abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 13:00 | Komunita

Do 30. října se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 4. prosince 2018 do 4. března 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 61
21.9. 22:22 | Komunita

Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
21.9. 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 11
21.9. 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.9. 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
20.9. 21:32 | Zajímavý projekt

Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
20.9. 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
20.9. 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (21%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 395 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

OpenAFS – zálohování do volumů

23. 10. 2012 | Michal Švamberg | Návody | 1736×

Plynule navážeme na minulý díl a nastavíme automatické zálohování vybraných skupin volumů. Ukážeme si také, jak snadno mohou uživatelé tyto volumy připojit a používat.

Obsah

Ruční vytvoření backup volume

link

O backup volume (BK) jsme mluvili již dříve a představili jsme si jej jako snapshot a i tak funguje. Když záložní volume vytvoříme, ukládají se do něj pouze rozdíly vůči RW volumu. Backup volume se povinně nachází na shodném umístění, jako je RW, proto není nutné v příkazu zadávat cestu. BK volume můžeme vytvořit ručně (bez administrátorského oprávnění to nejde):

~$ vos backup root.cell
Created backup volume for root.cell

Tím jsme získali volume root.cell.backup a můžeme jej připojit tam, kam máme práva. Mount point může vytvořit i uživatel pokud má v daném adresáří právo INSERT (i) a ADMINISTER (a). Tyto práva má v domovském adresáři. Prakticky si může připojit libovolný volume, ale práva uvnitř neobejde. Proto byste nikdy neměli spoléhat na  nastavení práv v nadřazeném adresáři, protože může být součástí jiného volumu a při připojení do jiného místa už vám data nadřazený adresář neochrání.

Připojení nově vzniklého volumu provedeme v některém RW volumu, použijeme tedy tečkovou cestu, a vyzkoušíme do něj zápis:

~$ cd /afs/.foo.bar

/afs/.foo.bar$ fs mkmount zaloha root.cell.backup

/afs/.foo.bar$ ls
users zaloha

Provedli jsme připojení volumu root.cell.backup do volumu root.cell pod názvem zaloha. Protože jsme BK volume vytvořili ještě před mount pointem (což je zápis), tak bychom jej neměli v adresáři zaloha vidět. Po tom, co znovu vyvoláme vytvoření BK volumu, už uvidíme i tento mount point.

/afs/.foo.bar$ ls zaloha
users

/afs/.foo.bar$ vos backup root.cell
Created backup volume for root.cell 

/afs/.foo.bar$ ls zaloha/
ls: cannot access zaloha/zaloha: No such device
users zaloha

V BK volumu jsou samozřejmě zálohovány i mount pointy. Ale ty, které vedou na záložní BK volumy, jsou zneplatněny, aby se zabránilo zbytečným smyčkám v  adresářové struktuře. Ostatní mount pointy fungují regulérně:

/afs/.foo.bar$ cd zaloha

/afs/.foo.bar/zaloha$ fs lsmount *
'users' is a mount point for volume '#users'
'zaloha' is a mount point for volume '#root.cell.backup'

/afs/.foo.bar/zaloha$ ls zaloha
ls: cannot access zaloha: No such device

/afs/.foo.bar/zaloha$ ls users
a b c d e f g h i j k  l m n o  p q r s  t u  v  w x y z

Všechny výše uvedené operace jsme dělali na RW volumu. Pro volume root.cell nám existuje i RO kopie. S tou se ale nic nestalo, protože jsme zatím nevyvolali její releasování. Podíváme se tedy, jak je na tom netečkovaná (RO) větev našeho AFS stromu:

/afs/.foo.bar$ cd /afs/foo.bar

/afs/foo.bar$ ls
users

/afs/foo.bar$ vos release root.cell
Released volume root.cell successfully

/afs/foo.bar$ ls
users zaloha

/afs/foo.bar$ ls zaloha
ls: cannot access zaloha/zaloha: No such device
users zaloha

BK volume lze zrušit stejně jako jakýkoliv jiný volume. Lokace BK volume je na stejném místě, jako je RW volume. Proto při jeho rušení není povinné uvádět jeho umístění:

/afs/foo.bar$ vos remove -id root.cell.backup
Volume 536870917 on partition /vicepa server afssrv.foo.bar deleted

/afs/foo.bar$ fs lsmount *
'users' is a mount point for volume '#users'
'zaloha' is a mount point for volume '#root.cell.backup'

/afs/foo.bar$ ls zaloha
ls: cannot access zaloha: Connection timed out

Volume už neexistuje, ale mount point jsme ještě nezrušili, to dává AFS najevo právě chybou Connection timed out. Zrušíme tedy mount point v RW volumu a provedeme release, abychom změnu dostali i do RO kopie:

/afs/foo.bar$ fs rmmount /afs/.foo.bar/zaloha

/afs/foo.bar$ vos release root.cell
Released volume root.cell successfully

/afs/foo.bar$ ls 
users

Správný postup při rušení jakéhokoliv volumu by měl být, že nalezneme všechny mount pointy pro rušený volume. Ty odpojíme a pokud v daném volumu existuje replika, tak provedeme release volumu. Pak rušený volume zazálohujeme a odstraníme.

Automatické vytváření backup volumů

link

Do teď jsme vytvářeli BK volumy po jednom a s právy administrátora. Lepší by bylo, kdyby se nám o to automaticky postaral systém. K tomu slouží příkaz vos backupsys, který provádí to samé co vos backup, ale dělá to hromadně dle názvů volumů. A to je jeden z důvodů, proč byste měli v názvech volumů udržovat nějaký systém. Protože je to trochu citlivá operace, můžeme si nechat vypsat jen seznam volumů, kterých se to dotkne, například:

/afs/foo.bar$ vos backupsys -dryrun -prefix user
   user.svamberg
   users
done
Total volumes backed up: 0; failed to backup: 0

Do záloh se nám tak nezapočítal volume tmp.user.svamberg, který jsme v  minulém díle vytvořili po obnově ze souboru.

Backup volumy můžete vytvořit k libovolnému RW volumu, ale vzhledem k šetření místa se většinou tvorba těchto volumů omezuje pouze na ty, kde nemáme RO repliky. Což jsou nejčastěji uživatelské volumy. Po zadání příkazu se nám vytvoří backup volumy:

/afs/foo.bar$ vos backupsys -prefix root
done
Total volumes backed up: 2; failed to backup: 0

Základní konfiguraci bosserveru jsme udělali v  instalačním díle. Jeho další vlastností je, že obsahuje jednoduchý cron. Můžete tedy některé operace plánovat dle času a spouštět je přímo na serveru s lokálním ověřením. Tím se vyhnete potřebě vytvářet administrátorský token. Druhou výhodou tohoto mechanismu je, že můžete úlohy plánovat a spouštět, aniž byste potřebovali na serveru účet. Za tímto účelem vám stačí (coby správce zálohování) administrátorské oprávnění do AFS a nepotřebujete mít přístup na servery AFS nebo Kerberos.

Bosserver umožňuje definovat pouze den a hodinu, kdy se má spustit úloha. Pokud je definice dne vynechána, pak se bude provádět záloha každý den. My si vyzkoušíme oba případy, uživatelům necháme zálohy vytvářet každý den, a volumy s prefixem root. budeme zálohovat vždy na konci týdne.

Každý záznam v konfiguraci bosserveru musí mít jednoznačný identifikátor v podobě názvu instance. Napřed si příkaz vyzkoušíme nanečisto:

/afs/foo.bar$ bos exec afsfs.foo.bar -cmd "/usr/bin/vos backupsys -prefix user"

Zpátky dostanete pouze chybu, pokud se program nepodařilo spustit, ale nedostanete žádné chybové hlášení o tom, že se příkaz nepovedl, což si můžeme dokázat výpisem volumů, kde chybí users.backup a user.svamberg.backup:

/afs/foo.bar$ vos listvol afsfs.foo.bar | grep backup
root.afs.backup          536870914 BK    214 K On-line
root.cell.backup         536870917 BK     3 K On-line

Bohuzel ani v logu nenajdete nic. Nejsnadnější je přihlásit se na server a vyzkoušet příkaz bez tokenů. A to je právě to, co jsme zapomněli. My sice token máme, ale bosserver nikoliv. Proto příkazu vos řekneme, že má použít autentizaci ze souboru /etc/openafs/server/KeyFile.

/afs/foo.bar$ bos exec afsfs.foo.bar -cmd "/usr/bin/vos backupsys -prefix user -localauth"

/afs/foo.bar$ vos listvol afsfs.foo.bar | grep backup
root.afs.backup          536870914 BK    214 K On-line
root.cell.backup         536870917 BK     3 K On-line
user.svamberg.backup       536870923 BK    8234 K On-line
users.backup           536870932 BK     55 K On-line

Nyní odzkoušený příkaz můžeme přidat do bosserveru jako typ cron:

/afs/foo.bar$ bos create -server afsfs.foo.bar -instance userbackup -type cron -cmd "/usr/bin/vos backupsys -prefix user -localauth" 01:30

/afs/foo.bar$ bos status afsfs.foo.bar
Instance ptserver, currently running normally.
Instance vlserver, currently running normally.
Instance fs, currently running normally.
  Auxiliary status is: file server running.
Instance userbackup, currently running normally.
  Auxiliary status is: run next at Wed Apr 20 01:30:00 2011.

Na posledních dvou řádcích vidíme náš nově přidaný záznam. Detaily o dané instanci lze zobrazit následovně:

/afs/foo.bar$ bos status afsfs.foo.bar -instance userbackup -long
Instance userbackup, (type is cron) currently running normally.
  Auxiliary status is: run next at Wed Apr 20 01:30:00 2011.
  Command 1 is '/usr/bin/vos backupsys -prefix user -localauth'
  Command 2 is '01:30'

Ještě naplánujeme vždy na konci týdne zálohování volumů s prefixem root.. Navíc přidáme do nastavení času název dne a upravíme příkaz a název instance.

/afs/foo.bar$ bos create -server afsfs.foo.bar -instance rootbackup -type cron -cmd "/usr/bin/vos backupsys -prefix root. -localauth" "sun 23:50"

/afs/foo.bar$ bos status afsfs.foo.bar
Instance ptserver, currently running normally.
Instance vlserver, currently running normally.
Instance fs, currently running normally.
  Auxiliary status is: file server running.
Instance userbackup, currently running normally.
  Auxiliary status is: run next at Wed Apr 20 01:30:00 2011.
Instance rootbackup, currently running normally.
  Auxiliary status is: run next at Sun Apr 24 23:50:00 2011.

Pokud bychom chtěli zálohovat jen v pracovní dny, pak bychom pro každý takový den museli vytvořit samostatné instance.

Od teď, pokud vytvoříme nového uživatele, se mu v noci automaticky vytvoří záložní volume, ten si může sám přípojit do svého domovského adresáře. Pokud chcete být na uživatele hodní, můžete jim to udělat už předem. Uživatelům je třeba vysvětlit, že tam najdou zálohu z druhého dne a nikdy starší. Proto pokud něco smazali, lze si to obnovit z předchozího dne nejpozději do 1:30 (v našem případě). Jinak vás musí požádat o rozbalení většinou starší zálohy z dumpu, tak jak jsme si ukázali v  minulém díle.

Proces vytváření backup volumů probíhá sekvenčně, což nezatěžuje tolik souborové servery, ale u velkého množství (desetitisíce) volumů se může protáhnout na několik hodin. Při plánování vhodného začátku je potřeba zkontrolovat i konec zálohování, zda se nepřekrývá s běžným začátkem práce uživatelů. K tomu stačí vylistovat si seznam dotčených volumů (viz výše příkaz vos backupsys -dryrun) a provést vos examine na poslední volume, ve výpisu bude uveden datum a čas vytvoření BK volumu.

Úklid

link

V minulém dílu jsme udělali drobný nepořádek, je na čase jej uklidit:

~$ cd /afs/foo.bar/users/s/svamberg

/afs/foo.bar/users/s/svamberg$ rm -rf home/tmp

/afs/foo.bar/users/s/svamberg$ fs setacl home system:administrators none

Dále nám zůstal z minulého dílu volume tmp.user.svamberg, odstraníme jeho mount point i vlastní volume:

/afs/foo.bar/users/s/svamberg$ fs rmmount backup

/afs/foo.bar/users/s/svamberg$ vos remove -id tmp.user.svamberg

Závěr

link

Toto je druhý způsob, jak provádět v AFS zálohování. Jde o snadné řešení, které je jednoduše přístupné a konfigurovatelné. Existuje ještě třetí možnost, využít Backup Server (proces buserver). Ale vzhledem k náročnosti tohoto řešení si jej necháme na některý z jiných dílů.

V příštím díle si k souborovému serveru připojíme druhé úložiště a vyzkoušíme přesun volumu mezi nimi. Dále si řekneme co je to PAG a jak jej můžete využít v praxi.

Centrum informatizace a výpočetní techniky pro Západočeskou univerzitu v Plzni buduje a provozuje od roku 1996 prostředí Orion založené na  autentizačním systému Kerberos a distribuovaném síťovém souborovém systému AFS s více než 22 tisíci aktivních uživatelů.
       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

23.10.2012 08:28 AA
Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – zálohování do volumů
zálohování do volumů nebo do svazků? A co takhle to zkusit v českém článku hezky česky?
Goheeca avatar 23.10.2012 12:06 Goheeca | skóre: 7
Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – zálohování do volumů
Je to prostě osobní preference autora a řešilo se to v už předešlých dílech (dokonce hned v prvním). Medle je důležitější zachovat terminologii po celou dobu seriálu.
23.10.2012 13:18 AA
Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – zálohování do volumů
Jo, souhlasím, zachovat terminologii v průbehu je třeba. Ale nic to nemění na tom, že autor je češtinské prase :)
Slavko avatar 23.10.2012 18:57 Slavko
Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – zálohování do volumů
Práve som sa chcel spýtať, či tie "volumy" sú iný tvar slova "vole" :-P
24.10.2012 11:05 List | skóre: 27
Rozbalit Rozbalit vše Re: OpenAFS – zálohování do volumů
Už jsem na to odpovídal dříve. To, že jsem použil anglický název 'volume' a ještě jej vyskloňoval namísto 'svazek' mělo několik pragmatických důvodů a to i v protikladu tomu, že to zhoršuje čitelnost. I další administrátoři AFS se shodli na tom, že pojem 'svazek' se při správě AFS nepoužívá. Toto je seriál právě pro systémové administrátory. Druhý důvod byl, že veškerá dokumentace k AFS je anglicky a pojem 'volume' je jeden z nejpoužívanějších parametrů a chtěl jsem, abych vás v začátcích používání AFS zbytečně nepletl. Posledním důvodem je subjektivní - příjde mi to přesnější. Je to obdobné jako 'partition' vs. 'oddíl', při anglickém termínu mi stačí znát kontext, že se mluví o počítačích, to mi ale u české varianty stačit nebude, protože je daleko obecnější. Toto je technicky zaměřený magazín a jeho cílem nejsou literární díla.

Přiznám se, že nemám rád, pokud článek obsahuje spoustu anglických termínů, ale někdy je to zkrátka vhodnější. Jsem rád, že článek někdo četl, co mě příliš netěší je, že se zatím nikdo nezaobírá faktickou stránkou článku. Přitom na téma záloh by se daly napsat traktáty.
23.10.2012 09:48 Peppa
Rozbalit Rozbalit vše OpenAFS (11) – zálohování do volumů
proč se články seriálů nečíslují? Např.

OpenAFS (11) – zálohování do volumů

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.