Portál AbcLinuxu, 23. červenec 2018 15:54

LiVES – střih videa

29. 7. 2009 | Jan Drábek
Články - LiVES – střih videa  

LiVES (název je rekurzivní akronym LiVES is a Video Editing System) slouží k práci s videem, jeho vývoj započal už v roce 2002. Po dlouhé době dospěl do verze 1.0.0.

Vývojáři o LiVES tvrdí, že byl navržen pro jednoduchost a kompaktnost, přesto nevypustili některé pokročilejší vlastnosti. Výsledek jejich snažení můžete posoudit sami, mně jako jednoduchý nepřijde – ovládání působí v některých okamžicích neintuitivně a uživatel tak může být zmaten.

LiVES 1
Úvodní obrazovka, spuštění chvilku zabere

LiVES 2
Hlavní okno (práce s jedním klipem)

Vlastnosti

Už při pohledu na výčet vlastnosti vám dojde, že zase tak jednoduchý editor to nebude – vybral jsem (nebo jsem se o to alespoň pokusil) jen ty nejklíčovější vlastnosti:

Platforma

Video

Audio

Vícestopý režim

Efekty a přechody

Instalace

Na oficiální stránce najdete archivy se zdrojovými kódy a návody pro Debian, Ubuntu, Gentoo, Slackware a Arch Linux. RPM balíčky jsem nenašel, musel jsem LiVES (na Fedoře 11) zkompilovat, což ale nebyl problém. Pro OpenSUSE najdete balíčky v packmanovi.

Základní práce

Každý z video editorů (nejen na *nixových systémech) se od svých konkurentů vždy trochu liší, ať už vzhledově nebo způsobem ovládání.

LiVES rozděluje práci na dvě hlavní části: Práci s jedním klipem a práci ve více stopách. Tento režim se přepíná v Editovat → VÍCESTOPÝ režim a naopak Editovat → EDITOR KLIPU (pro změnu režimu musíte mít otevřen alespoň jeden klip).

Soubory, se kterými chcete pracovat, se načítají z menu Soubor (kde můžete načíst adresář (více souborů), jeden soubor, popřípadě proud). Po výběru souboru budete dotázáni na část, kterou chcete importovat, v případě výběru více souborů proběhne automaticky import celých souborů. Samotné zpracování souborů (před tím, než můžete se soubory pracovat) trvá řádově stovky sekund pro 45minutové DivX video.

Každopádně obecná funkčnost je vcelku dobře zpracovaná. Můžete importovat věci z video DVD. Ukládat sady (něco na způsob projektů). Ukládat pouze výběr nebo importovat a exportovat sady pro starší verze.

U editace můžete provádět akce se schránkou, jak je libo (funkce „sloučit výběr se schránkou“ není vůbec špatná). Můžete si takové vybrat, jestli chcete pracovat s audiem a zároveň s videem, nebo samostatně.

Práce s jedním klipem

I v editoru klipu můžete mít otevřeno více klipů zároveň; v takovém případě mezi nimi přepínejte v menu Klipy. Výběr klipu můžete uskutečnit více cestami – zadat číslo počátečního a koncového snímku nebo myší vybrat výběr. Což je trochu komplikovanější – pro počáteční výběr klikněte myší v levé části výběru a za současného držení dojeďte na požadovaný snímek. Pro koncový bod proveďte totéž, ale v pravé části.

LiVES 3
Výběr klipu (samotný výběr je zobrazen bíle)

Efekty můžete přidat z menu Efekty. Po kliknutí na efekt se objeví okno s možnostmi nastavení jednotlivých efektů. Po odkliknutí efektů se provede aplikace efektu na klip, zase chvilku to zabere. Klipy můžete otáčet i ořezávat. Obojí se po odkliknutí zpracovává.

LiVES 5
Otočení klipu
LiVES 6
Ořezání klipu

Kromě práce se standardními video klipy můžete v menu Nástroje → Generovat vytvořit klipy jednou barvou, načtením obrázku a nebo vytvořit klip titulků.

LiVES 4
Vytváření titulků

Pro akce se zvukem je v menu vyčleněna položka Zvuk. Můžete přidat jiný zvuk, exportovat výběr, nahradit zvuk v aktuálním výběru za ticho, vymazat zvuk nebo ho jen zesílit/ztišit. Užitečná funkce může být též převzorkování zvuku.

LiVES 7
Dialog pro převzorkování

V menu Info si můžete nechat zobrazit informace o aktuálním video klipu, přidat komentář nebo zobrazit zprávy LiVES.

Práce ve více stopách

Po přepnutí do vícestopého režimu budete muset zadat rozměry snímku a snímkovou frekvenci (něco podobného jako nastavení projektu). Vyberte Target encoder a následně Výstupní formát videa a audia – abyste výsledek mohli vyrenderovat.

Samotné okno LiVES se příliš nezmění. V menu přibudou další položky, ve středové části vidíte otevřené klipy, které můžete přetáhnout do časové osy. Pokud budete chtít schovat spodní výpis zpráv stiskněte Expanded View.

LiVES 8
Práce ve více stopách

Klipy do časové osy přetáhněte, po kliknutí myší na jeden klip ho můžete táhnutím přesunout.

Výběr časové osy můžete provést kliknutím těsně pod pravítko. Se stopami můžete pracovat přes menu Stopy. Kromě přidávání a mazání stop můžete do stopy vložit mezeru.

V menu Pohled můžete přepínat mezi seznamem klipů, nastavením krajních bodů a seznamem aplikovaných efektů.

Samotné renderování zahájíte z menu Render – můžete vybrat, zda-li chcete renderovat video nebo i audio.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení jsou opravdu široké od kvality náhledu, výchozího formátu obrázků až po detailní nastavení varování.

Zhodnocení

LiVES je poměrně vyspělý kousek softwaru. Aspekty jako náhledová okna, kde je to jen možné, velice spolehlivé obnovení po pádu a velké množství efektů vyžadují pochvalu. Avšak jsou zde i méně hezké aspekty – program často potlačuje výchozí chování GTK+, některé prvky dělá až příliš svérázně. Český překlad je přítomen, ale místy je odbytý (chybí mezery, některé výrazy jsou obtížněji pochopitelné).

Na rozdíl od Kdenlive provedení akcí nepočká až na renderování. Grafika LiVES nehýří barvami tak jako ta v Kdenlive. Styl práce je o trochu jiný, ale svou cílovou skupinu si jistě najde (někomu může připomínat VirtualDub). Rozhodně tedy je potřeba s LiVES počítat jako s vyspělým video lineárním i nelineárním editorem.

Související články

Seriál: Kdenlive - nelineární video editor
Převod filmu na DVD
Jak vytvořit vlastní DVD pod Linuxem
Seriál: Elektrická kytara a Linux
Seriál: VLC
Digitalizace jinak: DLNA

Odkazy a zdroje

LiVES

Další články z této rubriky

Linuxové foto novinky: nejen darktable 2.2 a Rawtherapee 5
Linuxové foto novinky: GIMP konečně prolomil 8bit mez
DLNA v praxi: Android
Technologie DLNA na Linuxu v praxi – PS3 Media Server
Technologie DLNA na Linuxu v praxi – 1

Diskuse k tomuto článku

Jardík avatar 29.7.2009 03:25 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
To GUI je naprosto nechutný. Nabídka s menu zbytečně tlustá. Vedle menu toolbar, které snad všechny témata skinují jinak, takže máme dva úplně odlišný gradienty vedle sebe. Hezký. Potom ten toolbar s nápisem "časový kód" - bez gradientu, vedle toolbar s gradientem a vedle toho zase bez. A to jsou jenom toolbary, o zbytku se radši ani nezmíním. Zlatý iMovie, který nemám a ani mít nemůžu :-(
Věřím v jednoho Boha.
29.7.2009 08:13 AndrejX
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Proc nemuzes mit iMovie? Kolik casu si presedel nad linuxem? A cas jsou penize, uz jsi davno moh frcet na Macu i s iMovie a mozna i FinalCut :-)

29.7.2009 09:40 linear | skóre: 9 | blog: pozor
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

 napr. proto ze strihani videa je 0.01% toho co na pocitaci provadim, pak jsou, bohuzel pro Apple, 99.99 procent veci kde Linux je lepsi. Napr. jako vyvojar musim pouzivat Eclipse/Netbeans a tam bych neustale resil problemy ohledne toho ze se Applce v dobe globalni krize rozhodl setrit prave na Javovske podpore.

29.7.2009 13:10 AndrejX
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

No jak by eclipse vadilo na jak stare jave frci.. Vymluvy ! :) Facha mi na macu apache/php/postgres/eclipse+stado pluginu skousel jsem i netbeans a v pohode.

29.7.2009 17:58 linear | skóre: 9 | blog: pozor
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

 ano da se to pouzivat k vyvoji, tak vam gratuluji, ale japrogramuji v Jave 90% casu tak da rozum ze prece jen dam prednost Linuxu pred Applem. Na Macu se da v Jave programovat stejne jako se na Linuxu da strihat video.

default avatar 30.7.2009 14:34 default | skóre: 22 | Madrid
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Na Macu se da v Jave programovat stejne jako se na Linuxu da strihat video.

Tak tady nesouhlasím. Zas tak hrozný to s tím vývojem není. :-D

Jakub Lucký avatar 30.7.2009 22:09 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
1.8.2009 07:34 sssssssss | skóre: 15 | blog: cotoje
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Jen dotaz (nejsem programator a vim o tom prd) porad ctu ze se neco pise v jave, ale vubec nevim jaky programy se v ni pisou?  (vim ze se pouziva i na webech a hry pro mobily), co ja mam zkusenosti s javovejma aplikacema tak to vzdy byla hruza a des jak ovladani tak po strance vzhledu.

hmm
29.7.2009 09:16 Jiri Bajer | skóre: 33 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Souhlasim s tim, ze rozlozeni ovladacich prvku v dialozich na screenshotech je hodne odflaknuty. Veci typu kdyz mam tri radky za sebou s naprosto stejnym spinbuttonem (RGB) a kazdej spinbutton je oproti predchozimu radku posunutej doprava... Bleee. B-( Me se pro jednoduchost libi Kino, ale treba se tohohle kousku GUI chytne nekdo, kdo to procisti a uhladi a vznikne z toho neco pouzitelnyho...

 

Jan Drábek avatar 29.7.2009 11:03 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Ano, to gui není ideální, prakticky to vypadá, jako by vývojáři neměli nikoho na usabilitu.

01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
29.7.2009 18:00 linear | skóre: 9 | blog: pozor
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

 ja se taky ze zacatku soustreduji na funkcnost a teprv v dalsich verzich na vzhled. Dejme jim jeste par verzi cas...

Jakub Lucký avatar 29.7.2009 12:17 Jakub Lucký | skóre: 40 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Tak Jardíku, trošku se hecni a jako odborník na GUI jim pošlu nějakého patche... ;-)

Nebo aspoň souhrnné návrhy odborníka jak GUI upravit...
If you understand, things are just as they are; if you do not understand, things are just as they are. (Zen P.) Blogísek
Konqui avatar 29.7.2009 19:49 Konqui | skóre: 18 | blog: Konqui | Rožnov pod Radhoštěm
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Typický GTK hnus
Open/save dialogy z GTK+ jsou nejkřiklavější ukázkou toho nejdebilnějšího software, co vůbec může existovat.
30.7.2009 11:52 Jiri Bajer | skóre: 33 | blog: Sarimuv koutek | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Ehm, zkusil sis precist Gnome HIG? Zjistil bys, ze tohle rozhodne neni typicky vypadajici GTK aplikace a mozna by sis dost vyrazne musel poopravit nazor na usability Gnome aplikaci obecne. Vim, ze Gnome != GTK, ale vetsina kvalitnich GTK aplikaci se snazi HIG splnovat.

GNOME Human Interface Guidelines 2.2

Jardík avatar 30.7.2009 19:34 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Kdyby se snažily, tak budou respektovat gtk-alternative-button-order v gtkrc. Jen málokterá to respektuje.
Věřím v jednoho Boha.
29.7.2009 07:59 pj
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
zasadnejsi dotaz: umi LiVES strihat video bez rekomprese?
29.7.2009 10:04 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Resp. umí stříhat tak, že rekomprimuje jen nezbytně nutné množství snímku od kličového snímku k vybranému?

U všech formétů, které obsahují jak dopředné (P, predictive) tak obousměrné (B, bidirectional), se totiž nemůže bez rekomprese stříhat jinde než v samostatných (I, itraframe) čili klíčových snímcích, protože ostatní snímky jsou na sobě závislé (P zavisí na předchozím, B jak na předchozím, tak na následujícím). A to jsou dnes všechny kodeky založené na MPEGu[1,2,4].

Jedinými běžnými video kodeky, kde jsou jen I snímky, jsou určité odrůdy MPEGu (MJPEG), výstupy z digitálních kamer (DV) a bezestrátové kodeky (jako HufYUV nebo syrové, nekomprimované video).
=^..^= AmigaPower® avatar 29.7.2009 08:55 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Vždyť už sem kolikrát psal, že je super. :-D Co se týče složitosti, novou verzi jsem neskoušel, ale ta "předrokadvouměsíční" verze byla jednoduchá jak facka. Jsem rád, že se zlepšila stabilita.
I♥DRX * www.KERNELULTRAS.org
Jan Drábek avatar 29.7.2009 11:05 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

No při rychlosti opensource vývoje se za dva měsíce změnil možná tak splash screen :D

01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
=^..^= AmigaPower® avatar 29.7.2009 11:49 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
"předrokadvouměsíční"
;-)
Jan Drábek avatar 29.7.2009 13:47 Jan Drábek | skóre: 41 | blog: Tartar | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

To bude skoro polsky, že? ;)

01010010 01000101 01010000 01101100 01001001 00110010 01000100 01100101 01010110
=^..^= AmigaPower® avatar 29.7.2009 14:11 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa
...polsky bych to slovo dohromady nedal :-D
29.7.2009 13:19 AndrejX
Rozbalit Rozbalit vše Re: LiVES – střih videa

Changelog 20090729
- removed splash screen to increase stability
+ changed comment on m4st4hack4_spped_improovement class to "Now only God."

Changelog 20090728
+ added comment to m4st4hack4_spped_improovement class as "Only God and I know how this recursion works."

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.