abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    dvdisaster – optická média krapet trvanlivější

    12. 6. 2013 | Luboš Doležel | Návody | 6178×

    Největším problémem optických médií, zéjmena těch doma vypalovaných, je jejich mizerná výdrž. I při dodržení výrobcem udávaných skladovacích podmínek se čitelnost časem zhoršuje a po pár letech už nemusí jít médium přečíst. A to jsme zapomněli na škrábance...

    Proč vůbec v roce 2013 uvažovat o nějakých DVD?

    Problémem, co jsem řešil, je jak zálohovat „nenahraditelná“ data jako rodinné fotografie. RAID pole mi sice vždy vše přežilo, ale nerad bych zopakoval stejnou chybu jako jednou můj soused – omylem přepsal nesprávný diskový oddíl a data byla nenávratně ztracena RAID, neRAID. V takovém případě se hodí nějaká oddělená kopie dat. Původně jsem zvažoval použití některé z „cloudových“ služeb, což znamená každý měsíc provozovatele služby sponzorovat jistým finančním obnosem a k tomu ještě trpět neblahým pocitem, že se člověk musí spoléhat na někoho cizího a svá data mít bůhví kde. A co teprve, když se do toho začne vměšovat americká vláda jako v případě Megaupload.

    Ano, optická média jsou už za zenitem – mechaniku nepoužiji, co je rok dlouhý – ale z minulosti mám doma docela slušnou zásobu prázdných DVD. Tak proč je nepoužít právě na zálohy?

    Jednou jsem zase řešil problém, kdy jsem potřeboval uchovat nějaká data, ale zároveň jsem to nechtěl nechávat kdesi na disku, kde by to zbytečně zabíralo místo. Prostě jsem chtěl jeden tarball někam založit a zapomenout. Soubor ale zabíral jen malou část (DVD) média a chtěl jsem, aby se zbytek kapacity použil pro zvýšení šance na přežití dat. Netušil jsem, že na to existuje specializovaný nástroj, a tak jsem v Braseru umístil tarball do projektu několikrát. Program mě ale přechytračil a z ostatních výskytů souboru udělal cosi jako pevné odkazy na první výskyt...

    Pak jsem našel dvdisaster, jehož účel přesně odpovídá mým potřebám. Umožní vám maximálně využít kapacitu média daty pro obnovu v případě poškození.

    dvdisaster

    Obsah

    Jak dvdisaster funguje

    link

    Hned jako první věc uvedu „pozdě bycha honiti“. Pokud máte poškozené médium a teď chcete data zázračně spasit, dvdisaster vám nepomůže. V takovém případě vám nemůže nic pomoci víc než ddrescue v konzoli. Na dvdisaster totiž musíte myslet ještě před tím, než se médium poškodí. Dvdisaster generuje korekční (ECC) data, tedy určitou redundanci k původním datům, díky čemuž je možné chybějící data částečně poškozeného média dopočítat. Množství redundantní informace pak má vliv na to, kolik procent média může být poškozených, a přitom stále bude šance na záchranu. Zde bych vás ale spíše odkázal na skripta lineární algebry.

    Princip používání aplikace je jednoduchý. Aplikace má minimum funkcí, které jsou přístupné přes tlačítka po pravé straně. Hlavním krokem je vytvořit si ve svém oblíbeném vypalovacím programu obraz ISO se soubory, které chceme vypálit. Čím menší ISO soubor vytvoříte, tím více dat pro obnovu bude dvdisaster schopen vytvořit. Omezením je 200% redundance, tedy maximálně ztrojnásobení původní velikosti souboru. Následně zvolte Vytvořit a v závislosti na rychlosti vašeho disku bude za chvíli o krapet větší. V ten moment se vraťte zpět do svého vypalovacího programu a takto zvětšený obraz vypalte.

    Komplikace se mohou objevit, pokud budete chtít třeba 600 MB obraz obohatit o data pro obnovu za účelem vypálení na DVD. Ve výchozím nastavení totiž bude dvdisaster předpokládat, že je vaším záměrem vypalovat na nejmenší existující médium větší než zvolený obraz. Pokud se do podobné situace dostanete, navštivte dialog Nastavení, kde si pod kartou Oprava chyb budete moci donastavit své preference.

    dvdisaster

    Výše uvedené informace se týkají metody ukládání dat označené jako „RS02“ (tedy obohacování stávajícího obrazu). V programu je k dispozici i původní varianta „RS01“, kdy jsou data pro obnovu uložena zvlášt v souboru s příponou ECC. Tato varianta může nabízet zase jiné alternativy, například můžete mít ECC někde na disku nebo vypálené vedle běžných souborů na úplně jiném médiu.

    dvdisaster

    Testování médií

    link

    Pod ikonkou Verify (zde také chybí český překlad) najdete nástroj sloužící ke kontrole ISO souboru uloženého na disku. Buď si tak můžete ověřit, že je ISO soubor vytvořený v předchozím kroku v pořádku, nebo můžete zkoumat obraz, který jste si předtím nástrojem typu ddrescue vytvořili dle nějakého vypáleného média. Sektory vyznačené oranžovou barvou je možné opravit, ty červené už ne.

    dvdisaster

    Při experimentování můžete „vadu“ v ISO obrazu vyrobit třeba takto:

    dd if=/dev/zero of=/tmp/test.iso bs=512 count=1 seek=300 conv=notrunc

    Po opětovné kontrole už je chyba vidět (pravděpodobně jako opravitelná).

    dvdisaster

    Funkce Skenovat se zase zabývá vloženým médiem, bohužel je méně užitečná, než by si člověk mohl na první pohled myslet. Já jsem si na první pohled vybavil nástroj z Nero pro Windows, který dokázal odhalit blížící se zkázu tak, že žlutě vyznačoval problémové sektory (kterých časem přibývalo). dvdisaster tuto schopnost sice má, jenže jen pro CD – jak autor popisuje, u DVD to není tak jednoduché kvůli neexistující standardizaci v této oblasti. Stav můžete maximálně odhadovat z grafu rychlosti čtení.

    dvdisaster

    Oprava poškozeného média

    link

    Funkce ukrytá pod tlačítkem Oprava pracuje pro změnu se soubory ISO. Zmatečnost v tom, jaká funkce pracuje s čím, je asi to jediné, co bych programu vytkl. Oprava trvá poněkud déle než funkce Verify, stejně tak i graf je zobrazen jinak. Červená barva značí, kolik procent dat bylo poškozeno v dané oblasti obrazu.

    dvdisaster

    Za pozornost stojí, že dvdisaster při opravě zachová původní redundanci – to znamená, že v případě úspěšné opravy můžete zpracovaný ISO obraz opětovně zapsat a získáte tak klon původního (poškozeného) média bez nutnosti opět procházet krokem Vytvořit.

    Na závěr bych ještě poukázal na funkci Medium info ukrytou v menu. Ta ukáže zákadní údaje jako popisek média, ale také počet „sessions“ nebo údaje o datech pro obnovu – pokud je tedy vytvořil dvdisaster.

    dvdisaster

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.6.2013 00:32 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Kravina. Nic neprekona dve(a vice) oddelena online uloziste, ktera se nazvajem kontroluji. Vysoke spolehlivosti se da dosahnout jedine castou kontrolou a to s optickym diskem asi provadi malokdo.
    12.6.2013 00:33 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Jeste poznamka... tim online nemyslim ze jsou nutne dostupne pres sit, ale ze jsou neustale v provozu.
    12.6.2013 07:15 SUK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Co takhle rovnou nekolik serveru fyzicky umistenych po cele republice (rekneme 5) na rychlych linkach s nejakym iSCSI, RAIDem a podobne? Na rodinny fotky uplne idealni...
    12.6.2013 07:33 Zopper | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    To bych neriskoval, pořád je to jen pár set kilometrů a pět serverů. Jistější by bylo tak 15 a po celém světě. Osobně své fotky ani jinak nezálohuju. :-D
    "Dlouho ještě chcete soudit proti právu, stranit svévolníkům?" Ž 82,2
    12.6.2013 07:57 TM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Důležité také je, aby měla rodina svůj mezinárodní tým administrátorů a techniků, kteří to budou udržovat v chodu a předávat jako štafetový kolík dalším generacím.
    Případné náklady rodina lehce pokryje soukromým podnikáním např. v oboru solární energetiky nebo v zemědělství pěstováním řepky olejky.
    Kaacz avatar 12.6.2013 10:53 Kaacz | skóre: 10 | Praha 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    A hlavne - fotky jsou pak pekne predlozeny na stribrnem podnose statnim slidilum ! Na to nesmime zapominat. :)
    Jsem uz moc stary na pouzivani windows .. / Optimismus je jen nedostatek informaci ..
    12.6.2013 14:15 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Ale? Tady někdo zapomíná na šifrování, že?
    14.6.2013 00:25 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Tady někdo zapomíná na kvantové počítače :)
    14.6.2013 07:41 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Hehe. Mňo jó, stejně jako jsem zapomněl na pány v černém s gumovou hadicí, kteří si k tobě pro to heslo příjdou :-)
    12.6.2013 09:42 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Kdyz vypalis "zalohu" na DVD a hodis do supliku, tak muzes ta data rovnou odepsat.
    12.6.2013 13:03 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Takhle jsem zalohoval na CD a navzdory vasemu tvrzeni lze vsechna CD i po 10 letech spolehlive precist. Nekolik let stare DVD jsou na tom stejne.
    mikirc avatar 12.6.2013 14:50 mikirc | skóre: 19 | blog: MikiSoft | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    kdyz si vzpomenu, tak prvni CD co jsem si sam vypalil, jsem mel v krabicce a ulozene v policce a tedy bylo na normalnim svetle, parkrat mi to spadlo aj krabicka se rozletela, pak to lezelo nekde ve skrini a i po 8 letech to CD dnes funguje. Ja bych rekl, ze to skladovani neni zas tak zhave pokud se nebavime o zivotnosti v desitkach let.
    Byl jednou jeden...
    12.6.2013 15:56 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Driv nebo pozdeji ale vsechna CD odejdou do vecnych lovist.
    12.6.2013 17:18 lmb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    ma ale pravdu s tim, ze driv se delaly CD-R kvalitnejsi. taky nemam problem precist 6 - 10 let stara media, coz se u soucasnych cd ani dvd neda tvrdit kolikrat ani po dvou letech.
    mikirc avatar 12.6.2013 17:55 mikirc | skóre: 19 | blog: MikiSoft | Vsetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Otazkou je na co zalohovat, dnesni DVD, CD za moc nestoji (jak cenove tak kvalitou) externi disk ten zas muze vydrzet dlouho, ale zase pojme velke mnozstvi dat a kdyz tam bude vsechno tak jednoho dne se nemusi rozbehnout Na fotky je nejlepsi klasicky negativ, clovek to ma doma v krabicce 30 let a fotky to udela porad stejne, jenze kdyz se fotilo na film, clovek prijel z dovolene a mel 60 fotek, dnes prijede z dovolene a ma 600 fotek
    Byl jednou jeden...
    Stanislav Brabec avatar 12.6.2013 18:14 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    To bych netvrdil. Na 30 let starých barevných negativních filmech ORWO je už zub času znát. Skladuji je sice v pořadačích negativů, ale přece jen za pokojové teploty. A ty původní barevné fotky také časem vybledly.

    Zato třicet let (přesněji pouze 25 let) staré soubory zůstávají ve stavu, v jakém byly uloženy. Pokud se tedy člověk stará o archivaci a přepis na modernější média…
    gtz avatar 12.6.2013 22:39 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    No když jsem převáděl fotky do digitální podoby tak jsem degradaci barev pozoroval jen někdy a u nějakých negativů. Negativy do roku 1972 mi připadaly lepší než ty o něco pozdější. (Většinou se fotilo na KODAK nebo AGFu).
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Jendа avatar 12.6.2013 22:49 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Zálohuju počítače navzájem. Vyhoření celého domu to ale neřeší. Notebook nosím stále s sebou, a tak by při požáru mohl být se mnou někde pryč.
    Bystroushaak avatar 13.6.2013 17:19 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Já to poslední dobou házím navíc kromě replikace v rámci domu šifrované do mega. Kamarád si pronajímal nějaké řešení od amazonu, kde platí pár set centů za skladování/upload a jednotky dolarů když data potřebuje stáhnout.
    13.6.2013 11:48 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Když je hodíš do šuplíku, budou velmi pravděpodobně bez problémů (samozřejmě to nesmí být CDčka z Billy 10 kusů za padesát korun). Nejhorší je nechat je někde, kde na ně svítí slunce.
    13.6.2013 15:23 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Kolik je to "velmi pravdepodobne"? 90%? Ani 95% bych nepokladal za dostatecne. Pointa je v tom, ze ta CD se zalohou vytahnes az ve chvili, kdy ti selze hlavni uloziste(pravdepodobne HDD). A pak se jenom muzes modlit, ze to vsechna bez uhony prezila. Je to proste ten nejblbejsi zpusob zalohy.
    Stanislav Brabec avatar 13.6.2013 16:34 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Kritická data by se měla archivovat nejméně na dvou různých médiích a na dvou různých místech. A pravidelně by se měla provádět kontrola jejich čitelnosti a konzistence.

    A ještě je dobré pečlivě vybírat místa, kde budou zálohy uloženy. Abychom nedopadli, jako jedna firma za povodní v roce 2002, která sice měla dvě zálohy dat ve dvou městech, bohužel však obě úložiště byla v zátopové oblasti jedné a téže řeky.
    13.6.2013 16:37 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    http://xkcd.com/908/
    13.6.2013 22:10 kammtar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    já to říkám furt zálohovat na děrný štítky z chirurgické oceli to už snad něco vydrží.
    14.6.2013 07:52 Sajfi | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    14.6.2013 08:02 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    To teda ne! Vždyt to nic nevydrží, se podívej. Pár let venku a je po datech ;-)
    Stanislav Brabec avatar 14.6.2013 15:07 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Náhodou!

    Kdyby tenkrát nasadili redundantní cuneiform disaster tabulky, dalo by se i dnes obnovit 100% záznamu.
    Bystroushaak avatar 14.6.2013 09:07 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    V dnešní době spíš vyřezávat laserem QR kódy (či nějaký opensource ekvivalent) do nekorodující fólie :)
    12.6.2013 07:19 Jirka V. | skóre: 13 | blog: Jirka_V | Dobřichov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    No a ještě doporučuji použít kvalitnějšího média... http://www.datatresordisc.eu/ Viděl jsem někde výsledky zrychlených testů a tyto kotoučky dopadly velice dobře. Mám taky kupu fotek a už je znovu nikdy nenafotím :-/

    Jirka.
    12.6.2013 11:09 omg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    je to marny. uplne staci mit dve ruzny mechaniky. v tomhle pripade oba lepsi teacy. jeden zapise. druhy precte jen do poloviny pak chyby, timeouty a restarty sbernice a o kus dal zas dobry az do konce placky. druhy zapise prvni ma tak 30% sanci, ze nacte medium v mechanice. medium ve stejne mechanice bez problemu.
    12.6.2013 11:44 Roman DAVID | skóre: 24 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Spíš bych pro archivaci navrhoval použít DVD-RAM.
    12.6.2013 15:15 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    No mě vždy po pokusu s DVD-RAM odešel laser ve vypalovačce :-D (už asi tak dvakrát/třikrát). Ale je fakt, že jsem ten RAM používal jako namountovanej disk.
    12.6.2013 11:23 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Problémem, co jsem řešil, je jak zálohovat „nenahraditelná“ data jako rodinné fotografie. RAID pole mi sice vždy vše přežilo, ale nerad bych zopakoval stejnou chybu jako jednou můj soused – omylem přepsal nesprávný diskový oddíl a data byla nenávratně ztracena RAID, neRAID.

    Většině lidí úplně stačí, když budou data zálohovat. Problém souseda byl v tom, že data nezálohoval. Měl jen jednu kopii (nazvěme ji "originál") a už žádnou jinou (zpravidla nazávanou "záloha"). Data tedy nezálohoval, pouze archivoval.

    Archivu se může stát leccos. Právě proto je dobré data zálohovat, klidně i na raidu. Ne pouze archivovat.
    12.6.2013 11:35 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    (Tím nijak nerozporuji článek o dvdčkách:)
    12.6.2013 14:23 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Tak, tak.

    Doma většinou lidi mají více počítačů. takže je dobré zálohovat křížově. Pravda chrání to jen proti chybě člověka a hardware. Na zloděje a přírodní pohromy je dobré nějaké to online úložiště.
    12.6.2013 11:49 ebik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Hmm, kdysi jsem dělal něco podobného, ale umělo se to spannout přes více CDček, protože se mi stalo, že jsem jedno CDčko zlomil. Na to by redundance na jednom médiu byla nanic, a šlo o to, že (příklad) ke 40 CDčkům s originálními daty se vypálilo dalších 5 ECC cdček, a pokud došlo k poškození nejvýše 5 cdček (z té sady 45 cdček), tak se tato dala obnovit. Potom ovšem přišly levné disky a dvdčka (která mohou mít více než 2GB, takže je potřeba dávat pozor na velké soubory), takže jsem neměl zájem to dotáhnout.
    12.6.2013 15:14 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    To by měl umět třeba RAR, teda pro diskety určitě, ale nemělo by to být omezeno počtem bajtů.

    Mě by spíš zajímalo jak moc je to ECC inteligentní (nějaký základní ECC by mělo mít i normální datový CD/DVD), například zda bere v úvahu geometrie poruch (lineární škrábanec nebo degradace od okrajů média...).
    Stanislav Brabec avatar 12.6.2013 18:05 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Odcházení CD/DVD
    Zrovna před pár týdny jsem v rámci koupě velkého zálohovacího disku vytahal ze šuplíků všechna DVD (a již dříve všechna CD). Takže mohu poreferovat, jak si na tom stála.

    Pár médií ze slavné série Multidiscu odešlo úplně – mechanika vůbec neviděla data.

    Dvě média měla několik nečitelných bloků.

    Všechna ostatní média se podařilo přečíst bez jediné chyby.

    Největším problémem, se kterým jsem se setkal, bylo oloupání potiskovatelné vrstvy při roztočení v mechanice. Přes ten nepořádek, který tato DVD od Bell Technology (samotný kotouček byl snad opět Taiyo Yuden) udělala, se je ale všechny podařilo přečíst, a dokonce ani nezničily mechaniku.

    Takže na dvddisaster bych nespoléhal: Poškození jednotlivých bloků je při slušném zacházení zhruba stejně vzácné jako zánik celého média.

    CD a DVD byly téměř výhradně MultiDisc a Taiyo Yuden.

    CD-R byla vypálena v r. 1997 a později, DVD-R v roce 2003 a později.

    Z několika stovek lisovaných Audio CD, které mám doma, se podařila všechna přečíst pouze s použitím C1 a C2 korekce, bez nutnost aproximace poškozených míst (snad kromě jediného). Samozřejmě s výjimkou tzv. „chráněných“ CD, které jsou na poškození samoopravných mechanismů založena. Některá CD jsou i z roku 1983.
    12.6.2013 18:33 BrainLess
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Autor je zrejme masochista, pouzivat DVD a jeste pro zalohy.

    Zalohuji nasledujicim zpusobem.

    Fotky mam na serveru v hostingu ( raid pole ), ty rsyncuji na domaci NAS (raid) no a protoze o ty fotky bych opravdu nerad prisel tak je pres Amazon Glacier Backup zalohuji na pasky do Irska.

    Sluzba Amazon Glacier Backup je presne to co by mel clovek na zalohu pouzit. Fylozofie je jednoducha, zalohuji to na pasky ( vec urcena k zaloham 30let + ) a tudiz mohou stlacit cenu na minimum oproti tomu kdyby to drzeli na discich.

    1GB/1mesic za 0.01Eur mi prijde jakozto prijatelna cena. Proste za 100GB zazalohovanych dat zaplatit 1Eur mesicne mi prijde OK.

    Napriklad NASky od synology maji plugin (soft) ktery primo umi komunikovat s touto sluzbou takze zalohy jsou v pohode ..
    12.6.2013 21:33 archen | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Jo, tohle se mi libi.

    Kazdopadne dokud nebude venku za rozumnou cenu novy storage medium viz nasledujici odkaz, tak budu stejne radsi vsechno vytesavat do skaly. Osobne mi uz odeslo plno CD i DVD. http://phys.org/news/2012-09-japan-hitachi.html#jCp
    EmperorWantsToControlOuterSpaceYodaWantsToExploreInnerSpaceThat'sTheFundamentalDiffBetweenGoodandBadSidesOfTheForce
    13.6.2013 00:46 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Nejde o zálohy, ale o archivaci. To je něco zcela jiného. Popsaný proces je režim pro zálohy. Archivace znamená, že vytvořím archiv a v podstatě si ho nebudu několik (mnoho) let všímat. Mám archivovaný stovky negativů z doby, když jsem fotil na kinofilm, a teď již ani nemám zvětšovák, tak nejsem schopen z nich vyrobit foto, ale jsou v pořádku v archivu a mohu se na to spolehnout. 100GB mít v AGB stojí tedy 12Eur ročně. Stejných 100GB se vejde na 25 DVD a zvolím-li archivní DVD m-disk tak za necelých 7 let archivace je AGB dražší i než tyto velmi drahé DVD.

    Na druhou stranu na aktivní zálohy služba AGB může být dobrá.
    13.6.2013 00:06 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    už jsem psal vlastně paralelně vedle na otázku v poradně, že podstatné jsou archivní CD/DVD, jejich barvivo je jiné.
    14.6.2013 06:19 Rovano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Je to dávno mrtvá technologie. Má víc překážek, než užitných vlastností. Je tu plno lepšých technologií, ač roky desítky let starých. Už dejte těm optickým CD a DVD atd médiím zasloužený odpočinek.
    14.6.2013 06:19 Rovano
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    I
    14.6.2013 15:12 nyan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Je tu plno lepšých technologií
    By me desne zajimalo, ktere ?
    13.6.2013 10:14 rh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    RAID neni reseni zalohovani/archivace. RAID je reseni dostupnosti.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 13.6.2013 22:57 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Vždyť právě proto tam píšu tu příhodu se sousedem.
    13.6.2013 11:22 parchive
    Rozbalit Rozbalit vše PAR2
    Existule multiplatformí nástroj par2, určený ke kontrole a opravám soborů na to jak je starý se o něm moc neví, natož aby se používal. Přitom zavléct chybu do dat je velmi snadné naštěstí nebo bohužel se to stává jen velmi málo takže se na nějakou integritu, krom kritický systémů docela kašle. Bylo by pěkné kdyby něco takového uměl transparentně filesystem.
    13.6.2013 14:18 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PAR2
    Například ZFS nebo BTRFS to umí.
    26.6.2013 16:41 parchive
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PAR2
    BTRFS ještě není moc použitelný, ZFS v současnosti asi jediný který to opradu umí i na jednom disku bez raidu, ale přeci jenom je určený pro práci nad více disky a na jednom disku je to dost bída.
    Max avatar 13.6.2013 22:40 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Já si jen říkám, zda to má nějaký smysl, uchovávat tunu fotek. Sám to sice dělám, ale začínám o tom silně pochybovat. Takové album s pár fotkama zachycující desítky let, to má nádech a člověk se tam může dívat relativně často, ale kdo si prochází gigabajty fotek? Možná jednou za deset let se k tomu člověk posadí a podívá se na pár fotek. Má to smysl?
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.6.2013 00:27 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dvdisaster – optická média krapet trvanlivější
    Mně připadá lepší se dívat méně často na různé fotky, na které jsem už třeba zapomněl, než více často na stále ty samé stejné fotky, které si stejně pamatuji jako včera.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.