abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 19:44 | IT novinky

Americké společnosti omezují spolupráci se společností Huawei, protože Ministerstvo obchodu Spojených států amerických přidalo Huawei na černou listinu. Omezení již oznámili Google, Qualcomm, Intel, Xilinx nebo Broadcom. Google omezí přístup k Androidu a Google Play. Existujících zařízení by se to nemělo týkat. Prohlášení společnosti Huawei.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
dnes 16:47 | Nová verze
Vyšla nová verze Strongswan 5.8.0, multiplatformní implementace ipsec řešení. Mezi hlavní novinky patří podpora nového virtuálního interface XFRM, který je součástí kernelu od verze 4.19. Dále přibyla podpora IPv6 do backendu i pluginu aplikace NetworkManager, nebo např. podpora zašifrovaných hesel v utf-8 přes EAP-MSCHAPv2. Kompletní seznam změn viz changelog.
Max | Komentářů: 0
včera 00:22 | Pozvánky

Richard Stallman, zakladatel hnutí svobodného softwaru, projektu GNU a Free Software Foundation, vystoupí 6. června od 17:30 v Brně v kině Scala se svou přednáškou Free Software Movement and GNU/Linux Operating System. Přednášku organizuje Ústav práva a technologií Masarykovy univerzity.

Ladislav Hagara | Komentářů: 33
17.5. 21:11 | IT novinky

Hewlett Packard Enterprise (NYSE:HPE) kupuje společnost Cray Inc. (Nasdaq:CRAY) za přibližně 1,3 miliardy dolarů. Výrobce superpočítačů Cray má v seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500 aktuálně 52 superpočítačů. S Intelem staví další superpočítač Aurora. S AMD staví superpočítač za 600 milionů dolarů s názvem Frontier. Ten by měl v roce 2021 převzít vedení v TOP500.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
17.5. 19:44 | Zajímavý projekt

Ondřej Kokešpodcastu Dataři představuje projekt Česká otevřená data. Jedná se o sadu skriptů, které stahují především finanční data poskytovaná státními institucemi. V rozhovoru vysvětluje, že ke správné interpretaci dat jsou potřeba doménové znalosti, a popisuje zkušenosti, jak získat dokumentaci, která u datových sad často chybí.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
17.5. 10:11 | Zajímavý projekt

Nadace XPRIZE vyhlásila před pěti lety soutěž Global Learning XPRIZE o nejlepší open source výukový program nebo inovativní způsob výuky, který umožní dětem v rozvojových zemích samostatně se naučit číst, psát a počítat. Tento týden byly vyhlášeny výsledky (YouTube). O první místo a 10 milionů dolarů se podělili Kitkit School a onebillion. Pět vítězných výukových programů bylo zveřejněno na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 19
17.5. 06:00 | Komunita

Dalších šest produktů od společnosti ThinkPenguin získalo certifikaci RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) udělovanou Nadací pro svobodný software (FSF). Certifikaci RYF má nově například také převodník z USB na paralelní port (LPT). Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
16.5. 23:11 | Pozvánky

Dnes je Světový den přístupnosti, anglicky Global Accessibility Awareness Day (GAAD, Wikipedie). Světový den přístupnosti vznikl v roce 2012. Jeho smyslem je šířit osvětu v této oblasti mezi širokou veřejností a motivovat ji k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se o tématice přístupnosti webu, dokumentů, software, mobilních aplikací, asistivních technologiích či potřebách lidí s nejrůznějším postižením něco nového. O víkendu

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.5. 19:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 164. brněnský sraz, který proběhne v pátek 17. května od 18:00 v restauraci Přístav u Vodů u Brněnské přehrady aneb v hantecu u Prýglu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.5. 07:00 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 9.0 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
GPU kterého výrobce aktuálně preferujete pro provoz Linuxu?
 (48%)
 (26%)
 (25%)
 (2%)
Celkem 305 hlasů
 Komentářů: 27, poslední dnes 15:36
Rozcestník

CZLUG: Tisková zpráva o softwarových patentech EU

18. 9. 2003 | Tisková zpráva | Tiskové zprávy | 7133×

24.9.2003 bude pokračovat Evropský parlament v projednávání návrhu zákona, který by v Evropské unii legalizoval softwarové patenty.

Dne 1.9.2003 došlo v Evropském parlamentu k projednávání návrhu zákona, jehož součástí je legalizace softwarových patentů. Softwarové patenty jsou však velkou hrozbou pro otevřený software. Mezi otevřený software patří například nejpopulárnější WWW server Apache, DNS server BIND nebo operační systém GNU/Linux.

Pokud by zanikl nebo byl výrazně omezen vývoj otevřeného software, mělo by to významné dopady na celý softwarový trh. Začínající programátoři by se nemohli poučit z práce zkušenějších a firmy produkující uzavřený software by ztratily konkurenty, kteří je nyní nutí vyvíjet stále dokonalejší a spolehlivější software. Legalizace softwarových patentů by také na trhu se softwarem vytvořila prostředí, v němž by malé firmy měly malou šanci na úspěch, neboť by neměly prostředky na obstarání softwarových patentů, zatímco velké firmy jich již dnes vlastní několik tisíc.

Proto se dne 27.8.2003 konala v Bruselu demonstrace proti legalizaci softwarových patentů (http://wiki.ael.be/index.php/BigDemo27augEventReport), které se zúčastnilo cca 400 až 500 lidí (místní úřady povolily maximálně 500 demonstrujících). Současně s demonstrací v Bruselu, proběhla 27.8.2003 i tzv. online demonstrace, která spočívala v zablokování přístupu k WWW stránkám. Na online demonstraci se podílelo cca 3 000 serverů. Na stránkách http://petition.eurolinux.org je též možno podepsat petici proti legalizaci softwarových patentů. Petici zatím podepsalo přes 250 000 lidí. CZLUG nesouhlasí s legalizací softwarových patentů a podpořil online demonstraci uzavřením WWW stránek www.linux.cz a www.debian.cz. CZLUG děkuje všem, kteří se zůčastnili demonstrace nebo podepsali petici.

Evropský parlament při projednávání návrhu zákona odložil hlasování na 24.9.2003. Vlna demonstrací proto pokračuje a v týdnu od 17.9.2003 do 23.9.2003 budou probíhat demonstrace proti legalizaci softwarových patentů a informační kampaně o hrozbách softwarových patentů ve velkých evropských městech (např. v Bruselu, Mnichově, Vídni, Strasbourgu, Madridu, Ženevě, Duesseldorfu, Hannoveru, Stuttgartu či Paříži). Současně s těmito demonstracemi bude pokračovat online demonstrace spočívající v blokování přístupu k WWW stránkám.

CZLUG vyzývá všechny, kterým není vývoj otevřeného software lhostejný, aby se k online demonstraci také připojili a v libovolný den mezi 17.9.2003 a 23.9.2003 uzavřeli své WWW stránky. Je-li pro Vás úplné zablokování přístupu k Vašim WWW stránkám přiliš velké omezení, můžete na blokovací stránce uvést odkaz na Vaše původní stránky. Pokud ani takové řešení není pro Vás přípustné, můžete na své WWW stránky umístit alespoň některý z bannerů demonstrace (http://wiki.ael.be/index.php/OnlineBanners). Důležité je, abyste o své účasti v protestu informovali registrací na stránce www.eurielec.etsit.upm.es/OnlineDemoPartnersWebsites.php. Uvědomte si, prosím, že zablokování WWW stránek na několik hodin je stále příjemnější než ohrožení vývoje otevřeného software softwarovými patenty přinejmenším na příštích několik let. Např. výše zmiňovaný Apache je podle posledních průzkumů nasazen na cca 60% WWW serverů v Internetu. Příklad blokovací stránky lze najít na http://www.linux.cz/patents/ondemo.html. Další informace o online demonstraci lze získat na http://wiki.ael.be/index.php/OnlineDemo.

Letmý úvod do problematiky softwarových patentů

Především je třeba vědět, že se nejedná o problém nový. V různých komisích byl zvažován už několik let. To, že v tuto chvíli stoupá aktivita odpůrců je dáno tím, že se stalo, co nikdo vážně nečekal, a to totiž, že návrh projde až do hlasování Evropského parlamentu. Je totiž v rozporu s evropským pohledem na patenty.

V Evropě po celou dobu existence patentů platilo, že je možné patentovat pouze hmotný a realizovatelný vynález. Pro ochranu věcí nehmotné povahy byl určen autorský zákon, v podobě dle té či oné země, ale stále se stejným základním obsahem. To, že nelze patentovat nápady nehmotné povahy, postupy či obrazy bylo dáno článkem v patentovém zákonu, který takové patenty zakazoval. Nebylo možné patentovat postupy nebo vizuální vzhled. Nebylo možné říct, že já jsem namaloval Monu Lisu a od teď nikdo nesmí namalovat portrét ženy.

Tento princip v USA neplatí. Tam je možné patentovat cokoliv, pokud přesvědčíte úředníka, že je to novátorské. To vede k tomu, že v USA je možné patentovat věci, resp. často postupy, které v Evropě patentovat nelze. Protože firmy v USA patenty často využívají, stěžují si evropské firmy, že jsou v nevýhodném, resp. nerovnoprávném postavení, protože jejich konkurenti mohou využívat nástroj, který jim samotným není dostupný. V USA je počet registrovaných patentů často důležitým hlediskem při hodnocení dané firmy. Dokonce ani příliš nezáleží, na tom, zda patent dává smysl, či zda produkty dané firmy používají patenty, které firma vlastní. Vzniká tak stav, kdy se nikdo v patentech nevyzná, ale každý ví, že jich má určitý počet (velké společnosti v řádu desítek tisíc) a tak na sebe společnosti vzájemně neútočí, protože nechtějí riskovat, že se budou nakonec žalovat vzájemně za křížové porušení patentů.

Nebezpečí pro Open Source produkty (produkty s otevřeným zdrojovým kódem), plynoucí z úpravy patentových zákonů je zjevné. U Open Source produktů je velmi snadné v jeho veřejně dostupných zdrojových kódech najít použité (a možná patentované) postupy. To odstraňuje jednu zásadní bariéru, která brání patentovým sporům v USA. U Closed Source produktů (produktů s uzavřeným zdrojovým kódem) je extrémně obtížné dokázat porušení patentu, zvláště pokud zkoumáním produktu porušujete licenci. Další problém je, že registrace patentu je poměrně nákladná a Open Source vývojář nebude mít peníze, aby si registroval svůj geniální postup. Může tak ale učinit spekulant, který si postupu v otevřeném zdrojovém kódu všimne a podá přihlášku, jako by kód vytvořil on, resp. jako by postup byl jeho vlastní.

Finanční náklady spojené s patentovou přihláškou trápí i mnoho malých firem, které se pohybují v Closed Source světě, ale nemají peníze na to, aby si mohly své postupy patentovat. I tací jsou mezi signatáři petice proti legalizaci softwarových patentů (http://petition.eurolinux.org).

Pokud se zamyslíte nad tím, co jsou to programy, zjistíte, že ochrana podle autorského zákona je pro autory jednodušší než ochrana patentová. Navíc má v evropském právním řádu tradici.

Na závěr ještě jedno upozornění. Pokud bude zcela uvolněno, co lze patentovat, dojde k patentování věcí, které jsou patentované v USA. Jedná se o zcela vágně popsané obecné postupy. Je možné patentovat pořadí ikon na liště, fakt, že pole pro vyplnění jména obsahuje nápovědu v bublině, které se nad políčkem objeví. Existuje patent na progress bar (takový ten proužek ukazující, kolik z operace je už dokončeno). Stejně tak existuje patent na tabbed dialog, tedy dialog, který má záložky, kterými lze přepínat jeho obsah. Tento patent drží firma Adobe a záleží jen na její libovůli, zda bude požadovat po každém autorovi, který jej použije, poplatek. Podobných patentů jsou statisíce a někdy jsou tyto vágní popisy napasovány na zcela nové produkty, které původně patentem být pokryty vůbec nemohly.

Za CZLUG
Marcel Kolaja
člen výboru CZLUGu

O CZLUGu

České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je zájmové sdružení uživatelů Linuxu zejména z České republiky. Další informace, jako jsou stanovy, přihláška za člena a podobně, jsou dostupné na adrese http://www.linux.cz/czlug/.

       

Hodnocení: 45 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

18.9.2003 14:31 Tomáš Pelc | skóre: 22 | blog: multimedialni_pc_k_LCD_TV
Rozbalit Rozbalit vše Jak to dělají v Americe
Podpořil jsme a velice rád znovu podpořím protest proti patentovému zákonu. Chtěl jsem jen zeptat, jak to dělají programátoři v Americe - nebo už tam OpenSource komunita není a nikdo raději nic otevřeného nevyvíjí?

Josef Kufner avatar 18.9.2003 21:02 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Dalsi krok
A jestli to budou chtit opravdu schvalit, tak by se mohli ke stavce pripojit i majitele mnoha velmi dulezitych paternich spoju Internetu...
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.