abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
včera 21:32 | Zajímavý projekt
Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.
Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
včera 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
včera 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 383 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU

28. 8. 2016 | Redakce | Jaderné noviny | 2448×

Stav vydání jádra. Citáty týdne: Linus Torvalds, Konstantin Ryabitsev, Lara Abbott. Případ pozdržené kontroly CPU.

Stav vývoje jádra

Současný vývojový kernel je 4.8-rc2 vydaný 14. srpna. Linus k tomu řekl: „Vypadá to, že se neděje nic divného, takže prosím testujte a hlaste jakékoli chyby, na které narazíte. Očividně jsme na počátku řady rc vydání, ale nemyslím si, že v začleňovacím okně bylo něco znepokojivého, takže se nestyďte.“

Co se týče známých regresích ve vydání 4.8, viz tento report.

Stabilní aktualizace: 4.7.1, 4.6.7, 4.4.18 a 3.14.76 byly vydány 16. srpna. Řada 4.6.x verzí 4.6.7 končí.

Citáty týdne

Přiznejme si to, s uživatelskými programy, které dělají divné a nepříliš efektivní věci, se do budoucna musí počítat. Šílených uživatelských programů se nikdy nezbavíme, takže bychom mohli opravit problémy s výkonem i v situacích, kdy se nedá říct nic jiného než, že „to je hovadina.“

-Linus Torvalds

[I] když vám někdo na bugzilla.kernel.org řekne, abyste něco provedli se svým jádrem, ještě to neznamená, že ten člověk ví, co dělá.

-Konstantin Ryabitsev

Ráda bych rozptýlila tuto představu jednou pro vždy. Pro práci na jádře nepotřebujete mít extra talent, pokud jako talent nepočítáte vytrvalost a trpělivost. Práce v nízkoúrovňovém Céčku má své zvláštnosti stejně jako jiné jazyky. Šablony v C++ mě děsí a typový systém (resp. jeho absence) v JavaScriptu mě mate. Dovednosti potřebné k práci na jádře se můžete naučit.

-Laura Abbott

Případ pozdržené kontroly CPU

Dlouhotrvající technické neshody nejsou v jaderné komunitě ničím novým. Obvykle se je nakonec podaří vyřešit a zúčastnění vývojáři se mohou přesunout k novým problémům. Jenže občas může protahovaný status quo vést k rozkolu mezi jádrem a komunitou uživatelů. Probíhající spor ohledně ovladače CPU v nové hierarchii kontrolních skupin začíná vypadat jako jeden z těchto nepříjemných případů.

Kontrolní skupiny (cgroups) jádro podporuje již téměř deset let. Poskytují mechanismus, který umožňuje hierarchické seskupování procesů a následně jejich regulaci. Netrvalo dlouho a uživatelé si společně s vývojáři po zavedení kontrolních skupin začali uvědomovat, že jejich návrh má jisté zásadní vady. Diskuze o jejich nápravě nabyla na vážnosti začátkem roku 2012. Vedla k popisu druhé verze API kontrolních skupin a začátku procesu, který měl vést k přechodu na toto API. Aktuálně je přechod na druhou verzi API téměř hotov – zbývá jediná nápadná výjimka, a to kontrola CPU.

Kontrola CPU, jak ze jména samotného zřejmé, řídí přístup k CPU. Umožňuje různým skupinám procesů alokovat konkrétní kvanta procesorového času a zároveň jim brání v tom, aby si navzájem překážely. Nízkoúrovňový kód kontroly CPU může bez problému nové API podporovat, ale vývojáři plánovače prozatím zabránili začlenění API samotného. Nyní tak kontrola CPU zůstává nejvýznamnějším modulem bez podpory druhé verze rozhraní. Ve snaze postrčit věci kupředu (a říct, co se stane, když k posunu nedojde) zveřejnil správce cgroup Tehun Heo podrobné shrnutí situace tak, jak ji vidí on. Pro ty, kdo o toto téma mají zájem, se jedná o zajímavý dokument k přečtení.

Námitky proti kontrole CPU

Stručně řečeno, vývojáři plánovače proti novému API protestují ze dvou důvodů, které mají původ v zažitém nesouladu mezi jejich představou o principech kontroly CPU a API samotným. Oba důvody se vztahují k základním rozhodnutím v návrhu druhé verze API kontrolních skupin.

V původní implementaci kontrolních skupin je možné vložit každé jednotlivé vlákno (proces jich může obsahovat spoustu) do samostatné kontrolní skupiny. Druhá verze API místo toho vyžaduje, aby byla všechna vlákna jednoho procesu ve stejné skupině. V některých jiných případech oddělení vláken nedává velký smysl; týká se to např. kontroly využití paměti, jelikož vlákna jednoho procesu z principu paměť sdílejí, tudíž by jejich oddělení pozbývalo významu. Pro přiřazení různých politik využití CPU různým vláknům ovšem existují rozumné důvody, leč jednotná hierarchie, která je základním aspektem návrhu druhé verze API, vyžaduje, aby všechny kontrolní moduly viděly stejné uspořádání kontrolních skupin. Takže z pohledu kontroly CPU musí být všechna vlákna ve stejné kontrolní skupině.

Podle všeho je tento požadavek z pohledu vývojářů plánovače principiálně špatný. Nic přímo v plánovači nerozezná abstrakci „procesu“ – na této úrovni je vše vláknem. Aplikace „hrubší“ politiky na úrovni kontrolních skupin z jejich pohledu ubírá důležitou míru flexibility a nepřináší podle nich žádné výhody.

Jsou uživatelé, kteří chtějí mít možnost aplikovat různé politiky na různá vlákna. Správa poolu vláken (thread pool) je jedním z často jmenovaných případů užití. Avšak Heo stojí za rozhodnutím podle návrhu; také si myslí, že by se stejné rozhraní nemělo používat pro úroveň správce a v rámci dílčích procesů. Navrhl mechanismus, který nazval skupiny zdrojů (resource groups) pro použití uvnitř procesů. Zatím se nesetkal s velkým ohlasem.

Další věc, která se vývojářům plánovače na druhé verzi API nelíbí, je ta, že kontrolní skupina může obsahovat buď další kontrolní skupiny, nebo procesy – nikoli obojí. Procesy se v hierarchii kontrolních skupin mohou objevit pouze na samém konci jako listy. Opět platí, že toto rozhodnutí bylo přijato s cílem usnadnit podporu kontroly věcí jiných než CPU. Pokud se podskupiny a procesy ocitnou ve stejné skupině, pak tyto dva typy objektů musí soupeřit o stejný zdroj. V případě CPU se dá toto soupeření jednoduše spravovat. Když je „naplánována“ kontrolní skupina, plánovač se rekurzivně vrátí do skupiny a vybere z ní jeden z objektů ke spuštění. Jiné kontrolní mechanismy ovšem s procesy a podskupinami podobným způsobem pracovat nedovedou.

Hlavní námitka se týká toho, že toto omezení ničí některá elegantní řešení návrhu plánovače CPU. Rozhodnutí při plánování jsou aplikována na „plánované entity“, což mohou být jak procesy, tak skupiny – plánovač se nemusí starat, co je co. Nová verze API některé kontrolní politiky znesnadňuje, ba až znemožňuje. To však podle Hea nemusí příliš vadit:

Nicméně není jasné, jaké by bylo praktické využití rozložení s přímou konkurencí mezi úkoly a kontrolními skupinami, když uvážíme, že počet a chování úkolů si ovládají aplikace samotné, zatímco kontrolní skupiny se primárně zabývají přerozdělováním zdrojů na úrovni systému. Změny v počtu aktivních vláken by přímo ovlivnily distribuci zdrojů. Během diskuzí se nepodařilo přijít na příklady z praxe, ve kterých by takové rozložení našlo využití.

V souhrnu lze konstatovat, říká Heo, že pro rozhodnutí ohledně druhé verze API existují solidní důvody. Většina věci funguje tak, jak jsou, a přidání nové funkce, jako jsou skupiny zdrojů, může vyplnit zbývající mezeru. Pokud někdo stále nemůže pracovat s druhou verzí API, první verze bude udržována, dokud bude mít uživatele. Přechod je téměř kompletní: nechybí nízkoúrovňová podpora, jen zbývá začlenit kód na úrovni API, aby kontrola CPU mohla pracovat v jednotné hierarchii nové verze. Tento kód však byl zablokován a zdá se, že není cesty vpřed.

Co teď

Heo zjevně doufá, že se znovuotevřením diskuze podaří dojít k jejímu závěru a připravit cestu pro začlenění zbývajících patchů. Prozatím to ale na brzký konec nevypadá. Pokud se k řešení nedospěje tímto způsobem, chystá se Heo zpřístupnit svou funkcionalitu uživatelům jinak.

Jednou z možností je udržovat potřebné patche tak, že kdokoli, kdo bude chtít kontrolu CPU s druhou verzí API, si je bude moci snadno přidat do svého jádra. Přestože to zatím nikdo neřekl explicitně, je zjevné, že Heo doufá, že distributoři tyto patche zahrnou, aby byly uživatelům k dispozici. Tento přístup byl použit k vyřešení podobných záseků i v minulosti. Je-li patch široce aplikován distributory a využíván, nastává okamžik, kdy nemá smysl bránit mu ve vstupu do upstreamu. Tyto úvahy přivedly do upstreamu mimo jiné také Android.

Další věcí, kterou je třeba zajistit, je, aby nejrozšířenější nasazení kontrolních skupin – systemd – mohlo novou verzi API používat. Proto zveřejnil žádost o začlenění přidání této funkcionality do systemd se slovy: „Tento commit implementuje podporu systemd kontroly CPU v jednotné hierarchii, takže uživatelé, kteří se rozhodnou nasadit podporu pro druhou verzi kontroly CPU kontrolními skupinami, ji mohou jednoduše využívat.“ Tento kód byl začleněn do upstreamu systemd 14. srpna.

Tento krok vyvolal mírné neshody v komunitě systemd, jelikož tam je zvykem, že funkcionalita je dříve v „upstreamu“, než se [do systemd] začlení kód, který ji začne využívat. Ačkoliv, nutno podotknout, že většina protestů v tomto případě přichází od jediného hlučného vývojáře. Lennart Poettering tento krok bránil s tím, že vývojáři systemd chtějí, aby se funkce dostala do rukou uživatelů, a že doufá v začlenění jaderných patchů do Fedory. Greg Kroah-Hartman poznamenal, že se nejedná o první případ, kdy byla přidána podpora nezačleněné funkcionality, a že se tak často děje z dobrých důvodů:

Někdy je třeba přidat kód k projektům, aby bylo možné kód jádra pořádně otestovat. A aby lidé mohli snáze upgradovat svá jádra v budoucnu a aby vše správně fungovalo na jejich stávajících, starších, systémových nástrojích. Tohle se děje pořád, nechápu, proč jste tím najednou tak překvapeni.

Takhle nějak to vypadalo v době psaní tohoto článku. Předvídání může být nebezpečné, hlavně když jde o budoucnost, ale v tomto případě to vypadá, že se jaderné patche skutečně do různých distribučních jader dostanou. Díky nim bude druhá verze API používanější a protože většina distributorů již používá systemd, je jeden z významných uživatelů připraven API využít. Tlak ze strany uživatelské komunity je sice takovým tupým nástrojem, který by však v tomto případě mohl zaseknutým patchům pomoci.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

28.8.2016 23:18 Fox
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Control neni kontrola...
Fluttershy, yay! avatar 28.8.2016 23:26 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Pokud je mi známo, kontrolní skupiny jsou zavedený překlad a zde o kontrolu ve stejném slova smyslu jde.
29.8.2016 11:46 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Pokud zavedený překlad v tomto kontextu znamená to, co zde bylo zavedeno dříve, tak zavedený překlad za posledních přinejmenším 6 let jsou řídící skupiny. UTFG, pokud mi nevěříte.
Quando omni flunkus moritati
Josef Kufner avatar 29.8.2016 12:39 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Řídicí, nikoliv řídící. Jsou to skupiny určené k řízení, nikoliv skupiný, které právě něco řídí. Tedy pokud je o nich jednáno v obecné rovině.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Fluttershy, yay! avatar 29.8.2016 12:43 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
UTFG proběhlo a kontrolní skupiny se vyskytly tady, na Rootu i jinde (zadání diplomek, školení) o poznání dříve.

Co se týče jazykozpytné diskuze, viz komentáře na Rootu.
29.8.2016 14:03 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Ano, vyskytly se tady, ale v jaderných novinách byl ustálený překlad řídicí skupiny. Mimo jiné i proto - a v tom blogu na rootu se to píše podobně - že kontrolní (kontrolovat) má jako prvotní význam "ověřit (jak něco dopadlo)"
Quando omni flunkus moritati
Fluttershy, yay! avatar 29.8.2016 14:20 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
jako prvotní význam "ověřit (jak něco dopadlo)"

Těžký život inženýra.

Navíc všechny slovníky, které mám při ruce, v prvé řadě hovoří o dozoru či dohledu.

29.8.2016 14:34 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Njn, ne všichni mají žaludek na to věčně studovat nesmysly, vyhýbat se práci a nechat si to platit od jiných.
Quando omni flunkus moritati
Fluttershy, yay! avatar 29.8.2016 15:08 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
To eskalovalo rychle.
29.8.2016 17:54 citanus | skóre: 11 | Cork (Ireland)
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU

Kdyz uz se to musi prekladat, tak se taky primlouvam za ridici skupiny

2.9.2016 12:47 prcek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
+1
29.8.2016 19:00 win.net | skóre: 22
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Jen bych upozornil na chybku: "Netrvalo dlouho a uživatelé si společně s vývojáři vývojáři po zavedení kontrolních skupin" Jednou by ti vývojáři mohli stačit ;-)

O
Chi um nens la-kuu
Fluttershy, yay! avatar 29.8.2016 19:01 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Díky, opraveno.
30.8.2016 11:38 Xerces
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – 18. 8. 2016: Případ pozdržené kontroly CPU
Na můj vkus je v článku o jádru příliš často použito slovo systemd a Android, ale každopádně díky za překlad.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.