abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 16:22 | IT novinky

Spolkový úřad pro informační bezpečnost (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) schválil používání softwarů Gpg4win a Gpg4KDE, tj. nadstaveb nad GnuPG, pro šifrování a přenos utajovaných informací stupně utajení Vyhrazené (VS-NUR FÜR DEN DIENSTGEBRAUCH (VS-NfD)), EU RESTRICTED a NATO RESTRICTED [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 12:44 | Humor

Viceprezident společnosti Oracle Matthew O'Keefe napsal na Twitteru: "Kdyby databáze Oracle neexistovala, světová ekonomika by se zastavila. Kdyby většina open source distribuovaných databází neexistovala, byl by svět pro data mnohem bezpečnějším místem". Příspěvek rozpoutal diskusi nejenom na redditu a následně byl z Twitteru smazán (Wayback Machine).

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
dnes 09:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.38 správce síťových připojení ConnMan (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit podporu WireGuardu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 06:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Book Bundle: Cybersecurity 2020 by Wiley. Za 1 euro a více lze koupit 7 elektronických knih, za 7,50 eur a více lze koupit 13 elektronických knih a za 13,50 eur a více lze koupit 20 elektronických knih věnovaných kybernetické bezpečnosti od nakladatelství Wiley. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství Wiley, Humble Bundle, Electronic Frontier Foundation a Let's Encrypt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:55 | Zajímavý článek

Clear Linux je distribuce vyvíjená firmou Intel; vybočuje optimalizací na výkon, pročež se používá např. k běhu benchmarků, ale také pro vývojáře či do cloudu. Recenze na Ars Technica se zaobírá použitím Clear Linuxu jako uživatel: instalace, pozorování rychlosti spouštění Gimpu, správa balíčků a instalace Google Chrome nebo konfigurace OpenZFS. Praktické nasazení mimo specializace, kde je výkon kritický, nakonec nedoporučuje.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
včera 21:44 | Nasazení Linuxu

Jižní Korea se z historických důvodů potýká se silnou závislostí na Microsoftu (konkrétně ActiveX), kterou se snaží postupně odbourat. Na jaře 2019 tamní ministerstvo vnitra oznámilo testování Linuxu na pracovních stanicích. Nyní, po skončení podpory Windows 7, byl přechod potvrzen s cílem omezit závislost na třetí straně a snížit náklady. Do roku 2026 je v plánu, že uživatelé budou používat notebooky s Windows, ale připojovat se na vzdálený linuxový desktop v cloudu. Některá ministerstva již Linux používají.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
včera 16:44 | IT novinky

Vývojář webového prohlížeče Waterfox, forku Mozilla Firefox, veřejně oznámil dokončení přechodu projektu pod správu firmou System1, která na podzim 2019 zřejmě převzala také metavyhledávač Startpage. System1 se zabývá agregací a analýzou uživatelských dat za účelem využití v reklamě, proto např. web PrivacyTools již Startpage nedoporučuje.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 11
včera 00:11 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 173. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. února od 18:00 v restauraci Suzie's Steakhouse Brno na adrese Kounicova 10.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
16.2. 16:33 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.0 aplikace pro digitální malování MyPaint (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.2. 16:11 | Zajímavý článek

Článek na blogu LibreTechTips představuje a srovnává webové vyhledávače: nejen známé Google, Bing, DuckDuckGo či Yandex, proxy Startpage a Ecosia, ale také nezávislý Mojeek, metavyhledávače Metager a Searx, švýcarský Swisscows a francouzský Qwant. Srovnání spočívá v pohledu na výsledky čtyř hledání a čtyř specifických dotazů jako překlad slova nebo převod jednotek. Nejlépe hodnocený je Searx následovaný Google a s velkým odstupem Bingem, DuckDuckGo, Startpage atd.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 18
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (6%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 156 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Jaderné noviny – přehled za červenec 2019

5. 8. 2019 | David Kolibáč | Jaderné noviny | 2075×

Přehled červencových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.

Vydání z 4. 7. 2019

LWN.net Weekly Edition for July 4, 2019.

Stav vydání jádra

Kernel release status. Jonathan Corbet. 3. července 2019

Vývojové jádro 5.2-rc7 bylo vydáno 30. června. Linus řekl: „Všechno je to malé a celkem nezajímavé. Aktualizace architektur, sítě, základy jádra, souborové systémy, různé ovladače. Nic nevyčuhuje – přečtěte si přiložený stručný seznam.“

Stabilní aktualizace: 4.14.131, 4.9.184 a 4.4.184 byly vydány 27. června; obsahují jediný patch, který cílí na regresi způsobenou opravami pádu TCP SACK. 5.1.16, 4.19.57 a 4.14.132 byly vydány 3. července.

Citáty týdne

Quotes of the week. Jonathan Corbet. 3. července 2019

Sdílený kód je dobrý, dokud se sdílení nestane tak složitým, že ani lidé schopní kód změnit nejsou ochotni na něj sáhnout a opravit ho. To se stalo bufferhead a opakuje se to napříč kódem jaderné infrastruktury.

Dave Chinner

Stojím si za vyjádřením, že kdokoliv tvrdí, že chce stabilní API pro ovladače, po technické stránce neví, co dělá. Množství balastu, které se v průběhu let a desetiletí nahromadí v interních API, operační systém zabije a máme dřívější příklady, kdy se tak stalo.

Greg Kroah-Hartman

Jménem Linux Foundation Technical Advisory Board (TAB) bych ráda oznámila, že upravujeme pravidla hlasování pro letošní volby do TAB. Jednořádkové shrnutí zní tak, že bychom rádi přešli na elektronické volby namísto papírových hlasovacích lístků, aby se mohlo zúčastnit více členů komunity a ovlivnit složení TAB.

Laura Abbott

Články


Vydání z 11. 7. 2019

LWN.net Weekly Edition for July 11, 2019.

Stav vydání jádra

Kernel release status. Jonathan Corbet. 10. července 2019

Jádro 5.2 bylo vydáno 7. července. Linus Torvalds řekl: „Navzdory docela pozdnímu vrácení zásadního kódu nevidím žádný skutečný důvod, proč věnovat další týden rc, takže 5.2 vychází normálně podle plánu.“

Mezi významnějšími změnami v 5.2 jsou nový příznak CLONE_PIDFD volání clone() za účelem získání pidfd pro nový proces, výrazné zlepšení výkonu verifikátoru BPF, které umožňuje navýšit horní limit velikosti programů BPF na 1 milion instrukcí, háček BPF pro správu nastavení sysctl, skupinu nových systémových volání pro připojování souborových systémů, vyhledávání nezávislé na velikosti písmen v souborovém systému ext4, zmrazování procesů pro druhou verzi řídících skupin, sledování zátěže a samozřejmě nepočítaně oprav. Více podrobností na stránce KernelNewbies o vydání 5.2.

Stabilní aktualizace: 5.1.17, 4.19.58, 4.14.133, 4.9.185 a 4.4.185 byly vydány 10. července.

Rjabicev: Patche vryté do vývojářských podpisů

Ryabitsev: Patches carved into developer sigchains. Jonathan Corbet. 8. července 2019

Konstantin Rjabicev zveřejnil dlouhý blogový zápisek popisující jeho představu o opuštění e-mailu pro účely vývoje jádra. „Myslím, že je příliš pozdě na to přijít s řešením, které by poskytovalo decentralizovanou, samoarchivující, plně ověřitelnou, všepokrývající vývojovou platformu řešící všechny aspekty vývoje jádra, nejen kód. Musí nás odtrhnout od e-mailových konferencí, ale aniž by v ní figuroval centrální bod důvěry, autority nebo selhání.“

Citát týdne

Quote of the week. Jonathan Corbet. 10. července 2019

Myslím, že slova „stabilní jádro“ čteme odlišně. Ty vidíš „stabilní jádro“ jako jádro, které zůstává více méně pořád stejné a přijímá jen několik málo kritických oprav.

Na druhé straně je moje očekávání od „stabilního jádra“ takové jádro, které neobsahuje známé chyby. Slovo „stabilní“ si spojuji se stabilním běhovým prostředím, spíš než stabilním kódem.

Sasha Levin

Články


Vydání z 18. 7. 2019

LWN.net Weekly Edition for July 18, 2019.

Stav vydání jádra

Kernel release status. Jonathan Corbet. 16. července 2019

Začleňovací okno 5.3 bylo otevřené, uzavření bylo očekáváno 21. července. Přehled, co bylo zpočátku začleněno.

Stabilní aktualizace: 5.2.1, 5.1.18 a 4.19.59 byly vydány 14. července.

Citát týdne

Quote of the week. Jonathan Corbet. 17. července 2019

Zbývající změny, které jsou potřeba, aby [realtime preempce] byla prvotřídně podporována v hlavní větvi jádra, už nejsou hlavní větvi hned prokazatelně prospěšné. Většina z nich spočívá buď v přeskládání toku kódu, nebo přidání funkcí speciálně pro RT. Ale teď to narazilo do zdi a zvrhlo se v klasický problém vejce a slepice:

Správci se oprávněně mají napozoru před těmito změnami, protože dávají smysl pouze v poslední fázi integrace RT do hlavní hlavní větve jádra.

Cílem přidání CONFIG_PREEMPT_RT je vyřešit to, má to být jasné znamení, že RT bude zcela integrováno do hlavní větve jádra.

Thomas Gleixner

Články


Vydání ze 25. 7. 2019

LWN.net Weekly Edition for July 25, 2019.

Stav vydání jádra

Kernel release status. Jonathan Corbet. 24. července 2019

Vývojové jádro 5.3-rc1 bylo vydáno 21. července. „Každopádně, navzdory počátečním úskalím a velikosti se věci koncem začleňovacího okna více méně srovnaly. A je toho hodně, co by se v 5.3 mohlo líbit.“

Stabilní aktualizace: 5.2.2, 5.1.19, 4.19.60, 4.14.134, 4.9.186 a 4.4.186 byly vydány 21. července.

Obrovské aktualizace 5.2.3, 5.1.20 a 4.19.61 byly plánovány na 26. července, kdy skutečně vyšly.

Cook: Bezpečnostní záležitosti v Linuxu 5.2

Cook: security things in Linux v5.2. Jake Edge. 18. července 2019

Kees Cook na svém blogu prochází změny týkající se bezpečnosti v Linuxu 5.2. „Ačkoliv seznamy volného místa alokátorů SLUB a SLAB byly již nějaký čas randomizovány, u nadřazeného alokátoru stránek tomu tak nebylo. Takže umístění v paměti všeho, co provádělo alokaci mimo kmem_cache/kmalloc(), bylo deterministické. To je špatně jednak pro zabezpečení, jednak pro některé případy správy mezipaměti. Dan Williams nyní implementoval i tuto randomizaci pod CONFIG_SHUFFLE_PAGE_ALLOCATOR, což do rozložení paměti přidává další prvek nejistoty, i když s jen poměrně nízkou granularitou 4 MB (viz SHUFFLE_ORDER). Také si všimněte, že tato funkce musí být povolena pomocí page_alloc.shuffle=1 při zavádění systému, pokud nemáte přímo mapovanou mezipaměť na straně paměti (zkontrolovat si to můžete v /sys/module/page_alloc/parameters/shuffle).“

Články

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

xkucf03 avatar 5.8.2019 19:00 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019
Stojím si za vyjádřením, že kdokoliv tvrdí, že chce stabilní API pro ovladače, po technické stránce neví, co dělá. Množství balastu, které se v průběhu let a desetiletí nahromadí v interních API, operační systém zabije a máme dřívější příklady, kdy se tak stalo.

Tak zrovna k tomuhle slouží sémantické verzování – tzn. zpětná kompatibilita se nemusí udržovat donekonečna1, ale jen v rámci major verze. Pokud se mění jen minorpatch verze, tak by to mělo mít kompatibilní rozhraní.

[1] takže nehrozí, že by jádro bylo zaneřáděné nějakými historickými a nepoužívanými API

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
8.8.2019 14:56 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019
Jenze ted se API meni i v patch verzich, kdyz je to nutne pro opravu chyb. Jak by se podle tebe takove chyby resily? Mne prijde lepsi rozbit externi ovladac, nez nechat v jadre diru.
xkucf03 avatar 8.8.2019 15:32 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019

API = rozhraní. Je skutečně nutné ho měnit kvůli opravě chyby? Pokud ano, tak je to chyba návrhu a chtělo by to k němu příště přistupovat zodpovědněji. Někdy k tomu může dojít, ale měla by to být výjimečná situace. Může se např. stát, že někdo s tou chybou počítá – a pak je vlastně oprava chyby zpětně nekompatibilní změna.

A hlavně ten argument, na který jsem reagoval, byl:

Množství balastu, které se v průběhu let a desetiletí nahromadí v interních API, operační systém zabije

Tzn. obava o to, že by se v Jádře hromadil starý kód resp. stará rozhraní, která reálně už nikdo nepoužívá. To je ale zbytečná obava, protože tato rozhraní lze vyházet při povýšení major verze. Tzn. třeba jednou za rok za dva nebo jiné dohodnuté období se udělá čistka a zahodí se zastaralá rozhraní – ale všechny verze mezi tím budou zpětně kompatibilní.

Jsou dva extrémní přístupy: a) dodržovat zpětnou kompatibilitu navždy a b) neřešit ji a dělat nekompatibilní změny kdykoli. A pak je tu to sémantické verzování, které nekompatibilní změny nezakazuje (takže lze kód/rozhraní čistit), ale dělá tyto změny řízeně a předvídatelně.

Chápu, že Linux je trochu specifický projekt v tom, že tam je snaha mít všechen kód v jednom gitu a spravovaný centrálně (byť mnoha různými přispěvateli) a udržovat si nějaké moduly bokem není úplně běžné, ale i tak si myslím, že není nutné na tu kompatibilitu takhle úplně rezignovat.

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
8.8.2019 18:27 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019
Tvoje predstava je mimo realitu vyvojoveho cyklu kernelu. Stabilni minor verze kernelu se udrzuje treba v Redhatu pres 10 let. EOL na RHEL6 je nekdy v 2020 a ma kernel 2.6.32 z 2009 (EOL te verze v upstreamu byl 2016, takze zila pres 7 let). Nikdo nechce udrzovat nejake rozhrani 10 let, kdyz ani nevi, jestli ho vubec nekdo mimo oficialni strom pouziva.

Udrzujeme +-500000 radek jaderneho kodu a cas potrebny na rebase kernelu na vyssi patch level je zanedbatelny (trva mi to vetsinou mene nez 1MD), zejmena kdyz vetsina zmen v rozhrani je z duvodu opravy chyb a tudiz bychom kod museli stejne menit. Changelog pri updatu kernelu musis cist tak jako tak.

Vzhledem k tomu, ze rozhrani jadra je rozsahle, musel bys semanticky verzovat jednotlive soubory pripadne subsystemy, protoze jinak bys musel zmeny bud odkladat a nebo casto zmenit major verzi jadra, takze minor a patch cislo by bylo k nicemu. Predstava, ze kopa semantickej cisel by tu praci ulehcila, je naivni.

xkucf03 avatar 9.8.2019 09:37 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019
Stabilni minor verze kernelu se udrzuje treba v Redhatu pres 10 let … Nikdo nechce udrzovat nejake rozhrani 10 let, kdyz ani nevi, jestli ho vubec nekdo mimo oficialni strom pouziva.

Lidé obvykle používají stabilní verze softwaru proto, aby měli jistotu, že se v nich nebude nic měnit, že se budou jen opravovat chyby a že se jim při těchto aktualizacích nerozbije nic, co dříve fungovalo. Pokud z toho budeš nějaké API vyřazovat, protože „se ti ho nechce udržovat“, tak už tam jaksi chybí ta žádoucí vlastnost, že po aktualizaci bude fungovat vše, co fungovalo dřív, a popírá to smysl té stabilní verze, ne?

Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
9.8.2019 10:46 luky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny – přehled za červenec 2019
Lidé obvykle používají stabilní verze softwaru proto, aby měli jistotu, že se v nich nebude nic měnit, že se budou jen opravovat chyby a že se jim při těchto aktualizacích nerozbije nic, co dříve fungovalo. Pokud z toho budeš nějaké API vyřazovat, protože „se ti ho nechce udržovat“, tak už tam jaksi chybí ta žádoucí vlastnost, že po aktualizaci bude fungovat vše, co fungovalo dřív, a popírá to smysl té stabilní verze, ne?
Vubec ne, protoze ten, kdo tem lidem dodava jadro jim patricne upravi i ostatni casti, tak aby byly kompatibilni. Pokud nejaka distribuce aktualizuje jadro a ta zmena vyzaduje patch mimojadernych modulu, dojde k aktualizaci a prekompilovani modulu behem updatu. Naproste minimum lidi si udrzuje vlastni jaderne moduly a proto od stabilni verze jadra ocekavaji minimalni zmeny v chovani (napriklad zmeny logiky planovace) a ne stabilni API.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.