici.

         

  Hodnocení: 67 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  24.1.2013 12:31 depka | skóre: 20 | blog: eterity
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  vyuziva vubec nekdo k necemu obrazky, ktere nejsou vylozene public domain?
  Luk avatar 24.1.2013 16:30 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Když nepočítám fakt, že si většina lidí vůbec neláme hlavu s právy na použití obrázků (proto jsou například blogy na iDnes.cz plné fotek, u nichž k tomu autor nedal souhlas), tak samozřejmě ano. Spíš jde o to, že jen menší část lidí vnímá, jak může který obrázek použít.
  LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
  31.1.2013 16:04 jadd
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  A pokud se tak děje, k čemu ty licence jsou? Neumím si představit, že by se někomu vyplatilo soudní řízení o obrázek na webu. Co takové voyoDOTcz, podle mě si tam s autorstvím, hlavu nelámou.
  Luk avatar 31.1.2013 20:43 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  A pokud se tak děje, k čemu ty licence jsou?
  Je to stejné jako třeba u hudby.
  Neumím si představit, že by se někomu vyplatilo soudní řízení o obrázek na webu.
  Ono se vyplácí - viz causy Profimedia (tato firma a její vymahačský zástupce LogiCall nechvalně prosluli tím, že vymáhali peníze i za obrázky, ke kterým nemohli oprávněně vykonávat práva, např. fotky z NASA). Ale nově asi moc nebude, protože u bagatelních řízení soudy nebudou uznávat náklady na právní zastoupení.
  LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
  26.1.2013 15:11 Vladimír Čunát | skóre: 19
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  IMHO CC licence je něco jiného než Public Domain. Já občas používám obrázky pod nějakou z CC.
  29.1.2013 09:33 depka | skóre: 20 | blog: eterity
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  vim ze je to neco jineho a prave proto se ptam - jestli nekomu stoji zato pouzit CC licensi a pak resit spravne pouziti atd...
  Luk avatar 29.1.2013 15:06 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  To je stejné, jako ptát se, zda stojí za to použít klasickou "komerční" licenci. Pokud lze bez problémů vyhovět podmínkám a to dílo samotné splňuje požadavky, tak to za to stojí.
  LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
  D.A.Tiger avatar 25.1.2013 06:56 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Pěkný článek. díky :-)
  Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
  25.1.2013 14:26 fero
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Hrozný článek. Je to o ničem.

  Mám pocit, že sem tu skoro stejné téma od tohoto autora četl už 17.1.2013.

  Budí to dojem, prostě, jak za jednu věc dostat dvakrát peníze.

  Proč někdo nenapíše pořádně zasvěcený článek třeba o tom, jak je to s tou Fedorou (Maria DB, Cinamoon, vydávání za dva roky, apod.)
  25.1.2013 17:40 w4rr10r
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  No? Proč ho nenapíšeš?
  pavlix avatar 25.1.2013 18:44 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  +1

  K získání materiálu k tomu by stačilo interview s pár lidmi z Brna, pokud by náhodou nevěděl, jak na to.
  Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
  Bedňa avatar 27.1.2013 10:07 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Musím písať licencie priamo pod obrázok, alebo stačí spraviť extra stránku a tam ich budem citovať?
  KERNEL ULTRAS video channel >>>
  27.1.2013 17:54 depka | skóre: 20 | blog: eterity
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  +1

  toto by bylo dobre vice rozvest
  Luk avatar 27.1.2013 18:52 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Jednoznačná odpověď neexistuje. V licenci je napsáno, že se mají údaje uvádět „jakýmkoli přiměřeným způsobem“ (přičemž je tam blíže specifikováno, jak to lze uvádět u upravených nebo souborných děl). Čili možností je víc, počínaje uvedení např. pod obrázkem, na konci stránky, případně pohromadě na samostatné stránce (souborné/upravené dílo - obrázky na webu, začlenění do grafiky webu apod.). Každopádně by to mělo být uvedeno tak, aby měl každý možnost se k tomu snadno dostat (tj. asi nebude stačit dát to do informací EXIF).
  LinuxMarket - linuxový e-shop | LinuxEXPRES - linuxový magazín | OpenOffice.cz - portál uživatelů OpenOffice/LibreOffice
  22.10.2015 11:44 Vit Fikejzl
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Creative Commons nejen na obrázky
  Díky za článek, hodně mi pomohl.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.