abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 12:22 | Pozvánky

Konference DevConf.CZ 2020, již dvanáctý ročník jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě, proběhne v Brně na FIT VUT od 24. do 26. ledna 2020. Zveřejněn byl program konference a spuštěna byla povinná a bezplatná registrace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 22:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Prozkoumejte Česko na Wikidatech: druhý díl zajímavých Wikidata Queries na blogu Wikimedie Česká republika je volným pokračováním příspěvku Prozkoumejte Česko na Wikidatech: 10 nejlepších Queries datového žurnalisty z července 2017. Tentokrát jsou díky Wikidatům a SPARQL zobrazeny Železniční tratě v Česku, Díly pořadu Gebrian VS na mapě nebo Citace vědeckých článků – srovnání českých univerzit, na níž publikující autoři působí.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 19:44 | Komunita

Ovlivnit Ubuntu 20.04 LTS lze vyplněním dotazníku. Více v příspěvku na blogu Ubuntu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:33 | Zajímavý článek

Na stránkách české komunity Fedory vyšel zajímavý článek o tom, jak se generují flatpakové balíčky z již existujících balíčků RPM.

KOLEGA | Komentářů: 7
včera 12:22 | Zajímavý článek

Donald Ervin Knuth, přední informatik a emeritní profesor na Stanfordově univerzitě, rozšířil svou mnohasvazkovou odbornou monografii The Art of Computer Programming (TAOCP), v českém překladu Umění programování, o Volume 4, Fascicle 5. Donald Knuth svou novou knihu představil ve své přednášce Pi and The Art of Computer Programming.

Ladislav Hagara | Komentářů: 32
8.12. 11:44 | Zajímavý článek

Arsenij Zinčenko v zápisku sdílí technické poznámky o tom, co je to „klíčenka“ (keyring) v Linuxu a v desktopovém prostředí, jak to souvisí se Secret Service a D-Bus, včetně příkladů. Význam těchto služeb spočívá v uložení a následném poskytování autentizačních údajů.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
7.12. 01:44 | Nová verze

V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
7.12. 00:11 | Zajímavý článek

David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
6.12. 20:44 | IT novinky

Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) vydalo verzi 1.0 základní specifikace WebAssembly a po HTML, CSS a JavaScriptu prohlásilo WebAssembly za čtvrtý oficiální jazyk pro web.

Ladislav Hagara | Komentářů: 26
6.12. 13:33 | Komunita

Hlasování o obrázku v okně O Inkscapu 1.0 pokračuje druhým kolem. Ze 124 obrázků postoupilo do finálního hlasování 5 s nejvíce hlasy. Výsledek hlasování bude zveřejněn po jeho ukončení, tj. po 15. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
Jaké hodinky nosíte (nejčastěji)?
 (23%)
 (5%)
 (17%)
 (54%)
Celkem 531 hlasů
 Komentářů: 135, poslední 6.12. 20:54
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Distribuční novinky 39-41/2019

23.10. | David Kolibáč | Novinky | 1270×

Koncem září byly aktualizovány operační systém ReactOS usilující o kompatibilitu s MS Windows či svobodná distribuce Hyperbola GNU/Linux-libre, kterou doporučuje i FSF. Do poloviny října vyšly také na Debianu založené Univention Corporate Server, Raspbian, SolydX a SolydK nebo Sparky, jakožto i nezávislá linuxová distribuce IPFire a FreeBSD distribuce XigmaNAS. Také byl vydán CentOS 8 a nový CentOS Stream. Project Trident se chystá k přechodu z *BSD na Linux. Perličkou je projekt Collapse OS pro architekturu Z80.

ReactOS 0.4.12

Vývojáři svobodného operačního systému ReactOS kompatibilního s MS Windows po půl roce vydali novou verzi 0.4.12. Novinky se týkají především uživatelského prostoru, velký pokrok je možno pozorovat zvláště mezi knihovnami, a tudíž v kompatibilitě aplikací. Zlepšení jsou rovněž na straně hardwaru: nový ovladač síťové karty Intel e1000, rozhraní MIDI, správa napájení… Zásadní změnou v jádře je, že si chrání své soubory před změnami či přepsáním. Uživatelé si mohou v grafickém rozhraní všimnout lepšího vykreslování písma, využít nové motivy vzhledu a v neposlední řadě správa oken podporuje základní dláždění (roztažení okna přesně přes polovinu obrazovky).

Hyperbola GNU/Linux-libre 0.3

Hyperbola patří mezi distribuce GNU/Linux-libre – doporučované Free Software Foundation. Stejně jako v případě Paraboly je základem systému Arch s jádrem Linux-libre. Rozdílem je však zdržování průběžných aktualizací za účelem zvýšení „stability“ a začleňování patchů z Debianu; uživatelský repozitář AUR není podporován. Hyperbola se rovněž vyhýbá protežování systemd.

Vydání 0.3 provádí změny, které vyžadují od stávajících uživatelů explicitní migraci: zvláště přechod na Filesystem Hierarchy Standard a dále LibreSSL nebo alternativní implementaci X.Org Xenocara.

CentOS Linux 8 (1905) a CentOS Stream

Po vydání Red Hat Enterprise Linuxu 8 následuje, se čtyřměsíčním zpožděním kvůli netriviálnímu procesu nahrazování brandingu firmy Red Hat, také bezplatné sestavení CentOS.

Současně byla oficiálně vydána platforma CentOS Stream, de facto průběžně aktualizovaná varianta distribuce, která posléze poslouží jako základ pro budoucí vydání RHEL. Přitom ovšem nenahradí Fedoru, nýbrž bude přebírat novinky z ní.

Univention Corporate Server 4.4-2

Distribuce Corporate Server německé firmy Univention je postavená na Debianu a přidává k němu nástroje a rozhraní pro správu – korporátní IT infrastruktury. Volně ke stažení je bezplatná varianta bez podpory a některých služeb. Současná verze 4.4.2 je založená na Debianu 9.11 (nyní „oldstable“); novinky zahrnují např. vylepšenou integraci s MS Office 365 či finalizaci REST API pro správu uživatelských domén/adresářů. Zahájeny byly také práce na UCS 5.0, který přejde na Debian 10 „Buster“ a vzhledem ke konci podpory Pythonu 2 budou dotčené distribuční nástroje převedeny na Python 3.

Raspbian 2019-09-26

Oficiální distribuce pro Raspberry Pi Raspbian bez velkého humbuku dostala menší vydání 2019-09-26, v níž vyčnívá toliko zahrnutí rpi-eeprom pro aktualizace SPI EEPROM v Raspberry Pi 4.

SolydX a SolydK 10

SolydXK patří mezi konzervativní desktopové distribuce založené na Debianu – „stable“. Vychází ve dvou variantách: SolydX a SolydK podle výchozího desktopového prostředí, totiž Xfce a KDE Plasma. Právě vydání 10 má za základ letos za „stabilní“ prohlášený Debian 10 „Buster“. Podporována je pouze architektura x86_64 a neoficiálně 32bitová x86; port na Raspberry Pi byl s novým vydáním zahozen pro nedostatečnou popularitu – obecně šlo o příležitost k úklidu: odstranění zbytných předinstalovaných balíčků, naopak zahrnutí lokalizace přímo do hlavních obrazů (čímž pozbyly na významu separátní lokalizované obrazy) atd.

XigmaNAS 11.3.0.4.6928

XigmaNAS míří, jak název naznačuje, na síťová úložiště (NAS), přičemž základem systému je FreeBSD. Podporuje souborové systémy od OpenZFS po NTFS, RAID 0/1/5, šifrování atd. Vývojáři často aktualizují obrazy systému, i dvakrát měsíčně. Stávající vydání jsou založená na FreeBSD 12.0 a nyní 11.3 namísto 11.2.

Project Trident: poslední aktualizace založené na TrueOS/FreeBSD

Project Trident je desktopový derivát systému TrueOS odvozeného z FreeBSD, obsahuje mj. desktopové prostředí Lumina. Vychází ve dvou větvích – CURRENT a STABLE – podle TrueOS. Nyní bylo oznámeno, že nové vydání 19.10 je poslední ve větví CURRENT, která bude zrušena v lednu, kdy vyjde také poslední aktualizace větve STABLE. Project Trident totiž posléze přejde z TrueOS/FreeBSD na Linux.

Sparky Linux 5.9

Sparky Linux řady 5.x je založený na Debianu 10 „Buster“. Nejnovější aktualizace obrazů 5.9 toliko shrnuje změny z repozitářů Debianu, jádro Linux posouvá na verzi 4.19.67 (LTS) a nabízí maďarský překlad distribučních nástrojů. Obrazy systému jsou k dispozici s desktopovými prostředími LXQt či Xfce, potažmo pouze se správcem oken Openbox nebo zcela bez X serveru.

Collapse OS

Collapse OS je nový projekt, jehož cílem je vyvinout svobodný operační systém pro architekturu Z80. Ten by měl běžet zvláště na počítačích, které půjde poměrně přímočaře složit z nalezeného hardwaru (jako herní konzole Sega Genesis či některé kalkulačky Texas Instruments), popř. vyrobit bez přístupu k technicky náročným procesům, v případě „pomalého“ civilizačního kolapsu (odtud název), tj. postupných výpadků částí výrobního řetězce nebo omezení přístupu ke globalizované ekonomice. Primární využití by mělo spočívat v programování jednočipů pro automatizaci apod. Stručné představení v článku Motherboard/Vice. Diskuze proběhla na Hacker News a s účastí autora v subredditu /r/collapse věnovaném právě kolapsu civilizace.

NixOS 19.09

Pravidelné podzimní vydání NixOS, systému postaveného kolem balíčkovacího systému Nix, přináší aktualizovaný software: Nix 2.3, GCC 8, systemd 243, KDE Plasma 5.16, GNOME 3.32 a Xfce 4.14, PHP 7.3 a další; změnil se výběr výchozích aplikací GNOME, přibyly nové služby pro přístup k tiskárnám, probíhá ústup od Pythonu 2 a další.

IPFire 2.23 Core Update 136

Systému IPFire pro firewally se dostalo významné aktualizace 2.23 Core Update 136, která mezi dalšími aktualizacemi přináší OpenSSL 1.1.1d a Perl 5.30 (upstreamem vydaný v květnu).

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.