abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 15:55 | Zajímavý software

Společnost LG na svých stránkách představila webOS Open Source Edition (webOS OSE), tj. open source edici operačního systému webOS. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Společnost LG získala webOS od společnosti HP v únoru 2013.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 10:34 | Pozvánky

Ve čtvrtek 22. 3. bude další Prague Containers Meetup. Přijďte se podívat, jak můžete využít LXD na svém desktopu a také jak je možné kontejnerizovat/virtualizovat téměř libovolný příkaz.

little-drunk-jesus | Komentářů: 0
17.3. 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
17.3. 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
16.3. 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
16.3. 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.3. 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
15.3. 20:00 | Nová verze

Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte na serverech port knocking?
 (0%)
 (17%)
 (50%)
 (17%)
 (17%)
Celkem 18 hlasů
 Komentářů: 1, poslední dnes 18:06
  Rozcestník

  VLC - 2 (přehrávání multimédií)

  16. 8. 2006 | Jiří Poláček | Multimédia | 29107×

  Navzdory bohatému množství způsobů ovládání přehrávače VLC media player, kterým se věnoval první díl seriálu, se přidržíme při zemi a ukážeme si, jak z příkazové řádky pustit hudební cédéčko, filmové DVD a naladit internetové rádio či televizní vysílání.

  Výstupní moduly zvuku a videa

  Ještě než se dostaneme k odpovědi na otázku, co a jak přehrávat, zmiňme krátce s pomocí čeho přehrávat – u VLC jsou myslitelné prakticky všechny zvukové systémy (OSS, ALSA, ESD, aRts) i videovýstupy (X11, OpenGL, SVGAlib, framebuffer apod.) - samozřejmě za předpokladu, že byl VLC kompilován s podporou dotčené knihovny. Seznam všech dostupných modulů přehrávač vypíše po zadání vlc -l, vybraný modul specifikujeme pomocí parametru aout pro zvuk a vout pro video. Příznivci Ascii Art a OSS mohou zadat například:

  vlc video.avi --aout oss --vout aa

  VLC - Video s pomocí Ascii Art

  Jiný netradiční příklad – pro získání série obrázků z videa:

  vlc video.mpg --vout image --image-out-format jpg \
   --image-out-prefix obrazek --image-out-ratio 30
  

  Z každého třicátého snímku videa se v aktuálním adresáři vytvoří obrázek ve formátu JPEG (vybrat lze i PNG) se jménem složeným ze zadané předpony obrazek a pořadového čísla.

  Playlisty a síťové zdroje

  Již jsme zmínili, že pro přehrání nějaké hudby či videa stačí uvést cestu k příslušnému souboru jako parametr programu VLC. Dá se říci, že to obecně platí i pro seznamy nahrávek a síťové vysílání. Podporovány jsou playlisty ve formátech M3U a PLS:

  vlc downbelow.pls
  VLC media player 0.8.5 Janus
  Remote control interface initialized. Type `help' for help.
  playlist
  |*sun_is_up  01_downbelow_-_sun_is_up.mp3|downbelow.pls|
  | on_the_open_sea  02_downbelow_-_on_the_open_sea.mp3|downbelow.pls|
  | little_me  03_downbelow_-_little_me.mp3|downbelow.pls|
  playlist: returned 0 (no error)
  

  V konzolovém ovládacím rozhraní vypíše příkaz playlist aktuální seznam skladeb, příkaz add přidá další položku a s pomocí next a prev v seznamu skladeb vybíráme příští, respektive předchozí položku. Prázdný playlist nám zajistí příkaz clear.

  Ukázka naladění internetového rádia:

  vlc http://www.live.cz/radio/beat128.ogg.m3u
  VLC media player 0.8.5 Janus
  Remote control interface initialized. Type `help' for help.
  status change: ( new input: http://www.live.cz/radio/beat128.ogg.m3u )
  

  Při přehrávání internetového zdroje VLC nezastaví ani drobné překážky – pokud je třeba přistupovat přes proxy, lze ji definovat parametrem http-proxy; při přehrávání z FTP-serveru se lze autentizovat dvojicí ftp-user a ftp-pwd (v otevřené podobě).

  Multimediálních zdrojů lze uvést i více, přehrají se právě v tom pořadí, v jakém je uvedeme:

  vlc vecernicek.avi vlc:pause:8 famfara.mp3 vlc:quit
  

  Direktivy vlc:pause a vlc:quit mají v seznamu speciální účel – z názvu je patrné, že vlc:pause pozastaví další přehrávání po stanovenou dobu v sekundách a vlc:quit ukončí aplikaci (hodí se obzvláště u rozhraní dummy pro korektní ukončení VLC po skončení přehrávání).

  Přehrávání ze speciálních zdrojů obsahu

  Speciálními zdroji obsahu jsou zde míněny hudební cédéčka, filmová cédéčka a dévédéčka a karty pro příjem televizního vysílání. Typ zdroje specifikujeme podobně jako síťový protokol, případné vlastnosti zdroje pak s pomocí k tomu určených parametrů. Přehrajme si hudební CD:

  vlc cdda://

  Takto se VLC pokusí přehrát CD od začátku v zařízení, které vyčte z konfiguračního souboru či z výchozího zařízení, kterým je /dev/cdrom. Můžeme upřesňovat:

  vlc cdda:// --cd-audio /dev/dvdrecorder --cdda-track 9 --cdda-caching 400 
  

  Parametrem cd-audio vybereme mechaniku, která má cédéčko přehrát, cdda-track způsobí přehrání výhradně vybrané stopy a s pomocí cdda-caching upravíme velikost vyrovnávací paměti v milisekundách. VLC umí také spolupracovat se servery CDDB, k nastavení spojení slouží parametry cddb-server a cddb-port.

  Přehrávání filmového cédéčka je podobné:

  vlc vcd:// --vcd /dev/cdrw --vcd-caching 250

  Širší možnosti poskytuje přehrávání filmů na nosičích DVD. Pokud bylo VLC kompilováno s podporou dvdnav, lze využít přístup dvd:// k plnohodnotnému prohlížení disku včetně menu; přístup dvdsimple:// přímo spustí přehrávání filmu. Pokud chceme přehrát pouze určitý titul či kapitolu, máme možnosti podle následující šablony:

  vlc dvd[simple]://[@[title][:[chapter][:angle]]]

  Tedy například

  vlc dvd://@1:5 --sub-language 'cs'

  přehraje pátou kapitolu z prvního titulu, přičemž menu bude přístupné pro pozdější vyvolání. Příklad zároveň ukazuje výběr titulků podle kódu jazyka, alternativně lze titulky vybrat též pořadovým číslem udaným za parametrem sub-track. K přehrávání DVD dodejme ještě, že správné zařízení, kde se nachází filmové DVD, upřesníme parametrem dvd.

  Ladíme programy televizního vysílání

  Věnujme se nejdříve tomu zajímavějšímu zdroji, kvůli kterému si mnohý cestu k VLC nachází – digitální televizi. Aby bylo možné ji sledovat a následně streamovat, musí být VLC kompilováno s podporou DVB. Aplikace bohužel nespolupracuje s konfiguračním souborem channels.conf, který je výsledkem známých ladících utilit (t,s,c)zap, potřebné údaje o vysílaní je třeba mít v konfiguračním souboru VLC (~/.vlc/vlcrc) nebo zadat s pomocí parametrů:

  vlc dvb: --dvb-frequency=626000000 --dvb-bandwidth=8

  Příklad se týká pozemního digitálního vysílání, přičemž dalších pět souvisejících parametrů má výchozí hodnoty shodné s těmi, s jakými se v naší zemi vysílá a tudíž není potřeba je explicitně zadávat. Výpis všech parametrů z nápovědy týkajících se DVB (včetně satelitní a kabelové verze) získáme příkazem vlc -p dvb --advanced.

  Pokud neurčíme jinak, VLC z celého naladěného multiplexu vezme první vysílaný proud, na který narazí, a spustí jeho přehrávání; předchozí příklad tak konkrétně při signálu multiplexu A vysílaného z brněnských Hádů pustí ČT4 Sport. Pro sledování jiného televizního kanálu budou zapotřebí další parametry:

  vlc dvb: --dvb-frequency=626000000 --dvb-bandwidth=8 \
   --ts-es-id-pid --program 1

  Parametr ts-es-id-pid umožní odvolávat se na jednotlivé proudy číslem kanálu (lze vyčíst z channels.conf) a konečně parametrem program daný proud vybereme (v tomto případě ČT1).

  V případě analogového televizního vysílání spoléhá přehrávač na architekturu Video4Linux – za předpokladu, že byl zkompilován s parametrem enable-v4l. V takovém případě je samozřejmě myslitelný přístup i k jiným podporovaným zařízením, jako jsou webové kamerky apod. Bohužel nemohu ověřit, takže pouze ocituji příklad přístupu k podobnému zařízení:

  vlc v4l:// --v4l-vdev=/dev/video --v4l-adev=/dev/dsp

  Přístup k architektuře Video4Linux udává v4l://, následující dva parametry specifikují zařízení, odkud se má brát video a zvuk. Veškeré přípustné parametry vypíšeme příkazem vlc -p v4l --advanced.

  Příště

  Následující díl seriálu o VLC se bude zabývat pokročilejšími aspekty přehrávání multimédií, řeč bude bude zejména o nasazení titulků a obrazových filtrů.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Jardík avatar 16.8.2006 00:27 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Právě jsem VLC zařadil do fronty na vyzkoušení.
  Věřím v jednoho Boha.
  16.8.2006 07:20 hanzz | skóre: 19 | blog: hanzz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Umi VLC nahravat z televizni karty?
  16.8.2006 08:40 al-Quaknaa | skóre: 13 | blog: al_quaknaa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)

  AFAIK ano. Umí zaznamenávat/vysílat cokoliv, co přehrává - jeden z důvodů, proč ho považuji za jeden z nejlepších OS přehrávačů vůbec a pokud mě někdo donutí instalovat příslušenství na čistá Wokna, VLC tam jde 100%

  al-Quaknaa
  16.8.2006 08:28 jkcinik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLC umi ledacos, doufam, ze se autor vrhne i na VLS neboli server ktery umi streamovat. Napriklad kombinace: kamera ---> LVC ---> VLS ---> STREAM, by se docela hodila. Minimalne jako nahrada za MS Encoder a MS MediaServices. Kdyz sem to zkousel asi pred rokem, tak byl neprekonatelny problem aby VLC chodil spolehlive a bral signal z kamery.
  16.8.2006 09:33 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLS je deprecated, dnes vsechno umi VLC

  uz se tesim na povidani o video on demand atd...
  never use rm after eight
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 10:19 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLS se věnovat nebudu, pouze streamování ve VLC.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 15:54 Sunny
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  VLC uz vie streamovat do siete
  16.8.2006 09:17 wocis
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Nevi nekdo jak streamovat po lokalni siti cely multiplex? mam doma dve dvb karty - moje idea je to dat do stroje ktery by streamoval oba dva hlavni multiplexy (kazda karta jeden mpx :) ). Cimz bych mel v siti vsechny programy. Pocitam ze by to nebylo ani moc narocne - ze by streamovadlo (VLC, nebo neco jineho) proste jenom preposilalo prijimany mpeg dal do site...
  16.8.2006 09:35 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  never use rm after eight
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 09:37 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Ví, bude o tom řeč v dalších dílech. Již nyní se ovšem samozřejmě můžete podívat do oficiální dokumentace, hledejte pojmy DVB a VLM.

  A ano, mohu potvrdit, že přeposílání signálu vůbec není pro PC výpočetně náročné.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 12:51 majklovec | skóre: 2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  frequency=506000000
  programs="ct1 ct2 ct24 ct4 nova"
  dest=":8080"
  channel=1
  
  for program in $programs
  do
    if [ "$program" != "." ]
    then
      echo "$program - $channel";
      channels="$channels$sep$channel"
      vlc="$vlc${sep} dst=std{url=$dest/$program},select=\"program=$channel\"";
      sep=","
    fi
  
    $((channel++)) &>/dev/null
  done
  
  vlc -d dvb-t:adapter=0:frequency=$frequency:inversion=0:bandwidth=8:\
  code-rate-hp=2:code-rate-lp=0:modulation=16:transmission=8:\
  guard=4:hierarchy=-1:budget-mode=1 --ts-es-id-pid \
  --programs=$channels --sout-standard-access=http \
  --sout-standard-mux=ts --sout "#duplicate{$vlc}" --intf=logger
  
  16.8.2006 11:00 Ludek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Pokud mám nastavenou v KDE nějakou průhlednost nebo stíny, VLC ztrácí obraz a je vidět pouze černé okno. Pokud okno chytnu a táhnu je obraz vidět a po upuštění se zase ztratí. Je možné problém vyřešit jinak než efekty vypnout v KDE ?
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 11:07 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Hmm, zkuste jiný výstupní modul pro obraz – x11, xvideo, glx, vout_sdl, třeba to pomůže.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  16.8.2006 12:56 Milan Vančura | skóre: 2
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Jako clovek, ktery se multimediim dlouho vubec nevenoval, mam v tom vsem docela zmatek. Dlouhou dobu mi stacilo vedet, ze na vsechno je nejlepsi mplayer a dal neni treba nic hledat [ :-) ] a ted se zda, ze nektere me zivotni jistoty nejsou uz tak jiste...

  Umi VLC cist image CD/DVD? (idealne stejne snadno jako mplayer, tedy ze je jedno, jestli napisu "-dvd /dev/dvdrecorder" nebo "-dvd ~/iso/dvd_s_filmem.iso")

  Umi VLC i zapisovat do ruznych formatu (mpeg4 atd.) nebo jenom streamovat?

  jak je na tom s prehravanim DVD (ochrany, region_code)?

  Kdo znate oboji, muzete porovnat mplayer a VLC?

  Diky,

  Milan
  Jiří Poláček avatar 16.8.2006 13:42 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Umi VLC cist image CD/DVD? (idealne stejne snadno jako mplayer, tedy ze je jedno, jestli napisu "-dvd /dev/dvdrecorder" nebo "-dvd ~/iso/dvd_s_filmem.iso")
  To by šlo ověřit, ale žádné takové iso nevedu. V dokumentaci jsem na tuto vlastnost nenarazil, ostatně ale nevidím problém si iso do systému připojit přes zařízení loop.
  Umi VLC i zapisovat do ruznych formatu (mpeg4 atd.) nebo jenom streamovat?
  Jednou z výstupních metod streamování je file, tj. odpověď zní ano, dokonce umí vysílat a ukládat zároveň.
  jak je na tom s prehravanim DVD (ochrany, region_code)?
  Klasika - libdvdcss
  Kdo znate oboji, muzete porovnat mplayer a VLC?
  To by bylo na dlouhé povídání. mplayer má přeci jenom bohatší možnosti nastavování a poradí si s větším množstvím formátů (např. WMV není VLC po chuti); silnou zbraní VLC je pak síťové vysílání a netradiční ovládací rozhraní.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  Jardík avatar 16.8.2006 17:22 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Jasně že umí. Z nabídky File->open vyberete iso a VLC sám pozná, že je to iso DVD a přehraje ho :)
  Věřím v jednoho Boha.
  16.8.2006 17:04 faha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Dobry den, chtel bych se zeptat, zda-li VLC dokaze dokaze prijimat data po siti rekneme o jineho stroje(linux), ktery ma k sobe pripojene sitove IP kamery a je proste dopravuje data na server kde rekneme bezi VLC, dokaze nasledne VLC tyto data rekneme odesilat klintovi, ktery se pripoji k tomuto serveru? A to vse pokud mozno real-time. A jeste druha otazecka, neni nejaka sance jak dostat vystup z VLC napr. do prohlizece? Nejakym FLASHem nebo neco na ten zpusob, ActiveX jsem fuj fuj.

  Dekuji.
  16.8.2006 20:31 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  afaik existuje vlc jako plugin pro prohlizece (minimalne pro mozilla-based)
  never use rm after eight
  17.8.2006 16:54 benco
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  1. ano, da sa to, mam zivu taku konfiguraciu a prave ju testujem.. 2. existuje udajne plugin do firefoxu, ktory to vie a v zivote som to neskusal
  23.8.2006 14:35 faha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  to je zajimave, nemohl by jste o tom poskytnout vice informaci? pripadne nejaky web?chtel bych si neco takoveho doma experimentalne rozchodit. dekuji. faha dot faha AT gmail dot com
  6.2.2007 23:10 Rici
  Rozbalit Rozbalit vše Galaxie sport
  Muzete mi nekdo napsat jak si mam do playlistu dat galxii sport,eurosport,ct2,ct1.vubec se v tom nevyznam.diky
  27.10.2009 22:40 Brejsky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 2 (přehrávání multimédií)
  Lze prehravat avi soubory primo z verejneho FTP? mpeg se mi spusti, ale avi si prehravac nejdriv stahuje kamsi na HDD a az po ulozeni video zacne prehravat. Mam to jen spatne nastavene, nebo to nelze?

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.