abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 07:00 | Nová verze

Byl vydán KiCad EDA (Wikipedie) ve verzi 5.0.0. Jedná se o sadu svobodných softwarových nástrojů pro počítačový návrh elektronických zařízení (EDA). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vývojáři již pracují na verzi 6.0.0 (YouTube). Podpořit je lze v aktuální kampani.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána verze 11.1 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze například Security Dashboard.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:00 | Nová verze

Po pěti letech vývoje byla vydána nová verze 2.6.0 svobodné tahové strategické počítačové hry Freeciv (Wikipedie) inspirované herní sérií Civilization. Přehled novinek v oznámení o vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.7. 16:11 | Nová verze

Byla vydána verze 8.0 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.7. 12:33 | Zajímavý projekt

Uživatel denholmsdead již více než rok zveřejňuje na redditu své obrázky s linuxovou tématikou. Náhledy obrázků jsou k dispozici na linux.pictures. Obrázky v plném rozlišení na GitLabu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
20.7. 18:55 | Zajímavý projekt

Společnosti Google, Microsoft, Twitter a Facebook společně představily open source platformu Data Transfer Project (DTP). Cílem platformy je zjednodušit uživatelům přechod a přenos dat mezi jednotlivými online službami. Podrobnosti v pdf a na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
20.7. 18:33 | Nová verze

Canonical a Microsoft společně oznámili, že PowerShell Core je nově dostupný také jako snap balíček na Snapcraftu. Microsoft uvolnil zdrojové kódy PowerShellu (Wikipedie, GitHub) v srpnu 2016 pod open source licencí MIT a naportoval je na Linux.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
20.7. 13:11 | Zajímavý projekt

Novinkou v minor aktualizaci webového prohlížeče Vivaldi je podpora vyhledávače Qwant (Wikipedie). Vývojáři Vivaldi zdůrazňují, že se jedná o evropský vyhledávač respektující soukromí uživatelů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
20.7. 01:33 | Nová verze

Po šesti letech od vydání verze 1.0 byla vydána verze 2.0 multiplatformního editoru tagů MusicBrainz Picard (Wikipedie). Přehled novinek, vylepšení a oprav v changelogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.7. 16:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 14
Jak čtete delší texty z webových stránek?
 (77%)
 (20%)
 (5%)
 (7%)
 (2%)
 (10%)
Celkem 376 hlasů
 Komentářů: 40, poslední 29.6. 10:21
  Rozcestník

  VLC - 2 (přehrávání multimédií)

  16. 8. 2006 | Jiří Poláček | Multimédia | 29146×

  Navzdory bohatému množství způsobů ovládání přehrávače VLC media player, kterým se věnoval první díl seriálu, se přidržíme při zemi a ukážeme si, jak z příkazové řádky pustit hudební cédéčko, filmové DVD a naladit internetové rádio či televizní vysílání.

  Výstupní moduly zvuku a videa

  Ještě než se dostaneme k odpovědi na otázku, co a jak přehrávat, zmiňme krátce s pomocí čeho přehrávat – u VLC jsou myslitelné prakticky všechny zvukové systémy (OSS, ALSA, ESD, aRts) i videovýstupy (X11, OpenGL, SVGAlib, framebuffer apod.) - samozřejmě za předpokladu, že byl VLC kompilován s podporou dotčené knihovny. Seznam všech dostupných modulů přehrávač vypíše po zadání vlc -l, vybraný modul specifikujeme pomocí parametru aout pro zvuk a vout pro video. Příznivci Ascii Art a OSS mohou zadat například:

  vlc video.avi --aout oss --vout aa

  VLC - Video s pomocí Ascii Art

  Jiný netradiční příklad – pro získání série obrázků z videa:

  vlc video.mpg --vout image --image-out-format jpg \
   --image-out-prefix obrazek --image-out-ratio 30
  

  Z každého třicátého snímku videa se v aktuálním adresáři vytvoří obrázek ve formátu JPEG (vybrat lze i PNG) se jménem složeným ze zadané předpony obrazek a pořadového čísla.

  Playlisty a síťové zdroje

  Již jsme zmínili, že pro přehrání nějaké hudby či videa stačí uvést cestu k příslušnému souboru jako parametr programu VLC. Dá se říci, že to obecně platí i pro seznamy nahrávek a síťové vysílání. Podporovány jsou playlisty ve formátech M3U a PLS:

  vlc downbelow.pls
  VLC media player 0.8.5 Janus
  Remote control interface initialized. Type `help' for help.
  playlist
  |*sun_is_up  01_downbelow_-_sun_is_up.mp3|downbelow.pls|
  | on_the_open_sea  02_downbelow_-_on_the_open_sea.mp3|downbelow.pls|
  | little_me  03_downbelow_-_little_me.mp3|downbelow.pls|
  playlist: returned 0 (no error)
  

  V konzolovém ovládacím rozhraní vypíše příkaz playlist aktuální seznam skladeb, příkaz add přidá další položku a s pomocí next a prev v seznamu skladeb vybíráme příští, respektive předchozí položku. Prázdný playlist nám zajistí příkaz clear.

  Ukázka naladění internetového rádia:

  vlc http://www.live.cz/radio/beat128.ogg.m3u
  VLC media player 0.8.5 Janus
  Remote control interface initialized. Type `help' for help.
  status change: ( new input: http://www.live.cz/radio/beat128.ogg.m3u )
  

  Při přehrávání internetového zdroje VLC nezastaví ani drobné překážky – pokud je třeba přistupovat přes proxy, lze ji definovat parametrem http-proxy; při přehrávání z FTP-serveru se lze autentizovat dvojicí ftp-user a ftp-pwd (v otevřené podobě).

  Multimediálních zdrojů lze uvést i více, přehrají se právě v tom pořadí, v jakém je uvedeme:

  vlc vecernicek.avi vlc:pause:8 famfara.mp3 vlc:quit
  

  Direktivy vlc:pause a vlc:quit mají v seznamu speciální účel – z názvu je patrné, že vlc:pause pozastaví další přehrávání po stanovenou dobu v sekundách a vlc:quit ukončí aplikaci (hodí se obzvláště u rozhraní dummy pro korektní ukončení VLC po skončení přehrávání).

  Přehrávání ze speciálních zdrojů obsahu

  Speciálními zdroji obsahu jsou zde míněny hudební cédéčka, filmová cédéčka a dévédéčka a karty pro příjem televizního vysílání. Typ zdroje specifikujeme podobně jako síťový protokol, případné vlastnosti zdroje pak s pomocí k tomu určených parametrů. Přehrajme si hudební CD:

  vlc cdda://

  Takto se VLC pokusí přehrát CD od začátku v zařízení, které vyčte z konfiguračního souboru či z výchozího zařízení, kterým je /dev/cdrom. Můžeme upřesňovat:

  vlc cdda:// --cd-audio /dev/dvdrecorder --cdda-track 9 --cdda-caching 400 
  

  Parametrem cd-audio vybereme mechaniku, která má cédéčko přehrát, cdda-track způsobí přehrání výhradně vybrané stopy a s pomocí cdda-caching upravíme velikost vyrovnávací paměti v milisekundách. VLC umí také spolupracovat se servery CDDB, k nastavení spojení slouží parametry cddb-server a cddb-port.

  Přehrávání filmového cédéčka je podobné:

  vlc vcd:// --vcd /dev/cdrw --vcd-caching 250

  Širší možnosti poskytuje přehrávání filmů na nosičích DVD. Pokud bylo VLC kompilováno s podporou dvdnav, lze využít přístup dvd:// k plnohodnotnému prohlížení disku včetně menu; přístup dvdsimple:// přímo spustí přehrávání filmu. Pokud chceme přehrát pouze určitý titul či kapitolu, máme možnosti podle následující šablony:

  vlc dvd[simple]://[@[title][:[chapter][:angle]]]

  Tedy například

  vlc dvd://@1:5 --sub-language 'cs'

  přehraje pátou kapitolu z prvního titulu, přičemž menu bude přístupné pro pozdější vyvolání. Příklad zároveň ukazuje výběr titulků podle kódu jazyka, alternativně lze titulky vybrat též pořadovým číslem udaným za parametrem sub-track. K přehrávání DVD dodejme ještě, že správné zařízení, kde se nachází filmové DVD, upřesníme parametrem dvd.

  Ladíme programy televizního vysílání

  Věnujme se nejdříve tomu zajímavějšímu zdroji, kvůli kterému si mnohý cestu k VLC nachází – digitální televizi. Aby bylo možné ji sledovat a následně streamovat, musí být VLC kompilováno s podporou DVB. Aplikace bohužel nespolupracuje s konfiguračním souborem channels.conf, který je výsledkem známých ladících utilit (t,s,c)zap, potřebné údaje o vysílaní je třeba mít v konfiguračním souboru VLC (~/.vlc/vlcrc) nebo zadat s pomocí parametrů:

  vlc dvb: --dvb-frequency=626000000 --dvb-bandwidth=8

  Příklad se týká pozemního digitálního vysílání, přičemž dalších pět souvisejících parametrů má výchozí hodnoty shodné s těmi, s jakými se v naší zemi vysílá a tudíž není potřeba je explicitně zadávat. Výpis všech parametrů z nápovědy týkajících se DVB (včetně satelitní a kabelové verze) získáme příkazem vlc -p dvb --advanced.

  Pokud neurčíme jinak, VLC z celého naladěného multiplexu vezme první vysílaný proud, na který narazí, a spustí jeho přehrávání; předchozí příklad tak konkrétně při signálu multiplexu A vysílaného z brněnských Hádů pustí ČT4 Sport. Pro sledování jiného televizního kanálu budou zapotřebí další parametry:

  vlc dvb: --dvb-frequency=626000000 --dvb-bandwidth=8 \
   --ts-es-id-pid --program 1

  Parametr ts-es-id-pid umožní odvolávat se na jednotlivé proudy číslem kanálu (lze vyčíst z channels.conf) a konečně parametrem program daný proud vybereme (v tomto případě ČT1).

  V případě analogového televizního vysílání spoléhá přehrávač na architekturu Video4Linux – za předpokladu, že byl zkompilován s parametrem enable-v4l. V takovém případě je samozřejmě myslitelný přístup i k jiným podporovaným zařízením, jako jsou webové kamerky apod. Bohužel nemohu ověřit, takže pouze ocituji příklad přístupu k podobnému zařízení:

  vlc v4l:// --v4l-vdev=/dev/video --v4l-adev=/dev/dsp

  Přístup k architektuře Video4Linux udává v4l://, následující dva parametry specifikují zařízení, odkud se má brát video a zvuk. Veškeré přípustné parametry vypíšeme příkazem vlc -p v4l --advanced.

  Příště

  Následující díl seriálu o VLC se bude zabývat pokročilejšími aspekty přehrávání multimédií, řeč bude bude zejména o nasazení titulků a obrazových filtrů.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Jardík avatar 16.8.2006 00:27 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Právě jsem VLC zařadil do fronty na vyzkoušení.
  Věřím v jednoho Boha.
  16.8.2006 07:20 hanzz | skóre: 19 | blog: hanzz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Umi VLC nahravat z televizni karty?
  16.8.2006 08:40 al-Quaknaa | skóre: 13 | blog: al_quaknaa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)

  AFAIK ano. Umí zaznamenávat/vysílat cokoliv, co přehrává - jeden z důvodů, proč ho považuji za jeden z nejlepších OS přehrávačů vůbec a pokud mě někdo donutí instalovat příslušenství na čistá Wokna, VLC tam jde 100%

  al-Quaknaa
  16.8.2006 08:28 jkcinik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLC umi ledacos, doufam, ze se autor vrhne i na VLS neboli server ktery umi streamovat. Napriklad kombinace: kamera ---> LVC ---> VLS ---> STREAM, by se docela hodila. Minimalne jako nahrada za MS Encoder a MS MediaServices. Kdyz sem to zkousel asi pred rokem, tak byl neprekonatelny problem aby VLC chodil spolehlive a bral signal z kamery.
  16.8.2006 09:33 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLS je deprecated, dnes vsechno umi VLC

  uz se tesim na povidani o video on demand atd...
  never use rm after eight
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 10:19 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLS se věnovat nebudu, pouze streamování ve VLC.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 15:54 Sunny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLC uz vie streamovat do siete
  16.8.2006 09:17 wocis
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Nevi nekdo jak streamovat po lokalni siti cely multiplex? mam doma dve dvb karty - moje idea je to dat do stroje ktery by streamoval oba dva hlavni multiplexy (kazda karta jeden mpx :) ). Cimz bych mel v siti vsechny programy. Pocitam ze by to nebylo ani moc narocne - ze by streamovadlo (VLC, nebo neco jineho) proste jenom preposilalo prijimany mpeg dal do site...
  16.8.2006 09:35 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  never use rm after eight
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 09:37 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Ví, bude o tom řeč v dalších dílech. Již nyní se ovšem samozřejmě můžete podívat do oficiální dokumentace, hledejte pojmy DVB a VLM.

  A ano, mohu potvrdit, že přeposílání signálu vůbec není pro PC výpočetně náročné.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 12:51 majklovec | skóre: 2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  frequency=506000000
  programs="ct1 ct2 ct24 ct4 nova"
  dest=":8080"
  channel=1
  
  for program in $programs
  do
    if [ "$program" != "." ]
    then
      echo "$program - $channel";
      channels="$channels$sep$channel"
      vlc="$vlc${sep} dst=std{url=$dest/$program},select=\"program=$channel\"";
      sep=","
    fi
  
    $((channel++)) &>/dev/null
  done
  
  vlc -d dvb-t:adapter=0:frequency=$frequency:inversion=0:bandwidth=8:\
  code-rate-hp=2:code-rate-lp=0:modulation=16:transmission=8:\
  guard=4:hierarchy=-1:budget-mode=1 --ts-es-id-pid \
  --programs=$channels --sout-standard-access=http \
  --sout-standard-mux=ts --sout "#duplicate{$vlc}" --intf=logger
  
  16.8.2006 11:00 Ludek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Pokud mám nastavenou v KDE nějakou průhlednost nebo stíny, VLC ztrácí obraz a je vidět pouze černé okno. Pokud okno chytnu a táhnu je obraz vidět a po upuštění se zase ztratí. Je možné problém vyřešit jinak než efekty vypnout v KDE ?
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 11:07 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Hmm, zkuste jiný výstupní modul pro obraz – x11, xvideo, glx, vout_sdl, třeba to pomůže.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 12:56 Milan Vančura | skóre: 2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Jako clovek, ktery se multimediim dlouho vubec nevenoval, mam v tom vsem docela zmatek. Dlouhou dobu mi stacilo vedet, ze na vsechno je nejlepsi mplayer a dal neni treba nic hledat [ :-) ] a ted se zda, ze nektere me zivotni jistoty nejsou uz tak jiste...

  Umi VLC cist image CD/DVD? (idealne stejne snadno jako mplayer, tedy ze je jedno, jestli napisu "-dvd /dev/dvdrecorder" nebo "-dvd ~/iso/dvd_s_filmem.iso")

  Umi VLC i zapisovat do ruznych formatu (mpeg4 atd.) nebo jenom streamovat?

  jak je na tom s prehravanim DVD (ochrany, region_code)?

  Kdo znate oboji, muzete porovnat mplayer a VLC?

  Diky,

  Milan
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 13:42 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Umi VLC cist image CD/DVD? (idealne stejne snadno jako mplayer, tedy ze je jedno, jestli napisu "-dvd /dev/dvdrecorder" nebo "-dvd ~/iso/dvd_s_filmem.iso")
  To by šlo ověřit, ale žádné takové iso nevedu. V dokumentaci jsem na tuto vlastnost nenarazil, ostatně ale nevidím problém si iso do systému připojit přes zařízení loop.
  Umi VLC i zapisovat do ruznych formatu (mpeg4 atd.) nebo jenom streamovat?
  Jednou z výstupních metod streamování je file, tj. odpověď zní ano, dokonce umí vysílat a ukládat zároveň.
  jak je na tom s prehravanim DVD (ochrany, region_code)?
  Klasika - libdvdcss
  Kdo znate oboji, muzete porovnat mplayer a VLC?
  To by bylo na dlouhé povídání. mplayer má přeci jenom bohatší možnosti nastavování a poradí si s větším množstvím formátů (např. WMV není VLC po chuti); silnou zbraní VLC je pak síťové vysílání a netradiční ovládací rozhraní.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  Jardík avatar 16.8.2006 17:22 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Jasně že umí. Z nabídky File->open vyberete iso a VLC sám pozná, že je to iso DVD a přehraje ho :)
  Věřím v jednoho Boha.
  16.8.2006 17:04 faha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Dobry den, chtel bych se zeptat, zda-li VLC dokaze dokaze prijimat data po siti rekneme o jineho stroje(linux), ktery ma k sobe pripojene sitove IP kamery a je proste dopravuje data na server kde rekneme bezi VLC, dokaze nasledne VLC tyto data rekneme odesilat klintovi, ktery se pripoji k tomuto serveru? A to vse pokud mozno real-time. A jeste druha otazecka, neni nejaka sance jak dostat vystup z VLC napr. do prohlizece? Nejakym FLASHem nebo neco na ten zpusob, ActiveX jsem fuj fuj.

  Dekuji.
  16.8.2006 20:31 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  afaik existuje vlc jako plugin pro prohlizece (minimalne pro mozilla-based)
  never use rm after eight
  17.8.2006 16:54 benco
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  1. ano, da sa to, mam zivu taku konfiguraciu a prave ju testujem.. 2. existuje udajne plugin do firefoxu, ktory to vie a v zivote som to neskusal
  23.8.2006 14:35 faha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  to je zajimave, nemohl by jste o tom poskytnout vice informaci? pripadne nejaky web?chtel bych si neco takoveho doma experimentalne rozchodit. dekuji. faha dot faha AT gmail dot com
  6.2.2007 23:10 Rici
  Rozbalit Rozbalit vše Galaxie sport
  Muzete mi nekdo napsat jak si mam do playlistu dat galxii sport,eurosport,ct2,ct1.vubec se v tom nevyznam.diky
  27.10.2009 22:40 Brejsky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Lze prehravat avi soubory primo z verejneho FTP? mpeg se mi spusti, ale avi si prehravac nejdriv stahuje kamsi na HDD a az po ulozeni video zacne prehravat. Mam to jen spatne nastavene, nebo to nelze?

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.