abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 13:00 | Komunita

MojeFedora.cz informuje, že Fedora 27 dostane podporu pro AAC. Podpora multimediálních formátů je ve výchozí instalaci Fedory tradičně limitovaná kvůli softwarovým patentům, ale desktopový tým Red Hatu se ji i tak snaží v poslední době co nejvíce rozšířit. Už nějaký čas obsahuje kodeky pro MP3, H.264, AC3 a nyní byl přidán také kodek pro další velmi rozšířený zvukový formát – AAC.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 145. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. října od 18:00 hodin v restauraci Time Out na adrese Novoměstská 2 v Řečkovicích. Jedná se o poslední sraz před konferencí OpenAlt 2017, jež proběhne o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Běží registrace účastníků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:44 | Nová verze

Byla vydána verze 5.2.0 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Jedná se o první stabilní verzi z nové větve 5.2. Z novinek lze zmínit například možnost exportování VM do Oracle Cloudu, bezobslužnou instalaci hostovaného systému nebo vylepšené GUI. Podrobnosti v seznamu změn. Aktualizována byla také dokumentace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Down Under Bundle. Za vlastní cenu lze koupit multiplatformní hry The Warlock of Firetop Mountain, Screencheat, Hand of Fate a Satellite Reign. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 3,63 $) také Hacknet, Hacknet Labyrinths, Crawl a Hurtworld. Při platbě 12 $ a více lze získat navíc Armello.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 13:00 | Nová verze

Google Chrome 62 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 62.0.3202.62 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 35 bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
včera 11:00 | Zajímavý článek

Článek (en) na Mozilla.cz je věnován vykreslování stránek ve Firefoxu. V průběhu roku 2018 by se ve Firefoxu měl objevit WebRender, jenž by měl vykreslování stránek urychlit díky využití GPU.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 08:22 | Bezpečnostní upozornění

NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) informuje o zranitelnosti ROCA v procesu generování RSA klíčů, který se odehrává v softwarové knihovně implementované například v kryptografických čipových kartách, bezpečnostních tokenech a dalších hardwarových čipech vyrobených společností Infineon Technologies AG. Zranitelnost umožňuje praktický faktorizační útok, při kterém útočník dokáže vypočítat

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 01:23 | Zajímavý software

Příspěvek na blogu otevřené certifikační autority Let's Encrypt informuje o začlenění podpory protokolu ACME (Automatic Certificate Management Environment) přímo do webového serveru Apache. Klienty ACME lze nahradit novým modulem Apache mod_md. Na vývoj tohoto modulu bylo uvolněno 70 tisíc dolarů z programu Mozilla Open Source Support (MOSS). K rozchození HTTPS na Apache stačí nově přidat do konfiguračního souboru řádek s ManagedDomain. Minutový videonávod na YouTube [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
17.10. 14:15 | Komunita

Daniel Stenberg, autor nástroje curl, na svém blogu oznámil, že obdržel letošní Polhemovu cenu, kterou uděluje Švédská inženýrská asociace za „technologickou inovaci nebo důvtipné řešení technického problému“.

marbu | Komentářů: 11
17.10. 13:40 | Pozvánky

Cílem Social Good Hackathonu, který se uskuteční 21. a 22. října v Brně, je vymyslet a zrealizovat projekty, které pomůžou zlepšit svět kolem nás. Je to unikátní příležitost, jak představit nejrůznější sociální projekty a zrealizovat je, propojit aktivní lidi, zástupce a zástupkyně nevládních organizací a lidi z prostředí IT a designu. Hackathon pořádá brněnská neziskovka Nesehnutí.

… více »
Barbora | Komentářů: 1
Jak se vás potenciálně dotkne trend odstraňování analogového audio konektoru typu 3,5mm jack z „chytrých telefonů“?
 (10%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
 (73%)
 (14%)
Celkem 88 hlasů
 Komentářů: 5, poslední dnes 07:28
  Rozcestník

  VLC - 3 (filtry a titulky)

  25. 8. 2006 | Jiří Poláček | Multimédia | 26511×

  Pro vymezení vlastností přehrávání disponuje VLC celou řadou nastavení a filtrů – představíme si nejpoužívanější a nejzajímavější z nich. Většina se samozřejmě dá interaktivně aplikovat z ovládacího rozhraní přehrávače, zde se však opět přidržíme příkazové řádky.

  Základní vlastnosti přehrávání

  Opakované a náhodné přehrávání mají na starosti parametry repeat, input-repeat, loop a random:

  vlc --loop --random --input-repeat 1 video1.avi video2.avi video3.avi
  

  Přehrávač bude tři uvedená videa přehrávat náhodně v nekonečné smyčce, přičemž každé z nich dvakrát po sobě (hodnota parametru input-repeat přidává udaný počet přehrání k výchozímu jednomu přehrání, proto zde 1 + 1 = 2).

  vlc --repeat video1.avi video2.avi video3.avi
  

  Přehrávač bude každé video přehrávat opakovaně, dokud jiným způsobem (například příkazem next v ovládací konzoli) nepřejdeme na další položku seznamu skladeb.

  Jakýkoliv zdroj s náhodným přístupem (tj. například písničku uloženou na disku, nikoliv však již televizní vysílání) není nutno přehrávat od začátku do konce. Parametry start-time a stop-time vymezují, od kolikáté do kolikáté sekundy se má přehrávat:

  vlc trailer.mov --start-time 60 --stop-time 120
  

  Z filmové ukázky se přehraje pouze druhá minuta.

  Velikost na přání

  Ve výchozím nastavení se video začne přehrávat v okně, jehož velikost se přizpůsobí velikosti tohoto videa. Velikost okna lze nicméně nastavit ručně – napevno zadáním šířky a výšky (parametry width a height) nebo poměrově parametrem zoom. Nechybí ani možnost přehrávání přes celou obrazovku, příslušný parametr se jmenuje fullscreen.

  vlc --width 800 --height 600 video.avi
  vlc --zoom 0.5 video.avi
  vlc --fullscreen video.avi
  

  V příkladech bude video postupně přehráno v okně o velikosti 800 × 600 bodů, s poloviční velikostí a přes celou obrazovku. Splnitelné je i přání žádné obrazové složky u videa s pomocí parametru novideo – chceme si pouze poslechnout audio. Analogicky noaudio vypíná zvuk; hlasitost lze jinak upravit zadáním hodnoty z intervalu 0–1024 za parametr volume:

  vlc --novideo --volume 512 video.avi

  VLC z videa přehraje pouze zesílený zvuk (výchozí úroveň hlasitosti je na hodnotě 256).

  Titulky v přehrávači

  Podpora titulků je ve VLC na velmi dobré úrovni, přehrávač si rozumí s širokou plejádou nejrůznějších formátů, problémem nejsou různá kódování, umístění titulků či barva, průhlednost a velikost písma. Z ladícího výpisu lze také vyčíst, že program sám hledá titulky v adresáři s filmem, rozpoznává jejich typ a automaticky je načítá – pihou na kráse je fakt, že v testované verzi 0.8.5 se přesto titulky nezobrazí (v nadcházející verzi již by mělo být opraveno). Chceme-li tedy zobrazit titulky, musíme zadat cestu k souboru parametrem sub-file. Dalším zádrhelem může být výchozí font FreeSerifBold.ttf, který se VLC snaží použít – pokud v systému chybí, je třeba zadat alternativu:

  vlc video.avi --subsdec-encoding CP1250 --sub-file video.sub \
   --freetype-font /usr/X11/lib/X11/fonts/truetype/arial.ttf
  

  Parametr subsdec-encoding specifikuje znakovou sadu titulků (pokud neodpovídá skutečnosti, VLC titulky vůbec nezobrazí), pro nás budou zejména užitečné hodnoty CP1250, ISO-8859-2 a UTF-8. Nyní si zkusme pohrát s umístěním:

  vlc video.avi --sub-margin 30 --subsdec-align 1 --sub-delay -50

  Hodnota 1subsdec-align znamená zarovnání titulků vlevo, výchozí 0 značí obvyklé centrování textu a 2 pak zarovnání vpravo. Hodnota u sub-margin definuje velikost mezery v obrazových bodech od spodního okraje okna k titulkům, v příkladě tedy budou titulky posunuty o 30 bodů nahoru. O relativní umístění v čase se pak stará sub-delay, jednotkou jsou zde myšleny snímky, -50 tedy způsobí, že titulky se budou zobrazovat o nějaké dvě sekundy dříve než určuje jejich definice.

  A jak na vzhled titulků? O fonty se stará knihovna Freetype2:

  vlc video.avi --freetype-color 16776960 --freetype-effect 3 \
   --freetype-opacity 128 --freetype-rel-fontsize 12
  

  Kód barvy 16776960 opsaný z nápovědy značí žlutou barvu, freetype-effect přidává písmu obrysy a freetype-opacity nastavuje průhlednost v rozmezí 0–255. Velikost písma lze nastavit dvěma způsoby: buď relativně, kdy se velikost nastaví v závislosti na velikosti videa (hodnota 12 z příkladu znamená „velké“ písmo), nebo absolutně parametrem freetype-fontsize, kde hodnota udává výšku písma v obrazových bodech. Pro podrobnosti viz vlc -p freetype --advanced.

  Obrazové filtry

  Pro dodatečné úpravy obrazu i zvuku lze při přehrávání aplikovat filtry. Asi nikoho nepřekvapí úprava jasu a kontrastu obrazu či odstranění prokládání - některé vychytávky však jen tak jinde nenajdete. Filtry ve VLC vykonávají samostatné moduly, proto kromě nastavování parametrů těchto filtrů je také zapotřebí přehrávači sdělit, které moduly chceme používat. Slouží k tomu parametry vout-filter pro obrazové a audio-filter pro zvukové filtry. Pro úpravu například kontrastu tedy:

  vlc video.mov --vout-filter adjust --contrast 1.2

  Při použití více modulů od sebe jejich jména oddělíme dvojtečkou. A které ty moduly že to jsou?

  adjust

  Úprava obrazu – jas, kontrast, zabarvení, sytost a index gamma:

  vlc video.avi --vout-filter adjust --contrast 1.2 --brightness 0.8 \
   --hue 67 --saturation 2.4 --gamma 1.33

  Pro rozsahy hodnot viz vlc -p adjust.

  deinterlace

  Odstranění prokládání řádků, nepostradatelné zejména u televizního vysílání:

  vlc dvb: --vout-filter deinterlace --deinterlace-mode mean

  Možné režimy odstranění prokládání jsou blend, bob, discard, linear, mean a x.

  invert
  Inverze barev, tj. výsledkem je negativ.
  transform

  Už se vám někdy podařilo natočit video orientované na výšku, tj. otočené o devadesát stupňů? Tento filtr umožní se na něj podívat, aniž by bylo zapotřebí otáčet monitor:

  vlc video.avi--vout-filter transform --transform-type 90

  Kromě zadání úhlu – 90, 180, 270 – lze obraz otočit též podle horizontální a vertikální osy, hodnoty zadáváme jako hflip a vflip.

  distort

  Filtr pro deformaci obrazu nabízí pár možností, které určitě stojí za vyzkoušení. Obraz se může vlnit, odrážet ve vlnící se vodní hladině či simulovat komiksovou tvorbu:

  vlc video.avi --vout-filter distort --distort-mode gradient

  Možné hodnoty pro deformační režim jsou wave, ripple, gradient, edge, hough a psychedelic, pro první čtyři viz obrázky.

  VLC - filtr distort, režim VLC - filtr distort, režim VLC - filtr distort, režim VLC - filtr distort, režim

  Dlužno podotknout, že filtry z tohoto modulu jsou poměrně náročné na výkon počítače.

  crop

  Ořezání obrazu; hodnota parametru crop-geometry se udává jako šířka × výška výsledného obrazu plus odskok od levého okraje plus odskok od horního okraje:

  vlc video.mpg --vout-filter crop --crop-geometry 320x200+40+50

  Alternativně lze ořez nastavit parametrem autocrop, který si vynutí automatické rozpoznání a oříznutí černých okrajů.

  clone

  Filtr pro klonování obrazu – zdrojové video si najednou můžeme pustit ve více oknech zároveň, přičemž každé z nich může využívat jiný výstupní modul:

  vlc video.mov --vout-filter clone --clone-vout-list aa,glx --clone-count 2
  

  Parametr clone-count udává počet oken a clone-vout-list seznam výstupních modulů. V uvedeném příkladě se video bude přehrávat ve dvou oknech, jednou za použití OpenGL a podruhé jako Ascii Art.

  wall

  Video je pro změnu rozřezáno do více oken – napadá někoho praktické využití?

  vlc trailer.mov --vout-filter wall --wall-rows 2 --wall-cols 2
  VLC - ukázka filtru wall

  Parametry udávají, na kolik jakoby řádků a sloupců se má video rozdělit.

  equalizer

  Příklad zvukového filtru – klasický ekvalizér se sadou přednastavených prostředí k výběru:

  vlc hudba.mp3 --audio-filter equalizer --equalizer-preset headphones
  

  Mezi možnými režimy nechybí pop, rock, classical či techno, kompletní seznam se vypíše na povel vlc -p equalizer.

  Samostatnou kapitolu tvoří filtry, které umožňují do streamovaného video přidávat vlastní texty a logo – a základům síťového vysílání se bude věnovat již příští díl seriálu.

         

  Hodnocení: 95 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  25.8.2006 09:52 NasaK
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  To, ci niekoho napada rozumne vyuzitie wall myslite vazne?
  25.8.2006 10:07 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  ja se nedivim - me to taky hnedle netrklo...
  never use rm after eight
  25.8.2006 10:29 hmmm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  hmm, třeba když máte stěnu monitorů nebo skupinu projektorů ?
  25.8.2006 10:45 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
  Rozbalit Rozbalit vše Deinterlacing u DVD
  Někdy přehrávám DVD disky v programu VLC a zdá se mi, že kvalita je taková nemastná neslaná. Trošku tmavé a obraz by jakoby potřeboval deinterlacing. A proto se ptám: má někdo podobný problém? Myslel jsem, že disky DVD není nutné deinterlasovat (uff).
  25.8.2006 11:04 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Deinterlacing u DVD
  napr. u me dvd "ivanku, kamarade..." potreboval deinterlacing, ale pouzivam xine, kde to jde zapnout... sice to nehorazne zralo procesor, ale slo se na to divat...
  Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
  28.8.2006 00:50 JeCh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Deinterlacing u DVD
  Ani jedno ani druhý. Jestli je DVD prokládaný nebo neni záleží na tom, jak bylo natočeno. Pokud to bylo točený filmovou kamerou, už z principu takový video nemůže být prokládaný. Pokud to bylo natočeno TV kamerou, bude to prokládaný a musí se použít deinterlace filtr. VLC ho samozřejmě má. Většina přehrávačů ale použíje obyčejnej BOB (vyhodí jeden půlsnímek a řádky interpoluje), protože na složitější analýze při přehrávání neni čas.

  Například zrovna DVD Ivánku kamaráde jsem při převodu do MPEG-4 AVC (x264) prohnal deinterlace filtrem DGBob a kvalita je mnohem lepší než při přehrávání původního DVD.
  25.8.2006 13:06 D-Evil | skóre: 25 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Deinterlacing u DVD
  DVD je potřeba deinterlacovat, akorát to některý přehrávače dělaj automaticky.
  26.8.2006 00:13 peter_h | blog: need4speed
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Deinterlacing u DVD
  Mne sa zda, ze ta kvalita je pri mpegu vobec nejaka nemastna neslana, asi je to dan za skoro ziadne vytazenie CPU.
  Tmave - to sa riesi nastavenim jasu, nie? Je na to taky prikaz, xvattr tusim.
  25.8.2006 10:57 PSIkappa
  Rozbalit Rozbalit vše pozicia titulkov (cierny pruh)
  I ked ma vlc dobre moznosti s umiestnenim titulkov, tak este stale nepodporuju umiestnenie titulkov do ciernehu pruhu pri fullscreen, alebo uz to konecne dorobili ?
  Jiří Poláček avatar 25.8.2006 11:57 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: pozicia titulkov (cierny pruh)
  Zdá se, že nikoliv.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  28.8.2006 00:54 JeCh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: pozicia titulkov (cierny pruh)
  Já už jsem s touhle funkcí otravoval na fóru několikrát a vždy jsem dostal jedinou odpověď: Je to moc složitý, jestli to chceš, tak si to doprogramuj.

  Z mýho pohledu skriptovače v PHP (a ne programátora v C) se mi to ale zdá jako trivialita. Když tam je filtr Crop, tak co by bylo za problém udělat podobný filtr, ale s opačnou funkcí - přidat černý pruhy. Pokud tu je nějaký programátor, zkuste mi vysvětlit, proč by to měl být nějaký komplikovaný problém. A nebo to zkuste naprogramovat, budu Vám neskonale vděčný :-)
  29.8.2006 23:35 boso | skóre: 7 | Praha, original - Martin
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  Titulky

  funguju vam niekomu titulky v tomto prehravaci ? nemyslim zobrazovanie ale casovo mne ani pod win ani pos lin ;( neviem ci niekde robim chybu alebo ma problemy s .srt subormi v podstate doteraz cakam na prehravac ktory by dokazal pridat pruhy do videa tak aby som dostal pomer 4:3 a mozem do neho vlozit titulky v mplayeri sa to da zapnut ale pozerat potom viideo ktore uz je 4:3 je peklo ;( cim pozerate filmy ? tak aby to aj frajerka len pustila slo by jej to pekne same
  30.8.2006 10:41 ajfel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  ahoj, moja frajarecka vsetko spusta s bsplayer. dobra pomôcka je ak premenuješ titulky presne ako film. tj. rozoznaš film od tituliek iba pomocou ikony alebo pripony. potom by to malo ísť v pohode. ak ti to bude zdvojovať titulky. vypni si automaticke natahovanie tituliek v codec nastavenia (použivaj all in one - to nastavovanie ma najlepšie)

  a budeš používať rovnaký názov fílmu a tituliek tak mpoze byt dobry aj zatracovany wmplayer.

  bsplayer stiahnes na www.stahuj.cz ale iba verziu 1.**** lebo 2.*** je spyware na stahuj.cz je tam to aj vysvetlene a bsplayer ma aj čestinu a a slovenčinu.

  ajfel.dodo@centrum.sk
  13.12.2006 11:22 rozcilenej_až.až
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  ..a myslíte si, že když si chci pustit otitulkovanej film, ze mam náladu psat dvoukilometrovou komandlajnu a jeste googlit na netu ten spravnej font ? .....jste fakt dost mimo, kdyz pisete soft, tak přemejšlejte už konečně !!! Jen připomínám, že jsem dlouholetej admin linux serverů, takže s tím nemám problém, ale co je moc, to je moc !!!
  15.3.2007 15:21 poussin
  Rozbalit Rozbalit vše titulky do dvd
  Zdarek, existuje nejaky prehravac ketry umy k orig dvd prilozit dalsi titulky z jineho zdroje? treba z pevneho disku, nebo se to musi zkopirovat a nejak to tam vlozit, muzete prosim poradit? Diky moc, poussin, mecada2@yahoo.com
  16.3.2007 12:30 poussin
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)
  Zdarek, existuje nejaky prehravac ketry umy k orig dvd prilozit dalsi titulky z jineho zdroje? treba z pevneho disku, nebo se to musi zkopirovat a nejak to tam vlozit, muzete prosim poradit? Diky moc, poussin, mecada2@yahoo.com
  8.1.2009 13:01 Finalgrab
  Rozbalit Rozbalit vše Re: VLC - 3 (filtry a titulky)

  Zdravim!Mam ubuntu 8.04 a aktulani verze vlc mi nenabizi v nastaveni absolutni velikosti titulku. Je tam pouze relativni, coz znamena, ze pokud mam avi a autodetekuju titulky a dam si to na fullscreen,titulky se relativne zvetsi tez a sou jednak prilis obrovsky a jednak pak zasahuji za hranice displaye. U relativni velikost jsou nabidky typu:vetsi,mensi ; ani nejmensi velikost vsak nestaci. Jedinou moznosti bylo spoustet sobory pomoci parametru pres prikazovy radek. To je ale vcelku zdlouhava metoda. Nevite nahodou,zda by se to dalo nejak zmenit i jinak primo v nastaveni, aby to zustalo ulozeno? Dekuju

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.