Portál AbcLinuxu, 19. srpen 2019 22:45

Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku

2. 12. 2008 | Jana Budinská
Články - Fedora 10 Cambridge: kulatiny komunitního klobouku  

V úterý 25. listopadu jsme se dočkali už desáté verze projektu Fedora (dříve Fedora Core), komunitní distribuce podporované Red Hatem a základny komerčního Red Hat Enterprise Linuxu. Měsíc po vydání Fedory 10 končí podpora Fedory 8 a řada jejích uživatelů, kterým z nějakého důvodu devítka (Sulphur) zrovna moc nesedla, hleděla k vydání desítky s nadějí i obavami.

Fedora 10 Cambridge

Při půlročním cyklu vydávání nových verzí to máme už pět let od vydání prvního release, tehdy ještě pod názvem Fedora Core 1. Desátá verze Fedory má kódové označení Cambridge. Pro nezasvěcené jsou kódová jména Fedory mnohem chaotičtější a méně logická než například typická dvouslovná jména Ubuntu, která následují po sobě v abecedním pořadí. Přesto i pojmenování Fedory mají svou logiku: každá dvě za sebou jdoucí jména musí mít společnou určitou kategorii (v angličtině „is-a“), ne ale takovou, kterou už mají společná dvě jména předtím. Cambridge a předchozí Sulphur jsou obě města v USA, Sulphur měl s codename Fedory 8 (Werewolf) společnou zhoubnou reakci na stříbro (viz http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Names). Trochu kostrbaté, ale proč ne. S Cambridgem se navíc Fedora vrací na začátek kruhu – Cambridge bylo původní codename Red Hatu 10, z něhož vznikla Fedora Core 1.

Fedora se vždy profilovala jako „cutting edge“ distro a v tomto duchu zařadila do předchozí verze devět pouze KDE 4.0, na rozdíl od Ubuntu, které ještě v Hardy Heronovi zachovalo možnost výběru Kubuntu jak s KDE 3.5, tak s KDE 4.0. Ortodoxní KDEčkaři vzhledem k nestabilitě KDE 4.0 Fedoru 9 tedy raději vypustili a čekali na Fedoru 10 a snad už stabilnější a odladěnější KDE 4.1. A dočkali se.

Instalace

Nejdřív chci říct, že Fedora 10 je podle mě opravdu vizuálně povedená. Nemám žádné výhrady ani ke vzhledu výchozího Gnome, ani KDE a pěkně (a poněkud dospěleji) vypadá už i instalátor. Instalace probíhá klasickým stylem „zrní kolem enteru“ – výběr jazyka a dalších pár jednoduchých otázek. Potěší, že už v instalátoru si v sekci rozdělování disku můžete vybrat, jestli chcete disky šifrovat. Tato možnost není nová, ale dřív její použití nebývalo zcela bezproblémové. Ve Fedoře 10 k používání systému na šifrovaném disku stačí zaškrtnout jediné políčko, zadat heslo a nezapomenout ho (jak se mi při testování povedlo ;)).

fedora 10 cambridge 1 fedora 10 cambridge 6 fedora 10 cambridge 9

Instalace „ví, co chcete“ a pokud si uživatel vybere standardní instalaci, nezatěžuje ho zbytečným výběrem balíků. Můžete se ale samozřejmě proklikat do klasického zaškrtávacího výběru, který se příliš neliší od předchozích verzí. Pokud zaškrtnete ve volbě desktopového prostředí KDE i Gnome, nainstalují se obě a při zadání uživatelského jména a hesla mezi nimi můžete jednoduše přepínat. Pokud tedy přece jenom ještě úplně nedůvěřujete nebo jste nepřišli na chuť novému KDE 4, můžete si zvykat postupně a „seriózně pracovat“ v Gnome.

Nové a lepší

Vylepšení začínají rovnou u bootu: Fedora 10 používá nový bootovací proces jménem Plymouth a na rychlosti je to poznat. Pokud nemáte kartu AMD/Ati, grafický boot si bohužel neužijete (důvodem je podpora Kernel Mode Setting), ovšem i „náhradní“ tříbarevný progressbar je roztomilý a neurazí ani nevyděsí náznaky návratu do minulého století. „Finále“ bootu, tedy start X serveru, také prošel jednou drobnou, ale poměrně zásadní změnou: Xka startují na prvním virtuálním terminálu, nikoli na tradičním sedmém. Drobné zrychlení a eliminace „problikávání“ obrazovky s textovým loginem může být plusem pro tu většinu uživatelů, kteří používají přihlášení do konzole jednou za uherský rok (nebo vůbec). Pokud jste zvyklí na trojhmat Control-Alt-F1, můžete buď zuřit, nebo si spolu s několika dalšími úpravami systému vypnout Plymouth, který právě toto vynucuje. Pro běžné uživatele to ale žádná újma nebude. Jedna „jistota“ zmizela, ale linuxová zeměkoule se točí dál.

fedora 10 cambridge 2

Jak už jsem zmínila, obě hlavní desktopová prostředí vypadají velice dobře a extrémně povedená je také tapeta základního tématu Solar. Výchozí desktopové prostředí Fedory Gnome je ve verzi 2.24 a obsahuje vše, na co jsme zvyklí, včetně IM klienta Pidgin, a to přesto, že ještě v release candidate bylo Empathy. Na poslední chvíli se ale vývojový tým rozhodl nepoužít Empathy jako výchozího klienta, především z důvodu nestability. Na Empathy se tedy můžeme těšit ve Fedoře 11.

fedora 10 cambridge 3

Vývojový cyklus KDE bohužel o dva měsíce pokulhává za vývojovým cyklem Fedory, takže ve Fedoře 10 ještě není KDE 4.2, které by mělo začleňovat velkou část toho, na co jsme byli zvyklí v KDE 3.5. Přítomné KDE 4.1 je alespoň oproti KDE 4.0 použitelné a tolik nepadá, i když i tady překvapí některé nepříjemné nedotaženosti (třeba nefungující spouštěč aplikací po stisku Alt-F2).

fedora 10 cambridge 4

Obě hlavní desktopová prostředí jsou pěkná, ale čím dál nenažranější a zvlášť KDE dokáže být i s minimem spuštěných aplikací docela líné. Pro ty, kteří musí počítat každé mega paměti, zařadila Fedora odlehčené desktopové prostředí LXDE. Je sice docela svižné, ale počeštění i grafika (oproti pěkně vyvedené stránce projektu) jsou trochu rozpačité a pokud už chci odlehčit méně výkonnému hardware, lépe se cítím v XFCE. Zastánce si ale určitě najde, podle ohlasů v diskusích je příjemně stabilní a to je spolu s rychlostí klíčová vlastnost, kterou můžeme od „nenáročného desktop manageru“ chtít.

fedora 10 cambridge 5 fedora 10 cambridge 7 fedora 10 cambridge 8

Dále najdeme ve Fedoře 10 Firefox 3.0.4 nebo OpenOffice.org 3.0 (finální release má jako jedna z prvních distribucí), pro vývojáře Eclipse 3.4, ale nově i NetBeans. Fedora 10 je postavena na jádře 2.6.27.

Další novinky

Závěr

Patřila jsem k těm, kterou KDE 4.0 ve Fedoře 9 otrávilo a na Gnome jsem si nechtěla zvykat. Rozhodování, jestli raději Gnome, nebo jiná distribuce, jsem o půl roku prodloužila vyčkáváním na Fedoře 8 – a z dosavadních zkušeností můžu říct, že se vyplatilo. Fedora 10 není – jako žádné jiné distro – dokonalá, ale vypadá to, že na následující rok má teplé místečko na mém disku zajištěné. Mně podobným můžu jen doporučit upgrade a dosavadním fedoraskeptikům, aby dali desítce šanci. Věřím, že může příjemně překvapit.

Související články

Fedora 7 (Moonshine)
GNOME 2.24 (nové možnosti starých aplikací)
GNOME 2.24 (nové aplikace)
Seriál: KDE 4.1 - megarecenze
Jaké je KDE 4.0.0
Red Hat Enterprise Linux 5

Další články z této rubriky

Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10
Calligra Suite - Dobrá alternativa k LibreOffice

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.