abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 764 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Daňová evidence v KMyMoney

    26. 10. 2010 | Petr Bravenec | Návody | 5127×

    Tentokrát se přesvědčíme o tom, že KMyMoney vám může pomoci i ve vašem podnikání.

    Obsah

    Už v prvním díle seriálu o KMyMoney jsem byl v diskuzi pod článkem upozorněn, že KMyMoney se nedá použít v podnikání, protože neodpovídá českým zákonům a účetním zvyklostem. Pro mnoho lidí je ale účetnictví KMyMoney použitelné i pro podnikání – pro vedení daňové evidence je KMyMoney naprosto luxusní a vzhledem k orientaci na běžného domácího uživatele a díky českému návodu v podobě tohoto seriálu může být i pochopitelnější, než produkt určený pro mladého, dynamického účetního s titulem a s třicetiletou praxí.

    Nestačím se divit, jakým způsobem někdy lidé, se kterými se dostávám do kontaktu, evidují své finance. Znám řidiče náklaďáku – majitele firmy se třemi vozidly – který si léta vedl účetnictví v linkovaném sešitě a počítač začal postupně využívat pro tisk faktur, evidenci DPH a nakonec i účetnictví – v tabulkovém kalkulátoru. Jednou za čtvrt roku donese doklady daňovému poradci a víc se o účetnictví nestará. Při kontrolách z finančního úřadu má více problémů uhájit své náklady (jak je možné, že jste dal za pneumatiky osmdesát tisíc, když moje zimní přezutí na Fabii stálo jen šest?!), než že by se někdo vyjadřoval k jeho linkovanému sešitu a tabulkovému kalkulátoru.

    Po světě dnes běhá spousta nezávislých odborníků (freelancerů), kteří si kupodivu vedou účetnictví velmi podobně – při vedení účetnictví si vystačí se dvěma tabulkami v Excelu – v jedné mají šablonu pro vystavené faktury, v další pak evidenci příjmů.

    Vygooglujte si termín „Jak vést daňovou evidenci“. V praxi je to i finančnímu úřadu jedno, cituji hned první odkaz: „Na finančáku mi řekli, že si mám nalinkovat sešit podle sebe“. No a může-li české legislativě odpovídat linkovaný sešit, pak ani KMyMoney nemůže mít se zákonem žádný problém.

    Různý přístup k účtování

    link

    Mezi (podvojným) účetnictvím pro daňové účely a mezi daňovou evidencí je jeden zásadní rozdíl. V účetnictví se každá vydaná faktura okamžitě započítává do příjmů, i když peníze na účet dosud nedorazily a možná ani nedorazí, protože zákazník se na placení vykašlal. Protože tyto nepřijaté peníze jsou započítané v příjmech, platí se z nich pochopitelně i daně.

    V daňové evidenci se do příjmů započítávají pouze peníze, které na účet skutečně dorazily. Finanční úřad sice vyžaduje i informaci o pohledávkách, ta má ale pouze evidenční charakter. Daně se z těchto peněz neplatí (takto se vyjádřila účetní, se kterou jsem tento článek konzultoval).

    Jak vypadá jednoduchá daňová evidence?

    link

    Mnoho živnostníků, neplátců DPH, si vystačí s jednoduchou tabulkou (v počítači, v sešitu), ve které si budou evidovat své příjmy:

    DatumČ. dokladuPoznámkaČástka
    13.1.2010 2010001 Odvirování počítače u doktora 400
    19.1.2010 2010002 Stránky pro zelináře 4500
    2.2.2010 2010003 Stránky pro autoopraváře 19000
    3.2.2010 2010004 Upgrade serveru, autoservis 1500

    Na konci roku pak živnostník sečte všechny položky, odečte 60 % (záleží na typu živnosti) a má základ pro výpočet daně. Teoreticky. V praxi to tak jednoduché není. Své daně vybírají i zdravodní pojištovny a ČSSZ, u většiny živnostníků zálohově. Vyúčtování je jednou ročně - z celkových příjmů se vypočítá potřebné procento (14,60 % a 6,75 %), výsledná částka se porovná s již zaplacenými zálohami a doplatí se zbytek. Pro sociální a zdravotní pojištění je proto vhodné vést evidenci již zaplacených záloh:

    DatumPojišťovnaČástka
    3.1.2010 ČSSZ 1731
    3.1.2010 VZP 1601
    3.2.2010 ČSSZ 1731
    3.2.2010 VZP 1601

    Jaké účty k daňové evidenci potřebujete

    link

    KMyMoney není program určený pro daňovou evidenci. Je to plnohodnotné účetnictví určené pro osobní nebo domácí použití. Nezajímají-li vás vaše peníze nebo vás jejich počítání nebaví, sáhněte raději po linkovaném sešitu nebo nějakém ekvivalentu (tabulkový kalkulátor). V KMyMoney totiž budete muset vytvořit i několik dalších účtů (linkovaných sešitů s evidencí), které po vás běžně finanční úřad nepožaduje – například bankovní účet, hotovost či pohledávky. Na druhou stranu pak daňová evidence může být jen (malou) částí z celkového účetnictví, své podnikatelské aktivity můžete s klidem promíchat se svými osobními financemi. V KMyMoney lze jednotlivé aktivity snadno oddělit.

    Pro daňovou evidenci tedy potřebuje v KMyMoney vytvořit minimálně tyto účty a kategorie:

    • Aktiva
      • Bankovní účet
      • Hotovost
      • Pohledávky
    • Pasiva
      • Závazky
    • Příjmy
      • Příjmy z podnikání
    • Výdaje
      • Výdaje na podnikání
        • Sociální pojištění
        • Zdravotní pojištění
        • Zálohy na daně
        • Ostatní výdaje

    Linkovanému sešitu s příjmy odpovídá v účetnictví KMyMoney kategorie „Přijmy.Příjmy z podnikání“. Toto je obvykle jediná věc, která by mohla finační úřad zajímat. Vás budou samozřejmě zajímat ještě i ostatní pomocné evidence – Zálohy na sociální a zdravotní pojištění a případně zaplacené zálohy na daň.

    Jak účtovat různé situace

    link

    Účtování je trochu složitější. Stačil-li vám doposud linkovaný sešit – z jedné strany jste si psali přijaté částky a z druhé strany zaplacené zálohy na sociální a zdravotní pojištění (nebo ani to ne), bude vám připadat účtování ze začátku možná trochu komplikované.

    Vydaná faktura – klasický účetní postup

    link

    V peněžním deníku účtu „Aktiva.Pohledávky“ vytvořte novou transakci. Peníze by měly na účtu přibýt, jedná se tedy o vklad. V chlívku „Platba od“ můžete zadat svého obchodního partnera (více si můžete o plátcích přečíst v předchozích částech tototo seriálu). Do pole Kategorie zadejte „Příjmy.Příjmy z podnikání“, vyplňte číslo faktury v poli „Číslo“, datum vystavení faktury, částku a můžete transakci zapsat.

    Fakturu samotnou účetnictví KMyMoney vytiskout neumí. Jistě by se dal napsat plugin, který vám fakturu vytiskne. Již nyní existuje plugin „Print Check“, který dělá pravděpodobně cosi velmi podobného (nestudoval jsem tento plugin příliš podrobně) a který se dá pomocí html šablony snadno přizpůsobit. Jak jej využít pro tisk faktur vám ale neprozradím. Pro tisk faktur tak musíte využít jiný prostředek (například šablonu v OpenOffice.org).

    Fakturu máte tímto zaevidovanou, vyfakturovaná částka se objevila v příjmech a pohledávky se zvýšily o vystavenou částku. Faktura dosud není zaplacená, na bankovním účtu se proto dosud žádné prostředky neobjevily.

    V klasickém účetnictví je vydaná faktura pro finanční úřad příjmem. Když na Silvestra vydáte fakturu, je to příjem v tomto roce, i když peníze vám na účet dorazí až v roce příštím. Za příjem bude finanční úřad považovat takovou fakturu i v případě, že ji nikdy nedostanete zaplacenou.

    Vydaná faktura – daňová evidence

    link

    Podvojné účetnictví má pro uživatele – vystavovatele faktur – jednu výhodu. Při pohledu na účet „Pohledávky“ má účetní okamžitý přehled, kolik peněz mu lítá ve světě a kolik by tedy mohl získat, kdyby zaměstnal gorilu na vymáhání dluhů. V daňové evidenci takový přehled nemáme – i kdybychom chtěli zaúčtovat do pohledávek nějakou transakci, odkud bychom pak příslušnou částku vzali? Z příjmů? To bychom pak museli platit daně z nezaplacených faktur a výhody daňové evidence by se rozplynuly. Nabízí se jedině účet počátečních zůstatků – zaúčtováním proti počátečním zůstatkům by vám, v souladu se skutečností, nevzrostlo čisté jmění. Ale pak by bylo potřeba zaplacenou fakturu zaúčtovat dvěma transakcemi. Jedna transakce by převedla peníze zpět do počátečních zůstatků, druhá transakce by přesunula peníze z příjmů na bankovní účet. Zdá se, že jednoduché řešení neexistuje.

    Naštěstí KMyMoney nabízí prostředek, který celou situaci dokáže vyřešit velmi elegantně a je využitelný i v případě klasického účtování – plánované transakce. Vydanou fakturu prostě účtovat nebudeme, jen ji naplánujeme.

    V peněžním deníku účtu „Aktiva.Bantkovní účet“ vytvořte novou transakci. Peníze by na bankovním účtu měly přibýt, převádíte je z účtu „Příjmy.Příjmy z podnikání“. Při zadávání transakce dbejte na to, abyste zadali datum splatnosti faktury, nikoli datum vystavení. To je jediný zásadní rozdíl mezi daňovou evidencí a klasickým účetnictvím. Protože datum splatnosti faktury je v budoucnu, KMyMoney se vás zeptá, jestli chcete tuto transakci vložit do peněžního deníku s budoucím datem, nebo jestli ji chcete uložit do naplánovaných transakcí. Zvolte naplánované transakce. Vaše faktura se takto do účetnictví nedostane, v naplánovaných transakcích však budete mít přehled o dosud nezaplacených fakturách – a navíc budou faktury po splatnosti zvýrazněné červenou barvou.

    Tímto způsobem ovšem nemůžete postupovat, jste-li plátci DPH. Pro DPH je podstatný datum zdanitelného plnění, fakturu tedy musíte mít zaúčtovanou stejně, jako byste ji měli zaúčtovanou v klasickém podvojném účetnictví.

    Zaplacená faktura – klasický účetní postup

    link

    V peněžním deníku účtu „Aktiva.Bankovní účet“ vytvořte novou transakci. Peníze by na bankovním účtu měly přibýt, převádíte je z účtu „Aktiva.Pohledávky“, jedná se tedy o převod. V menu plátce zvolte „Platba od“, pole samotné můžete nechat prázdné – peníze máte s plátcem spojené už dříve, v transakci vytvořené při vystavení faktury. V poli „Převod z“ zadejte účet „Aktiva.Pohledávky“. Vyplňte číslo zaplacené faktury (obvykle variabilní symbol) v poli „Číslo“, datum zaplacení, částku a můžete transakci zapsat.

    Transakci můžete zadat i z peněžního deníku účtu „Aktiva.Pohledávky“ – změní se pouze směr převodu a protiúčet.

    Po správně zadané trasakci by vám měly přibýt peníze na vašem bankovním účtu a o stejnou částku by se vám měly snížit pohledávky.

    Zaplacená faktura – daňová evidence

    link

    V peněžním deníku „Aktiva.Bankovní účet“ nebo v přehledu naplánovaných transakcí najděte příslušnou fakturu. V kontextovém menu zvolte položku „Vložit naplánovanou transakci...“ Transakce, která doposud vůbec neexistovala, se vytvoří podle předlohy v naplánovaných transakcích. Zároveň by měla z přehledu zmizet naplánovaná transakce. Při zaúčtování naplánované transakce dbejte na to, abyste zadali správný datum zaplacení – v plánu je zadaný datum splatnosti. Přijdou-li vám peníze za fakturu se zpožděním (místo vloni v listopadu dostanete peníze letos v dubnu), můžete se zadáním špatného data dostat do problémů – finančnímu úřadu by se jistě nelíbilo, že máte v loňském přehledu nezdaněný příjem.

    Příjem v hotovosti

    link

    U příjmu v hotovosti si můžete odpustit mezipřistání v pohledávkách. V peněžním deníku účtu „Aktiva.Hotovost“ vytvořte novou transakci. Peníze by měly na účtu přibýt, jedná se tedy o vklad. Do chlívku „Platba od“ můžete zadat svého obchodního partnera. Do pole Kategorie zadejte „Příjmy.Příjmy z podnikání“, vyplňte číslo dokladu v poli „Číslo“ (existuje-li takovýto doklad), datum, částku a můžete transakci zapsat. Celou operaci si můžete samozřejmě zjednodušit – máte-li krámek, ve kterém prodáváte skleněné kuřácké potřeby, stačí mít v krámku registrační pokladnu a do účetnictví zaevidovat pouze denní tržbu.

    Chcete-li si zaevidovat i své daňové úniky, vytvořte si na to samostatnou kategorii „Příjmy.Bez dokladu“. Zde můžete evidovat přesuny peněz do vlastní kapsy podobně, jako u evidovaných v kategorii „Příjmy.Příjmy z podnikání“. Ale kdyby něco, tak já jsem vás nenaváděl!

    Platba zdravotního a sociálního pojištění

    link

    Platbu záloh zdravotního a sociálního pojištění zadejte v peněžním deníku účtu „Aktiva.Bankovní účet“. Peníze vám z účtu ubydou, jedná se tedy o výběr. V poli „Placeno na“ můžete zadat svou pojišťovnu. V kategorii vyplňte „Výdaje.Sociální pojištění“ nebo „Výdaje.Zdravotní pojištění“.

    Výstup pro finanční úřad

    link

    můžete snadno vytvořit v části „Výkazy“. Potřebnou sestavu najdete v položce „Příjmy a výdaje“. Vyhovovat by vám mohla sestava „Příjmy a výdaje podle roků“.

    Sestava je pro naše potřeby příliš rozsáhlá, musíme ji nastavit tak, aby se vypisovaly pouze žádané údaje. Jistě byste nechtěli, aby se na sestavě pro finanční úřad objevily i údaje z kategorie „Příjmy.Bez dokladu“. Do nastavení se dostaneme stištěním tlačítka „Nastavit“. Jako první omezíme sestavu na požadovaný rok na kartě „Datum“ – v poli Rozsah zvolte hodnotu „Nastaveno uživatelem“ a v polích Od a Do nastavte požadovaný rozsah (od 1. 1. 2010 do 31. 12. 2010).

    Dále musíme omezit kategorie. Finanční úřad budou zajímat především vaše příjmy. Na kartě „Kategorie“ proto označte všechny kategorie, které se mají na sestavě objevit. Takto můžete oddělit v účetnictví údaje pro finanční úřad od údajů, které finanční úřad naopak zajímat nemusejí. Využít můžete tlačítko „Příjem“, které vám označí pouze příjmové kategorie.

    Nakonec na kartě „Výkaz“ vyplňte název výkazu a případný komentář. Vhodné je zaškrtnout i volbu „Zvolit jako oblíbený výkaz“, abyste měli tuto sestavu mezi oblíbenými a nemuseli ji příště hledat.

    Touto sestavu jsme získali základní přehled. Dále by nás mohla zajímat sestava s jednotlivými transakcemi. Najít mezi hotovými výkazy vyhovující sestavu je trochu složitější, ale celkem snadno se dá přizpůsobit sestava „Transakce podle účtů“ nebo „Transakce Cash flow“. Na obou sestavách nalezneme potřebné informace, na každé je však i něco navíc. Stejně jako v předchozí sestavě nastavíme název výkazu, příjmové kategorie určené pro finanční úřad a požadované období. Hotovou sestavu si opět založte do svých oblíbených výkazů, abyste příště nemuseli vytvářet sestavu znovu nebo ji pracně hledat v seznamu ostatních výkazů.

    Výpočet daňového základu

    link

    Pro výpočet daňového základu a sledování sociálního a zdravotního pojištění vyvíjím pro KMyMoney jednoduchý modul. Ten nedělá nic složitého – pouze usnadňuje sledování sociálního a zdravotního pojištění a počítá případný doplatek či přeplatek. Průběžně máte i informaci o základu pro výpočet daně a případnou daň (vzhledem ke složitosti je číslo skutečně jen velice orientační):

    KMyMoney

    Nastavení pluginu je jednoduché, stačí vyplnit příslušná procenta ve formuláři a na dalších kartách označit kategorie, ve kterých evidujeme peníze nasypané do různých pojištění a do rukou státu (sociální, zdravotní, daně) a kategorie související s podnikatelskými výdaji a příjmy:

    KMyMoney

    Stejným způsobem jako příjmy se nastavují i ostatní kategorie:

    KMyMoney KMyMoney

    Plugin pro daňovou evidenci dosud není zcela hotový, ale předpokládám, že do příštího daňového přiznání by se mohl v KMyMoney objevit.

    Programování pluginů pro KMyMoney není příliš složité (pokud někdo umí C++, Qt, orientuje se v KDE a umí hledat v dokumentaci a v hotových příkladech). Příští článek o KMyMoney by se tedy mohl týkat právě tvorbě pluginů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    corwin78 avatar 26.10.2010 09:52 corwin78 | skóre: 10 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Díky za opět pěkný článek o KMyMoney. Bez evidence svých peněz už nedám ani ránu, i když někdy to umí být pěkný opruz ;-)
    Česká pirátská strana - "Internet je naše moře...".
    26.10.2010 15:24 Cejvik | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney

    někomu se možná bude hodit na evidenci http://www.sUcto.cz

    26.10.2010 16:09 Radim Kolář | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Nechaji si od lidi platit, ale neodpovidaji za ztratu dat v systemu. Existuji lepsi nabidky.
    26.10.2010 15:49 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Mezi (podvojným) účetnictvím pro daňové účely a mezi daňovou evidencí je jeden zásadní rozdíl. V účetnictví se každá vydaná faktura okamžitě započítává do příjmů, i když peníze na účet dosud nedorazily a možná ani nedorazí, protože zákazník se na placení vykašlal. Protože tyto nepřijaté peníze jsou započítané v příjmech, platí se z nich pochopitelně i daně. V daňové evidenci se do příjmů započítávají pouze peníze, které na účet skutečně dorazily.

    Tohle už je jen důsledek, i když někdy dost podstatný. Principiální rozdíl je spíš v tom, že v daňové evidenci (dříve jednoduchém účetnictví) řešíte jen pohyb peněz - příjmy a výdaje. V účetnictví (dříve podvojném účetnictví) evidujete především pohyb aktiv a pasiv. Aktivum je v podstatě nějaká hodnota (hotové peníze, peníze na účtu, majetek, pohledávka), pasivum je pak zdroj (závazek, úvěr apod.). Takže když vystavíte fakturu za práci, získáváte aktivum v podobě pohledávky (koneckonců i třeba peníze na účtu jsou svým způsobem pohledávkou vůči bance) a pasivem je v tomto případě výnos. Zatímco v okamžiku, kdy se klient uráčí zaplatit, už z pohledu účetnictví nic nezískáváte, pouze se jedna forma aktiv (pohledávka) transformuje na jinou (peníze na účtu). Podobně je nákup majetku nebo zboží v daňové evidenci výdajem (pomineme-li případné daňové odpisy), ale v účetnictví je to zase jen transformace jednoho aktiva (peníze) na jiné (majetek nebo zboží) a náklad se účtuje až v okamžiku, kdy zboží prodáte nebo majetek "spotřebujete" (nebo postupně odepíšete). Takže i když to vypadá při pohledu na příklad s nezaplacenou fakturou nelogicky, ve skutečnosti dává účetnictví podstatně lepší představu, jak na tom opravdu jste.

    Petr Bravenec avatar 26.10.2010 18:02 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Pro některé lidi je to velmi podstatný rozdíl - proto se drží daňové evidence, jak jen je to možné. Mně je bližší tradiční účetní postup, nezaplacená faktura jsou pro mě peníze, které jednou dostanu. Na druhou stranu jsem cítil potřebu nějak smysluplně účtovat peníze i podle daňové evidence. V KMyMoney to jde dobře díky plánovaným transakcím, jinak se taková věc simuluje těžko.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    27.10.2010 09:27 Jan | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Obvykle se to s tema fakturama resi zalohovou fakturou, po jejimz zaplaceni se vystavuje normalni faktura. U danove evidence jeste muze byt problem DPH (i kdyz v priklade uvadite neplatce), ponevac stejne jako v ucetnictvi, DPH se odvadi okamzite - tedy pokud koupite hdd za 1000 + dph, tedy 1200 a prodate ho na fakturu neplatici za 2400 (400 DPH) , nemate HDD, a jeste musite zaplatit 400 DPH , ktere on jako bonus dostane od statu zpet ( k Vasemu HDD ).Zde jsem zaslechl v TV, ze by se v ramci EU melo blyskat na lepsi casy - tedy DPH se odvede az po zaplaceni, ale zatim jeste ne. Jeste k tem neproplacenym pohledavkam v evidenci - v pripade, ze skoncite s podnikanim a nedolozite, ze jste se je snazil vymahat, tak se berou jako prijem.

    Honza
    Petr Bravenec avatar 27.10.2010 09:39 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    S tím DPH to tam letmo zmiňuji. Už tam ale není napsané, že v případě plátce DPH by se měly stejným způsobem jako příjmy evidovat i výdaje.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    27.10.2010 09:56 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    pokud koupite hdd za 1000 + dph, tedy 1200 a prodate ho na fakturu neplatici za 2400 (400 DPH) , nemate HDD, a jeste musite zaplatit 400 DPH

    Pro pořádek je potřeba doplnit, že přesně ve stejném okamžiku nárokujete těch 200 Kč. V daném případě by mne ale asi víc než 200 Kč DPH štvala ta investice 1000 Kč, zvlášť pokud by marže byla realističtější než vašich 100 procent.

    29.10.2010 09:21 Jan | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    marze 100 % byla, aby se to dalo dobre pocitat, ted si tedy predstavte, ze jste se nejake 2-4 hodinky za 500 bez DPH vztekal s nejakym lahudkovym presunem dat , cas v haji a jeste odvedete DPH a odberateli ji takto "venujete".

    Honza
    28.10.2010 13:00 platcedph
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    se zajmem si procitam podobne clanky, protoze se pripravuji pomalu ale jiste na souboj s FU a financemi obecne. (zacinajici podnikatel). Rad bych upozornil na jednu vec, ktera me vzdy u podobnych clanku mate - porad je rec o 'danich'. Ja kdyz to ctu, tak mam v hlave porad ruzne dane (DPH, z prijmu, pojistovny) a jsem si casto nejisty, kterou dan ma autor na mysli.

    Podle reakci zde vidim, ze lide, kteri se v tom vyznaji s tim nemaji problemy, protoze nejak z kontextu vyciti o jake dane s jedna. Ja jako zacatecnik s tim mam problemy. V tomto clanku si napr. myslim, ze se jedna vlastne jen o DPH, ale pak si rikam, proc se ten vyraz DPH explicitne tak casto objevuje?
    corwin78 avatar 28.10.2010 13:06 corwin78 | skóre: 10 | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    DPH se rovnou počítá na zvláštním účtu, takže by se mělo jednat o daň z příjmu.
    Česká pirátská strana - "Internet je naše moře...".
    28.10.2010 13:48 platcedph
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    no vidite, to vsechno me vzdycky tak znejisti. Ja to planuji tak, ze ucetnictvi mi bude delat svagrova (je ing. ekonom a dela danove poradenstvi) a sama mi to nabidla s tim, ze se o to nemusim starat. Jenze ja bych tomu rad vic rozumnel, ne ze bych pribuzne neveril.

    Ale kdyz se na neco ptam, tak je hned rec o uctech a pasiva a aktiva a ja toho radsi necham, protoze ma clovek pocit ze obtezuje.

    Ja jsem si doposud myslel nasledujici:

    - dan z prijmu je neco, co nelze v prubeho nejakeho obdobi urcit - a proto nechapu, jak by to mohlo v ucetnictvi nebo danove evidenci byt? Ja jsem myslel, ze na to je pak to rocni danove priznani.

    - DPH je neco, co je mozno napr. mesicne sledovat a take to pak FU odvest (nebo po FU neco chtit)

    - chapu , ze je to gulas, kdyz jako platce DPH vystavuji fakturu na platce nebvo neplatce DPH a naopak dostavam takove rozlicne faktury. To jsem chtel pochopit az v druhem kole.

    - nahore nejaky diskutujici nadhodil zalohove faktury, misto toho autor pouziva jakousi fintu na faktury, ktere v systemu jsou ale jaksi se nepocitaji, aby se nemusely platit 'dane'.

    Problem vidim v tom, (a to svagrova nechape) ze kdyz prijde jednou za mesic, tak treba v prubehu mesice zakaznik zavola, abch poslal fakturu a ja ted nevim, mam to udelat a jak, aby mi na konci mesice az bude svagrova delat ty 'depehacka' nerekla - to byla blbost s touhle fakturou.
    28.10.2010 14:52 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Ale kdyz se na neco ptam, tak je hned rec o uctech a pasiva a aktiva a ja toho radsi necham

    Nerozhodnete-li se vést účetnictví, pak vás aktiva, pasiva a účty zajímat nemusejí, v daňové evidenci máte jen příjmy a výdaje. Pokud se pro účetnictví rozhodnete, doporučuji koupit si nějakou učebnici, není to zase tak hrozné a nepochopitelné (když to zvládnou studenti VŠE… :-) ).

    dan z prijmu je neco, co nelze v prubeho nejakeho obdobi urcit - a proto nechapu, jak by to mohlo v ucetnictvi nebo danove evidenci byt? Ja jsem myslel, ze na to je pak to rocni danove priznani.

    Tu zaplacenou daň (případně zálohy) pak ale musíte do účetnictví (daňové evidence) zanést.

    DPH je neco, co je mozno napr. mesicne sledovat a take to pak FU odvest (nebo po FU neco chtit)

    Pokud se rozhodnete stát se dobrovolně plátcem DPH (nebo pokud jím být musíte, což znamená IIRC 1M ročního obratu). Jinak vás DPH vůbec zajímat nemusí. Víceméně se dá říci, že pokud obchodujete spíše s plátci, je výhodnější stát se plátcem dobrovolně.

    chapu , ze je to gulas, kdyz jako platce DPH vystavuji fakturu na platce nebvo neplatce DPH a naopak dostavam takove rozlicne faktury. To jsem chtel pochopit az v druhem kole.

    Zase takový guláš to není. Nejste-li plátce, nezajímá vás DPH vůbec. Jste-li plátce, pak u faktur přijatých od neplátců prostě žádná DPH není a částka je konečná; u vystavených faktur vás nemusí zajímat, zda je příjemce plátce nebo ne (jen u faktur nad 10000 Kč by měla být identifikace příjemce, tj. v případě plátce DIČ).

    nahore nejaky diskutujici nadhodil zalohove faktury, misto toho autor pouziva jakousi fintu na faktury, ktere v systemu jsou ale jaksi se nepocitaji, aby se nemusely platit 'dane'.

    Trik je v tom, že místo faktury vystavíte jen zálohovou fakturu, pak fakturovaná částka není výnosem a neplatíte z ní tudíž žádné daně. Teprve po zaplacení vystavíte skutečnou fakturu a máte výnos (ale to už máte i peníze). Problém se tím přenáší na druhou stranu, protože odběratel si může účtovat náklad až v okamžiku, kdy dostane tu fakturu.

    Problem vidim v tom, (a to svagrova nechape) ze kdyz prijde jednou za mesic, tak treba v prubehu mesice zakaznik zavola, abch poslal fakturu a ja ted nevim, mam to udelat a jak, aby mi na konci mesice az bude svagrova delat ty 'depehacka' nerekla - to byla blbost s touhle fakturou.

    Nejlepší bude, když vám dá nějaký vzor a vysvětlí, jaké údaje a kam máte doplnit.

    Petr Bravenec avatar 28.10.2010 16:07 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    V článku jde především o daň z příjmu. DPH je tam zmíněno jen letmo. Článek je primárně o neplátcích DPH. Účtovat DPH není nijak složité, ale tam by bylo potřeba každou fakturu rozdělit a rozúčtovat na několik účtů. Ale možná to umí KMyMoney samo - něco takové jsem tam objevil, jen jsem se tím nezabýval.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    Petr Bravenec avatar 28.10.2010 16:02 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Příloha:
    Pokud se mě někdo ptá na účetnictví - poslední dobou je těch dotazů nějak moc - namaluju na papír čtyři chlívky: Aktiva, Pasiva, Příjmy a Výdaje. Podívejte se na připojený obrázek.

    Jste-li někdo, kdo chce být bohatý, mělo by vás zajímat čisté jmění. To je ten šedý chlívek. Zde najdete další dva podchlívky - Aktiva a Pasiva. Aktiva je vše, co jsou peníze, nebo se nějak dá zpeněžit. Pasiva je vše, co jednou budeme muset zaplatit (půjčky). Abyste byli skutečně bohatí, musíte mít aktiva co nejvyšší a pasiva co nejnižší. Přesunem peněz mezi aktivy a pasivy nic nezískáte - zaplatíte-li splátku z půjčky, přesunete peníze z aktiv do pasiv a čisté jmění se nijak nezmění.

    Abyste mohli jmění zvyšovat, musíte získávat peníze do aktiv z účtu Příjmy. Abyste neumřeli hladem, musíte utrácet za potraviny - převádět peníze z aktiv do výdajů.

    Finanční úřad se v případě daňové evidence zajímá pouze o vaše příjmy. Vy si navíc musíte sledovat ještě výdaje (tam se objevuje zdravotní a sociální pojištění a daně). Na to vám opravdu stačí sešit.

    Nevýhodou daňové evidence je, že v sešitu nemáte přehled o ostatních aspektech - nevíte, kolik máte na účtech, kolik dlužíte, kolik kdo dluží vám, kolik vynáší eurový účet a kolik vynáší zlatý poklad na zahrádce...

    Daňová evidence je podmnožinou celého účetnictví. Já, protože chci mít přehled (mám peníze na několika účtech a v různých investicích, jejichž cena se mění), vedu si i pro daňovou evidenci kompletní účetnictví. Ve výsledku je to pro mě jednodušší - mám vše na jednom místě a používám ke správě peněz ten nejlepší prostředek, jaký je k dispozici.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    28.10.2010 16:33 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Abyste byli skutečně bohatí, musíte mít aktiva co nejvyšší a pasiva co nejnižší.

    Takhle formulováno to nejde, protože jeden ze základních principů je, že všech aktiv musí být stejně jako všech pasiv. Takže aby to šlo takhle tvrdit, bylo by potřeba nejdřív definovat, která aktiva a která pasiva je z toho potřeba vyjmout.

    Petr Bravenec avatar 28.10.2010 17:09 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Ne, to určitě ne. Takto to platí na začátku, když si zaúčtujete počáteční zůstatky. Účet pro zaúčtování počátečních zůstatků v tomto modelu skutečně není započítaný.

    Jedním ze základních principů je, že součet všech čyřech chlívků je nulový.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    30.10.2010 20:08 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    To, co tvrdíte vy, by fungovalo v případě, že byste z nějakého důvodu z aktiv vyjmul náklady a z pasiv výnosy. Ale nevidím důvod, proč si to takto zbytečně komplikovat.
    Petr Bravenec avatar 30.10.2010 21:19 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    To už se zase bavím s účetním? Ach je.... :-)

    Neznám účetního, který by si vedl domácí finance v podvojném účetnictví, ale znám takové, kteří by byli ochotní tvrdit, že to, co jsem utratil, je moje aktivum.

    Jestli to takto profesionální účetní potřebuje počítat, může. Toto je ale článek o KMyMoney, kde aktiva jsou to, co mám a můžu to nějakým způsobem převést na peníze, náklady jsou to, co utratím a příjmy jsou to, co vydělám. V předchozím příspěvku je přiložený obrázek i s příklady konkrétních účtů a kategorií v aktivech, pasivech, příjmech a výdajích. Přijde mi absurdní na prostou otázku ze života "Jaká jsou tvá finanční aktiva?" odpovídat jinou prostou větou, taktéž ze života: "Včera jsem utratil dvě stovky v knajpě".

    Účetním se to možná nemusí líbit, zvlášť pokud rádi ohromují pojmy "má dáti, dal" a mají pocit, že díky inženiriátu z ekonomie, matoucímu názvosloví a právní džungli jsou oni ti vyvolení a jediní schopní počítat peníze.

    Jsem rád, že se objevily programy jako je MS World, který dal sekretářkám do ruky nástroj pro efektivní psaní dopisů, dokumentů a podobně - odborná práce přesto zůstává v rukou specialistů-typografů. Jsem rád, že se objevují programy jako KMyMoney, které bez zmatečného názvosloví udělaly z podvojného účetnictví opět jednoduchou a účinnou metodu na počítaní peněz pro široké masy lidí - i když odbornou účetní práci ve firmách stále musejí dělat odborníci.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    30.10.2010 21:26 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney

    Podle vašeho prvního příspěvku jsem myslel, že se snažíte popsat, jak funguje účetnictví. Proto jsem se vyjadřoval k tomu, jak to v účetnictví funguje, netušil jsem, že se bavíte o jakémsi podivném mixu někde na půl cesty mezi účetnictvím a daňovou evidencí…

    V předchozím příspěvku je přiložený obrázek

    Tak ten jsem neviděl, vzhledem ke způsobu, jakým někteří jedinci možnost přímého vkládání obrázků do diskusí zneužívali, jsem si přímo vložené obrázky potlačil pomocí CSS.

    Petr Bravenec avatar 30.10.2010 21:48 Petr Bravenec | skóre: 43 | blog: Bravenec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Ten úplně první příspěvek, vydaný v tuším červenci, byl o KMyMoney. Plus dalších osm příspěvků :-)

    Je-li řeč o komentáři pod článkem, byla to hodně obecná informace o fungování účetnictví doplněná o malou ilustraci, abych vysvětlil přispěvateli "platcedph", co tak zhruba může od účetnictví očekávat, čím se liší účetnictví od daňové evidence.

    Daňová evidence se v podvojném účetnictví implementuje poměrně těžko, mix podvojného účetnictví a daňové evidence bude vždy podivný. Pokud se však využije pomocná evidence vydaných faktur v podobě naplánovaných transakcí, je možné vést i daňovou evidenci v KMyMoney celkem efektivně. Jako bonus pak dostane uživatel KMyMoney celé podvojné účetnictví i s jeho výhodami.
    Petr Bravenec - Hobrasoft s.r.o.
    31.10.2010 04:35 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Daňová evidence v KMyMoney
    Výrazem "první příspěvek" jsem myslel první příspěvek v této větvi, tj. tento z 28.10. 16:02.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.