abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 17:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 5.3 byla vydána verze 5.4 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:44 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 10 (JDK 10). Nové verze Java SE nově vychází každých 6 měsíců. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je tedy pouze 12.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
dnes 12:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost CTS Labs publikovala před týdnem informace o 13 bezpečnostních chybách v procesorech a čipových sadách od společnosti AMD. Chybám dala souhrnný název AMDFLAWS a rozdělila je do 4 skupin: RYZENFALL, MASTERKEY, FALLOUT a CHIMERA. Dosud se nevědělo, zda se jedná o opravdové chyby nebo jenom o předčasný apríl. Nebyly zveřejněny žádné detaily a samotná společnost AMD byla o chybách informována méně než 24 hodin dříve. Před několika hodinami ale společnost AMD bezpečnostní chyby potvrdila a oznámila, že vydá aktualizace firmwarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 21:11 | Nová verze

Gordon "Fyodor" Lyon vydal Nmap 7.70. Nová stabilní verze tohoto nástroje přináší například 9 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů od 8 autorů. Celkový počet NSE skriptů tak stoupl na 588. Podrobný přehled novinek a vylepšení v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:55 | Nová verze

Vývojáři display serveru Mir (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.31.0 (0.31.0.1) tohoto serveru. Přehled oprav a novinek na GitHubu. Upozornit lze na změnu ABI.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 05:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.14, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Z novinek lze zdůraznit podporu WebRTC nebo AV1. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 22:55 | Zajímavý článek

Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 100 tisíc vývojářů. Jejich nejmilovanější platformou zůstává Linux. Linux letos předběhl Windows a stal se také nejpopulárnější platformou vývojářů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.3. 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.3. 15:55 | Zajímavý software

Společnost LG na svých stránkách představila webOS Open Source Edition (webOS OSE), tj. open source edici operačního systému webOS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Společnost LG získala webOS od společnosti HP v únoru 2013.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Používáte na serverech port knocking?
 (2%)
 (7%)
 (49%)
 (29%)
 (13%)
Celkem 55 hlasů
 Komentářů: 4, poslední včera 18:26
  Rozcestník

  GNU Lilypond - IV

  10. 12. 2002 | Tomáš Kopeček | Multimédia | 7165×

  Dokončení tutoriálu zabývajícího se kvalitním nástrojem pro sazbu not.

  Od kódu k tisku a dál

  Logo Pokud jsme vše zdárně nainstalovali, napsali zdrojový kód, tak vzhůru do práce. Nejdříve probereme základní variantu. Máme vstupní soubor example.ly. Jak jej dostaneme do nějaké prohlížitelné podoby? ly2dvi example.ly převede kód za pomoci LaTeXu do výstupního souboru example.dvi. Přidáme-li přepínač -P, dostaneme PostScriptový výstup. V případě -p pak dostaneme PDF.

  Teď k druhé a pro mnohé asi zajímavější variantě. Protože formát souboru .ly neumožňuje integrovat notový zápis s textem, tak existuje i možnost, jak včlenit kód Lilypondu přímo do zdrojového textu LaTeXu, TeXInfa či HTML. Předvedeme si pouze variantu pro LaTeX, druhé dvě varianty jsou totiž velmi podobné této a zájemce si konkrétní syntax rád dohledá v manuálu. Vlastní převod je navržen tak, že speciální skript lilypond-book projde LaTeXový (HTML, TeXinfo) soubor a zpracuje označené úseky Lilypondem. Pak vytvoří nový soubor, kde úseky kódu nahradí vloženým obrázkem (eps, png).

  \lilypond{...}
  ...
  \begin{lilypond}
  ...
  \end{lilypond}

  První - jednodušší varianta se hodí zejména pro krátké zápisy (několik not). Jak vidíte, v LaTeXu je připraveno také celé prostředí pro Lilypond. Má několik nepovinných parametrů:

  eps
  říká, že se výsledný obrázek má vložit jako encapsulated PostScript.
  verbatim, smallverbatim, intertext=
  Kód se nejprve zkopíruje v módu verbatim. Za něj se vloží vše, co bylo definováno v parametru intertext. Na závěr se vloží vygenerovaný výstup.
  filename=
  Mezivýstupy se budou ukládat do zadaného souboru (Pokud není parametr uveden, použije se hash textu.)
  11pt, 13pt, 16pt, 20pt, 16pt
  použije se uvedená sada fontů
  singleline, multiline
  použije se buď jediná notová osnova, nebo se v opačném případě bude lámat podle nastavení strany

  Kromě těchto parametrů je definováno ještě několik dalších (no/fragment, no/indent, noquote, printfilename, relative), které mají celkem jasný význam.

  Kód uvnitř prostředí je plnohodnotným zdrojovým textem Lilypondu. Bez problémů se zalamuje přes hranice stran, rozezná dokonce sazbu do sloupců a uzpůsobí tak své rozměry. Tato vlastnost je však omezena pouze na příkazy \onecolumn, \twocolumn a balíček multicols.

  Pro toto prostředí jsou také definovány dvě speciální makra, které je možno podle potřeby předefinovat. Jsou to \preLilypondExample a \postLilypondExample. Tato makra se vykonávají jak jinak než na konci a na začátku prostředí (představme si je někde uvnitř \begin{lilypond} a \end{lilypond}). Většinou se ponechávají prázdná, ale lze je použít k nastavení vlastního vzhledu vložených obrázků. Budeme-li například chtít před a za příkladem udělat čáru, můžeme to udělat takto:

  \def\preLilypondExample{\par\noindent\hrulefill\par\noindent}

  Prostředí v dokumentu HTML vypadá takto:

  <lilypond verbatim>
    <c16 e> <c e g>
  </lilypond>

  a v TeXinfo pak:

  @lilypond[20pt, eps]
  \relative c' {
    c d e f
  }
  @end lilypond

  Pro další podrobnosti (už jich snad k tomuto tématu moc není) odkazuji na patřičnou část manuálu.

  Podpůrné prostředky

  K většině značkovacích jazyků existují různé pomocné editory, kterým se více či méně daří zefektivnit práci na kódu. Například pro jazyk HTML jsou jich stovky. Jazyk Lilypondu není zdaleka tak rozšířen a z toho také plyne výrazně nižší počet těchto prostředků. Asi tak tři. Prvním je grafický frontend Denemo, zmíněný již v první části tohoto seriálu. Hlavním problémem je neaktivita tohoto projektu. Je to však jediné klikací prostředí, které pro Lilypond existuje. Dle mého osobního názoru je dobré tak akorát na to, aby se uživatel naučil, jak některé konstrukce, které nakliká, vypadají v kódu Lilypondu.

  Dalšími dvěma prostředky jsou módy pro emacs a ViM. Nejsa uživatelem emacsu neporeferuji příliš o první variantě. Nicméně alespoň něco. Mezi standardní požadavky patří syntax-highlighting. Další možnosti, které toto prostředí podporuje, jsou různé výpomoci při kompilaci a náhledy. Též jsou přítomny různé zkratky pro rychlejší psaní not a tagů. Většina těchto možností je přístupná z menu. Opět téměř samozřejmostí je inteligentní odsazování.

  Jak je to s ViMem? Hůř. V současné distribuci je sice soubor vimrc, ale nenechte se zmást. Je to spíš takový pozůstatek. Obsahuje jen několik maker pro kompilaci a ta se spíš nedají použít. Raději si napište vlastní. Kde se ovšem blýská na lepší časy, je konference lilypond-devel. V současné době se připravuje kvalitní soubor pro ViM včetně syntax-highlightingu, který je už teď údajně lepší než emacsový.

  Co ovšem může některým uživatelům výrazně pomoci, je možné propojení xdvi s patřičným editorem. Bohužel většina distribucí nabízí teTeX, který obsahuje upravenou verzi xdvi (xdvik), která neodpovídá současné verzi tohoto programu. Ujistěte se tedy, že máte alespoň verzi 22.36. Údajně je tato možnost též podporována prohlížečem KDVI v KDE 3.0, kde musíte povolit vlastnost "Inverse search". V případě, že nemáte ani jeden z těchto programů, tak zde je xdvi. Druhým požadavkem je textový editor umožňující přijímat externí příkazy. Tím se náš výběr omezí na emacs, GViM a NEdit.

  Ve zdrojovém souboru musíme zapnout generování speciálních informací takto: #(set-point-and-click! 'line) přesun na odpovídající řádek, nebo #(set-point-and-click! 'line-column) přesun na řádek a sloupec. Podle dokumentace je mód line-column funkční pouze v emacsu (a to ještě po aplikaci patche dodaného s Lilypondem), ale my si ukážeme jak jej použít i ve ViMu. V emacsu jsem tento mód nikdy nepoužil, takže pouze napíšu, co říká dokumentace. Do souboru ~/.emacs přidáte řádek (server-start) a proměnnou prostředí XEDITOR na emacsclient --no-wait +%l:%c %f (v případě line vynecháte :%c). Teď už můžete spustit xdvi a kliknout třeba na některou notu. V emacsu se otevře odpovídající zdrojový soubor a skočí se na patřičnou část kódu.

  Pro NEdit proměnnou XEDITOR nastavíme na hodnotu nc -noask +%l %f

  Teď tedy slíbené nastavení pro GViM. Stačí export XEDITOR=gvim --remote +:%l:norm%c| %f. Upozornění pro zapřisáhlé nepoužívače GViMu ve prospěch ViMu. ViM tuto možnost neposkytuje, protože není schopen běžet v serverovém módu. Tuto možnost má opravdu jen grafické rozhraní.

  Čeština

  A co proboha ta čeština? Pokud budete sázet jen notové party, tak tento problém nemusíte řešit. Pokud ovšem budete chtít vidět nějaký ten háček a čárku, tak je to slabší. Problém je v tom, že ještě stále neexistuje jednotná podoba českého LaTeXu a druhý problém je v systému ovládání fontů samotného Lilypondu. Lilypond standardně používá Knuthovy Computer Modern fonty. ly2dvi umí používat babel, takže kódování není problém, ovšem háčky a čárky nejsou zrovna estetické.

  Pro ty, co mají nainstalovanou českou variantu - Cs-fonty (součást instalace cslatexu a csplainu), stačí použít tento patch, respektive zaměnit všechny výskyty CMR fontů v souboru scm/fonts.scm. Patch záměrně není vztažen ke konkrétní distribuci, ale pouze k souboru $PREFIX/share/lilypond/1.x.x/scm/font.scm. Tak snad bude zaručena jeho použitelnost pro co největší spektrum verzí (tento soubor se už hodně dlouho nezměnil). K čemu už jsem patch neposlal, je soubor lilypond-book. Tedy pokud budete chtít, tak zaměňte v tomto souboru jediný výskyt slova latex za cslatex.

  Tím jsme se zbavili problémů s češtinou jako takovou. Větší problém, je to, že ani Češi nejsou jednotni v tom, jak se vlastně mají označovat jednotlivé akordy. S potěšením jsem zjistil, že v tom nejsme sami. V Lilypondu tedy existuje hned několik základních módů označení akordů. První a výchozí je banter. Vychází ze systému navrženého jistým Haroldem Banterem a je z použitých nejbližší českým jménům. Další varianty jsou american a jazz. Ovšem i v těchto názvech se najdou výjimky, které se českým čtenářům nebudou příliš líbit. Mollové akordy se označují například jako Am, což je u nás méně časté označení. Zde je ovšem síla propojení Lilypondu se Scheme. Jména akordů jsou definována v tomto jazyce a případné změny, či výjimky lze snadno podchytit.

  Co říci závěrem?

  Projekt má za sebou již poměrně dlouhý vývoj a značně vyzrál. Výstup již může konkurovat komerčním programům a leckdy je i předčí (z vlastní zkušenosti). Budoucnost je celkem slibná. Pevné jádro vývojářů stále pokračuje v práci s neutuchajícím nadšením. Nezbývá tedy než poděkovat oběma hlavním autorů za jejich práci a jít sázet kytičky (nebo notičky?). Těžko totiž asi v současné době najdete lepší free software tohoto typu.

  Nebylo by slušné nezmínit se například o souvisejícím projektu Mutopia, který shromažďuje notové záznamy (většinou vytvořené právě v Lilypondu). Jedná se o skladby, na které se již nevztahuje žádný copyright, tedy především o skladby klasické. Je to vlastně takový hudební protějšek projektu Guttenberg

  Poznámka pro experimentátory: v CVS je dostupná vývojová řada 1.7.xx. Pokud se rozhodnete si hrát s touto verzí, tak buďte varováni, že se syntaxe opět mění a není zaručeno, že všechny v seriálu zmiňované postupy budou fungovat bez problémů. Například přechody mezi scheme a Lilypondem mají již syntaxi změněnu.

  Poznámka pro ostatní: pokud bojujete z množstvím chybových hlášení překladače a nevládnete příliš angličtinou smíchanou s mnoha hudebními výrazy, tak stahujte aktuální verzi, která již obsahuje můj patch (PO) s českými hláškami. Tímto vás také vyzývám, k zasílání připomínek k překladu na moji adresu.

  Související články

  Odkazy a zdroje

  Případnou pomoc hledejte v mailing-listu lilypond-users@gnu.org
  Chyby hlaste na lilypond-bugs@gnu.org
  Do vývoje můžete zasáhnout nejlépe přes list lilypond-devel@gnu.org

         

  Hodnocení: 37 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.