abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 12:22 | Bezpečnostní upozornění

Ve středu vydaná "npm@next" verze 5.7.0 správce balíčků pro JavaScript npm (Wikipedie, Node Package Manager) přinesla řadě uživatelů Linuxu nečekanou nepříjemnost. V závislosti na způsobu instalace a ve spojení s příkazem sudo mohlo dojít ke změně vlastníka u systémových souborů, také například /. Chyba je opravena v před několika hodinami vydané verzi npm 5.7.1 [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
dnes 10:00 | Nová verze

Byla vydána verze 10.5 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Zdůraznit lze integrovanou podporu Let's Encrypt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:33 | Komunita

Příspěvek na blogu Signalu (Wikipedie) informuje o založení neziskové nadace Signal Foundation, jež bude zastřešovat další vývoj tohoto svobodného bezpečného komunikátoru běžícího také na Linuxu (Signal Desktop). Brian Acton, spoluzakladatel WhatsAppu, věnoval nadaci 50 milionů dolarů [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 05:55 | Zajímavý článek

Článek na Fedora Magazine krátce představuje programovací jazyk Rust a několik zajímavých v Rustu naprogramovaných terminálových aplikací. Jedná se o alternativu k příkazu grep ripgrep, moderní barevnou alternativu k příkazu ls exa, příkazem cloc inspirovaný tokei a zvířátko v terminálu ternimal.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.2. 23:55 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Classics Return Bundle. Za vlastní cenu lze koupit hry Broken Sword 5 - The Serpent's Curse, Shadowrun Returns a Shadowrun: Dragonfall - Director's Cut. Při nadprůměrné platbě (aktuálně 8,48 $) také Shadowrun: Hong Kong - Extended Edition, Wasteland 2: Director's Cut - Standard Edition, Age of Wonders III a Xenonauts. Při platbě 15 $ a více lze získat navíc Torment: Tides of Numenera a Dreamfall Chapters: The Final Cut Edition.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.2. 00:11 | Bezpečnostní upozornění

Vývojáři linuxové distribuce Mageia na svém blogu upozorňují na narušení bezpečnosti Mageia Identity. Narušitel získal přístup k LDAP databázi a zveřejnil jména uživatelů, jejich emailové adresy a haše hesel. Hesla uživatelů byla resetována.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
20.2. 21:55 | Nová verze

Byla vydána verze 2.0.0 nástroje pro záznam a sdílení terminálových sezení asciinema (GitHub). Z novinek je nutno upozornit na nový zpětně nekompatibilní formát záznamu asciicast v2. S novým formátem si poradí nové verze asciinema-playeru a asciinema-serveru [Hacker News].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.2. 05:55 | Zajímavý projekt

Dle příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC byl spuštěn ostrý provoz služby Honeypot as a Service (HaaS). Zapojit se může kdokoli. Stačí se zaregistrovat a nainstalovat HaaS proxy, která začne příchozí komunikaci z portu 22 (běžně používaného pro SSH) přeposílat na server HaaS, kde honeypot Cowrie (GitHub) simuluje zařízení a zaznamenává provedené příkazy. Získat lze tak zajímavé informace o provedených útocích. K dispozici jsou globální statistiky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
20.2. 04:44 | Komunita

Před týdnem společnost Feral Interactive zabývající se vydáváním počítačových her pro operační systémy macOS a Linux oznámila, že pro macOS a Linux vydají hru Rise of the Tomb Raider. Včera společnost oznámila (YouTube), že pro macOS a Linux vydají také hru Total War Saga: Thrones of Britannia. Verze pro Windows by měla vyjít 19. dubna. Verze pro macOS a Linux krátce na to.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.2. 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 7.10 svobodného systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) s názvem SuiteCRM (Wikipedie). Jedná se o fork systému SugarCRM (Wikipedie). Zdrojové kódy SuiteCRM jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (62%)
 (3%)
 (3%)
 (0%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 435 hlasů
 Komentářů: 35, poslední 21.2. 19:51
  Rozcestník

  Strč prst skrz AbcLinuxu - II

  16. 4. 2003 | Leoš Literák | Programování | 11078×

  aneb persistence dat, controller a výběr šablon.

  Persistence

  Jak již víte, objekty jsou ukládány do databáze. Abych se vyvaroval toho, že SQL příkazy budou na desítkách či stovkách míst, vytvořil jsem jednu třidu, která má na starosti persistenci dat. Druhou a možná ještě důležitější výhodou je zjednodušení práce. Tato třída definuje několik málo základních metod, které jsou velice snadné na používání. Programátor tudíž vůbec nemusí znát JDBC, aby mohl naprogramovat nové vlastnosti.

  persistance class diagram

  Jak vidíte z diagramu tříd, subsystém persistance se skládá ze dvou rozhraní a jejich implementací. Hlavním rozhraním je Persistance, které definuje základní metody pro manipulaci a hledání objektů. Jeho implementací je MySQLPersistance. Nicméně v kódu nevytvářím jeho instance, ale přistupuju k němu přes PersistanceFactory. Jak název napovídá, jedná se o Factory pattern. Hlavní výhodou je, že pokud bych přešel na jinou databázi, stačilo by mi naimplementovat pro ni podporu jako implementaci rozhraní Persistance a změnit jednu řádku v PersistanceFactory.

  Součástí této vrstvy je i transparentní cache. V případě potřeby můžete použít i jinou než předvolenou cache při volání metody getPersistance v třídě PersistanceFactory. Toho se například používá při indexaci dat pro vyhledávání. Zvolená cache je hojně volána na začátcích metod v MySQLPersistance, takže není nutné se zdržovat pomalými JDBC voláními. DefaultCache je velice primitivní a vyřazuje objekty, které nebyly během několika posledních minut použity nebo už dlouho nebyly synchronizovány s databází. Až budu mít čas, vytvořím alternativní implementaci založenou na některé Open Source knihovně, nejspíše z Jakarty. Slibuji si od toho větší stabilitu.

  Controller

  Controller je relativně jednoduchý. Základem je třída AbcFMServlet, což je potomek HttpServletu. Hlavní práce se uskutečňuje v přepsané [overriden] metodě service(). Ta nejdříve zavolá metodu performInit(), která má na starosti uložení parametrů a předdefinovaných proměnných do mapy env a zpracuje přihlašování. Dále zavolá abstraktní metodu process(), která vrátí jméno šablony, která má sloužit jako výstup. Tato šablona se nahraje a vykoná. Její výstup se vrátí uživateli.

  Metoda process() má následující tvar:

  protected abstract String process(HttpServletRequest request, HttpServletResponse response, Map env) throws Exception;

  Každý servlet dědící z této třídy je tedy povinen ji naimplementovat. V ní se provádí veškeré zpracování vašich požadavků. Tedy kontrola parametrů, zpracování a finálně výběr šablony, respektive přesměrování prohlížeče na jinou stránku. Například když uložíte diskusi, zavolá se servlet EditDiscussion. Ten uloží diskusi do databáze (a zároveň do cache). Jenže proč by měl zobrazovat diskusi, když od toho je servlet ViewRelation? Proto jednoduše vypočítá nové URL a přes volání response.sendRedirect(url) přesměruje prohlížeč na tento servlet. Jako název šablony vrátí null, takže žádná další data nejsou vrácena prohlížeči.

  Výběr šablony

  Zajímavým fíglem je ještě výběr šablony. Každá šablona se skládá ze dvou souborů. Prvním je template.fm, což je šablona stránky. Tedy obligátní levý sloupec se službami a rubrikami, pravý sloupec s aktuálními články na ostatních serverech a patička s copyrightem. Druhým souborem je vlastní obsah stránky, tedy zobrazení formuláře či tohoto článku. Toto dělení je pochopitelné, pokud chci změnit něco v šabloně stránek, nemusím opravovat sto souborů, ale jen jeden.

  AbcLinuxu existuje v několika variantách, kromě hlavní existuje ještě varianta pro lynx, pro sidebar Mozilly a připravuje se žádaná verze pro Plucker. Bylo by hloupé, kdyby se kvůli každé této variantě musely vytvářet všechny soubory znovu. Proto jsem vytvořil mechanismus pro jejich sdílení.

  Základem je stejná stromová struktura všech variant. Pokud je potřeba, vytvoří se kopie souboru v podadresáři varianty a ta získá přednost před defaultní variantou. Vysvětlím to na příkladě. Pokud si prohlížíte úvodní stránku v Internet Exploreru či Mozille, použije se předvolená varianta web. Vykoná se tedy šablona vzniklá ze souborů web/template.ftl a web/show/index.ftl. Pokud však používáte lynx, použijí se soubory lynx/template.ftl a lynx/show/index.ftl, protože jsou oba předefinované pro šablonu lynx. Ale u prohlížení článku pod lynxem se použije šablona lynx/template.ftl a soubor web/show/article.ftl, neboť jej nebylo třeba změnit. Celá varianta pro lynx se ve skutečnosti skládá jen z šablony a úvodní stránky!

  V řeči kódu se tento výběr děje v třídě FMTemplateSelector a jeho obecnému předku TemplateSelector. TemplateSelector při inicializaci načte xml soubor s definicí všech šablon v systému. Každý servlet má nadefinováno několik akcí. K této akci je pak přiřazena šablona v několika variantách. Pokud tedy tyto varianty existují, jinak je tam uvedena jen jedna pro předvolenou variantu web. U šablony je možné nadefinovat proměnné, které se mají vložit do mapy env. Typicky to bývá titulek stránky.

  Servlety pak volají metodu select(). Například EditDiscussion podle kontextu zavolá jednu z metod:

  FMTemplateSelector.select("ViewRelation","article",env,request,null);
  FMTemplateSelector.select("ViewRelation","driver",env,request,null);
  FMTemplateSelector.select("ViewRelation","discussion",env,request,null);
  FMTemplateSelector.select("ViewRelation","hardware",env,request,null);
  FMTemplateSelector.select("ViewRelation","software",env,request,null);

  V metodě select() se nejdříve detekuje prohlížeč a pokud se jedná o nástroj na mirrorování, je vrácena stránka s upozorněním, že toto chování se nám nelíbí. Následně se vyhledá v mapě šablon kombinace servletu a akce. Pokud taková kombinace neexistuje, vyhodí se vyjímka. Pak se pro kombinaci servletu, akce, prohlížeče a HttpRequestu vybere šablona, například web. Pak se pro danou šablonu zjistí obsah šablony, včetně případných proměnných (kromě statických jsou podporovány i dynamické, například titulek článku je stejný jako název článku). Název šablony s obsahem se uloží do proměnné a jako výsledek se vrátí řetězec template+"/template.ftl", například "plucker/template.ftl". Tato šablona se pak načte a vykoná v metodě service() v AbcFMServletu.


         

  Hodnocení: 38 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  16.4.2003 08:02 Marek Vydra
  Rozbalit Rozbalit vše no nevim
  no nevim, pripada mi to desive slozite. jsem zastancem jednoduchych reseni. treba ukladani XML do sql jako blob.. no nevim. SQL databaze byly vymysleny s uplne jinym cilem.
  16.4.2003 10:30 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše no nevim
  nekdy je treba postavit poradne zaklady, na kterych se da stavet. ;-) ukladani dat do XML je moderni trend. neni sice optimalni, ale vyrobci db se snazi vytvorit lepsi podporu pro XML. pokud to jeste oracle neumi, tak verim, ze brzy bude umet XPath dotazy
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  ja bych rekl ze to oracle umi, i indexaci prez XPath jsem tam videl
  16.4.2003 10:34 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše zdrojaky
  tak co, laka nekoho podilet se na vyvoji?
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  16.4.2003 12:00 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše zdrojaky
  A ty zdrojaky budou svereny jenom zavaznym jedincum nebo budou k dispozici vsem? Tohle tema mi pride velice nejasny :) Trochu me prekvapuje pristup "vsecko resim sam" :) Mozna ze to vyusti v lepsi optimalizaci/rychlost, ale osobne nerozumim nepouziti proslulych Struts pro Controller. Pro persistenci je zase hotovy spickovy framework Hibernate. Ale jinak klobouk dolu :)
  17.4.2003 07:52 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše zdrojaky
  • ty zdrojaky bych klidne zverejnil, ale je treba vymyslet licenci. po kauze s linuxzone jsem uz opatrny. nerad bych, aby den po zverejneni zdrojaku vznikl napadne podobny server bcdlinuxu. dale bychom museli od kazdeho prispivatele ziskat licenci k uziti atd.
  • za prve pred rokem a pul ty projekty byly jinde nez dnes a hlavne me tlacil cas. struts neumim, ale budu se jej muset naucit kvuli jednomu projektu. a to, co jsem videl, me rozhodne nenadchlo.
  • u persistence jsem zase chtel maximalni kontrolu nad daty. abych je mohl editovat treba rucne prikazem mysql. a ty frameworky, ktere jsem tehdy umel, ukladaly serializovane objekty :-(
  • nicmene pomalu prechazim ke standardnim resenim. napriklad jsem nahradil vlastni scheduler tim, ktery je v java.utils. ted chci zlikvidovat vlastni LRU cache a pouzit neco z jakarty.
  • diky. :-)
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  16.4.2003 18:52 Zed
  Rozbalit Rozbalit vše Na neco se zapomnelo, ne?
  Minule bylo receno, ze LL ukaze neco, co v PHP nejde. Jedine, co zatim vidim, ze v PHP nejde je udelat tak ultraslozity navrh aniz by to k necemu bylo.
  16.4.2003 23:26 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
  Rozbalit Rozbalit vše s kanonem na vrabce
  Zdravim Myslim, ze je to zbytecne prekombinovane. Podle me by to slo udelat cely v PHP a MySQL, nic jineho podle me neni potreba. Zdenek
  www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
  17.4.2003 09:12 met | skóre: 9 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: s kanonem na vrabce
  Ja myslim, ze je to otazka pristupu. Kazdy ma moznost volby. Ja zase kdyz neco smolim v php+mysql, tak si rikam, zda nepouzit nejaky komplexnejsi nastroj, ktery by mi sedel lip nez fura roztrousenych kusu php kodu. Kazdemu se proste libi neco. Ale je pravda, ze kdyz jsem se tesil, ze tady se to dela jinak, a ze se konecne podivam, jak jinak se to taky da delat, ze bych se jako inspiroval, tak jsem se az zdesil, jak je to slozite a ze az takhle bych to delat nechtel (a asi ani neumel) :-(
  17.4.2003 10:17 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: s kanonem na vrabce
  to bude asi tim, ze uz jsem pracoval na velkych projektech ;-) spise by me zajimalo, co na designu shledavate slozitym? me to prijde naopak velice jednoduche a elegantni. mam tu hierarchii trid reprezentujici objekty, jednoduchy zpusob pro jejich persistenci, controller a view. pokud se nekomu MVC architektura zda slozita, tak je to jeho problem, vyvracet mu to nebudu, casem na to prijde sam. slozitejsi je vyber sablon, to priznavam, na druhou stranu mi to hrozne setri cas a usnadnuje spravu. verzi pro lynx jsem diky ni zvladl za hodinu vytvorenim tri souboru, kdybych musel delat vsechny soubory pro lynx znovu, vykaslal bych se na to. v planu je verze pro plucker (opet mi budou stacit tri/ctyri soubory) a pro gprs.
  Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
  22.4.2003 19:26 Zajsoft | skóre: 1 | Pardubice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: s kanonem na vrabce
  Zdravim, tohle nejak nechapu... " slozitejsi je vyber sablon, to priznavam, na druhou stranu mi to hrozne setri cas a usnadnuje spravu. verzi pro lynx jsem diky ni zvladl za hodinu vytvorenim tri souboru, kdybych musel delat vsechny soubory pro lynx znovu, vykaslal bych se na to. v planu je verze pro plucker (opet mi budou stacit tri/ctyri soubory) a pro gprs. " ...pro PHP snad neexistuji sablony? ;-) Ja osobne uz pouzivam pekne dlouhou dobu Smarty(smarty.php.net) a jsem velmi spokojen.
  17.4.2003 10:23 Martin Krauskopf | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: s kanonem na vrabce
  Spis si myslim, ze je to otazka toho, co od konecny implementace ocekavas. Pokud bys chtel, jak rikas, neco sesmolit v PHP jako jednorazovy reseni, coz Leos mozna moch, tak by to bylo urcite rychlejsi a jednodusi v PHPku (znam ho jenom z doslechu :) ). Sesmolit to timto zpusobem lze samozrejmne i v Jave :) Ale myslim si, ze Leos se poucil a puvodniho projektu z penguina a presel na uplne opacnej extrem - maximalni mira abstraktnosti. Osobne si myslim, ze to je vzycky ten spravnej pristup, protoze jeden nikdy nevi, co kdy bude chtit pridat/zmenit/odebrat (viz. puvodni penguin_hw popisovanej v prvnim clanku). A ac se nam to vsem muze zdat sebeslozitejsi, tak myslim, ze po poradnym ponoreni do navrhu zjistis uplnej opak. Vsechny moduly jsou modularni/rozsiritelny bez minimalniho vlivu na ostatni komponenty a predelani modulu je vetsinou velice jednoduchy, nez kdyby bylo reseni "allInOne". To zaroven umoznuje i pohodlnou praci vice vyvojaru. A urcite nikdo nepochybujem, ze web jako je AbcLinuxu potrebuje byt co nejvic bezproblemove rozsiritelnej. Jina otazka je, proc Leos zvolil psani svych vlastnich komponentu. Mozna ze v dobe psani projektu jeste nebyli Strutsy, tam kde jsou dneska. To samy treba Hibernate. Pak by byla asi cela implementace abclinuxu jednodussi. Nebo lepe receno byla by stejne slozita, ale slozitost by byla resena prave frameworkama tretich stran a ne Leosem samotnym :) Proto rikam klobouk dolu, ze se s tim Leos psal :) <noflame> A posledni vec je asi ta, ze hodne linuxaku nema rado Javu, protoze je "pomala, preplacana, nevim co jeste....". Ale vsichni Javari vedi, ze to jsou dneska uz jenom obycejny blaboly :) Na servru to plati 10-ti nasobne. Takze opak je pravdou :) <noflame/>
  11.9.2003 02:34 Kamil Sopko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: s kanonem na vrabce
  hm co byste potom rekli na to co provadim ja ;] sice PHP +Mysql jenze objektove jako delphi podebne VCL knihovny kde vystupem je XML(da se rict v objektovych celcich na sebe navazujicich) a vyobrazenei pomoci generovaneho XSLT z defaultnich vzhledu pro objekty popripade o upresnenou definici daneho scriptu
  15.9.2003 09:28 Martin Lhotsky
  Rozbalit Rozbalit vše Dalsi navrhove vzory???
  Diky za zajimave cteni. Zajimalo by me ale, jestli jsi Leosi nejakym zpusobem zvazoval v Modelu navrhovy vzor Composite a u vyberu sablony Builder, a pokud ano, tak z jakeho duvodu jsi je zavrhl. Chapu, ze ne vzdy se daji vzory pouzit, ale specialne v tomhle pripade me zajima kazdy podnetny nazor. Diky.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.