abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
včera 21:32 | Zajímavý projekt
Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.
Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
včera 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
včera 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 12:00 | Komunita

V srpnu loňského roku společnost Oracle oznámila, že Java EE (Enterprise Edition) bude uvolněna jako open source. O měsíc později bylo rozhodnuto, že tato open source Java EE bude přejmenována a předána Eclipse Foundation. Nové jméno bylo oznámeno v únoru letošního roku. Z Java EE se stala Jakarta EE. Eclipse Foundation včera oznámila dosažení dalšího milníku. Zdrojové kódy aplikačního serveru GlassFish jsou již k dispozici v git repozitářích Eclipse Foundation (GitHub).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.9. 23:55 | Komunita

LTS (Long Term Support) podpora Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin) skončila po 5 letech od jeho vydání, tj. v dubnu 2017. V březnu 2017 ale Canonical představil placenou ESM (Extended Security Maintenance) podporu, díky které je Ubuntu 12.04 podporováno do dubna 2020. Dnes Canonical potvrdil ESM podporu také pro Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr), jehož LTS podpora skončí v dubnu 2019.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (20%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 383 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Audio v Linuxu - II

23. 5. 2005 | Pavel Beňak | Multimédia | 8860×

Pro vytváření skladeb na PC se používají MIDI sekvencery. V tomto článku si povíme o dvou nejvýznamnějších pro GNU/Linux - Rosegarden a MusE.

Sekvencery

Pro práci s MIDI se používají MIDI sekvencery. Ty vysílají MIDI události do ostatních zařízení, která na ně reagují zvukem, změnou parametrů zvuku nebo nějakou jinou akcí. Abychom dostali jako odpověď na MIDI události nějaký zvuk, je potřeba syntezátor. Zvukové karty často syntezátor mají. Ukážeme si použití softwarového syntezátoru.

V oblasti sekvencerů jsou asi dva nejvýznamnější - MusE a Rosegarden. Oba programy jsou nejnovější verze - Rosegarden 1.0 a MusE 0.7.3. MusE prodělala oproti své původní verzi dost výrazné změny k lepšímu. Oba programy jsou napsané s využitím knihovny Qt, mají i podobné vlastnosti.

Rosegarden

Rosegarden může spolupracovat s Jackem (není to ale podmínkou) a také podporuje rozhraní DSSI pro syntezátorové pluginy. Pokud chcete používat DSSI pluginy, budete si muset Rosegarden zkompilovat ze zdrojových kódů. Pro použití DSSI syntezátorů je potřeba mít spuštěný Jack.

Editor notového partu nabízí víc, než je zvykem u sekvencerových programů. Do partu můžete vložit velké množství hudebních značek (například posun o oktávu níž nebo výš), můžete si vybrat mezi různými druhy not. Noty v partu si můžete nechat zarovnat na "hezčí" hodnoty (kvantizace) bez ovlivnění skladby. U složitějších se můžete setkat s problémy při tisku přímo z Rosegarden. Skladby můžete exportovat do formátů MIDI, Mup, MusicXML, Lilypond nebo jako Score file pro CSound.

MusE

Řekl bych, že MusE má o něco intuitivnější ovládání než Rosegarden. Má vlastní rozhraní pro syntezátorové pluginy M.E.S.S, může mít neomezený počet vstupů a výstupů. Celá aplikace má také vlastní vnitřní routování vstupů a výstupů mezi stopami.

MusE si můžete zkompilovat ze zdrojových kódů. Pro běžné použití nebo počáteční experimenty jsou asi nejlepší konfigurační parametry --enable-fluidsynth --enable-ladcca. Při zapnutí první volby se přeloží i softwarový syntetizér Fluidsynth, druhá volba přidá možnost použití LADSPA efektů na audio stopy.

Pracovní prostředí

Podíváme se na to, co můžeme s MusE provádět. Jack musí být spuštěný před MusE. Po spuštění uvidíte hlavní okno a v něm jednu stopu. Nahoře je menu a panel nástrojů, po pravé straně je panel Track Info s informacemi a nastaveními stopy, který můžete skrýt klepnutím na tlačítko v levém dolním rohu okna. Uprostřed je seznam stop a vpravo pak okno, kde je časová osa a obdélníčky se skupinkami not. Měřítko časové osy můžete změnit tažením posuvníku v pravé dolní části okna.

Podíváme se na řádek s informacemi o stopě. První čtyři sloupce jsou označeny R, M, S a C.

muse_radek_stopy

 • R (ARM) - pokud je aktivní, stopa je označena pro nahrávání.
 • M (Mute) - stopa bude ztlumena.
 • S (Solo) - stopa bude hrát jako jediná (může jich být označeno i víc, a mohou tak hrát společně).
 • C - typ stopy. V MusE je sedm typů stop.
  • MIDI stopa - obsahuje midi data
  • stopa bicích - stejná jako předchozí, ale používá jiný editor
  • zvuková stopa - obsahuje zvuk, zvukové soubory nebo nahraný zvuk.
  • výstupní stopa - vytvoří výstupní port pro Jack.
  • vstupní stopa - vytvoří vstupní port pro Jack.
  • skupina - slouží k seskupení několika stop, na ně pak je možné aplikovat najednou efekty nebo změnit jejich hlasitost.
  • Aux send využijete, pokud chcete použít stejný efekt na více stop, ale na každou jinou měrou. Nemusíte na každou stopu používat stejný efekt jen s jiným nastavením mixu, ušetříte tak výkon procesoru.
  • syntezátorová stopa vznikne vždy, když do projektu přidáte softwarový syntezátor. Je to zvuková stopa, její výstup se vnitřním routováním přesměruje do výstupní stopy.

Další sloupec (Track) zobrazuje jméno stopy. Tu můžete přejmenovat dvojklikem. O-Port je výstupní MIDI port, kam budou data odesílána. Konfiguraci portů si ukážeme o něco později. Ch značí číslo kanálu na vybraném portu, kanálů je 16. Kanál přenáší data pro jeden nástroj. Pokud chcete, aby hrálo víc nástrojů najednou, je potřeba každému přiřadit jiný kanál.

Základy práce

Vytvoříme si MIDI stopu. Klepněte pravým tlačítkem myši na volné místo v seznamu stop a v menu vyberte Add Midi Track. Objeví se nová stopa. Na panelu nástrojů klepněte na ikonku tužky a ve stopě klepněte a táhněte. Vytvoří se "obdélníček", který symbolizuje skupinu not. Na něj klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte pianoroll. Objeví se okno pianoroll, do kterého se zadávají jednotlivé noty.

Kreslí se nástrojem tužka (klávesa D). Pokud tento nástroj použijete na existující notu, můžete tak změnit její velikost. Pro vymazání not slouží nástroj guma (klávesa R). Nástroj ukazatel (klávesa P) slouží k označení více not. Ty pak můžete přesouvat v čase nebo přesunout výš či níž, nebo zkopírovat a vložit na jiné místo. Kurzor se zachytává do mřížky. Její rozlišení můžete změnit pomocí roletky Snap, kde si zvolíte délku intervalu rozlišení.

Teď můžete zapsat nějakou melodii.

muse_pianoroll

Každá nota má také svoji sílu stisku (velocity). Tu můžete editovat v oblasti kontrolerů, kterou zobrazíte kliknutím na tlačítko ctrl v levém dolním rohu okna pianoroll. V tomto okně můžete používat buď nástroj tužka nebo nástroj čára (ve výchozím nastavení nemá přiřazenou klávesovou zkratku).

Kromě velocity můžete v tomto okně editovat i hodnoty jiných kontrolerů, které lze vybrat z nabídky, objevující se po stisknutí tlačítka Sel.

Po zapsání melodie si vytvoříme instanci softwarového syntezátoru. Můžeme použít buď jeden z interních pluginů nebo jakýkoliv softwarový syntezátor spolupracující s Jackem.

muse_midi_ports

Z menu Settings zvolte Midi ports/Soft synth. Objeví se další okno. V jeho horní části jsou jednotlivé porty programu MusE svázány se syntetizéry. V dolní části vlevo je výběr pluginů, které můžete použít, vlevo pak, existující instance pluginů. V části Soft Synthesizer vyberte organ a klepněte na Add instance, plugin se objeví v části Instances. V horním okně jeho instanci přiřadíme na port 1 - v prvním řádku vyberte v roletce Devices jméno tohoto pluginu (nejspíš bude organ-0). Ujistěte se, že stopa, kde je zapsaná melodie, má nastavený právě port 1. Všimněte si, že se vytvořila stopa pro zvukový výstup přidaného syntezátoru.

Jako poslední krok je potřeba spojit výstup syntezátoru s výstupní stopou. Otevřete okno mixeru (View - Mixer nebo klávesa F10). V okně mixeru pak zvolte View - Routing.

muse_routing

V okně Routing v části Source klepněte na organ-0, v části Destination na Out 1 a poté na tlačítko Connect. V dolní části se objeví toto spojení. Nyní si už můžete přehrát, co jste vytvořili. Jestli neslyšíte žádný zvuk, podívejte se do okna Routing, jestli existuje spojení mezi stopou Out 1 a výstupem vaší karty

V příští části se podíváme na další typy stop a na to, jak s nimi zacházet.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

23.5.2005 13:47 Zdenko Podobný | skóre: 1
Rozbalit Rozbalit vše Noteedit
Najintuitivnejsie (aspon pre mna ;-) ) ovladanie ma noteedit (http://noteedit.berlios.de/). Je sice hlavne orientovany ako frontend pre lilypond a musitex (+ MusicXML, ABC Music, PMX a jeho nativny format by mal byt kompatibilny s mup) ale zvladne aj midi a dokaze spolupracovat aj s timidity, takze sa s tym da pracovat aj pokial niekto nema kvalitnu zvukovu kartu...
23.5.2005 14:35 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Noteedit
Jenže to není MIDI sekvencer. Sekvencer je mnohem víc než jenom program, který umožňuje editaci/zaznamenávání hudebních dat a jejich posílání na nějaký syntík. Sekvencer je především ovládací centrum, které pracuje i s celou řadou naprosto obecných dat a událostí. MIDI to nejsou zdaleka jenom syntíky a klávesy. To je i ovládání všeho možného, od mixpultů, přes DSP procesory, HDD rekordéry, samplery, DATky, analogové pásy, synchronizace s videorekordéry, až po třeba osvětlovací techniku. Z MIDI sekvenceru se dá řídit celé nahrávací studio nebo multimediální show s mnoha světly, lasery, videoprojekcí a pyrotechnikou.
24.5.2005 23:52 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 30 | blog: Žabákův notes | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Noteedit
No a to me prave schazi - prehled, k cemu je ktera technologie dobra co ktera zkratka vlastne znamena. Serialu velmi fandim, nicmene jsem z nej nepochopil, co MIDI vlastne je a k cemu jej lze pouzit a jake dalsi skupiny softwaru souvisejiciho s hudbou existuji. Schazi mi nejaky rozcestnik, ktery me zakladnim zpusobem zorientuje ve svete hudebniho softwaru (vcene popisu typu ,,polopate'') Nic podobneho jsem ani nenasel na netu...
-- OldFrog
26.5.2005 12:44 Zdenko Podobný | skóre: 1
Rozbalit Rozbalit vše Rozcestnik
Skuste http://linux-sound.org/
27.5.2005 00:08 OldFrog {Ondra Nemecek} | skóre: 30 | blog: Žabákův notes | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozcestnik
Diky za zajimavy odkaz :)
-- OldFrog
26.5.2005 23:22 Libor
Rozbalit Rozbalit vše Muse
Muse mi vzdycky jenom zarve:

WatchDog: fatal error, realtime task timeout

(0,0-3) - stopping all services

a konec. Jack mam spusteny jako root (/usr/bin/jackd -R -dalsa -dhw:0 -r48000 -p1024 -n2) a muse spoustim taky jako root. Tak nevim...
27.5.2005 08:24 Petr Mazanec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muse
Zkuste zaexperimentovat s velikostí bufferů pro jack (parametr -p). Doporučuji zkusit hodnoty 128, 256 a 512. Zdá se, i podle zkušeností dalších uživatelů, že MuSE je z nějakého důvodu citlivé na velikost bufferů.

Pokud by to nepomohlo, doporučuji vyzkoušet verzi 0.7.2pre1, kde došlo k úpravě s ohledem na tento typ problémů. Zdrojové kódy můžete stahovat z http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=93414.
27.5.2005 10:17 libor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muse
Tak at menim buffer jak chci rve to furt to stejny. Zkusim teda tu verzi 0.7.2pre1...
27.5.2005 11:18 libor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Muse
Tak sem zkompiloval 0.7.2pre1 a jede:-)

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.