abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
16.3. 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.3. 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.3. 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
15.3. 20:00 | Nová verze

Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.3. 17:44 | Komunita

Webové prohlížeče Chromium a Firefox jsou dostupné také ve formátu Snap. Instalovat je lze přímo ze Snapcraftu [Softpedia].

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
15.3. 00:11 | Nová verze

V lednu byla vydána verze 20180108 mikrokódů pro procesory Intel řešící bezpečnostní problémy Meltdown a Spectre. Ukázalo se ale, že tato verze může způsobovat náhlé restarty počítačů a Intel ji proto ze svých stránek stáhl. V pondělí byla uvolněna nová oficiální verze 20180312.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
14.3. 17:11 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 3.26 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.28 s kódovým názvem Chongqing. Vydání obsahuje 25 832 změn od přibližně 838 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
14.3. 13:00 | Nová verze

Open-source akční RPG Flare, žánrově podobné Diablu, vyšlo ve verzi 1.0 – po dlouhých čtyřech letech od vydání 0.19. Engine doznal výrazných změn a zároveň došlo k přepracování i hry samotné, kterou nově místo krátkého „demo“ příběhu představuje rozsáhlejší „Empyrean Campaign“.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (29%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 699 hlasů
 Komentářů: 41, poslední 16.3. 18:22
  Rozcestník

  Octave - 4 (je to pravda?)

  14. 2. 2006 | Jiří Poláček | Programování | 6150×

  Relační a logické operátory, jednoduché testovací funkce a hledání prvků v maticích.

  Relační operátory

  Vyhodnocením nějakého výrazu v Octave může být také odpověď ano/ne, pravda či nepravda. Typicky lze tohoto dosáhnout srovnáním dvou čísel pomocí relačních operátorů:

  >> 4 > 2
  ans = 1
  >> 10 <= 1
  ans = 0

  Kladnou odpověď, tedy hodnotu pravda, Octave reprezentuje jako číslo 1, zápornou odpověď neboli nepravdu, pak jako číslo 0. Uveďme si přehled dostupným relačních operátorů v Octave:

  a == b a je rovno b
  a ~= b
  a != b
  a <> b
  a je různé od b
  a < b a je menší jak b
  a > b a je větší jak b
  a <= b a je menší rovno b
  a >=b a je větší rovno b

  Jak vidno, pro zapsání nerovnosti máme k dispozici hned tři různé možnosti. Na rozdíl od Matlabu nejsou v Octave k  dispozici ekvivalentní srovnávací funkce jako eq, lt, ge apod. (tyto funkce nicméně mohou být v Octave dostupné po instalaci rozšíření, které se snaží o větší kompatibilitu mezi těmito systémy).

  Srovnávat lze také celé matice, pokud jsou rozměrově stejné. Výsledkem je stejně velká matice odpovědí - srovnání probíhá prvek po prvku:

  >> A=[1 2; 3 4]; B=[1 1; 4 4]; A<B
  ans =
   0 0
   1 0

  Výsledek lze číst tak, že pouze ve druhém řádku a prvním sloupci je hodnota v matici A ostře menší než v matici B.

  Logické operátory

  S hodnotami pravda a nepravda lze také pracovat při logických operacích. V těchto případech je číslo nula vždy chápáno jako nepravda a jakékoliv jiné, tj. nenulové číslo jako pravda. K dispozici pak máme logický součin, logický součet a negaci:

  >> 0 & 1
  ans = 0
  >> 0 | 1
  ans = 1
  >> ~6,!(!6)
  ans = 0
  ans = 1

  Pro negaci lze použít symbol vlnovka (tilda) nebo vykřičník. Souhrnně tedy:

  x & y x a zároveň y
  x | y x nebo y
  ~x
  !x
  negace x

  Ani tentokrát nejsou v Octave po vzoru Matlabu ekvivalentní funkce and, or a not. Existuje však funkce xor pro exkluzivní nebo:

  >> xor(1,1)
  ans = 0

  K dispozici jsou též operátory pro neúplné vyhodnocování logického součinu a součtu, kdy vyhodnocování skončí v okamžiku, kdy je již znám výsledek na základě části výrazu. Jedná se vlastně o zdvojené symboly pro tyto operace:

  >> 0 && (4 < 5)
  ans = 0
  >> 1 || (4 < 5)
  ans = 1

  Ani v jednom z těchto příkladů se nevyhodnocoval výraz 4 < 5, neboť výsledek celého výrazu je jasný již z první části.

  Konečně stejně jako u relačních operátorů lze logickými operátory spojovat celé matice, pokud mají stejné rozměry:

  >> A=[1;1;0;0]; B=[1;0;1;0]; C=[A, B, A&B, A|B, xor(A,B)]
  C =
   1 1 1 1 0
   1 0 0 1 1
   0 1 0 1 1
   0 0 0 0 0

  Dodejme ještě, že v Octave existují dvě konstanty true a false (s hodnotami 1 a 0), s kterými lze v logických výrazech pracovat.

  Jednoduché testovací funkce

  Octave obsahuje celou řadu funkcí (s jménem obvykle začínajícím na is), které testují, zda objekt vyhovuje nějakým podmínkám. V prvé řadě sem patří testy na datový typ - isnan, isinf, isstr, finite - dotazy, zda daný objekt je NaN, nekonečno, řetězec či konečné číslo. Je-li testovacím objektem matice, vrací se stejněrozměrná matice výsledků - odpovědí pravd a nepravd v podobě jedniček a nul:

  >> M=[27, NaN, -Inf];
  >> isnan(M)
  ans =
   0 1 0
  >> isinf(M)
  ans =
   0 0 1
  >> finite(M)
  ans =
   1 0 0
  >> isstr("Ahoj")
  ans = 1

  Funkce isstr testuje, zda daný objekt je řetězcem - o řetězcích bude podrobné pojednání někdy příště.

  Další řada funkcí testuje numerické objekty - isnumeric, isreal, iscomplex, ismatrix, isvector, isscalar - ptáme se, je-li objekt číslo, reálné číslo, komplexní číslo, matice, vektor, skalár:

  >> isnumeric(Inf)
  ans = 1
  >> isreal(2.5+6i)
  ans = 0
  >> iscomplex(2.5+6i)
  ans = 1
  >> iscomplex(2.5)
  ans = 0
  >> ismatrix([])
  ans = 0
  >> isvector([1 2; 3 4])
  ans = 0
  >> isscalar([1 1])
  ans = 0

  Mezi dalšími testovacími funkcemi je vhodné zmínit se zejména o:

  • issquare - je-li objekt čtvercová matice, vrátí její řád, v opačném případě vrací nulu.
  • isbool, islogical - testuje, zda je objekt logický výraz
  • isempty - testuje, zda objektem je prázdná matice
  • is_duplicate_entry - vrací počet prvků, které duplikují již předchozí prvky v objektu

  Příklady:

  >> issquare(ones(5))
  ans = 5
  >> isbool(5 >= 0 & xor(1,0))
  ans = 1
  >> isbool(1)
  ans = 0
  >> isempty([])
  ans = 1
  >> is_duplicate_entry([1 2 3 1 1 3 3 1])
  ans = 5

  Poslední příklad vyšel roven pěti, protože kromě jedničky na prvním místě vstupního vektoru zde jsou ještě 3 další duplicity jedniček a k trojce uvedené na třetím místě dále figurují další 2 duplicity: 3 + 2 = 5. Výše uvedený výčet jednoduchých testovacích funkcí není zdaleka úplný, o některých ještě bude řeč dále, ostatní lze nalézt v nápovědě.

  Hledání prvků

  Hodnoty pravda a nepravda také vrací funkce any a all. První jmenovaná se ptá, zda-li je ve zkoumaném vektoru alespoň jeden prvek nenulový, druhá pak, zda-li jsou všechny prvku ve vektoru nenulové:

  >> V=[0 1 2 3]; W=[1 2 3 4]; X=[0 0 0 0];
  >> any(V), any(W), any(X)
  ans = 1
  ans = 1
  ans = 0
  >> all(V), all(W), all(X)
  ans = 0
  ans = 1
  ans = 0

  Pokud tyto funkce aplikujeme na matici, jako výsledek získáme vektor odpovědí - ke každému sloupci matice jednu:

  >> A=[0 1 0; 1 2 0]
  A =
   0 1 0
   1 2 0
  >> any(A),all(A)
  ans =
   1 1 0
  ans =
   0 1 0

  Kde je v odpovědi jednička, tak v takovém sloupci v pořadí daná podmínka platí. Chceme-li získat jedinou odpověď pro celou matici, můžeme funkce aplikovat vícekrát. Dotaz

  >> any(any(A))
  ans = 1

  zjistí, zda v celé matici je alespoň jedno číslo nenulové; kombinací funkcí

  >> all(any(A))
  ans = 0

  zase zjistíme, zda všechny sloupce matice obsahují alespoň jedno nenulové číslo apod.

  Zatímco funkce any a all dávaly odpovědi ano a ne, s pomocí funkce find lze najít pozice prvků, které nějakou podmínku splňují. Přesně definováno funkce find vrací sloupcový vektor pozic nenulových prvků v matici:

  >> find(A)
  ans =
   2
   3
   4

  V takovémto jednoduchém případě se pozice počítají od jedničky po sloupcích směrem od shora dolů, aktuální pozice tedy odpovídá přepočtu řádek + počet řádků × (sloupec -1):

  A =     % Pozice v A =
   0 1 0  %       1 3 5
   1 2 0  %       2 4 6

  Funkci find lze „donutit“, aby pozice prvků vracela jako dva vektory, kdy v jednom budou indexy řádků a ve druhém indexy sloupců; správné souřadnice pak získáme, vezmeme-li dvojice čísel ze stejných pozic v těchto vektorech:

  >> [radky, sloupce]=find(A)
  radky =
   2
   1
   2
  sloupce =
   1
   2
   2

  Pro lepší přehlednost pak můžeme tyto sloupcové vektory vypsat vedle sebe v jedné matici:

  >> [radky, sloupce]
  ans =
   2 1 % čteno po řádcích vidíme souřadnice
   1 2
   2 2

  Výsledek nyní čteme tak, že nenulové prvky jsou v matici A ve druhém řádku a prvním sloupci, v prvním řádku a druhém sloupci a také v druhém řádku a druhém sloupci.

  Nakonec si ukažme, jak se se funkce find obvykle používá - pro výpis pozic prvků, které splňují nějakou podmínku:

  >> find(A==0)
  ans =
   1
   5
   6

  Na vypsaných pozicích je v matici A číslo nula.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 25. 1. 2018: Datová struktura XArray
  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Týden na ITBiz.cz – Časovaná bomba v procesorech: Meltdown a Spectre z pohledu HW

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – 1. 2. 2018: Příliš mnoho pánů, příliš málo sluhů
  Jaderné noviny – 15. 2. 2018: Zbytek začleňovacího okna 4.16
  Jaderné noviny – 25. 1. 2018: Datová struktura XArray
    všechny statistiky »

  Seriál Octave (dílů: 16)

  Octave - 1 (je to kalkulačka) (první díl)
  <—« Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  »—> Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 16 (a co dál?) (poslední díl)

  Související články

  Octave - 1 (je to kalkulačka)
  Octave - 2 (počítání s maticemi)
  Octave - 3 (přístup k jednotlivým položkám matice)
  Octave - 5 (práce s řetězci)
  Octave - 6 (práce se soubory)
  Octave - 7 (vlastní skripty a funkce)
  Octave - 8 (větvení programu)
  Octave - 9 (cykly)
  Octave - 10 (zbylé řídicí struktury)
  Octave - 11 (kreslíme grafy)
  Octave - 12 (měřítko os a speciální grafy)
  Octave - 13 (dokončení grafiky)
  Octave - 14 (finance a statistika)
  Octave - 15 (špetka matematiky)
  Octave - 16 (a co dál?)
  Vektorový elegán Ipe
  Recenze: Kniha kódů a šifer
  Awk & sed: Příručka pro dávkové zpracování textu
  SETI@home
  Jak se píše procesor
  GnuCash - domácí účetnictví na úrovni
  Použití gnuplot pro tvorbu grafů v PHP
  Hra s písmenky - wxMaxima

  Odkazy a zdroje

  Octave

  Další články z této rubriky

  LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCC
  Ze 4 s na 0,9 s – programovací jazyk Vala v praxi
  Reverzujeme ovladače pro USB HID zařízení
  Linux: systémové volání splice()
  Programování v jazyce Vala - základní prvky jazyka
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  14.2.2006 09:45 Martinus | skóre: 21 | blog: martinus
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 4 (je to pravda?)
  Chtěl bych poděkovat autorovi, že se pustil do něčeho takového. Přijde mi to jako velice složité téma. Já jsem vždycky zápasil s Matlabem tak dlouho, než jsem to vzdal. Tímhle přístupem se možná naučím používat octave ;-)
  Free your mind and the ass will follow...
  14.2.2006 13:32 5
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 4 (je to pravda?)
  v principe aj matlab ;0)
  14.2.2006 17:04 Veritas | skóre: 13 | blog: veritas
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 4 (je to pravda?)
  Výborný, jen dál.
  Nehledej hry v Linuxu. Linux je hra!
  18.2.2006 22:58 vlk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 4 (je to pravda?)
  No tak ten nadpis nema chybu. Koukal jsem a rikal si: "A hele, nejake zvesti o Octave 4. Sakra, clovek to chvili nepouziva a mine i verzi 3."

  No a ono jenom dalsi dil serialu :-)
  Jiří Poláček avatar 19.2.2006 09:26 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Octave - 4 (je to pravda?)
  :-D
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  19.2.2006 17:30 K!
  Rozbalit Rozbalit vše gnuplot & octave
  privital by som clanok o moznostiach _gnuplot & octave_, nepouvazuje nad tym niekto? :-)
  Jiří Poláček avatar 20.2.2006 08:53 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: gnuplot & octave
  Octave pro svůj grafický výstup používá právě gnuplot – takže snad stačí přečíst si nějaký článek o gnuplotu – těch už myslím v češtině vyšlo docela dost. Přesto mám nějaké pojednání o kreslení grafů v Octave v přípravě, jestli to jako příslib postačuje.
  Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
  21.2.2006 20:54 K!
  Rozbalit Rozbalit vše Re: gnuplot & octave
  uz teraz sa na to tesim :-). Ide mi prave o to, ze gnuplot, tak ako ho "implementuje" octave moze byt skvelym pomocnikom napr. v matematickej analyze (samozrejme okrem ineho).

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.