Portál AbcLinuxu, 20. září 2019 16:15

Aktuálně: Francie, EU a odpojování od Internetu

13. 5. 2009 | David Kolibáč
Články - Aktuálně: Francie, EU a odpojování od Internetu  

Jak probíhalo a probíhá schvalování revize Telekomunikačního balíčku v Evropské unii. Odkud pocházejí snahy o blokování obsahu na Internetu a odpojování uživatelů podezřelých z nelegálního stahování obsahu chráněného autorskými právy. Přečtěte si shrnutí dosavadního dění až do schválení zákona o odpojování od Internetu ve Francii.

Francie

Ve Francii se vláda a především prezident Sarkozy snažili prosadit zákon, který by umožňoval odpojování uživatelů od Internetu poté, co by u nich bylo zjištěno stahování obsahu chráněného autorskými právy. Bez soudu. Pouze po upozornění e-mailem a pak normální poštou, dále už by nenásledovalo nic jiného než samotné odpojení (více o zákonu HADOPI na Wikipedii). Takovýto zákon by byl v rozporu s dodatkem 138/46 (viz níže).

Zákon HADOPI je založen na studii Denise Olivennese, tato studie byla ovšem silně ovlivněna lobby nahrávacích společností (viz Olivennes_Report). Za zmínku také stojí, že Sarkozyho manželkou je Carla Bruni, francouzská zpěvačka.

Minulý rok v říjnu Francie schválila příslušný zákon o filtrování Internetu. Hlasování začátkem dubna pokračovalo v Národním shromáždění, kde byl zákon HADOPI zamítnut díky velmi malé účasti poslanců (Francouzský zákon o filtrování Internetu zrušen!). Jenže nyní (již za hojnější účasti hlasujících) už zákon prošel (Francie schválila odpojování od Internetu). Jelikož jím je postaveno duševní vlastnictví výše než svoboda přístupu k informacím, francouzští socialisté doufají, že ústavní soud záležitost (na jejich návrh) prošetří a následně zákon zruší.

Aktualizováno: Nyní již bývalý zaměstnanec TF1 Jérôme Bourreau-Guggenheim byl propuštěn kvůli e-mailu adresovanému poslanci, v němž kritizoval zákon HADOPI, e-mail se totiž dostal do rukou jeho zaměstnavateli (Vyhazov za opozici vůči odpojování od Internetu).

EU: Telekomunikační balíček

V listopadu 2007 byla představena revize telekomunikačního balíčku (Wikipedia, Laquadrature.net) z roku 2002. Má sjednotit evropská pravidla pro přístupnost postiženým, přidělování frekvencí pro vysílání po uvolnění spektra přechodem z analogového na digitální televizní vysílání, dále má přidat antimonopolní opatření, řešit postihování šíření nevyžádané pošty... a krom jiného také upravuje situaci okolo síťové neutrality (tedy (ne)filtrování internetového obsahu, blokování přístupu k Internetu a podobně. V tomto se angažovalo (Britská vláda proti internetové neutralitě v EU) Spojené království, kde je blokování přístupu k některým webům již dnes běžnou praxí. Jednou z klíčových záležitostí se stal dodatek 138 (později přečíslovaný na 46), za jehož odstranění posléze bojoval Sarkozy a francouzská vláda. Tento dodatek by totiž postavil výše zmíněný zákon HADOPI do ilegality, respektive by vždy vyžadoval soudní proces.

Jednání o telekomunikačním balíčku začala v září 2008. Francouzská vláda se pokusila zákon HADOPI protlačit nejprve přes Evropský parlament (Francie se snaží protlačit filtrování Internetu), ale neuspěla - EP dokonce v reakci na to přijal právě zmíněný dodatek. Pak přes Evropskou komisi, jenže opět neuspěla, a nakonec přes Evropskou radu, tedy ministry jednotlivých zemí.

V listopadu byl po nátlaku Rady EU dodatek opravdu zrušen (Rada EU odstranila dodatek 138), ale posléze Evropský inspektor ochrany údajů shledal, že balíček v upravené podobě narušuje práva občanů (EDPS: Telekomunikační balíček narušuje soukromí). Dodatek 138/46 byl tedy znovu přijat (Hrozba odpojování lidí od Internetu v EU zastavena) navzdory trvajícímu nátlaku Rady EU (Rada EU se snaží protlačit odpojování od Internetu).

Nejen inkriminovaný dodatek, ale i další problematické části balíčku procházely v průběhu času změnami. Koncem dubna byl dodatek 138/36 pozměněn tak, aby sice musela existovat možnost přezkoumání případu a také aby si jednotlivé státy mohly problematiku upravit (Rada EU dohodla telekomunikační balíček). Celý dodatek byl poté zcela odstraněn (Ochrana práv občanů vypuštěna z telekom. balíčku), ale minulý týden byl (snad díky aktivitám občanů (Výzva k urychlenému kontaktování europoslanců)) znovu přijat (Dodatek 138/46 znovu přijat Evropským Parlamentem!), a to v původní podobě.

Nutno podotknout, že prosazení telekomunikačního balíčku bylo jedním z nezanedbatelných bodů českého předsednictví Evropské unii, nyní je ale jasné, že během něj již neprojde. Z hlediska ochrany práv občanů je třeba vyzdvihnout českou europoslankyni paní Roithovou, která stála u zrodu dodatku 138/46.

Související články

Zlatuško, děkujeme!
Seriál: Jak jsme jeli do Bruselu
Hlasování o softwarových patentech
Rozhovor: Dan Ohnesorg o CZLUG
Živý rozhovor s ministrem informatiky
Glosa: O monopolech
Patentujte si - dokud je čas...
Krize EU a softwarové patenty
WWW demonstrace proti softwarovým patentům

Další články z této rubriky

Distribuční novinky 35-36/2019
Událo se v týdnu 37/2019
Událo se v týdnu 36/2019
Distribuční novinky 33-34/2019
Událo se v týdnu 35/2019

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.