abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.4. 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.4. 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    22.4. 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 699 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    FCoE – Fibre Channel over Ethernet

    24. 2. 2010 | Mark Stopka | Hardware | 7980×

    Vážené dámy a vážení pánové, zda-li pak víte, co je hitem dnešních moderních datacenter, která se snaží šetřit každou korunu? Ano, správně, je to konsolidace. Můžete konsolidovat úložné kapacity (storage), servery (viva la virtualización), stejně jako jednotlivé sítě (i různých typů).

    Obsah

    Kdysi dávno se zrodil standard IEEE 802.1Q, umožňující konsolidovat jednotlivé fyzické ethernetové sítě do jedné fyzické sítě, která je oddělena pomocí logických VLAN. V roce 2007 se začaly práce na vyšší konsolidaci síťové infrastruktury; v současné době má většina firemních datových center minimálně dvě oddělené fyzické sítě, storage síť (většinou Fibre Channel) a produkční ethernetovou síť. Standard FCoE se zrodil proto, aby bylo možné tyto dvě fyzické sítě sloučit do jedné fyzické sítě a ušetřit tak náklady na hardware, kabeláž, lidi, kteří se o sítě starají, prostor, chlazení a spotřebu. Tento standard byl schválen v roce 2009 a v současné době bývá nasazován v datových centrech po celém světě.

    Proč uvažovat o nasazení FCoE?

    link

    Důvod pro nasazení FCoE jsou jako vždy peníze. Pokud provozujete nějaké aplikace na kterých záleží, není pochyb, že potřebujete využít nějaké spolehlivé diskové pole pro ukládání dat. Nicméně je velice nákladné udržovat ethernetovou síť pro připojení uživatelů k serveru a separátní fyzickou Fibre channel síť pro přístup k datům. Většinou potřebujete mít obě sítě plně redundantní, protože si nemůžete dovolit výpadky, a dostatečně dimenzované. Mít gigabitovou ethernet síť a 4Gb Fibre Channel síť něco stojí. S příchodem 10Gb ethernetu se otevřela možnost (z pohledu kapacity) využít tuto síť i jako platformu pro připojení k diskovým polím. Jediné, co chybělo, byl patřičný standard, který by umožňoval konsolidaci v praxi provést. V současnosti je už standard k dispozici a začínají se objevovat i zařízení, která jej podporují.

    Kdo to podporuje?

    link

    Oba velcí hráči na poli storage sítí (Cisco i Brocade) už v současné době nabízejí produkty, které podporují FCoE. V případě produktů Cisco se jedná o produktovou řadu Cisco Nexus. Stejně tak společnosti jako QLogic, Emulex a Brocade začaly nabízet CNA adaptéry pro servery, které spojují jak NIC (Network interface controller), tak HBA (Host bus adaptér) do jediného zařízení. Dá se očekávat, že se brzy s podporou pro FCoE přidají i společnosti, které se v minulosti neorientovaly na storage sítě. Pokud tak neučiní, může se stát, že jim ujede vlak…

    cisco nexus 5000
    Cisco Nexus 5000

    V současné době je na trhu k dispozici i první storage platforma, která nativně podporuje FCoE (sice ne zrovna dobře, ale o tom později). Jedná se o produktové řady V-series a FAS společnosti NetApp. Nicméně i pokud vaše disková pole FCoE nepodporují, pořád můžete výhod FCoE využít. Například Brocade 8000 obsahuje i běžné FC porty a pokud do těchto portů připojíte vaše diskové pole, které podporuje Fibre Channel, tento switch provede zapouzdření FC3, FC4 a FC5 vrstvy do ethernetových rámců s ethertype 0x8906. Dále pak probíhá přenos dat pomocí protokolu FCoE.

    Co je špatného na FCoE od NetAppu?

    link

    V současné době je na trhu, pokud je mi známo, jen jeden výrobce, který nabízí storage platformu s nativní podporou FCoE. Jak jsem již uvedl, jedná se o společnost NetApp s produktovou řadou V-Series a FAS. Bohužel v současné době, pokud si kupujete 10Gb karty, si můžete vybrat mezi běžnými 10Gb/s NIC a mít k dispozici ethernet (iSCSI, NFC, CIFS, …) nebo 10Gb/s CNA a mít k dispozici pouze FCoE. Zatím není možné využít CNA adaptéry k transportu běžného ethernetového provozu. Na druhou stranu, NetApp slibuje, že tato funkcionalita bude k dispozici během léta roku 2010.

    FCoE v Linuxu

    link

    V současné době se pracuje na podpoře FCoE v linuxovém jádře, jedná se o projekt Open-FCoE.org. Tento projekt si klade za cíl vytvořit softwarový FCoE initiator a target ovladač, který vám umožní užívat si FCoE i s běžným NIC adaptérem bez potřeby vlastnit CNA kartu. V budoucnu by tedy mělo být používání FCoE stejně snadné, jako je v dnešní době používání iSCSI, a to nejen v Linuxu, ale i v jiných operačních systémech (*BSD, Windows i Mac OS X). Jen bude potřeba, aby vaše síť splňovala nějaké požadavky, jako je například podpora Jumbo Frames, o tom ale až po reklamě :)

    Od verze linuxového jádra 2.6.29 je Open-FCoE součástí vanilkového jádra. Aplikaci FCGW (Fibre Channel Gateway) můžete použít jako rozhraní mezi nativní FC fabric a FCoE initiatorem (pokud si chcete možnosti FCoE vyzkoušet bez toho, abyste kupovali řadu Nexus 7k nebo Brocade 8000, které umí tuto gateway poskytnout také). Na vývoji Open-FCoE se z velké míry podílí například společnost Intel, avšak i společnost Sun Microsystems v současné době nabízí svobodnou implementaci FCoE v operačním systému OpenSolaris.

    V čem se FCoE liší od iSCSI?

    link

    Už z názvu obou protokolů je patrný rozdíl. Zatímco FCoE pracuje na ethernetové vrstvě sítě, iSCSI staví až nad TCP stackem. To jednoduše znamená, že FCoE funguje, jen pokud jsou initiator i target ve stejném ethernetovém segmentu (L2 doméně), kdežto iSCSI nemá problém, pokud používáte na vaší síti routování. Nicméně pokud využijete například Fibre Channel over IP, můžete routovat jak běžný FC, tak i FCoE traffic. [srovnání různých blokových storage protokolů na stránkách Network Appliance] iSCSI se dá nasadit na sítích, kde může docházet ke ztrátám paketů, a není k jeho nasazení zapotřebí mít 10Gb ethernet (pro FCoE oficiálně ano, ale Open-FCoE funguje i na 1Gb/s ethernetu). Nicméně pro využití FCoE musí vaše síťová zařízení podporovat PAUSE frame a class based pause flow control (PFC), což není zapotřebí pro využití iSCSI. Idea využití class based PFC je v tom, že pokud dojde k zahlcení síťového zařízení a linka mezi switchi/zařízením nemá dostatečnou propustnost, dojde k pozastavení přenosu rámců s nižší prioritou a rámce s vyšší prioritou budou přeneseny. Ano, hádáte správně, FCoE rámce budou ve třídě s nejvyšší prioritou :-). Dále je nutné mít pro FCoE k dispozici síť, která podporuje Jumbo Frames, protože FC payload je 2 112 bytů.

    Co to vlastně všechno přinese?

    link

    V současné době se pracuje na 16Gb/s FC (plánované uvedení v roce 2011). Práce budou pravděpodobně pokračovat, nejspíše také bude publikován standard, nicméně nedá se očekávat nějaké masivní nasazování 16Gb/s FC sítí, protože brzy přijde na trh 40Gb/s a 100Gb/s ethernet a trh se nejspíše bude ubírat směrem právě k FCoE na 40Gb/s a 100Gb/s ethernetu. Ale není potřeba panikařit; jakákoli migrace stojí peníze, a proto se pravděpodobně nikde nic rozsáhle migrovat nebude. Každá organizace by si však, pokud v blízké době plánuje investovat do storage sítě, měla pořádně promyslet, jestli se bude jednat o FCoE síť, nebo jen o FC. A pokud jen o FC, mít připravený plán na její začlenění do budoucí FCoE infrastruktury.

    Dále se také dá očekávat že započne válka, minimálně ve větších společnostech, které mají oddělené síťové a storage oddělení. V současné době je zvykem, že storage oddělení vlastní switche, vlákna i disková pole a patřičně se o tuto storage síť také starají, kdežto s větším nasazením FCoE budou muset obě skupiny, jak storage, tak síťaři, více spolupracovat a každý storage specialista ví, jak je to se síťaři… nic neumí, jsou pomalí a na co sáhnou, to pokazí… :-D

    Příště

    Podrobnější představení standardu, technologií a technických detailů bude následovat v dalším článku.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    xkucf03 avatar 24.2.2010 00:58 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Režie IP
    Díky za článek :-)

    Ocenil bych jednu informaci – ptal jsem se na to i borce na jedné konferenci (po přednášce o tom jak je FCoE super a máme si ho koupit) – jaká je režie IP protokolu? Zajímá mne srovnání iSCSI a FCoE za jinak stejných okolností. Rád bych slyšel konkrétní čísla, protože od něj jsem se dozvěděl, že režie IP protokolu je strašně velká. A vůbec, je to nesrovnatelné, protože na FCoE je potřeba mít 10Gbps ethernet a na tom on iSCSI nikde neprovozoval. Takže, pokud budu mít FCoE a iSCSI na stejně rychlé síti (ať už 1 nebo 10 nebo třeba 100 Gbps), o kolik bude FCoE rychlejší?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    24.2.2010 01:41 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Obecne u iSCSI zacina byt znatelna zatez na iniciatoru uz kolem 600Mbps pri pouziti bezne sitove karty, takze 10Gbps adapter tak trochu nepripada v uvahu. iSCSI se da celkem rozumne pouzivat na rychlosti 1Gbps pri pouziti specialni karty (http://qlogic.com/Products/SANandDataNetworking/iSCSIAdapters/Pages/iSCSIAdaptersHome.aspx). Ale takovehle iSCSI adaptery se prave vyrabeji do rychlosti max. 1Gbps, takze zadne konkretni sorvnani cisel existovat nemuze...
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    24.2.2010 06:35 kyytaM | skóre: 35 | blog: kyytaM | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Iba uvaha - pri pouziti kvalitnej NIC s TCP/UDP offloadom (mala by sa odburat velka cast rezie spojena so sietovym prenosom) by mala byt zataz obmedzena prevazne na reziu samotnej iSCSI vrstvy (teoreticky). Je to aj v realite tak?
    24.2.2010 09:31 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    tcpoffload je u iSCSI pokud chcete dosahovat rozumnych rychlosti skoro podminkou... Ale stejne bezna karta s tcpoffload ani zdaleka nevyrovna specialni iSCSI karte (prakticky testovano na - prakticky testovano na Intel PRO 1000/F a 1000/MF.
    No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
    24.2.2010 09:34 zigi | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Mohu se zeptat, v cem tak zasadnim se lisi vyuziti lepsi sitove karty, Linuxu a nejake implementace iSCSI targetu od pouziti toho specializovaneho HBA? Jestli jsem to aspon trochu pochopil, tak veskere nastaveni sdilenych prostredku se resi pres tuto kartu (tedy obsahuje implementaci iSCSI - firmware, ovladac a nejaky program pro nastaveni z user space)?
    24.2.2010 10:58 JZ | skóre: 18 | blog: tucnakovo_putovani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Obecně použití speciálního HW uleví zátěži systému, protože ten pak nemusí funkci tohoto adaptéru emulovat (např. u FCoE tedy nemusí řešit zapouzdření FC do Ethernetových rámců systém, ale řeší ho HW).
    There can be no success without sacrifice!
    24.2.2010 18:47 zigi | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    To je mi jasny, ale protoze s FC/iSCSI nemam zatim zadnou primou zkusenost, tak me zajima, jak se pri pouziti takovychto zarizeni konfiguruje sdileni disku, popr. diskoveho oddilu (jak pres FC tak i za pomoci HBA).
    Pro linux je nekolik implementaci iSCSI (TCP/IP - Ethernet), pomoci kterych se da nasdilet disk/oddil a specifikovat, kdo se k nemu muze pripojit.

    Otazka: Da se v linuxu pouzit FC pro propojeni nekolika pocitacu (jako klasicka ethernet sit) a co se pro FC na linuxu pouziva? Diky
    25.7.2010 23:49 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Pokud myslíš, jako udělat si diskové pole na Linuxu, tak ano, ale potřebuješ k tomu FC HBA, které podporuje v linuxovém kernelu target mode.
    24.2.2010 09:43 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP

    Svého času jsem provedl experiment - náhodou se mi na stole sešlo železo, které ho umožňovalo: dvě síťovky Myri-10G, externí RAIDový box s řadičem Areca na úrovni ARC-1680 (ale propoj PCI-e pouze x4), nějaký server s čipsetem Intel 5000P (CPU Xeon tuším 5300 series), jako koncové zařízení (iSCSI initiator) nějaký "průmyslový desktopový" board tuším s i945, který podporuje v x16 slotu i jiné věci než grafiku (zde iSCSI kartu).

    Desktop           |     Server     |         | RAID |
    10Gb Eth <======> 10Gb Eth | PCIe x4 <=====> PCIe x4
    

    Použil jsem "alternativní" softwarový SCSI target pro Linux SCST, který mj. obsahuje také iSCSI front-end. Jako back-end umí použít libovolné blokové zařízení buď s použitím systémového bufferingu (VM), nebo bez bufferingu v "direct módu" (bDIRECT), nebo snad i s přímým relayem SCSI příkazů. SCST žije celý v kernelu a je optimalizován na průchodnost.

    Mám pocit, že Intel I/OAT v čipsetu 5000 jsem nepoužil - jednak mi to v Linuxu nechtělo chodit, jednak to možná nechodí se síťovkou jinou než Intel, jednak to vlastně v Linuxu má odlehčovat jenom "copy to user", což je dost k ničemu, když SCST žije celý v kernelu (viz níže).

    Samotný RAID mi dával přímo proti serveru sekvenční LBA čtení cca 600 MBps. Když jsem ho přes iSCSI namapoval "klientovi" (initiatoru) na tom desktopovém stroji, tak desktopový stroj z toho vytáhl sekvenční LBA čtení 500 MBps (v jedné relaci). Provedl jsem jenom nějaké lehké ladění dostupnými prostředky:

    • jako nejrychlejší pro tento typ zátěže se ukázal SCST režim "bDIRECT" (bufferovaný režim dával asi 300 MBps - což při random zátěži nemusí být k zahození)
    • pochopitelně jsem použil Jumbo framy o běžné maximální velikosti 9 kB
    • tušímže jsem trochu poladil "maximum window" parametry TCP stacku na obou koncích na maximální hodnotu

    Ono je nakonec možné, že pro většinu aplikací ty sekvenční MBps jsou honěním trička. Důležitým číslem jsou IOps. Pokud uvážíte nevelkou standardní hloubku TCQ front na několika zúčastněných vrstvách, tak se do toho poměrně přímo promítá doba zpracování jednotlivého požadavku, potažmo i přenosové latence. Latence na běžném Ethernetu (neřku-li TCP/IP) jsou nepochybně delší, než latence na klasických storage sběrnicích.
    V tomto směru bohužel žádné benchmarky nemám.

    Strašlivá režie vrstev TCP/IP má několik faset. Pokud se týče ztráty kapacity na vrub enkapsulace, jsou to tuším nějaké jednotky procent při MTU=1500 (= ztráta zanedbatelá). Jiná věc je "processing overhead", tj. spotřeba procesorového výkonu na počítání algoritmů a spotřeba průchodnosti sběrnic na "zbytečné" kopie dat. Nějaká čísla jsou tady, ovšem podle mých experimentů zjevně neaktuální pro dnešní hardware - mají snad nějakou relativní hodnotu. A ještě jiná věc je režie způsobená reakcemi "TCP/IP flow control" (regulační smyčky) - tj. rozjezd spojení, přibržďování oknem, a nedejbože retransmit při ztrátě paketu, ó hrůzo.

    Protože mě storage hardware v podstatě neživí, dovolím si pár odhadů selským rozumem a laických pivních prohlášení :-) "Hrozný overhead iSCSI" znamená víceméně tolik, že netriviální logika vrstev TCP/IP se nesnadno implementuje v čistém hardwaru, a navíc zejména za nepříznivých okolností (vytížení sítě směsí různého provozu) může projevovat náhodné vyšší latence. Proto si vymyslíme jednodušší enkapsulaci celých FC rámců, která pojede přímo nad Ethernetem, nebude mít vlastní garanci doručení, proto bude implementačně jednoduchá. Garanci doručení pak doženeme jednoduchými recepty, známými z minulosti (absolutní priorita pro náš provoz, a (802.3x)802.1bb flow-control v Ethernetu) - že jednoduché recepty mohou mít své mouchy, zejména v prostředí se složitým mixem "best effort" provozu, to ať si vyřeší někdo jiný. Když dáme povinně 10Gb Ethernet, tak s trochou štěstí bude úzké hrdlo někde jinde (reálné targety nebo initiatory). Ostatně "přibržďování toku" si v moderním SCSI provozu řeší TCQ s podobným efektem, jako má TCP receive window (až na to, že ztráta FCoE paketu znamená SCSI command timeout, což je docela závažná chyba).

    Abych nebyl zase tolik zbytečně ošklivý, ono má asi smysl, v nějaké složitější síti, tj. v systému, kde spolu soupeří spousta datových toků na vrstvách síťové komunikace a storage komunikace, aby storage komunikace měla obecně přednost - aby se provoz škrtil a hltil přednostně na internetové vrstvě (kde je to jaksi snáze omluvitelné), ale aby počítače měly pokud možno vždycky dostupné disky. Je možné, že to v globále vede k lepší stabilitě systémů. Podmínkou je, aby nějaká aplikace nežrala IO bandwidth "nadoraz, co to dá" - to je právě problém s absolutní priorizací. Stejně jsem ale zvědav, jak jsou na FCoE ošetřeny problémy typu "head of line blocking". A mimochodem, té priorizace by se možná dalo dosáhnout třeba i levněji s klasickými switchi, pomocí 802.1p, ne?

    Jestli někdo potřebuje storage síťku na capture HD videa, tzn. vyžaduje striktně deterministické odezvy (dokonce nejen od blokové vrstvy, ale od filesystému, chacha) tak by možná měl sáhnout spíš po FC než po FCoE.

    iSCSI HBA třeba od Adaptecu mívaly tuším svého času prostě jenom síťovku Intel, která byla vybavena trochu jinou option ROMkou a ovladači pro Windows, aby se to v BIOSu tvářilo jako SCSI řadič. Čili nějaký kompletní offload iSCSI do hardwaru se v podstatě nekonal.

    Když se FCoE před časem začalo objevovat, mluvilo se o tom, že ethernetové switche pro tento provoz jsou stavěny speciálně na super-nízké latence. Čili není to normální kancelářský Ethernet. Máte někdo představu, kolik tyhle hračky stojí? Je to cenově blízko ke konvenčnímu Ethernetu, nebo spíš k FibreChannelu? :-)

    [:wq]
    gtz avatar 24.2.2010 11:45 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Ano má to něco do sebe, ale i tak, já bych raději volil klasickou FC. Latence jsou tam nízké až skoro žádné. Novější modely FC již podporují 8Gbit, oproti 4Gbit je to opravdu fofr.

    Prováděl pár testů na FC diskovém poli ( SATA-II ) a normálním obyčejným Intel Serverem na kterém běžel CentOS (+FC KARTA). Pokusím se benchmarky najít, sice to byl jen +4Gbit, ale i tak se to s technologií iSCSI nedalo ani srovnat (iSCSI bylo v řádech pomalejší).
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    herne the hunter avatar 24.2.2010 12:48 herne the hunter | skóre: 10 | tor lara
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    panečku, to muselo dát pěknou práci tenhle komentář jen napsat… RESTEKP! škoda, že tomuhle tématu rozumím asi stejně jako lister středostavovským způsobům 19. století ;) nicméně mne zaujala věta

    Strašlivá režie vrstev TCP/IP má několik faset.

    doteď jsem byl dojmu, že fazeta je skosená hrana. nebo se normálně používá i v tomhle kontextu?
    i am herne the hunter and you are a leaf driven by the wind.
    24.2.2010 13:21 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP

    >> Strašlivá režie vrstev TCP/IP má několik faset.
    >>
    > doteď jsem byl dojmu, že fazeta je skosená hrana.
    > nebo se normálně používá i v tomhle kontextu?
    >
    obrazně řečeno. Několik aspektů. Fakt je, že jsem to slovo takhle použité potkal asi spíš v anglině než v češtině. Omlouvám se tedy za neblahý novotvar :-)

    F.Ryšánek

    [:wq]
    26.2.2010 02:25 motyq | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    spravne se pise RESKEPT :D
    http://wocis.net - můj píseček
    25.2.2010 00:03 tomfi | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    >>> Čili není to normální kancelářský Ethernet. Máte někdo představu, kolik tyhle hračky stojí?

    Vlajkovou lodí je u cisca řada NEXUS 7000... vše redundantní, zatím podpora 256 nebo 512 10GbE portů... časem by měl umět snad i 40 a 100GbE porty. klidně ho zkuste poptat, ale můj tajný typ je že v korunách se pod 7 cifernou hodnotu nedostanete.

    Na druhou stranu pokud má switch 10GbE a adekvátní propustnost switching fabric, tak by si to mělo poradit i když to bude mít na cedulce edimax :D (nízké latence jsou dobrou prerekvizitou vůbec k zacházení s 10GbE... ono když to má zvládnout minimálně 200kpps na port (10GbE), tak máš na jeden rámec velmi málo času... ty latence z principu být velké nemůžou.) Snad jediné na co si dát pozor je QoS a nějakou tu ochranu před dos, aby ten FCoE měl dobré podmínky pro doručení i v těchto rychlostech.
    Vždyť jsou to jen jedničky a nuly ...
    25.2.2010 08:02 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    4x Cisco nexus 2k, 4x Cisco nexus 5k, 4x Cisco nexus 7k - €500 000, kolik stál jednotlivej kousek nemám tušení.
    25.2.2010 12:16 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Koukám, že hranice sci-fi se zase o dost posunula. Zůstává mi rozum stát, jak dokážou znovu a znovu ochcat základní fyziku...
    [:wq]
    25.2.2010 14:25 polish
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    On to v podstate bude klasicky switch, akorat se bude chovat jako nevychovany : v podstate nebude cekat az ramec prijde cely, aby ho zkontroloval a po overeni, ze je v poradku ho poslal dal, ale hned z hlavicky se ho bude snazit rvat na cilovy port (prave kvuli snizeni latence)
    25.2.2010 14:30 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Cili cut-through, nikoli "store and forward". Proc ne... spis mi nejde na rozum, jak jsou schopni tohle delat mezi nejakymi 256 porty 10Gb Eth najednou navzajem, a jeste pri tom pocitat nejake priority a vkladat "pause" ramce :-)
    [:wq]
    25.2.2010 15:00 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Režie IP
    Já bych řekl, že těch 10 Gb/s · 256 portů náhodného provozu je nesmysl. Třeba trvalý proud z jednoho na druhý port zvládne maximální rychlostí, paralelní izolované přenosy taky. Ale jakmile dojde na křížení provozu a soupeření o vnitřní sběrnici (pochybuji, že tam mají n(n-1) cest, spíš něco na způsob hyperkrychle nebo možná jen okruhu), tak zpoždění začne narůstat.
    24.2.2010 09:38 zigi | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FCoE – Fibre Channel over Ethernet
    Pokud mate zkusenosti s iSCSI, mohl byste mi doporucit nejakou implementaci, viz. http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/294773
    24.2.2010 10:55 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Tohle uz tu mozna bylo
    Pokud mne pamet neklame, tak existuji i standarty "SCSI over ethernet" and dokonce jsem nekde videl i "ATA over ethernet".
    24.2.2010 12:03 Yenya
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tohle uz tu mozna bylo
    Jo, me by zajimalo jak si FCoE stoji proti ATA-over-Ethernet. To mi prislo jako jednoduchy protokol, nevyzadujici zadnou prioritizaci ani jumbo framy.

    -Yenya
    24.2.2010 12:21 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Tohle uz tu mozna bylo
    FCoE to ke své funkci (tu prioritizaci) taky nepotřebuje, ale pokud to chceš mít spolehlivé FCoE (či libovolnou jinou storage technologii po ethernetu) musíš nějak ochcat Best effort delivery featury.
    xkucf03 avatar 24.2.2010 12:36 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše ATAoE vs. iSCSI
    U ATAoE jsem viděl i srovnání, kde vycházel pomalejší než iSCSI (přestože ho „nezdržuje“ TCP/IP). Ale možná to bylo jen mizernou implementací…
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    25.2.2010 14:47 pavuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FCoE – Fibre Channel over Ethernet
    svieze zamyslenie nad FCoE a Infiniband http://etherealmind.com/fcoe-doesnt-replace-infiniband-copy-cheaper/

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.