abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 11:22 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 4.0.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 17:00 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 5.3 byla vydána verze 5.4 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi a zpracování digitálních fotografií primárně ve formátů RAW RawTherapee (Wikipedie). Nová verze RawTherapee je k dispozici také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:44 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 10 (JDK 10). Nové verze Java SE nově vychází každých 6 měsíců. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je tedy pouze 12.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

Společnost CTS Labs publikovala před týdnem informace o 13 bezpečnostních chybách v procesorech a čipových sadách od společnosti AMD. Chybám dala souhrnný název AMDFLAWS a rozdělila je do 4 skupin: RYZENFALL, MASTERKEY, FALLOUT a CHIMERA. Dosud se nevědělo, zda se jedná o opravdové chyby nebo jenom o předčasný apríl. Nebyly zveřejněny žádné detaily a samotná společnost AMD byla o chybách informována méně než 24 hodin dříve. Před několika hodinami ale společnost AMD bezpečnostní chyby potvrdila a oznámila, že vydá aktualizace firmwarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
20.3. 21:11 | Nová verze

Gordon "Fyodor" Lyon vydal Nmap 7.70. Nová stabilní verze tohoto nástroje přináší například 9 nových NSE (Nmap Scripting Engine) skriptů od 8 autorů. Celkový počet NSE skriptů tak stoupl na 588. Podrobný přehled novinek a vylepšení v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.3. 20:55 | Nová verze

Vývojáři display serveru Mir (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.31.0 (0.31.0.1) tohoto serveru. Přehled oprav a novinek na GitHubu. Upozornit lze na změnu ABI.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
20.3. 05:55 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14.0, tj. první stabilní verze nové řady 1.14, multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Z novinek lze zdůraznit podporu WebRTC nebo AV1. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 22:55 | Zajímavý článek

Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 100 tisíc vývojářů. Jejich nejmilovanější platformou zůstává Linux. Linux letos předběhl Windows a stal se také nejpopulárnější platformou vývojářů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.3. 21:44 | Komunita

Novými oficiálními projekty konsorcia Linux Foundation se staly projekty ACRN, Sound Open Firmware (SOF) a OpenBMC. ACRN je open source referenční hypervisor pro IoT. Sound Open Firmware (SOF) je open source audio DSP (Digital Signal Processing) firmware a SDK. OpenBMC je open source firmware pro BMC (Baseboard Management Controller).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.3. 16:11 | Zajímavý projekt

Před třemi týdny Mozilla.cz oznámila, že sbírá české věty pro projekt Common Voice. Dnes oznámila, že začala sbírat nahrávky těchto vět. Podpořit projekt svým hlasem lze na voice.mozilla.cz.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Používáte na serverech port knocking?
 (2%)
 (8%)
 (46%)
 (31%)
 (14%)
Celkem 65 hlasů
 Komentářů: 4, poslední 20.3. 18:26
  Rozcestník

  Octave - 11 (kreslíme grafy)

  5. 4. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 13284×

  Jak Octave řeší grafický výstup, princip vykreslování čáry a kterak nastavit barvy, styly a legendu.

  Jak Octave řeší grafický výstup

  Octave ve snaze podobat se co nejvíce Matlabu obsahuje také podporu pro grafický výstup (ve smyslu kreslení matematických grafů). Samo o sobě však Octave grafy kreslit neumí - pro tento účel využívá program gnuplot (který je tudíž třeba mít v systému nainstalován). Z jistého úhlu pohledu by se dalo říci, že Octave funguje jako překladač kreslících funkcí z Matlabu do gnuplotu - jedním dechem je však nutno dodat, že se jedná o překladač velmi omezený, který zvládá jenom pár základních příkazů a nastavení. Pro plné využití všech možností gnuplotu máme v Octave k dispozici „nízkoúrovňové funkce“, díky kterým můžeme psát přímo příkazy gnuplotu nad daty z Octave. Následující texty se však budou zabývat především příkazy kompatibilními s Matlabem.

  Jak se kreslí čára

  Základní princip kreslení dvourozměrných grafů spočívá v zadání souřadnic bodů v kartézské soustavě - Octave vždy dva sousední body spojí úsečkou. Souřadnice bodů se zadávají jako dva vektory, jeden pro x-ové souřadnice a druhý pro y-ové; tyto dva (oba řádkové nebo oba sloupcové, ale hlavně stejně dlouhé) vektory pak figurují jako parametry funkce plot, která zajistí již samotné vykreslení grafu.

  Příklad - vytvořme ze čtyř bodů A[0,4], B[5,-2], C[1,-3] a D[3,8] lomenou čáru tak, že bod A bude spojen s bodem B, bod B spojen s bodem C a konečně také bod C spojen s bodem D:

  >> x=[0 5 1 3]; y=[4 -2 -3 8];
  >> plot(x,y)

  Mělo by se nám otevřít grafické okno gnuplotu vypadající podobně jako na následujícím obrázku:

  Grafický terminál gnuplotu s vykreslenou
lomenou čarou

  Vektor x postupně obsahuje x-ové souřadnice zadaných bodů, stejně tak vektor y obsahuje ve stejném pořadí y-ové souřadnice těch stejných bodů. Při vykreslování jsou pak sousední body spojeny úsečkou (tj. vykreslí se mezi nimi rovná čára). Pokud bychom chtěli zajistit, aby byl úsečkou spojen každý bod s každým, musíme to odpovídajícím způsobem zajistit v souřadnicových vektorech:

  >> A=[0 4]; B=[5 -2]; C=[1 -3]; D=[3 8]; body=[A;B;C;D;A;C;B;D];
  >> plot(body(:,1),body(:,2))

  Čtyři body, každý spojen s každým

  V grafu si také můžeme všimnout, že se automaticky nastaví měřítko grafu, vypíší hodnoty na osách a legenda grafu.

  Hned na prvních příkladech tedy vidíme, že výsledné grafy nemusí být těmi správnými grafy z hlediska matematické analýzy, i když právě ty nejspíš budeme chtít ve výsledku vidět. Efektu hladké křivky dosáhneme prostě tím, že spočítáme dostatečný počet souřadnic vykreslovaných bodů. Porovnejte sinusoidu vykreslenou z 11 a 201 bodů:

  >> x10=0:pi/5:2*pi;
  >> plot(x10,sin(x10))
  >> % versus
  >> x200=0:pi/100:2*pi;
  >> plot(x200,sin(x200))

  Sinusoida z 11 bodů

  Sinusoida z 201 bodů

  Uvědomme si u funkce sinus, že se počítá pro každý prvek vektoru x-ových souřadnic, čímž získáváme stejně dlouhý vektor y-ových souřadnic. Abychom si ušetřili čas s vymýšlením formule pro vektor lineárně rozložených x-ových souřadnic, můžeme používat funkci linspace, které zadáme dolní mez, horní mez a počet prvků výsledného vektoru:

  >> linspace(0,10,4)
  ans =
    0.00000  3.33333  6.66667 10.00000

  Více grafů, více barev

  Ve výchozím nastavení každé volání příkazu plot inicializuje výstupní zařízení, tj. smaže případný obsah z předchozích kreslících výstupů. Pokud chceme do grafu „přikreslovat“, nabízí se nám v podstatě dvě možnosti, které můžeme libovolně kombinovat. V prvé řadě můžeme podržet aktuální obsah výstupního zařízení s pomocí funkce hold. Volána s parametrem on tuto vlastnost zapíná, off značí výchozí stav mazání a konečně volání této funkce bez parametru přepíná z jednoho stavu do druhého. V jakém stavu se teď nacházíme, zjistíme funkcí ishold:

  >> plot(x,sin(x))
  >> ishold
  ans = 0
  >> hold on
  >> plot(x,cos(x))
  >> hold off

  Sinus a kosinus v jednom grafu

  Druhou možností je zadání všech grafů do jediného příkazu plot, který může mít variabilní počet parametrů:

  >> plot(x,sin(x),x,cos(x))

  Přesněji řečeno, funkce plot může zpracovat libovolný počet dvojic x-ových a y-ových souřadnic. Navíc za každou touto dvojicí může následovat třetí volitelný řetězcový parametr, který upřesňuje barvu a styl čáry, respektive popisek k ní. Začněme ilustračním příkladem:

  >> plot(0:5,5:-1:0,'^',0:6,6:-1:0,'Lm ',0:8,8:-1:0,'g*;popisek;' , \
  0:.1:9,9:-.1:0,'.3',1:10,9:-1:0,'-@78',2 :10,9:-1:1,'c;usecka;')

  Spousta čar s různými styly a barvami

  Za pomoci čísel, významových znaků a textů mezi středníky tak můžeme u každé vykreslované čáry určit:

  • typ grafu: čárový (výchozí) - -, tečkovaný - ., schodovitý - L, nebo vynášecí - ^
  • barvu určenou buď písmenem nebo číslem: r, g, b, m, c nebo w s příslušnými čísly 1-6, tj. v uvedeném pořadí červená, zelená, modrá, purpurová, azurová a bílá. Pokusy nasvědčují tomu, že i číslům 7-9 nějaké barvy přísluší.
  • bodový graf: buď přímo uvedením symbolu, který se má v daném bodě vykreslit - *, +, o, x, nebo číselně s tím, že v takovém případě je nutno uvést dvojciferné číslo - první cifra určuje barvu a druhá cifra symbol (opět lze experimentovat s čísly 1-9). V případě, že chceme bodový graf, měli bychom uvést, zda body mají - -@ nebo nemají - @ (výchozí předpoklad) být spojeny čarou.
  • popisek: uvádí se mezi středníky, například ;popisek;, středník na konci popisku nesmí chybět. Výchozí popisek zní „line“ plus pořadové číslo.

  Obecně nezáleží na pořadí, v jakém se znaky zapíší, přesto to chce trochu experimentovat a nebýt překvapen, že kupříkladu číselná reprezentace barev může na každém výstupním zařízení znamenat něco jiného.

  Příští povídání o Octave bude s grafy pokračovat, konkrétně se zaměří na měřítko os, popisky ke grafům a speciální dvourozměrné grafy.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Týden na ITBiz.cz – Časovaná bomba v procesorech: Meltdown a Spectre z pohledu HW
  Týden na ScienceMag.cz: Fotonové triplety v kvantových počítačích

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Jaderné noviny – 15. 2. 2018: Zbytek začleňovacího okna 4.16
  Jaderné noviny – 22. 2. 2018: Dynamické události pro sledování funkcí
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  »—> Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 4 (je to pravda?)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Odkazy a zdroje

  Octave

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  6.4.2006 07:44 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Znamená něco příkaz: "% versus", který je v textu v příkladu sinusovek s různou kvalitou?
  Jiří Poláček avatar 6.4.2006 08:25 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  znak % uvozuje komentář
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  6.4.2006 07:46 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Ve Windows verzi mi nefunguje "hold on" :(
  parse error:
  >>> hold on
  ^
  >> hold on
  parse error:
  >>> hold on
  Jiří Poláček avatar 6.4.2006 08:56 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Vyzkoušel jsem teď tento příkaz ve windowsových verzích 2.1.36, 2.1.50 a 2.1.73 stažených z octave.sf.net a všude mi příkaz "hold on" bez problémů funguje. Vzhledem k tomu, že za příkazem hold se očekává textový parametr, zkuste hold 'on'.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  6.4.2006 09:23 GeBu | skóre: 27 | blog: zápisky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Ty apostrofy zabraly. Děkuji za obě odpovědi.
  12.4.2006 23:56 asym | skóre: 5 | blog: Psychopat
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  V gnuplotu mi jde v pohode mysi rotovat 3D graf. Kdyz je ale volan z octave, tak to nejde. Jak je to mozne?
  Kdo nemá rád linux, ten si ho nezaslouží.
  Jiří Poláček avatar 14.4.2006 08:40 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  V případě vzdáleného volání gnuplotu z Octave není inicializována myš. Příkaz gset mouse před vyreslením grafu tuto nepříjemnost napraví.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  22.4.2006 11:32 asym | skóre: 5 | blog: Psychopat
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 11 (kreslíme grafy)
  nepomaha ani
  __gnuplot_set__ mouse
  Kdo nemá rád linux, ten si ho nezaslouží.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.