abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 00:44 | Komunita

Dalším otevřeným filmem vytvořeným v 3D softwaru Blender bude dvouminutový 2D film Hero. Na YouTube byla zveřejněna upoutávka. Online premiéra je plánována na 16. dubna. Cílem stejnojmenného projektu je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 23:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 10.6 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují CI/CD pro GitHub a lepší integraci Kubernetes.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 14:44 | Nová verze

Opera 52, verze 52.0.2871.30, byla prohlášena za stabilní. Z novinek vývojáři upozorňují na vylepšené blokování reklam, možnost kopírování více adres stránek najednou nebo nové animace zobrazované v případě síťových problémů. Opera 52 je postavena na Chromiu 65. Podrobný přehled v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:44 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje na vysoce kritickou zranitelnost v Drupalu 7 a 8 (DRUPAL-PSA-2018-001). Bezpečnostní záplaty budou uvolněny ve středu 28. března v čase mezi 18:00 a 19:30 UTC.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:00 | Komunita

Mozilla na svém blogu informuje, že pozastavila inzerci na Facebooku. Současně vyzývá k podepsání petice požadující po Facebooku lepší ochranu soukromí uživatelů a ve výchozím nastavení výrazné omezení oprávnění aplikací třetích stran. Jedná se o reakci na zneužití účtů 50 milionů uživatelů Facebooku soukromou společností Cambridge Analytica k podpoře volební kampaně Donalda Trumpa.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
22.3. 11:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 4.0.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
21.3. 17:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 5.3 byla vydána verze 5.4 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.3. 15:44 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 10 (JDK 10). Nové verze Java SE nově vychází každých 6 měsíců. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je tedy pouze 12.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
21.3. 12:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost CTS Labs publikovala před týdnem informace o 13 bezpečnostních chybách v procesorech a čipových sadách od společnosti AMD. Chybám dala souhrnný název AMDFLAWS a rozdělila je do 4 skupin: RYZENFALL, MASTERKEY, FALLOUT a CHIMERA. Dosud se nevědělo, zda se jedná o opravdové chyby nebo jenom o předčasný apríl. Nebyly zveřejněny žádné detaily a samotná společnost AMD byla o chybách informována méně než 24 hodin dříve. Před několika hodinami ale společnost AMD bezpečnostní chyby potvrdila a oznámila, že vydá aktualizace firmwarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
20.3. 21:11 | Nová verze

Gordon "Fyodor" Lyon vydal Nmap 7.70. Nová stabilní verze tohoto nástroje přináší například 9 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů od 8 autorů. Celkový počet NSE skriptů tak stoupl na 588. Podrobný přehled novinek a vylepšení v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte na serverech port knocking?
 (1%)
 (8%)
 (47%)
 (29%)
 (14%)
Celkem 97 hlasů
 Komentářů: 14, poslední dnes 13:17
  Rozcestník

  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)

  30. 3. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 4467×

  Příkazy break a continue, řídicí struktura výběru z alternativ switch a ošetřování chybových situací.

  Řízení běhu programu

  Octave podobně jako programovací jazyk Pascal, jehož syntaxe je velmi podobná, obsahuje příkazy break a continue na bezprostřední ukončení aktuálně běžící smyčky cyklu. Vždy se dá program napsat bez použití těchto příkazů, mohou ovšem nastat „zapeklité“ situace, kdy je potřeba upravit složitý algoritmus plný vnořených cyklů a použití těchto příkazů může být relativně elegantním řešením.

  Mějme jednoduchý cyklus od jedné do tří, který dvakrát vypíše aktuální hodnotu čítače. Mezi tyto dva výpisy vsuňme test na rovnost čítače číslu 2 a v kladném případě zavolejme příkaz continue:

  --[skript preruseni.m]--
  for i=1:3
   disp(i);
   if i==2 continue end
   disp(i);
  end
  --[konec skriptu]--
  

  Příkaz continue předčasně ukončí aktuálně vykonávanou smyčku cyklu – řízení programu předá opět na začátek cyklu. V našem případě se proto nevykoná druhý příkaz disp pro vypsání čítače v případě, kdy nabude hodnoty 2:

  >> preruseni
  1
  1
  2
  3
  3
  

  Nyní nahraďme příkaz continue příkazem break:

  --[skript preruseni.m]--
  for i=1:3
   disp(i);
   if i==2 break end
   disp(i);
  end
  --[konec skriptu]--
  

  Příkaz break zajistí okamžité ukončení celého cyklu – žádné další příkazy v těle cyklu se již nevykonají a běh programu se přesune na další příkazy uvedené za cyklem. V našem případě již však žádné nejsou, proto se skript ukončí:

  >> preruseni
  1
  1
  2
  

  V souvislosti s příkazem break se někdy můžeme setkat s pojmem cyklus s podmínkou uprostřed. Nejedná se o nic jiného, než o neukončený cyklus, o jehož ukončení se postará break na základě splnění podmínky testované někde v těle cyklu:

  while true
   <příkazy cyklu>
   if <podmínka> break end
   <příkazy cyklu>
  end
  

  Dodejme ještě, že ve funkcích můžeme použít také příkaz return, který dělá to stejné, co break v cyklech – okamžitě ukončí běh právě vykonávané funkce a předá řízení objektu, který funkci zavolal, tedy jiné funkci či příkazovému řádku.

  Výběr z alternativ – řídicí konstrukce switch

  V Octave nechybí ani řídící konstrukce switch pro výběr z alternativ, i když její současná podoba je označovaná jako experimentální. Za klíčovým slovem switch následuje výraz, jehož výsledek je pak porovnáván se seznamem možných hodnot uvozovaných klíčovým slovem case. Pokud je nalezen odpovídající případ, provedou se příkazy uvedené v této sekci case. Neodpovídá-li žádný případ výsledku výrazu a je přítomna nepovinná sekce otherwise, provedou se příkazy uvedené v této sekci (analogie else u if). Celá konstrukce je ukončena klíčovým slovem end, respektive endswitch:

  --[skript]--
  switch nejaka_ciselna_promenna
  case 1
   disp('jedna');
  case 2
   disp('dva');
  case 3
   disp('tři');
  case 4
   disp('čtyři');
  case 5
   disp('pět');
  otherwise
   disp('neznám slovní vyjádření'); 
  endswitch
  --[konec skriptu]--
  

  Uvedený skript je přepisem příkladu využívajícím řídicí strukturu elseif v odstavci o větvení programu. Porovnáním těchto příkladů zjistíme, že konstrukcí switch si ušetříme zejména zápis relačního operátoru „==“ – od toho ji také programovací jazyky obsahují – a na druhou stranu je snad jasné, že se konstrukce switch nehodí na zkoumání jiných relačních vlastností než je rovnost dvou výrazů.

  V Octave mohou být zkoumaný výraz i jednotlivé případy jakékoliv platné výrazy jazyka a navíc lze snadno sdružovat případy, pro které se má vykonat stejný blok příkazů. Nuže mírně složitější ukázka skriptu:

  --[skript mutace.m]--
  B=[0 1; 0 0];
  switch A=fix(rand(2)*2)
  case B
   disp('A odpovídá matici B');
  case B'
   disp('A odpovídá transponované matici B');
  case {rot90(B,1), rot90(B,-1)}
   disp('A odpovídá otočené matici B');
  case not(B)
   disp('A odpovídá negované matici B');
  case [1 0; 1 0]
   disp('A odpovídá matici [1 0; 1 0]');
  otherwise
   disp('matice A vyšla nějak úplně jinak');
  end
  --[konec skriptu]--
  

  Příklad zkoumá náhodně vygenerovanou matici nul a jedniček oproti nějaké mutaci matice B; všimněme si zejména složených závorek u třetího případu, s jejichž pomocí se dělá výše zmiňované sdružování případů. Pokud znáte konstrukci switch z jiných programovacích jazyků (zejména C, Java), uvědomte si, že v Octave jsou případy exkluzivní, tj. při vyhodnocování se nalezne první odpovídající hodnota, provedou se příkazy příslušné pouze tomuto případu a dále se pokračuje příkazy za koncem řídicí struktury. Případné využívání příkazů break by zde patrně vedlo k neočekávaným výsledkům.

  Varování nakonec – obvyklými zkoumanými případy v konstrukci switch jsou konstanty respektive konstantní výrazy. Pokud chceme být varováni u nekonstantních případů, je třeba nastavit interní proměnnou warn_variable_switch_label na nějaké nenulové číslo.

  >> warn_variable_switch_label=1 
  >> mutace
  warning: variable switch label
  A odpovídá matici [1 0; 1 0]
  

  Ošetřování chyb

  Octave také obsahuje dvě řídicí struktury pro ošetřování chybových situací – jedná se limitované formy převzaté z jazyka Lisp. Obě tyto struktury obsahují dva bloky příkazů oddělené klíčovými slovy, přičemž první z těchto bloků obsahuje v obou případech kritické místo, tj. příkazy, u kterých lze očekávat vyvolání chybové situace. Příkazy v druhém bloku u struktury try-catch se provedou v případě, že v prvním bloku nastala chyba, naopak struktura unwind_protect garantuje, že druhý blok příkazů se provede vždy, bez ohledu na to, zda v prvním bloku příkazů byla či nebyla chybová situace vyvolána. Ošetřit se tak dají dočasné změny globálních proměnných, otevírání souborů apod:

  --[skript otevri.m]--
  try
   load neexistujici_soubor;
  catch
   disp('Daný soubor neexistuje');
  end_try_catch
  --[konec skriptu]--
  >> otevri
  Daný soubor neexistuje
  

  Porovnejme s:

  unwind_protect
   load soubor
  unwind_protect_cleanup
   disp('Tento text se vypíše bez ohledu na existenci souboru');
  end_unwind_protect
  

  Namísto funkce disp lze pro vypsání chybových a varovných hlášení využít funkcí error a warning, které k textu přidají prefix „error:“ nebo „warning:“. Funkce error navíc ukončí běh programu, více viz Error Handling.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Týden na ITBiz.cz – Časovaná bomba v procesorech: Meltdown a Spectre z pohledu HW
  Jaderné noviny – 1. 3. 2018: Opouštění starých architektur a překladačů

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Jaderné noviny – 15. 2. 2018: Zbytek začleňovacího okna 4.16
  Jaderné noviny – 22. 2. 2018: Dynamické události pro sledování funkcí
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 9 (cykly)
  »—> Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Odkazy a zdroje

  Octave

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Jiří Poláček avatar 30.3.2006 11:31 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Odkazy do nápovědy Octave
  Zdá se, že dnešního dne došlo k přesunu webových stránek Octave na adresu http://www.gnu.org/software/octave/ (nikde jsem nenašel zmínku proč), přičemž adresa do webového manuálu již není přímo v adresáři doc, nýbrž v doc/interpreter, z čehož plyne jeden nemilý fakt – přímé odkazy do nápovědy Octave z mých článků nyní prostě nefungují :-(
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  30.3.2006 11:38 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Odkazy do nápovědy Octave
  To se dá napravit. Během víkendu se na to podívám.
  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.