Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.
OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
28.4.2007 00:01 |
Redakce
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Přečteno: 858x | Komentářů: 2
30.4.2007 00:01 |
Petr Štefánik
Jak převést naskenovanou předlohu do vektorového formátu? Jaké nástroje a postupy je možné využít?
Přečteno: 2897x | Komentářů: 18
2.5.2007 00:01 |
Redakce
Letošní anketa byla rozdělena na kategorie Desktop/notebook, Server a Enterprise (a LiveCD). Kromě celkového vítěze tedy máme i vítěze dílčích "disciplín".
Přečteno: 5871x | Komentářů: 176
3.5.2007 00:01 |
Robert Krátký
Aktuální verze jádra: 2.6.21-rc6.
Citát týdne: Jean Delvare.
Příliš mnoho vláken.
SLUB alokátor.
Přečteno: 2109x | Komentářů: 14
4.5.2007 00:01 |
Luboš Doležel
Dell bude nabízet předinstalované Ubuntu. Stodolarový notebook i v USA? Coverity bude pravidelně skenovat 250 open source projektů. Toshiba zvažuje předinstalovaný Linux. MyOS, mini-distribuce s podporou OpenGL. OpenBSD 4.1. MCNLive Delft RC1. Zenwalk 4.6 Beta 1. Distribuční rada: rychlý úvod do paketového zápisu CD/DVD.
Přečteno: 1712x | Komentářů: 3
28.4.2007 11:39 | Otakar
Pokud jste zvědavi na současný stav připravovaného KDE 4, můžete si stáhnout ukázkové živé CD. Jeho recenzi naleznete na serveru polishlinux.org.
Komentářů: 7 | Zobrazit
28.4.2007 21:17 | Luboš Doležel
Vyšel Linux 2.6.20.10 a 2.6.21.1. Obě verze opravují dvě bezpečnostní chyby v síťovém kódu. Týkají se IPv4 (fib_frontend.c) i IPv6 (exthdrs.c) v jádrech ≥ 2.6.20.8.
Komentářů: 0 | Zobrazit
28.4.2007 22:38 | terzeus
PCLinuxOS 2007 TR4 je venku. Jádro bylo povýšeno na verzi 2.6.18.8 (mělo by opravit potíže s bootováním), bylo odstraněno několik chyb a dále byly aktualizovány balíčky plus vylepšena rychlost desktopu.
Komentářů: 0 | Zobrazit
29.4.2007 02:39 | Luboš Doležel
Zájemci mohou testovat Gran Paradiso Alpha 4, neboli budoucí Mozillu Firefox 3 s Gecko 1.9. Obsahuje JavaScriptovou knihovnu FUEL, má předělané zobrazení informací o stránce a vylepšenou podporu offline aplikací. Navíc opravuje různé chyby v Gecko.
Komentářů: 6 | Zobrazit
29.4.2007 09:22 | vlho
Společnost VMware uvolnila nové verze dvou freware virtualizačních produktů: VMware Player 1.0.4 a VMware Server 1.0.3. Neočekávejte žádné novinky, jsou jen opraveny některé chyby.
Komentářů: 2 | Zobrazit
29.4.2007 21:20 | Otakar
Vypadá to, že po prohlížeči Swiftfox se slehla zem. Jeho webové stránky jsou smazány (patrně od včerejšího odpoledne), ale informace se k tomu zatím nikde neobjevily.
Komentářů: 12 | Zobrazit
30.4.2007 07:07 | Luboš Doležel
Ve spolupráci s Troltechem byly spuštěny weby Qt-Apps.org a Qt-Prop.org. První bude sloužit pro představování výhradně FLOSS Qt aplikací, ten druhý náleží aplikacím proprietárním. Weby patří do skupiny webových serverů KDE-Look.org, KDE-Apps.org a podobných.
Komentářů: 6 | Zobrazit
30.4.2007 07:11 | Luboš Doležel
Levné OLPC notebooky se pravděpodobně dostanou i do amerických škol. Jedná se totiž o velice zajímavý produkt především pro děti z méně majetných rodin. Pro USA by tyto notebooky byly za zvýšenou cenu, protože se tam do vzdělání investuje více. Čtěte ZDNet.co.uk.
Komentářů: 1 | Zobrazit
30.4.2007 07:16 | Luboš Doležel
Phoronix otestoval výkon procesoru Intel Core 2 Duo E6400 na Linuxu ve srovnání se staršími modely. Testován je výkon ve hrách, kompresi MP3, kompilaci a syntetickém výkonnostním testu. Po přetaktování na 2,8 GHz má až dvojnásobný výkon oproti Pentiu D 820 na stejné frekvenci.
Komentářů: 14 | Zobrazit
30.4.2007 12:30 | ra100
Fanúšikom Ubuntu 7.04 neodporúčam čítať článok s nazvom What's wrong with Ubuntu 7.04, aby sa im nezrútil ich krehký svet, ako píše jeho autor.
Komentářů: 36 | Zobrazit
30.4.2007 16:26 | Luboš Doležel
Linux.com připravil interview s novým vedoucím Debianu Samem Hocevarem. Interview se týká detailů jeho budoucích plánů, které nastínil ve své „předvolební řeči“.
Komentářů: 1 | Zobrazit
30.4.2007 19:49 | Luboš Doležel
Byl zveřejněn přesnější časový plán Mozilla Firefoxu 3. Například další alphaverze je plánována na konec května a první betaverze se dočkáme na konci července 2007.
Komentářů: 40 | Zobrazit
1.5.2007 09:05 | Robert Krátký
The Inquirer píše o vývojáři (Michel Xhaard), kterému můžeme poděkovat za podporu (ovladače) pro více než 250 webkamer. Ačkoliv udělal pro Linux tolik práce, je skoro úplně neznámý. Součástí článku je i krátký rozhovor.
Komentářů: 14 | Zobrazit
1.5.2007 16:42 | Jiri Trnkava
Na adrese debian-cd.mirror.web4u.cz byl zprovozněn oficiální český FTP a HTTP mirror Debian CD a DVD. Jde o další veřejný mirror poskytnutý společností Web4U.
Komentářů: 3 | Zobrazit
1.5.2007 18:45 | Jirka B.
S pravidelnou půlroční přesností vyšla nová verze operačního systému OpenBSD, tentokrát s číslem 4.1 (český mirror).
Komentářů: 5 | Zobrazit
1.5.2007 19:27 | Otakar
Vyšla první betaverze distribuce Zenwalk 4.6. Obsahuje nejnovější jádro 2.6.21, nové glibc a gcc, Xfce 4.4.1 a mnoho vylepšení systému a administračních nástrojů.
Komentářů: 0 | Zobrazit
1.5.2007 20:58 | ra100
Hovorca firmy Dell Kent Cook oznámil, že Dell začne koncom mesiaca Máj predávať niektoré modely notebookov a desktopov s predinštalovaným Linuxom (Ubuntu Feisty Fawn). Viac sa možete dočítať na CNET News.com
Komentářů: 22 | Zobrazit
2.5.2007 07:06 | Luboš Doležel
Coverity oznámilo, že bude pomocí svých nástrojů pravidelně zkoumat kód 250 open source projektů. Nástroje Coverity se zaměřují na hledání chyb v kódu. Více na LWN.net.
Komentářů: 2 | Zobrazit
2.5.2007 07:11 | Luboš Doležel
Italská Toshiba podle DesktopLinux.com zvažuje nabídku předinstalovaného Linuxu v několika řadách svých notebooků. Poskytnutí této volby by představovalo tah proti konkurentům Toshiby. Linux totiž sníží cenu výsledného produktu.
Komentářů: 8 | Zobrazit
2.5.2007 07:16 | Luboš Doležel
Brett Smith z Free Software Foundation odpovídal na Groklaw.net na otázky okolo licence GNU GPLv3. Otázky se týkaly opravdu různých věcí: komplikovanosti licence, kompatibility s jinými licencemi, platnosti v zahraničí apod.
Komentářů: 0 | Zobrazit
2.5.2007 14:09 | Jakub Urbanec
Jubilejní 30. konference otevřených systémů EurOpen.CZ se koná 20. - 23. května 2007 na ranči Malevil, Heřmanice v Lužických horách. Zaměření konference letos je: Identity/Access management, Dlouhodobá archivace elektronicky podepsaných dokumentů, Bezpečnost v počítačových sítích. Více na www.europen.cz.
Komentářů: 0 | Zobrazit
2.5.2007 18:03 | Luboš Doležel
Dnes probíhá sjednocení repozitářů Fedora Core a Extras. Nabízí se otázka, zda to není příliš pozdě (vydání Fedory 7 je blízko) - ale prý to stojí za ten risk.
Komentářů: 11 | Zobrazit
2.5.2007 18:06 | Luboš Doležel
Vyšla další opravná verze Linuxu: 2.6.20.11. Opravuje chyby v mnoha oblastech: v KVM, NFS, plánovači CFQ a v různých ovladačích. Všem, kteří mají problémy s 2.6.20.10, se doporučuje aktualizovat.
Komentářů: 0 | Zobrazit
2.5.2007 20:57 | Luboš Doležel
Na světě je Red Hat Enterprise Linux 4.5. Obsahuje paravirtualizované jádro pro i686 a x86_64 s podporou hostů RHEL 4.5, přidává podporu čtyřjádrových CPU od AMD, CIFS 1.45, WPA-Supplicant a další věci.
Komentářů: 3 | Zobrazit
2.5.2007 21:17 | Otakar
Na serveru polishlinux.org vyšel podrobný návod, jak zašifrovat domovský oddíl pomocí DM-crypt.
Komentářů: 3 | Zobrazit
2.5.2007 22:06 | vlho
PuTTY 0.60 - nová verze velmi populárního svobodného telnet a SSH klienta pro Windows a Unix opravuje několik drobných chybiček. Připomínám, že od verze 0.59 zvládá komunikaci už i po sériovém portu.
Komentářů: 30 | Zobrazit
3.5.2007 07:06 | Luboš Doležel
Vyšel SpamAssassin 3.2.0. Byla snížena paměťová náročnost, byly opraveny nějaké chyby, a navíc byly vylepšeny různé vlastnosti programu.
Komentářů: 0 | Zobrazit
3.5.2007 07:10 | Luboš Doležel
Zakladatel Jabberu Jeremie Miller byl zvolen, aby pomohl s vývojem projektu Wiki Search [zprávička]. Jimmy Wales věří, že jeho zkušenosti pomohou vývoji této otevřené technologie. Více z Digital Freedom Expo v Kapském městě, kde proběhlo toto oznámení, hledejte na Tectonic.co.za.
Komentářů: 0 | Zobrazit
3.5.2007 07:14 | Luboš Doležel
Vyšlo Ubuntu Christian Edition 3.0 - stojí na nedávno vydaném Ubuntu 7.04. Nejviditelnějším vylepšením je zobrazování „verše dne“ z Bible na ploše, čehož je dosaženo použitím gDesklets.
Komentářů: 55 | Zobrazit
3.5.2007 09:49 | Peter Štrba
WWW stránka slovenkého lokalizačného teamu KDE prešla zmenou vzhľadu. Vítaní sú všetci prekladatelia, ktorí chcú pomôcť s lokalizáciu KDE do slovenského jazyka.
Komentářů: 0 | Zobrazit
3.5.2007 16:57 | Luboš Doležel
Andrew Morton v rámci přednášek Open Source Developers od Google hovořil o současném stavu jádra. Označil souborové systémy, správu výkonu a možnost analýzy dění v jádře jako nejproblematičtější oblasti. Rozebíral i nové zajímavé vlastnosti, jako je KVM nebo dynticks. LinuxWorld z jeho řeči zveřejnil to nejzajímavější.
Komentářů: 1 | Zobrazit
4.5.2007 07:06 | Luboš Doležel
Vývojáři programu Skype uvolnili testovací verzi 1.4 alpha. Obsahuje mnoho známých chyb, proto je doporučena jen zkušeným uživatelům.
Komentářů: 3 | Zobrazit
4.5.2007 07:09 | Luboš Doležel
Vývoj plánovače CFS pokračuje. Nedávno vyšla osmá revize plánovače, která se pokouší zajistit plynulost OpenGL programů (her) na Linuxu. Na KernelTrapu je zároveň zveřejněno porovnání s plánovačem Earliest Eligible Virtual Deadline First (EEVDF).
Komentářů: 1 | Zobrazit
4.5.2007 07:14 | Luboš Doležel
Mezi Novellem a Red Hatem probíhá škaredá válka. Mark Webbink, právník a tajemník Red Hatu, napsal článek, kde smlouvu mezi Novellem a Microsoftem přirovnává k předválečné situaci, kdy britský premiér ustoupil Hitlerovi vydáním Československa napospas. To vyvolalo silné emoce na obou stranách. Více na crn.com.
Komentářů: 34 | Zobrazit
4.5.2007 08:48 | Andy
Vyšly nové verze PHP 5.2.2 a 4.4.7. Obsahují několik bezpečnostních záplat a je doporučeno upgradovat. Více na www.php.net.
Komentářů: 0 | Zobrazit
4.5.2007 15:25 | Luboš Doležel
Vyšel IM klient Pidgin 2.0 (původním názvem Gaim). Nová verze přichází s novým uživatelským rozhraním, ikonkami, změněným vzhledem seznamu kontaktů a funkcemi navíc. Na Ars Technica hned vyšla recenze.
Komentářů: 17 | Zobrazit
4.5.2007 16:50 | ra100
Okrem spomínanej vojny medzi firmami Novell a Red Hat, crn.com informuje aj o tom, že stále trvajú rozhovory medzi firmami Novell a Dell o predinštalovanom SUSE Linux Enterprise Desktop 10 na počítačoch firmy Dell.
Komentářů: 1 | Zobrazit
4.5.2007 21:41 | freshmouse
Příznivci Tango ikonek si nyní mohou na stránkách projektu DancingMouse po tématu pro Firefox stáhnout také (opět kompletní) téma pro Thunderbird.
Komentářů: 1 | Zobrazit
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.praceabc.cz.
Senior UNIX Trainer
Region: Jihomoravský, Kategorie: Neuvedeno, IT, Linux
Junior programátor - Unix
Region: Hlavní město Praha, Kategorie: IT - vývoj systémů, IT, Linux
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: