abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 13:00 | Komunita

MojeFedora.cz informuje, že Fedora 27 dostane podporu pro AAC. Podpora multimediálních formátů je ve výchozí instalaci Fedory tradičně limitovaná kvůli softwarovým patentům, ale desktopový tým Red Hatu se ji i tak snaží v poslední době co nejvíce rozšířit. Už nějaký čas obsahuje kodeky pro MP3, H.264, AC3 a nyní byl přidán také kodek pro další velmi rozšířený zvukový formát – AAC.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 145. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. října od 18:00 hodin v restauraci Time Out na adrese Novoměstská 2 v Řečkovicích. Jedná se o poslední sraz před konferencí OpenAlt 2017, jež proběhne o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Běží registrace účastníků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:44 | Nová verze

Byla vydána verze 5.2.0 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Jedná se o první stabilní verzi z nové větve 5.2. Z novinek lze zmínit například možnost exportování VM do Oracle Cloudu, bezobslužnou instalaci hostovaného systému nebo vylepšené GUI. Podrobnosti v seznamu změn. Aktualizována byla také dokumentace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Down Under Bundle. Za vlastní cenu lze koupit multiplatformní hry The Warlock of Firetop Mountain, Screencheat, Hand of Fate a Satellite Reign. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 3,63 $) také Hacknet, Hacknet Labyrinths, Crawl a Hurtworld. Při platbě 12 $ a více lze získat navíc Armello.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:00 | Nová verze

Google Chrome 62 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 62.0.3202.62 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 35 bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 11:00 | Zajímavý článek

Článek (en) na Mozilla.cz je věnován vykreslování stránek ve Firefoxu. V průběhu roku 2018 by se ve Firefoxu měl objevit WebRender, jenž by měl vykreslování stránek urychlit díky využití GPU.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 08:22 | Bezpečnostní upozornění

NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) informuje o zranitelnosti ROCA v procesu generování RSA klíčů, který se odehrává v softwarové knihovně implementované například v kryptografických čipových kartách, bezpečnostních tokenech a dalších hardwarových čipech vyrobených společností Infineon Technologies AG. Zranitelnost umožňuje praktický faktorizační útok, při kterém útočník dokáže vypočítat

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 01:23 | Zajímavý software

Příspěvek na blogu otevřené certifikační autority Let's Encrypt informuje o začlenění podpory protokolu ACME (Automatic Certificate Management Environment) přímo do webového serveru Apache. Klienty ACME lze nahradit novým modulem Apache mod_md. Na vývoj tohoto modulu bylo uvolněno 70 tisíc dolarů z programu Mozilla Open Source Support (MOSS). K rozchození HTTPS na Apache stačí nově přidat do konfiguračního souboru řádek s ManagedDomain. Minutový videonávod na YouTube [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
17.10. 14:15 | Komunita

Daniel Stenberg, autor nástroje curl, na svém blogu oznámil, že obdržel letošní Polhemovu cenu, kterou uděluje Švédská inženýrská asociace za „technologickou inovaci nebo důvtipné řešení technického problému“.

marbu | Komentářů: 11
17.10. 13:40 | Pozvánky

Cílem Social Good Hackathonu, který se uskuteční 21. a 22. října v Brně, je vymyslet a zrealizovat projekty, které pomůžou zlepšit svět kolem nás. Je to unikátní příležitost, jak představit nejrůznější sociální projekty a zrealizovat je, propojit aktivní lidi, zástupce a zástupkyně nevládních organizací a lidi z prostředí IT a designu. Hackathon pořádá brněnská neziskovka Nesehnutí.

… více »
Barbora | Komentářů: 1
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (10%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (73%)
 (14%)
Celkem 88 hlasů
 Komentářů: 5, poslední dnes 07:28
  Rozcestník

  Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru

  28.1. | Redakce | Jaderné noviny | 2652×

  Stav vydání jádra. Citáty týdne: Andy Lutomirski a George Spelvin. Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru.

  Stav vydání jádra

  V době psaní článku byl nejnovější vývojový kernel 4.10-rc3 vydaný 8. ledna. Linus k tomu řekl: „Jeví se menší než jiné rc3, ale na první rc po začleňovacím okně (tzn. přirovnal bych ho k běžné rc2) je vlastně celkem normální.“

  Stabilní aktualizace: 4.9.1, 4.8.16 a 4.4.40 byly vydány 6. ledna. 9. ledna následovala vydání 4.9.2, 4.8.17 a 4.4.41. Z toho 4.8.17 je poslední v řadě 4.8.x.

  Velké aktualizace 4.9.3 a 4.4.42 pak vyšly 12. ledna.

  Citáty týdne

  Pokaždé, když KASLR způsobí, že něco funguje jinak, stane se z koťátka Schrödingerova kočka.

  Andy Lutomirski

  Pro mě představuje mm/ prázdné místo na mapě, označené jako „Zde jsou lvi.“ I když je to lepší než „Zanechte naděje, kdo vstupujete,“ pořád je to děsivé.

  George Spelvin

  Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru

  Jádro se potýká s celou řadou problémů se škálovatelností, což vyplývá z rostoucích přenosových rychlostí periferií jako úložiště a síťová rozhraní. Klíčem ke zlepšení propustnosti často bývá dělení práce do dávek. V mnoha případech není režie zpracování skupiny souvisejících operací o moc vyšší než při provádění jediné operace. Alokace paměti je právě případ, kdy dávkování nabízí potenciál pro výrazné zlepšení výkonu, zatím se však nepodařilo dojít ke shodě, jak by mělo probíhat. Nová sada patchů Mela Gormana by nám mohla ukázat, jak tento problém vyřešit.

  Síťová rozhraní mají tendenci vyžadovat hodně paměti. Ostatně, všechny ty příchozí pakety je potřeba někde ukládat. Ovšem režie alokace této paměti je vysoká natolik, že může omezit maximální propustnost systému jako celku. Vývojáři ovladačů se proto uchylují k obezličkám jako alokace (a následné rozdělení) stránek vyššího řádu, což ale může zatěžovat systém jako celek a je to v rozporu s běžnou praxí při vývoji jádra. Bylo by dobré mít nějakou lepší alternativu.

  Na loňském summitu věnovaném úložištím, souborovým systémům a správě paměti navrhl síťový vývojář Jesper Dangaard Brouer na zelené louce napsat nový alokátor paměti právě pro dávky operací. Ovladače by ho mohly používat k přidělení více stránek jediným voláním, čímž by se minimalizovala režie na stránku. Vývojáři správy paměti problém pochopili, ale nesouhlasili s vytvořením nového alokátoru. Podle nich by to totiž zhoršilo udržovatelnost subsystému správy paměti. Navíc by nový alokátor nejspíš opakoval chyby těch stávajících a jakmile by získal všechnu požadovanou funkcionalitu, už by nemusel být o nic rychlejší.

  Z hlediska správy paměti je správným řešením modifikace již existujícího alokátoru stránek, snížení režie a zjednodušení vícestránkových alokací. Zatím k tomu nedošlo z jednoho prostého důvodu: většina uživatelů paměti okamžitě vynuluje každou stránku, která je jim přidělena, a to je operace mnohem nákladnější než samotná alokace. Nulování stránek, které budou přepsány příchozími pakety ze síťového rozhraní, není nutné, takže na výkon náročné síťové úlohy jsou výrazněji ovlivněny právě režií alokátoru. Odbourání režie v existujícím alokátoru stránek by problém napravilo pro síťový subsystém a zároveň by se šlo vyhnout vytváření nového alokátoru – navíc by se zlepšil výkon ve všech částech jádra.

  Ten nápad dával smysl, ale měl jeden nedostatek: nikdo neudělal tu špinavou práci na vylepšení alokátoru. Situace se změnila až s představením Gormanovy sady patchů pro hromadnou alokaci stránek. Patche jsou poměrně malé, ale uváděné výsledky představují výrazné zlepšení výkonu alokace stránek.

  Aby byly podporovány oba druhy alokace, je zapotřebí dvou zásadních změn, které se sobě podobají. První se týká funkce buffered_rmqueue(), která v rámci přípravy na vydání při požadavku o alokaci stránku odstraní ze seznamu volných stránek procesoru. Jelikož je seznam vyhrazený pro každý procesor, není potřeba před provedením změn nic zamykat, ale stále je nutné zakázat přerušení na příslušném procesoru, aby se zabránilo souběžnému přístupu obsluhy přerušení. Zakázání a opětovné povolení přerušení trvá nezanedbatelně dlouho a tento čas se nasčítá v případě, že je třeba tak učinit opakovaně pro každou alokovanou stránku.

  Gormanova sada patchů tuto funkci rozděluje způsobem, který je při jaderném vývoji běžný. Nová funkce (__rmqueue_pcplist()) stránku odstraní ze seznamu, ale o vypnutí přerušení se nestará – očekává se, že se o to postará volající funkce. Volání rmqueue_pcplist() (bez úvodních podtržítek) zakáže přerušení a stránku alokuje běžným způsobem. Nově tedy jiný kód může jednou vypnout přerušení a poté zavolat funkci __rmqueue_pcplist() vícekrát, aby alokoval celou skupinu stránek.

  Podobně volání __alloc_pages_nodemask() stráví značné množství času zjišťováním, která oblast paměti by měla být použita, aby byl splněn požadavek, a pak vrátí stránku. I v tomto případě je možné dílčí dvě operace rozdělit, aby se výpočet oblastí dal použít pro více alokací stránek – namísto opakování pro každou stránku.

  Díky těmto dvěma změnám může Gormanova sada patchů přidat novou alokační funkci:

  unsigned long alloc_pages_bulk(gfp_t gfp_mask, unsigned int order,
                  unsigned long nr_pages, struct list_head *list);

  Tato funkce se pokusí efektivně alokovat nr_pages stránek, uloží je do daného seznamu list. Argument order naznačuje, že bude možné provádět hromadné alokace různých velikostí, leč v současné podobě patche dojde k chybě, je-li hodnota nenulová, tudíž zatím jsou podporovány jen samostatné stránky.

  Gorman tvrdí, že výsledkem nasazení tohoto rozhraní je „zhruba 50-60% snížení ceny alokace stránek.“ To by mělo síťovým vývojářům pomoci ve snaze o zlepšení míry propustnosti paketů. Ale bude přitom zapotřebí trocha práce. Gorman předvedl možnost snížit režii alokace paměti, ale už se nedostal k vytvoření API se všemi funkcemi, které síťoví vývojáři potřebují. Jeho plán je sloučit přípravné patche bez API alloc_pages_bulk() s tím, že API pro hromadnou alokaci by měli navrhnout vývojáři, kteří ho potřebují. Takže jakmile se tyto změny dostanou do hlavního stromu, bude na týmu, který se sítěmi zabývá, aby s nimi udělal něco užitečného.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  29.1. 14:33 Michal2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  HP (hnidopišsķá poznámka):Hic sunt dracones = Zde jsou lvi? To jsou věci... ;-) Tady je překlad IMO kontraproduktivní; v originále je latina a měla by tam zůstat.
  29.1. 18:53 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Hic sunt dracones = Zde jsou lvi? To jsou věci... ;-)

  V originále se někdy používají lvi, někdy draci, ale myslí se tím totéž. V češtině jsem variantu s draky asi ještě neslyšel, takže když už překládat, pak jsou lvi IMHO vhodnější.

  Tady je překlad IMO kontraproduktivní; v originále je latina a měla by tam zůstat.

  Naprosto souhlasím.

  Fluttershy, yay! avatar 29.1. 19:06 Fluttershy, yay! | skóre: 81 | blog:
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Ona by tam pak asi měla zůstat i ta italština, u níž si nejsem jistý, s jakým pochopením by se setkala.
  29.1. 20:25 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  IMHO by měla - přinejmenším mně se u toho původního citátu okamžitě vybaví, o co jde, zatímco u české verze mi to sice nakonec došlo taky, ale ne tak bezprostředně.
  29.1. 19:16 Kvakor
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Lvi, tedy Hic sunt leones (resp. HIC SVNT LEONES) byly na starých středověkých mapách mnohem častější, draci byly jen na jedné nebo dvou, nicméně z nějakého důvodu jsou v anglosasské literatuře rozšířenější. Nicméně je zbytečné tam cpát originální latinu, to by se tam rovnou mohla dát i originální italšntina onoho citátu z Danteho Božské komedie :-)
  29.1. 14:38 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Tak me tak napadlo, jestli by bylo mozne, aby zlomyslny program (bez zvlastnich opravneni) opakovane naalokoval (ale nenuloval) spoustu stranek, procetl je a zase dealokoval v nadeji, ze z nejake vycte nejaka zajimava data (jak poznat, ze vubec zajimava jsou?) a ta pak zneuzije? (bezpecnostni programy byu mely nulovat veskerou pamet, nez ji dealokuji, ale je to zvykem i i "stredne bezpecnych"? Daji se takto treba ziskat POST hodnoty hesel k webu a podobne?)
  29.1. 17:11 Michal
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Příloha:
  Na linuxu tohle je treba resit na aplikacni strane. Je zajimave, ze na vidows to je resene systemove. Ten vraci vzdycky vynulovanou pamet (ma kernelovy thread s nizkou prioritou, ktery stranky nuluje pokud neni vynulovana pamet k dispozici, tak to udela ad hoc) viz prilozeny obrazek- dva separatni seznamy stranek free (volne ale jeste nevynulovane) typicky jen par kB-MB, zeroed- vynulovane (v tomto pripade nejakych 171 GB).
  29.1. 22:03 R
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Userspace proces nemoze dostat pamat, ktora by obsahovala nezmazane data z ineho procesu. To by bola diera ako hovado.
  30.1. 16:30 Jindřich Makovička | skóre: 13
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 12. 1. 2017: Hromadná alokace paměti bez nového alokátoru
  Za normálních podmínek to nejde, mmap() i sbrk() nově přidělenou paměť nulují. Vinou různých race conditions v mm se ale občas izolace procesů tak úplně nepovedla, takže rtorrent mi kdysi vesele sdílel kusy databáze z Chrome :)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.