abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:00 | Komunita

Měsíc po Slackware slaví 25 let také Debian. Přesně před pětadvaceti lety, 16. srpna 1993, oznámil Ian Murdock vydání "Debian Linux Release".

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.26 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Představení novinek také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 22
včera 03:00 | Nová verze

Po více než 3 měsících vývoje od vydání verze 2.12.0 byla vydána nová verze 3.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 169 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 300 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Proč verze 3.0.0 a ne 2.13.0? Není to kvůli triskaidekafobii. QEMU letos v březnu slavilo 15 let od oznámení verze 0.1 a to je dle vývojářů dobrý důvod pro novou major verzi. Vývojáři mají v plánu zvyšovat major verzi jednou ročně, vždy s prvním vydáním v daném roce.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
14.8. 22:11 | Bezpečnostní upozornění

Intel potvrdil (INTEL-SA-00161) další bezpečnostní problém ve svých procesorech. Problém byl pojmenován L1 Terminal Fault aneb L1TF. Popis problému přímo od Intelu na YouTube. Jedná se o CVE-2018-3615 (SGX), CVE-2018-3620 (OS/SMM) a CVE-2018-3646 (VMM). Další informace na stránce Foreshadow nebo přímo v dnešním commitu do Linuxu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 18
14.8. 12:33 | IT novinky

Po více než 4 letech bylo vydáno RFC 8446 popisující verzi 1.3 protokolu TLS (Transport Layer Security). Popis novinek i historie TLS například v příspěvku na blogu Cloudflare.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
14.8. 11:11 | Zajímavý software

V roce 1998 uvedla společnost Tiger Electronics na trh elektronickou hračku, malého chlupatého tvora s velkýma ušima, Furby. Furby patřil k nejžádanějším hračkám. Během tří let se jich prodalo více než 40 milionů. Furby již tenkrát reagoval na světlo, zvuk, polohu, doteky a přítomnost dalších Furby. Sám mluvil a pohyboval se. Firmware uvnitř simuloval postupný vývoj a učení. Zdrojový kód tohoto firmwaru byl zveřejněn na Internet Archive [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 21
14.8. 02:00 | Nová verze

Australská společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 15 svého proprietárního softwaru pro editování videa a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Představení nových vlastností na YouTube. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 299 dolarů. Před rokem to bylo 995 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.8. 21:00 | Zajímavý projekt

Cílem projektu DXVK bylo vytvořit vrstvu kompatibility mezi Direct3D 11 a Vulkanem a začlenění této vrstvy do Wine. Direct3D 10 nad Vulkanem bylo možné řešit mezikrokem pomocí vrstvy DXUP překládající Direct3D 10 na Direct3D 11. Vývojáři DXVK se rozhodli přímo podporovat Direct3D 10. Podpora byla začleněna do hlavní větve na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
13.8. 16:00 | Nová verze

Vyšla verze 3.10 přehrávače Audacious. Přináší oprav chyb a drobná vylepšení seznamů skladeb, vyhledávání či ikonek. Zároveň pokračují práce na novém uživatelském rozhraní využívajícím Qt namísto GTK+ – nejsou však hotovy, proto je vydání 3.10 pojmenováno „Not Quite There Yet“; až bude proces u konce, vyjde Audacious 4.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 15
13.8. 02:00 | Nová verze

Linus Torvalds vydal Linux 4.18. Více o vývojovém cyklu v Jaderných novinách: začleňovací okno [1] a [2], statistiky. Finální přehled změn je k mání na webu Linux Kernel Newbies.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
Používáte zařízení („chromebook“, „chromebox“ či tablet) s ChromeOS?
 (6%)
 (4%)
 (12%)
 (78%)
Celkem 187 hlasů
 Komentářů: 9, poslední 14.8. 21:03
  Rozcestník

  BASH - I

  24. 10. 2003 | Jan Fuchs | Návody | 116425×

  Nový seriál o příkazovém interpretu BASH. Najdete v něm vše od běžné práce s shellem až po psaní skriptů. Úvodní díl se věnuje editaci příkazové řádky.

  Tento seriál je určen pro začátečníky. Postupně se vás pokusí naučit využívat BASH.

  Obsah jednotlivých dílů

  1. Úvod, editace příkazové řádky
  2. Základní příkazy, roury a přesměrování
  3. Proměnné, podmínky a cykly
  4. Funkce a příkazy
  5. Dokumenty here, regulární výrazy
  6. Ladění skriptů, odchytávání signálů a příklady

  Úvod

  Bourne Again SHell je standardní interpret příkazů v Linuxu založený na Bourne shell. Funguje jako rozhraní mezi uživatelem a systémem. Jelikož je součástí GNU projektu, nebylo problémem ho portovat na unixové systémy, takže se jeho znalost uplatní i mimo Linux. Jeho funkce můžeme rozdělit na 3 základní části.

  V interaktivním režimu čeká na zadání příkazu od uživatele. Příkazy mohou být buď přímo zabudované v shellu nebo samostatné programy napsané téměř v libovolném programovacím jazyku.

  Pomocí systémových proměnných umožňuje přizpůsobení pracovního prostředí. Některé z těchto proměnných jsou přednastaveny systémem, ostatní nastavuje uživatel např. v inicializačních souborech při spuštění shellu.

  Je to také velice mocný programovací nástroj. Když nám chybí nějaký program nemusíme ho hned psát v kompilovaném jazyku (C, C++, Ada, Java), ale je možné vyřešit náš problém vytvořením skriptu. Můžeme si tím ušetřit hodně práce a nebo právě naopak. Nejprve musíme důkladně analyzovat náš problém a zvolit správné řešení.

  Zjistěte, jestli máte jako implicitní shell nastaven opravdu BASH. Možností je hned několik. Poslední příkaz zjistí, jaký shell používá implicitně váš systém.

  $ echo $SHELL
  /bin/bash
  $ cat /etc/passwd | grep $USER
  fuky:x:1000:1000:Jan Fuchs,,,:/home/fuky:/bin/bash
  $ ls -l /bin/sh
  lrwxrwxrwx 1 root root 4 čen 19 02:24 /bin/sh -> bash

  Jestliže nemáte /bin/bash nastaven jako implicitní shell, napravte to následujícím příkazem a poté spusťte BASH, protože změny se projeví až po přihlášení.

  $ usermod -s /bin/bash $USER
  $ /bin/bash

  Začínáme

  Vypsání hodnot všech proměnných známých aktuálnímu interpretu příkazů (uvedl jsem jen některé z nich, je jich samozřejmě mnohem víc <img src=" class="emo">).

  $ set
  BASH=/bin/bash
  LANG=cs_CZ
  PS1='$ '
  PS2='> '
  PS4='+ '
  _=noclobber

  Proměnná $PS1 definuje tvar primárního promptu (zobrazuje se, když shell čeká na zadání příkazu). V definici tvaru proměnných $PSn (n = 1, 2, 3, 4) můžeme použít sekvence se speciálním významem. Ukážeme si pouze některé z nich.

  • \t - systémový čas (HH:MM:SS)
  • \u - uživatelské jméno
  • \W - název pracovního adresáře
  • \$ - pro roota #, jinak $
  $ PS1='[\t] \W\$ '
  [17:20:20] bash$

  Proměnná $PS2 je tvar sekundárního promptu (zobrazuje se když shell čeká na dokončení příkazu). Chcete-li pokračovat v zadávání příkazu na dalším řádku, stačí napsat \ a stisknout ENTER. Středník použijete při spušťení více příkazů najednou.

  $ echo "Na dalším řádku je výpis příkazu who"; \
  > who
  Na dalším řádku je výpis příkazu who
  fuky    tty1    Oct 18 10:37

  Vypsání nastavení různých módů interpretu (uvedl jsem jen dva, je jich opět mnohem víc). Druhý příkaz zapíná mód vi a poslední ho znovu vypíná (takovýmto způsobem lze nastavit všechny módy).

  $ set -o
  history on
  emacs on
  $ set -o vi
  $ set +o vi

  Běžící program můžeme ukončit stiskem CTRL+c a standardní vstup (např. v níže uvedeném příkladu) můžeme ukončit stiskem CTRL+d, ale nejdříve musíme přejít na nový řádek.

  $ wc
  První, druhé, třetí,
  čtvrté, páté, šesté,
  sedmé
       3     7     48

  Procesy a signály

  Každý proces má svůj jedinečný identifikátor PID. Spuštěný proces je závislý na svém rodiči (na procesu, ze kterého byl spuštěn). Při ukončení rodiče budou automaticky ukončeni i všichni potomci. Pomocí příkazu nohup zajistíme nezávislost pro nově spouštěný proces a pomocí & ho spustíme na pozadí.

  $ nohup ./skript.sh &
  [5] 3043
  $ nohup: appending output to `nohup.out'

  V případě, že nyní ukončíme shell, bude proces s PID 3043 (náš skript) dál pracovat. Proces můžeme ukončit zasláním SIGTERM (dovolí procesu uložit data na disk a dobrovolně se ukončit), ale tento signál může proces ignorovat. Existují dva signály, které ignorovat nemůže, SIGSTOP (pozastaví proces) a SIGKILL (bez milosti proces zabije). Pro zaslání signálu můžeme použít kill nebo killall (POZOR ukončí všechny procesy zadaného názvu!). Použití ukazují následující příkazy (použijeme jeden z nich).

  $ kill -SIGKILL 3043
  $ killall -KILL skript.sh
  [2]    Zabit (SIGKILL)     ./skript.sh

  Stiskem CTRL+z zašleme právě běžícímu procesu signál SIGSTOP, zadáním příkazu fg ho opět probudíme a je-li proces na pozadí, umístí ho na popředí. Příkazem bg přesuneme naopak proces na pozadí. Nezadáme-li identifikátor procesu, je použit poslední použitý identifikátor v rámci aktivního shellu.

  $ mp3blaster

  [1]+  Stopped        mp3blaster
  $ fg
  mp3blaster
  $ ./skript.sh

  [2]+  Stopped        ./skript.sh
  $ bg
  [2]+ ./skript.sh &
  $ fg 2
  ./skript.sh

  Speciální soubory

  • /etc/shells - použitelné přihlašovací shelly
  • /etc/adduser.conf - výchozí hodnoty pro adduser
  • /etc/profile - načítaný při přihlášení
  • $HOME/.bash_profile - načítaný při přihlášení
  • $HOME/.bashrc - načítaný při startu interpretu
  • $HOME/.bash_logout - načítaný při odhlášení
  • $HOME/.bash_history - evidence naposledy prováděných příkazů

  Editace příkazové řádky

  Lze jí editovat jako ve dvou nejpoužívanějších (dle mého názoru i nejlepších) textových editorech vi, Emacs (není to "pouze" textový editor). Implicitní je mód emacs <img src=" class="emo">. Zmíním pouze několik příkazů jako ukázku, zbytek si můžete dohledat v dokumentaci.

  Než začnete zkoušet klávesové zkratky, ověřte si, jestli máte zapnutý mód emacs, případně ho zapněte.

  $ set -o emacs
  • ESC b - posun o jedno slovo zpět
  • ESC f - posun o jedno slovo vzad
  • ESC d - smazání následujícího slova
  • CTRL+Y - vložení naposledy smazané položky
  • CTRL+K - smazání textu do konce řádku
  • CTRL+R - postupné vyhledávání v historii příkazů
  • ESC < - posun na první řádek historie příkazů
  • TAB - pokus o obecné dopnění textu
  • TAB TAB - jestliže existuje více možností doplnění, vypíše je
  • ESC ~ - pokus o doplnění jména uživatele
  • CTRL+X ~ - vypíše možné alternativy doplnění jména uživatele
  • CTRL+X $ - vypíše možné alternativy doplnění jména proměnné
  • CTRL+X @ - vypíše možné alternativy doplnění jména počítače
  • ESC TAB - pokusí se doplnit text z předchozích příkazů v historii

  Klávesových zkratek a příkazů je opravdu hodně. Ale nemějte strach, časem vám přejdou do krve a znalost těch nejdůležitějších (z vašeho úhlu pohledu) se pro vás stane samozřejmostí. Když provádíte nějakou činnost v systému, vždy se ji snažte provádět co nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem. Zkuste se zamyslet, jestli by to nešlo udělat lépe.

  Své nové objevy si poznamenávejte na papír, který nechávejte ležet vedle klávesnice. Budete to mít všechno hezky po ruce, než si to potřebné pro vás častým používáním zapamatujete. Tak vám z papíru budou postupně některé věci ubývat a nové zase přibývat.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 12. 7. 2018: Řízení latence blokového I/O
  Linuxové herní novinky – duben 2018
  Týden na ITBiz: EK rozhodla o pokutě pro Google

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Linuxové herní novinky – duben 2018
  Jaderné noviny – 19. 7. 2018: Jmenné prostory jaderných symbolů
  Týden na ITBiz: Ženy v čele IT firem
    všechny statistiky »

  Seriál BASH (dílů: 6)

  BASH - I (první díl)
  »—> BASH - II
  BASH - VI (poslední díl)

  Související články

  BASH - II (Základní příkazy, roury a přesměrování)
  BASH - III (Proměnné, podmínky a cykly)
  BASH - IV (Funkce a příkazy)
  BASH - V (Dokumenty here, regulární výrazy)
  BASH - VI (Ladění skriptů, odchytávání signálů a příklady)

  Odkazy a zdroje

  BASH - GNU Project

  Další články z této rubriky

  MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
  Syncthing
  Twibright Registrator: Instalace, odinstalace, test, základní použití
  Twibright Registrator: fotografie v šeru bez stativu 2
  Twibright Registrator: fotografie v šeru bez stativu 1
         

  Hodnocení: 38 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  24.10.2003 09:29 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
  Rozbalit Rozbalit vše esc, zjištění bashe, mazání
  Namísto Esc foo obvykle funguje Alt-foo, nemáte-li úplně hloupý terminál. Klasická metoda zjištění, zda je právě běžící shell bash, je Ctrl-x Ctrl-v, jež v bashi vypíše verzi, např. GNU bash, version 2.05b.0(1)-release (i686-pc-linux-gnu) Mazání ,slov` je trochu matoucí, protože slova existují dvoje (a) slova (words), což jsou spojité sekvence alfanumerických znaků (b) unixová slova (unix words), což jsou spojité sekvence nemezerových znaků. Takže Ctrl-w maže nalevo stojící unixové slovo, zatímco Alt-BS maže nalevo stojící slovo, ostatní uvedené zkratky fungují na slovech.
  13.2. 13:29 Anne
  Rozbalit Rozbalit vše Re: esc, zjištění bashe, mazání
  So energetic to find an excellent place to various here in the post $1 Hosting Godaddy, the creation is beginning late identity blowing, thankful for the post.
  12.7. 05:34 wingsio
  Rozbalit Rozbalit vše Re: esc, zjištění bashe, mazání
  Ďakujeme za vaše informácie http://wingsio0.com
  27.10.2003 15:14 Maud Lebowski
  Rozbalit Rozbalit vše subshell misto nohup
  jina metoda umoznujici provadet prikaz i po skonceni shellu je subhesll: ( prikaz.sh >& output )
  14.11.2003 01:40 Jiri Mares
  Rozbalit Rozbalit vše Co kdyz nefunguje ctrl+z?
  V shellu jsem spustil sqlplus pro oracla a v nem nejaky skriptik, ktery ma neco delat. Protoze mu to ale asi bude trvat dost dlouho, chtel bych se odhlasit, ale pritom bych rad, aby spusteny proces pokracoval. Asi by fungovalo Ctrl+Z a pote "bg" ... jenze sqlplus mi na ctrl+z nereaguje a zustava stale v popredi. Je nejaka jina cesta, jak proces nasilne odsunout na pozadi?
  16.11.2003 13:32 purporteX
  Rozbalit Rozbalit vše Co kdyz nefunguje ctrl+z?
  Pouzijte "screen".
  27.2.2007 12:09 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  byl mi doporucen tento clanek a narazil jsem hned v uvodu na problem - jak zjistit jaky je implicitni shell -

  $ echo $SHELL
  /bin/bash
  $ cat /etc/passwd | grep $USER
  fuky:x:1000:1000:Jan Fuchs,,,:/home/fuky:/bin/bash
  $ ls -l /bin/sh
  lrwxrwxrwx 1 root root 4 čen 19 02:24 /bin/sh -> bash

  zkousel jsem to zadat do konzole - jak poradcich, tak i cele najednou a porad jen command not found....

  Asi to nemam cpat do konzole, ale jinam, ze?
  ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
  Fuky avatar 27.2.2007 20:02 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I

  Všimni si, že je na konzoli před blikajícím kurzorem znak $ nebo #. Znak dolaru tě informuje o tom, že jsi "obyčejný uživatel" a znak zahrádka o tom, že jsi root (tj. máš neomezená práva, tutíž můžeš konfigurovat přípdaně zničit systém jak si Ti jen zlíbí).

  Před každým příkazem tedy píši tento znak, aby jsem odlišil příkaz od výstupu a naznačil jaká oprávnění musím pro jeho spuštění mít. Např. aby jsem mohl spustit příkaz usermod musím mít rootovská oprávnění.

  Takže zadej příkaz:

  echo $SHELL

  A s velkou pravděpodobností dostaneš odpověď (tj. Tvůj shell):

  /bin/bash

  Už je Ti to jasné?

  7.9.2012 15:10 afaj
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Nač zde jsou procesy a signaly, kdyz ani nevime jeste jak si ty procesy vypsat! Jenom jste me popletli.
  11.1. 15:54 Sir
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before. Benefits of Cucumber
  13.1. 19:29 Sir
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thank you for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such an ideal means? I have a mission that I’m just now working on, and I have been at the look out for such information. Questions to Ask a Guy
  25.1. 18:27 scooter insurance
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Im no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what youre speaking about, and I can truly get behind that. scooter insurance
  1.3. 21:09 kakbrus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thank you for posting such a great article! I found your website perfect for my needs. It contains wonderful and helpful posts. Keep up the good work!. Thank you for this wonderful Article! five nights at freddy's
  11.3. 06:39 sirking79
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Love what you're doing here guys, keep it up!.. Automobile Brands

  This is a wonderful! ecobank transfer code

  13.4. 12:17 Belkin range
  Rozbalit Rozbalit vše setup belkin Range Extender
  Fabulous blog. Very well described this informative post by the author. Thanks. Fix your technical problem with Fixingblog.If you have any problem With Router, Range Extender, Antivirus etc. check out the latest post belkin router slow
  5.5. 08:06 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing... game domino qiu qiu
  5.5. 08:55 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Hi there, I discovered your blog per Google bit searching for such kinda educational advise moreover your inform beholds very remarkable for me. ccna certification
  5.5. 09:57 aaaaaaaa
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I can recommend primarily decent and even responsible tips, as a result view it: Escort Arica
  5.5. 15:33 Escort Viña del Mar
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  This is very useful, although it will be important to help simply click that web page link: Escort Viña del Mar
  5.5. 15:41 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Can nicely write on similar topics! Welcome to here you'll find out how it should look. best tor search engine
  6.5. 06:29 SSTV
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Amazing, this is great as you want to learn more, I invite to This is my page. ccna security certification
  7.5. 06:05 SSTV
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Very good topic, similar texts are I do not know if they are as good as your work out. Escort Calama
  7.5. 06:20 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I like to recommend exclusively fine plus efficient information and facts, hence notice it: Escort Punta Arenas
  7.5. 08:18 SSTV
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  It is somewhat fantastic, and yet check out the advice at this treat. Original Fair Look
  7.5. 08:55 SSTV
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  There is so much in this article that I would never have thought of on my own. Your content gives readers things to think about in an interesting way. BodyBuildo
  7.5. 11:42 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Why do only so much written on this subject? Here you see more. WWE Corporate Office
  8.5. 06:33 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which I need, thanks to offer such a helpful information here. receita brigadeiro gourmet
  8.5. 09:28 link sales
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I understand this column. I realize You put a many of struggle to found this story. I admire your process. watch cartoons online
  9.5. 05:35 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I invite you to the page where you can read with interesting information on similar topics. Bill Goldberg Jacket
  9.5. 06:40 ludo king
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thanks to the author for the article! Very pleased! ludo king
  9.5. 06:52 SSTV
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  It is quite beneficial, although think about the facts when it reaches this target. Electronic Cat Feeder
  10.5. 13:38 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Very interesting information, worth recommending. However, I recommend this: Women’s gift
  10.5. 16:05 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Why do only so much written on this subject? Here you see more. recall persky
  12.5. 10:55 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Mmm.. estimable to be here in your report or notify, whatever, I repute I should moreover process strong for my have website want I play some salubrious further updated busy in your location. ufabet
  12.5. 13:15 james jack
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  This is helpful, nonetheless it can be crucial so that you can check out the following website: Home Movers Dubai
  13.5. 13:10 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  It is very good, but look at the information at this address. Home Painters in Burlington
  14.5. 06:17 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Excellent read, Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. removalists tips and tricks find a mover
  14.5. 15:14 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  It's superior, however , check out material at the street address. Alcoholics Anonymous with The River Source
  15.5. 07:39 rebeccahickshq
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Actually this is one of the most exciting games. And the site also has many different types of games you can play and feel. Thank you very much for visiting my website and wish you success. Thank you so much! bloons tower defense 5 super smash flash 2
  15.5. 16:18 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. Local SEO Company Toronto
  17.5. 17:32 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  You ought to basically fantastic not to mention solid advice, which means notice: https://www.titanaquaticexhibits.com/
  18.5. 20:06 ddd
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  There are a few fascinating points at some point in this post but I do not determine if I see all of them center to heart. There is some validity but I most certainly will take hold opinion until I take a look at it further. Good write-up , thanks so we want much more! Added to FeedBurner also trendingx Pitboss Pellet grills review Best Tablets for Writers my minoxidil beard rogaine beard
  19.5. 08:12 ffffffff
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  There are a few fascinating points at some point in this post but I do not determine if I see all of them center to heart. There is some validity but I most certainly will take hold opinion until I take a look at it further. Good write-up , thanks so we want much more! Added to FeedBurner also :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
  20.5. 10:23 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I prefer merely excellent resources - you will see these people in: เว็บแทงบอล
  21.5. 19:35 FAHEEM
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I read this article. I think You put a lot of effort to create this article. I appreciate your work. Digital Services
  22.5. 09:48 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Mmm.. estimable to be here in your report or notify, whatever, I repute I should moreover process strong for my have website want I play some salubrious further updated busy in your location. 123moviesfree
  26.5. 08:19 Assignment Help
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  If you are searching Assignment Help.Our experts write high quality assignment.Our professionals have been working on Networking assignments, IT plans, Enterprise software presentations and much more. https://www.allassignmenthelp.com/
  1.6. 11:05 kristen warne
  Rozbalit Rozbalit vše Project management assignment
  Students Assignment Help is the right choices for any student catering project management assignment help. We have more than 3000+ experts. Our writers are capable of completing assignment work before the deadline.
  2.6. 13:16 Roku.com/link
  Rozbalit Rozbalit vše computer
  5.6. 16:55 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Here you will learn what is important, it gives you a link to an interesting web page: Webdesign
  5.6. 18:15 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  On this subject internet page, you'll see my best information, be sure to look over this level of detail. Zwembaden
  6.6. 07:34 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  This is important, though it's necessary to help you head over to it weblink: Zonnepanelen
  9.6. 09:10 jordan
  Rozbalit Rozbalit vše jordan
  Reset AOL Mail Password – If you are a user of AOL Mail then you are aware of a great many features of AOL Mail and must have experienced them. The AOL Mail has very user-friendly ways to deal with the issues of their customer’s issues too. Such as in case you forget your password and want to change it for good. You can follow these steps to Reset AOL Mail Password.

  norton.com/setup – Norton, the world’s largest security software provides high-end protection against all kinds of threats and viruses lurking in the internet marking. These viruses, Trojan horses, scams and other malicious the software can harm important data and steal your confidential information (while accessing your bank account online). To get rid of this security issue, Norton has come up with a range of security software for both consumers and business PCs. You can choose any Norton security software from those mentioned below as per your specific requirements.
  11.6. 08:44 ashly doll
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Cool you write, the information is very good and interesting, I'll give you a link to my site. T-Mobile Bad IMEI cleaning
  19.6. 10:44 eelu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Díky vám poskytne velký seznam operátorů locationscity uphourslocations.com
  20.6. 12:45 Brad Johnson
  Rozbalit Rozbalit vše Best phone cleaner app for android
  "What a pleasant read with such appealing texts! Congratulations… Message received as intended. I look forward to reading similar topics on your blog. Also, I would highly appreciate it if you could take out sometime to review on best phone cleaner app for Android Phones. The post is a complete list of the android speed booster apps available on the play store that will magically convert your phone into a hardcore gaming console."
  22.6. 08:59 Coursework Civil Engineering Help Assistance
  Rozbalit Rozbalit vše Coursework Civil Engineering Help Assistance
  This Is Really Great Work. Thank You For Sharing Such A Useful Information Here In The Blog. Coursework Civil Engineering Help Assistance

  22.6. 12:07 http://www.voyance-gratuite-telephone.com/voyance/voyance.php?prenom=DELFINO
  Rozbalit Rozbalit vše http://www.voyance-gratuite-telephone.com/voyance/voyance.php?prenom=DELFINO
  Things Are Very Open And Intensely Clear Explanation Of Issues. Was Truly Information. Your Website Is Very Beneficial. Case Study Writer
  24.6. 11:42 military diet
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Informative post thanks for sharing.To lose weight up to 10 pounds in a week, these military diet menu and military diet Substitutes of following Military Diet will gives you effective way of losing weight quickly.
  28.6. 12:51 Sophie Miller
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Dzięki za przydatne informacje! Pomogłaś mi z radą! boost mobile phone number live person
  29.6. 08:38 Johnlee
  Rozbalit Rozbalit vše How to Get Rid of Dry Mouth
  Thanks for sharing your thought, hope you're doing good I expect same kind and more thought processes from you, Keep writing. How to Get Rid of Dry Mouth
  6.7. 09:01 online assignment help
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  We are provide the Online Assignment Help for the student. With the help of high professional academic writer at the minimal charge.
  10.7. 11:17 geometry dash
  Rozbalit Rozbalit vše thansk your sites!
  Thanks for your article! I have read through some similar topics! However, your post has given me a very special impression, unlike other posts. I hope you continue to have valuable articles like this or more to share with everyone! geometry dash
  Experience the Desert Dune Bashing with Happy Adventures. It is the best adventure you can do in Dubai.
  25.7. 05:09 Hotmail Login
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thank you for posting such a great article! I found your website perfect for my needs. It contains wonderful and helpful posts. Keep up the good work!. Thank you for this wonderful Article! Hotmail Login
  25.7. 05:10 Hotmail.com Login
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Posts are very meaningful thanks to the site Hotmail.com Login
  25.7. 05:11 Hotmail Login Tip
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Excellent post. This article is very helpful for the people and also for me. I get the some useful knowledge in this post. Thanks for sharing the informative topic, by the way Hotmail Login Tip
  25.7. 10:24 deepas
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Space enthusiasts in certain regions of the world will get free seats to a potentially once-in-a-lifetime event on the celestial stage later this month.

  On July 27, lucky stargazers will see the longest total lunar eclipse of the 21st century ― also known as a blood moon (Chandra grahan). The nearly two-hour total eclipse will be visible to people in parts of Africa, the Middle East and Asia, according to NASA.
  This is a really great and interesting post I really love to read your post. FashionMia Coupon Codes
  27.7. 07:58 sage support number
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thanks for sharing this blog. If you have any technical problem then visit our site. http://www.triumphpccare.com/support-for-sage/
  30.7. 10:09 Devayani
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Thanks for sharing. I see the novelty of your writing, I will share it for everyone to read together. I look forward to reading many articles from you. Gurgaon Escort | Quickbooks dealer in Canada
  31.7. 10:52 jon009
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I'm fully experienced in web development Thanks for post such thing. Best Regard:- www.office.com/setup
  2.8. 08:49 SMITH
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Provided you latest coupons, deals for cupshe shopping in USA, if you want to shop with cupshe using this Cupshe Coupons and you can save big discounts at all produts
  3.8. 07:04 norton.com/setup
  Rozbalit Rozbalit vše software
  Příloha:
  norton.com/setup Norton Antivirus for windows can operate with the maximum device of 5 at once. norton.com/setup
  3.8. 07:33 SMITH
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Terracotta Warriors of the First Emperor takes a remarkable trip through the story, Cupshe Coupon codes culture, art, and study of the assumes that guarantees to amazement and move.
  CBD oil from 3 to 20% with 0.2% THC is legal in Sweden. Organic certified with a naturally high content of cannabidiol and full range of canabinoids, terpenes and antioxidants. cbd Öl
  4.8. 11:17 www.office.com/setup
  Rozbalit Rozbalit vše www.office.com/setup
  www.office.com/setup Microsoft Office is an office suite of applications, which can be downloaded from servers, and services developed by Microsoft. www.office.com/setup
  wow. nice article. Tecno Spark 2
  7.8. 09:57 Hannah baker
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  7.8. 10:00 Matt brown
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Microsoft Support is here to help. Contact Microsoft Support by phone for technical support on all Microsoft products and software. Call +1-855-999-4211 microsoft support number, outlook support number, outlook support phone number, microsoft outlook support number, microsoft outlook support phone number, outlook support phone number, outlook technical support phone number, outlook customer service number, outlook support number, outlook support phone number, outlook technical support phone number, outlook customer service number, outlook support number, microsoft office support number, microsoft office phone number, microsoft office support phone number, microsoft office contact number, microsoft customer care number, microsoft customer service number, microsoft customer service phone number, microsoft customer service telephone number, microsoft customer support number, microsoft phone number, microsoft phone support number, microsoft help desk number, microsoft help phone number, microsoft tech support number, microsoft tech support phone number, microsoft contact number, microsoft contact phone number, microsoft number, microsoft number usa, microsoft numbers, microsoft activation number, microsoft activation phone number, microsoft account phone number, microsoft telephone number, microsoft toll free number, microsoft toll free number usa, microsoft 1 800 number, microsoft 1800 number, microsoft 800 number, outlook help number, outlook customer service number, outlook customer support phone number, outlook email support phone number, microsoft outlook customer support phone number, microsoft outlook phone number, outlook phone number, microsoft outlook tech support phone number, microsoft outlook technical support phone number, outlook tech support number, outlook technical support number, outlook technical support phone number,
  7.8. 10:46 Matt Brown
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Microsoft Support is here to help. Contact Microsoft Support by phone for technical support on all Microsoft products and software. Call +1-855-999-4211 microsoft support number, outlook support number, outlook support phone number, microsoft outlook support number, microsoft outlook support phone number, outlook support phone number, outlook technical support phone number, outlook customer service number, outlook support number, outlook support phone number, outlook technical support phone number, outlook customer service number, outlook support number, microsoft office support number, microsoft office phone number, microsoft office support phone number, microsoft office contact number, microsoft customer care number, microsoft customer service number, microsoft customer service phone number, microsoft customer service telephone number, microsoft customer support number, microsoft phone number, microsoft phone support number, microsoft help desk number, microsoft help phone number, microsoft tech support number, microsoft tech support phone number, microsoft contact number, microsoft contact phone number, microsoft number, microsoft number usa, microsoft numbers, microsoft activation number, microsoft activation phone number, microsoft account phone number, microsoft telephone number, microsoft toll free number, microsoft toll free number usa, microsoft 1 800 number, microsoft 1800 number, microsoft 800 number, outlook help number, outlook customer service number, outlook customer support phone number, outlook email support phone number, microsoft outlook customer support phone number, microsoft outlook phone number, outlook phone number, microsoft outlook tech support phone number, microsoft outlook technical support phone number, outlook tech support number, outlook technical support number, outlook technical support phone number,
  7.8. 10:51 Anna Wallace
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  8.8. 08:21 www.mcafee.com/activate
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Looking for code on the card you purchased. Where is my 25-digit activation code? Already used your activation code? or you facing any more issues with mcafee please visit www.mcafee.com/activate
  Pogo Customer Service games remote support from pogo experts – Call +1-866-600-0870( Pogo Support Toll Free No ) and get complete help and support for EA Pogo games for all problems like java error, pogo games not loading pogo support number,pogo java problems,pogo flash problems,pogo screen size problem,pogo technical support number,pogo customer service number
  If you are facing any kind of glitches concerned with any of the Adobe product then feel free to drop a call at Adobe support number. In case, if you need any kind of further help then get in touch with our Adobe support team +1-833-800-6777 for best solutions

  adobe support number,adobe acrobat support number,adobe cc support number ,adobe customer service number,adobe flash support number,adobe illustrator support number,adobe indesign support number,adobe light room support number,adobe photoshop support number,adobe premiere support number,adobe technical support number
  If you are looking for the great solution for the HP products and devices, you can contact the expert team through the HP Support Number +1-855-9000-490. We are 24x7 available at whenever in online. Your Printer Solutions solve all kinds of issues or errors like PC, printers etc

  hp support number,hp customer support number,hp help number,hp laptop support number,hp computer support number,hp contact number,hp printer support number,hp phone number,hp technical support number
  Get instant support and solutions by dialing Quicken customer service number +1-855-999-9877. Talk to Quicken support and troubleshoot issues on software for Windows and Mac contact support phone number,quicken support number,buy quicken,quicken online support number,quicken bill pay support number,quicken technical support number,quicken customer support number ,quicken help number,quicken phone number
  Get 24x7 support by dialing Printer customer care toll free usa phone number +18333340433 To fix any Printer related issues contact our Printer Technical team

  Printer Support Number,Epson Printer Support number,Brother Printer Support Number,Canon Printer Support Number,Hp Printer support number,Dell printer support number,Lexmark printer support number,toshiba support number
  Netflix Support Phone Number for Indie Netflix Support. Check Netflix Support Article & Netflix Phone Number for Independent Support +18666000870

  call netflix,contact netflix,how to contact netflix,netflix contact,netflix contact number,netflix customer service,netflix customer service number,netflix customer service phone number,netflix customer support,netflix help,netflix number,netflix phone,netflix phone number,phone number for netflix,netflix support,netflix telephone number,netflix call center,call netflix customer service,netflix customer service emailnetflix customer service number usa,netflix help center,netflix help number,netflix help number,netflix phone number customer service,number for netflix,number to netflix,phone number to netflix,customer service netflix,netflix 800 number,netflix tech support,support netflix,contact netflix by phone,contact netflix phone,how do i contact netflix,netflix call,netflix com phone number,netflix contact phone numbernetflix contact us,netflix customer,netflix customer care,netflix customer service 800,netflix helpline,contact number for netflix,customer service number for netflix,telephone number for netflix,the number for netflix,the number to netflix,customer service for netflix,netflix 1 800 number,netflix 1800 number,netflix support phone number,netflix technical support,netflix toll free number,netflixs number,phone number netflix,how to call netflix,contact netflix email,netflix call number,netflix com customer service,netflix contact number toll free,netflix customer service phone,netflix customer service telephone number,netflix customer support number,netflix customer support phone number,netflix phone number support,what is netflix phone number,netflix service number1 800 number for netflix,800 number for netflixcustomer service phone number for netflix,toll free number for netflix,what is the phone number for netflix,telephone number to netflix,the phone number to netflix,what is the number to netflix,netflixs customer service
  Netflix Support Phone Number for Indie Netflix Support. Check Netflix Support Article Netflix Phone Number for Independent Support +18666000870

  Device Support Number,Device Support Number,Device Support
  12.8. 10:17 William Balak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Looking for No Minimum Boxes Suppliers USA in USA? Buy cigarette boxes wholesale with absolutely free shipping to USA and Canada.

  If you are looking for Cigarette Boxes Wholesale in USA you are absolutely at right place because customprintedboxes.us is offering high quality custom printed boxes for sale in USA and Canada. We know that decision of your cigarette boxes is very important to success of your company. Our custom made cigarette packs will not just only attract many consumers but it will also balance out negative effects of distracting warning labels on wholesale cigarette boxes. Ask us to make your wholesale cigarette packaging with finest quality materials. We know that cigarette is very exquisite item, our durable & fancy cardboard material will not only safeguard your cigarettes but it will also give out shine it deserves.

  13.8. 10:10 my assignment help review
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Going through a review of websites will give you much insight about it which you can’t know by simply visiting it. Our expert my assignment help review go through many websites each month to select only the best. This makes students aware of websites offering best Assignments.

  my assignment help reviews
  13.8. 15:09 Bay Leves
  Rozbalit Rozbalit vše Bay leaves tea
  it is a bay leaves for one who want to get knowledge about the bay leaves ,its benefits and side effect

  It's a bay leaf hindi for one who want to get knowledge about the bay leaves

  It's a how to get rid of moths for one who want to get knowledge about the bay leaves
  13.8. 15:46 BRAVO
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  I read this article. I think You put a lot of effort to create this article. I appreciate your work. mailchimp omnivore

  13.8. 22:22 Amanda Love
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Visit Home Page for 80g white and brown custom kraft paper bags when looking for low cost custom paper bags with logo. You can even choose from flat and twisted handle styles to give an appealing look to your paper bags. These kraft paper bags are cost-effective and light in weight so these will be an ideal choice for your business.

  Visit and see Our Soap Packaging one of the best services that we are planing to pfovide to our customers.

  For a good quality paper bag and Hair Extension Packaging with logo you can go for 100g colorful paper bags that are offered in a variety of bright colors. These colorful paper bags will blend perfectly with your brand and would be ideal for gift stores, boutique owners, book-sellers and other retailers. These paper bags with logos and colors can carry weight and heavy items.

  Leave a lasting impression on your customers by opting for these exclusive high quality paper bags with creative designs, rope handles and cuts. These are our hot-selling and most favourite paper bags that showcase quality manufacturing and gives a high end impression to your brand. You can not get wrong with these exclusive and unique paper bags with logo printed on the front or back of the bag.
  včera 11:11 novingate
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  نوين گيت ارائه دهنده فروش و خدمات درب اتوماتيک و راهبند [URL=http://www.novingate.com/barriers-access-control/]راهبند[/URL] [URL=http://www.novingate.com/jack-parking-automatic-doors/]جک پارکينگي[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-door-shutters/]کرکره اتوماتيک[/URL] [URL=http://www.novingate.com/tarnsparent-roller-shutter/]کرکره شفاف و پلي کربنات[/URL] [URL=http://www.novingate.com/rolltore-und-rollgitter/]رول گيتر[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-doors-sectional/]درب سکشنال[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-window-blinds/]کرکره پنجره[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-sliding-doors/]درب ريلي اتوماتيک[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-door-blade/]تيغه هاي درب اتوماتيک[/URL] [URL=http://www.novingate.com/glass-automatic-doors/]درب اتوماتيک شيشه اي[/URL] [URL=http://www.novingate.com/automatic-swing-door/]درب اتوماتيک پارکينگ[/URL] [URL=http://www.novingate.com/]درب اتوماتيک[/URL] [URL=http://www.novinwebsite.com/]طراحي سايت[/URL] با سالها سابقه در طراحي ،اجرا و خدمات سيستمهاي درب اتوماتيک و راهبند فروش،نصب و راه اندازي و خدمات انواع درب اتوماتيک (درب سکشنال - کرکره اتوماتيک - کرکره پنجره - درب ريلي اتوماتيک - جک پارکينگي - کرکره شفاف - رول گيتر - انواع راهبند و درب اتوماتيک شيشه اي... ) خدمات 24 ساعته و شبانه روزي حتي در تعطيلات رسمي مشاوره رايگان در تمامي مراحل So nice, you can also choose some from Wosports: کرکره شفاف طراحي سايت جک پارکينگي درب سکشنال کرکره اتوماتيک درب اتوماتيک شيشه اي درب اتوماتيک درب ريلي اتوماتيک درب اتوماتيک پارکينگ راهبند
  včera 23:35 www.office.com/setup
  Rozbalit Rozbalit vše Office Installation and Setup Guide
  I am convinced that your website is convinced that weblog is very new. Probably I am going to bookmark your site. There are certainly impressive stories. Passion for sharing your website with us. www.office.com/setup
  dnes 14:21 Tech Support Number for Mac
  Rozbalit Rozbalit vše Re: BASH - I
  Mac technicians are always with you to give support to resolve Mac related problems and queries. You just have to call on tech support number +1-888-326-7644 of Mac and take complete assistance without any worry 24*7.For more visit on following links Mac phone number Mac toll free number Mac customer support number Mac help and support number tech support number for mac

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.