abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:00 | IT novinky

Bylo vydáno RFC 8484 řešící posílání DNS dotazů a získávání DNS odpovědí přes protokol HTTPS (DoH, DNS over HTTPS). V aktuálních verzích Firefoxu je DoH ve výchozím nastavení zakázáno. Povolit jej lze v about:config změnou hodnoty network.trr.mode (Trusted Recursive Resolver). V srpnu zveřejnila Mozilla výsledky experimentu s DNS přes HTTPS ve Firefoxu Nightly.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
19.10. 13:00 | Komunita

Při prvním spuštění Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver) je spuštěn nástroj Ubuntu Report. Pokud uživatel souhlasí, jsou pomocí tohoto nástroje odeslány do Canonicalu informace o daném počítači (doba instalace, počet procesorů, rozlišení displeje, velikost paměti, časová zóna, ...). V červnu byly zveřejněny první statistiky. Podrobnější statistiky jsou nově k dispozici na samostatné stránce.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
19.10. 01:00 | Pozvánky

O víkendu probíhá v Košicích pravidelné setkání příznivců otevřených technologií OSS Víkend. Na programu je řada zajímavých přednášek a workshopů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
19.10. 00:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.3 otevřeného, licenčními poplatky nezatíženého, univerzálního ztrátového formátu komprese zvuku Opus (Wikipedie) a jeho referenční implementace libopus. Vylepšena byla například detekce, zda se jedná o řeč nebo o hudbu. Přidána byla podpora prostorového zvuku (immersive audio) dle plánovaného RFC 8486. Podrobnosti a zvukové ukázky na demo stránce.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.10. 22:33 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 18.10 s kódovým názvem Cosmic Cuttlefish (Kosmická sépie). Ke stažení jsou Ubuntu Desktop a Server, Ubuntu Cloud Images, Ubuntu Netboot, Kubuntu, Lubuntu a Lubuntu Alternate, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Xubuntu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.10. 18:33 | Nová verze

Byl vydán PostgreSQL ve verzi 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
18.10. 17:33 | IT novinky

Nadace Raspberry Pi představila na svém blogu Raspberry Pi TV HAT, tj. rozšíření jednodeskového počítače Raspberry Pi umožňující příjem televizního vysílání DVB-T a DVB-T2. Cena rozšíření je 21,50 $.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
18.10. 17:07 | Nová verze

Vychází OpenBSD 6.4. Z řady novinek namátkou: podpora dalších architektur (arm64 např. dostal z Linuxu vypůjčený ovladač radeondrm), hypervizor vmm podporuje i qcow2 disky a šablony, jádro dokáže automaticky přepínat mezi dostupnými bezdrátovými sítěmi, sítě pracují o něco efektivněji, z bezpečnosti „přísaha byla doplněna odhalením“ (pledge(2) lze vhodně doplnit pomocí unveil(2)), SMT je ve výchozím stavu vypnutý, ale lze jej zapnout. Syntaxe nastaveni OpenSMTPD se změnila. S vydáním vychází také nová verze LibreSSL - 2.8.2.

Daniel Čižinský | Komentářů: 5
17.10. 23:15 | IT novinky

Firma Raptor Computing Systems, která stojí také za pracovní stanicí Talos II, představila levnější desku Blackbird s podporou jednoho 4-/8jádrového CPU POWER9 Sforza a formátem microATX; bližší specifikace jsou ve wiki výrobce.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 30
17.10. 22:11 | Zajímavý projekt

Byla vydána verze 1.0 svobodné federalizované platformy pro sledování a sdílení videí, alternativy YouTube s podporou P2P, PeerTube (Wikipedie). Za vývojem PeerTube stojí nezisková organizace Framasoft snažící se mimo jiné nahradit svými svobodnými Frama službami služby společnosti Google (De-google-ify Internet).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Přispíváte osobně k vývoji svobodného softwaru?
 (39%)
 (43%)
 (25%)
 (22%)
 (11%)
 (36%)
Celkem 267 hlasů
 Komentářů: 13, poslední včera 16:39
Rozcestník

Kancelářský balík Hancom Office - I

12. 12. 2002 | Robert Krátký | Recenze | 7806×

Recenze dalšího konkurenta pro MS Office.

Úvod

Hned úvodem musím předeslat následující: Hancom Office není zadarmo. Je to sice sada aplikací určená výhradně pro Linux, ale zdarma je smíte používat jen prvních 30 dní od instalace (a navíc pouze trošku okleštěnou "Evaluation" (zkušební) verzi). Rozhodnete-li se tento programový balík koupit, musíte počítat minimálně s 50 USD (cena při stažení z internetu). Druhou nepříjemnou záležitostí je čeština. Hancom Office mluví pouze anglicky (a japonsky, čínsky, korejsky a arabsky...) a ani při psaní nemáte možnost zapnout českou kontrolu pravopisu (ispell není podporován). Psát česky samozřejmě lze. Pokud je vám jedna z těchto věcí proti srsti, nemá pravděpodobně cenu pokračovat ve čtení.

Instalace

Hancom Office (dále jen "HO") je dodáván pouze v binární (HO používá své Qt i FreeType knihovny) podobě a jeho instalaci řeší install skript, který najdete v hlavním adresáři po rozbalení .tgz archívu (případně v kořenovém adresáři CD-ROM). Tento archív je k mání po bezplatném zaregistrování na stránkách firmy Hancom a to buď jako soubor o velikosti 61 MB nebo několik 14 MB souborů (pro stahování přes pomalejší připojení k internetu). Po spuštění skriptu vás instalací provede pohodlný grafický instalátor, který vás po úspěšném dokončení vyzve k restartování X (!). Za zmínku stojí stručný návod k instalaci obsažený v souboru readme. Instrukce (dosti lámanou angličtinou) nabízejí řešení v případě, že instalace selže. Doslova se tam říká, že na některých linuxových systémech nemusí instalační skript pracovat správně. Nápravu má zjednat provedení příkazů:

su root
mount /mnt/cdrom
cd /mnt/cdrom
./install

Nechci být přehnaně jízlivý, ale tohle rozhodně není nazývání věcí pravými jmény. Myslím, že i zcela nezkušený uživatel by si zasloužil vědět, že instalaci je prostě třeba provádět s určitými právy - a ne tvrdit něco o zvláštních podmínkách daného systému...

První dojmy

HO se sestává ze čtyř nosných aplikací a shellu pro jejich pohodlné spouštění. Máme tu textový editor Hancom Word ve verzi 6 (k dispozici i samostatně), tabulkový kalkulátor Hancom Sheet 2 (nově také samostatný), nástroj na tvorbu prezentací Hancom Presenter 2 a konečně kreslící program Hancom Painter 2.

Používáte-li běžně OpenOffice.org nebo StarOffice, okamžitě si všimnete dramatického rozdílu v době potřebné pro spuštění kteréhokoliv z programů sady HO. Na mém počítači trvá první otevření OpenOffice.org Writeru přes 20 vteřin - Hancom Word naběhne za necelé čtyři sekundy. I při práci je odezva všech programů celkově velmi svižná. Rovněž paměťové nároky jsou, ve srovnání se zmiňovanými oblíbenými programy, téměř zanedbatelné. A když už jsme v tom, kolikrát vám zamrzl StarOffice? Mně mockrát. Teď používám OpenOffice.org, který pro změnu občas padá. Aplikace HO jsem však nenachytal. Snažil jsem se, seč jsem mohl, ale HO nezaváhal a shodit se mi jej nepodařilo (a to jsem prováděl psí kusy...).

Screenshot shellu

Uživatelské prostředí se na první pohled nijak zvlášť neodlišuje od podobného typu kancelářských aplikací, nástrojové lišty obsahují (podle zaměření programu) všechny důležité ikony. Lišty s ikonami je možné dle libosti umístit ke všem okrajům oken, pořadí a skladbu jednotlivých ikonek však ovlivnit nelze.

Menu jsou řazena opět podle stejného vzoru jako u jiných programových balíků, takže žádnou oblíbenou funkci byste neměli dlouho hledat. Nemilé překvapení na vás ovšem čeká v nabídce Help. Najdete tam sice slušivý About dialog a odkaz na webovou stránku Hancom, ale to nejdůležitější, totiž nápověda, tam chybí. Je sice možné spustit docela elegantní prohlížeč nápovědy, ale najdete v něm pouze obrázek, který znáte z About. Na internetových stránkách je mezi výhodami pořízení plné verze programu i položka "Elektronická nebo tištěná uživatelská příručka", což tedy pravděpodobně znamená, že do zkušební verze nebyla nápověda schválně zařazena. To trošku zamrzí, protože kvalitu návodů považuji za docela důležitý faktor pro rozhodování, zda za program skutečně platit.

Další výtku musím směřovat k nepochopitelné nekonzistenci v ovládání jednotlivých programů sady. Hancom Word ukrývá možnost celkového nastavení ve File : Options (položka Edit : Properties sice existuje, ale nedělá vůbec nic...), naproti tomu v Hancom Sheet je podobné nastavení ukryto pod Tools : Options. Proč? Tak to také nevím - a nechce se mi věřit, že by si toho vývojáři prostě nevšimli.

Z podobného soudku je i výběr a možnosti použití klávesových zkratek. Hancom Word vás možná bude chvilku mást tím, že namísto obvyklého podtržítka pro zvýraznění písmene, které je třeba stisknout pro rychlou volbu funkce (při přístupu do menu je to Alt + písmeno), nabízí toto písmeno kapitalizované v závorce za názvem funkce. Důvodem je, že ne vždy je písmeno použité pro klávesovou zkratky obsaženo v názvu funkce. Takový klávesový povel však opravdu nemůže být intuitivní a zapamatovatelný. Dejme tomu, že je to pozůstatek původního jazykového prostředí, pro které byl program napsán (korejština). Kdo mi však vysvětlí, proč ani tyto podivné klávesové kombinace nejsou jednotné ve všech aplikacích sady? Chci-li v Hancom Word vyvolat menu Insert(D) (Vložit), je tedy třeba stisknout Alt+D. V Hancom Sheet je to ale obvyklé Insert, tudíž zkratka Alt+I. Je to maličko hra na schovávanou.

Poslední záležitost, na kterou jsem v této souvislosti narazil, je podivné chování dialogových oken - opět pouze v Hancom Word. Nejde totiž změnit jejich velikost. Ve Windows(tm) je to sice standardní chování, z X Window jsme však zvyklí na větší komfort. Při procházení adresářovou strukturou na disku v oknech typu Open jsme tedy limitováni devíti řádky, které se do implicitní velikosti okna vejdou.

Hancom Word 6

O některých zvláštnostech uživatelského rozhraní této stěžejní aplikace jsem se již rozepsal. Sázím na to, že popisované odchylky od zbytku programů mají svůj původ v historii vzniku celé sady. Prvním, a dlouhou dobu jediným, programem totiž byl právě textový editor. Ostatní aplikace, které z balíku činí plnohodnotný kancelářský nástroj, byly doplněny až později. Autoři se teď snaží narvat nohu do rukávu. Neradi by změnili u Word ovládání, které si možná někteří uživatelé již stačili osvojit. Zároveň by však chtěli nově vytvářené programy přiblížit běžným standardům v této kategorii. Výsledkem je trošku hybrid.

Škaredé fonty

Další důležité téma jsou fonty. Hancom Office sice disponuje vlastní základní sadou fontů (a po zaplacení dostanete další), jenže ty jsou pro zobrazení češtiny takřka k ničemu (viz screenshot). Jakmile však Wordu zpřístupníte fonty, které nemají podobné neduhy, bude vše v pořádku. Provede se to vytvořením symlinků na vaše fonty do adresáře /usr/local/HancomOffice2/font/. Pouhé přidání cesty s vašimi fonty do souboru .fontrc, které je doporučené v readme, bohužel kýžený výsledek nepřinese.

Běžné funkce

Hancom Word nepostrádá žádnou z důležitých funkcí vyspělých editorů. Naopak doplňuje standardní schopnosti mnoha vítanými nápady. Preview (náhled) je prosté, ale velmi rychlé a přizpůsobivé. Nechybí snadné generování indexu a obsahu, přehledné styly odstavců, šablony dokumentů, možnost automatických oprav ani schopný kreslící nástroj. Hodí se tzv. Multi-column break, tj. zalomení více sloupců najednou. Ocenil jsem zdánlivé maličkosti typu rozbalovací ikonky pro výběr druhu zobrazení stránek (formátovací značky, mřížka, okraje stránky, atd.) nebo možnost nastavit v procentech řádkování přímo na nástrojové liště. Jediné, co v tomto směru chybí, je absence možnosti vkládat do dokumentu pole s proměnnými.

Ikonka

Kompatibilita s MS Office

Ať již se nám to líbí nebo ne, kompatibilita s formáty MS Office je důležitá pro každodenní nasazení v běžném provozu. Můžete se třeba stokrát zaříct, že nebudete používat těžkopádné, neúsporné a ještě ke všemu proprietární formáty fy. Microsoft, ale realita s vámi vyběhne. Dokud o tom nepřesvědčíte také své známé, klienty nebo zaměstnavatele, nezbývá vám nic jiného než být připraven(a) na vše. Hancom Office o sobě tvrdí, že je v tomto směru správnou volbou. U každé z aplikací se proto podíváme, jak obstála v mém malém soukromém testu.

Pro textový editor jsem si stanovil tři jednoduchá kritéria použitelnosti. Pokud uspěji v načtení a uložení (a opětovném úspěšném načtení v microsoftích programech), budu editor považovat za dostatečně kompatibilní:

  1. obyčejný text formátovaný do odstavců, běžné atributy (tučný, kurzíva), čísla stran
  2. obrázek ukotvený na stránce, pevně stanovená velikost + text
  3. jednoduchá tabulka v kombinaci s textem

Hned jsem zjistil, že laťka byla nasazena příliš vysoko. Přiblížím vám problémy při importu, se kterými jsem se setkal.

  1. Běžný zformátovaný text nečinil Wordu většinou problémy. Trochu jej poplete přílišné kombinování formátovacích prvků obsažených ve stylu odstavce a těch, které jsou uplatněny přímo na text. Může se proto stát, že uvidíte nepodtržený nadpis a celý odstavec pod ním podtržen bude. Žádná velká tragédie, podobné přehmaty dělá občas MS Word také, pokud dokument otevřete v jiné verzi, než kterou jste použili pro jeho vytvoření.

    Velmi mě překvapilo perfektní rozpoznání všech druhů seznamů. Jejich vlastnosti, včetně odsazení od okraje stránky a mezery mezi číslem (znaménkem) a položkou seznamu, interpretuje Word zcela správně (a lépe než OpenOffice.org Writer). Čísla stránek však bezchybná nejsou. Po pravdě řečeno, nejsou vůbec. Nedokázal jsem Word přimět ani jedinkrát k zobrazení jakéhokoliv čísla stránky v importovaném souboru. Nejdále, kam jsem se dostal, bylo ukázání celkového počtu stránek (je-li nastaveno zobrazení strana X z Y. Navíc, a to je ještě horší, Word nerozpozná tvrdý konec stránky. Výsledkem může být soubor, jehož délka se vám smrskne z 50 stránek na 10 a zkuste se v něm pak vyznat.

  2. Také tento bod se ukázal být nad síly Wordu. Logo na začátku stránky ještě zvládl bezchybně, avšak dva obrázky vedle sebe už ne. Zkusil jsem dva obrázky pod sebou a mezi nimi text: obstojný výsledek. Jenže stačí text strčit do tabulky, nastavit obtékání a nestačíte se divit. Několikrát jsem dokonce skončil s popsaným obrázkem, zatímco tabulka byla na svém místě, ale prázdná. Zapomeňte na obrázkové katalogy, distribuované ve formátu MS Word (zvrácenost).

  3. Tabulky mi mírně spravily náladu. Ukázalo se, že většinou je import v pořádku. Narazil jsem pouze na dva případy, u kterých Word záhadně pozměnil šířku jednotlivých sloupců, ale nebyl jsem s to vysledovat příčinu. Trable nastanou pouze ve zmiňovaném případě "náročné" kombinace tabulky s jinými objekty, ale také pokud tabulka přesahuje na další stránku - to se pak dějí nepředvídatelné věci.

Schválně jsem se zatím nezabýval exportem zpět do microsoftího prostředí. Nechal jsem si to jako poznámku na konec, protože podle toho, čeho jsem byl sám svědkem, si není nač stěžovat. Žádný z nešvarů vpravdě mizerného importu se exportu netýká. Je to však jen jedna (podle mého názoru ta méně důležitá) strana mince.

Tisk

Nejdřív ta špatná zpráva. V dialogovém okně Print je sice rolovací menu, které na první pohled vypadá, že nabídne dostupné tiskárny, ale k dispozici je pouze standardní lp. Chcete-li určit, která tiskárna bude pro tisk použita, nebo třeba v jakém rozlišení se bude tisknout, z programu to provést nelze. Na druhou stranu se nabízí několik velice šikovných možností nastavení. Především je to funkce automaticky vtěsnat až šestnáct stránek na jeden papír. Můžeme také tisknout odzadu, určit v procentech velikost tištěné stránky nebo nastavit pauzu po daném počtu vytištěných stran.

Dialog pro tisk

Kontrola pravopisu

Jen krátce zmíním kvalitní kontrolu pravopisu, kterou je Word vybaven. Čeština sice chybí, ale jinak je průběh pravopisné kontroly nejen rychlý, ale i dostatečně komfortní. Kapku mě zarazilo, že slovník spellcheckeru nezná výrazy "Hancom" a "Linux", ale což. Nestojíte-li o to, aby vás spellchecker informoval červenými vlnovkami o své marné snaze rozpoznat česká slova, budete muset vypnout automatickou kontrolu.

Hodnocení

Hancom Word je sympaticky vypadající editor, kterému nechybí žádná podstatná vlastnost, jež by správná aplikace tohoto druhu neměla postrádat. Nedostatky, o kterých jsem mluvil, jsou chvílemi až zarážející, nicméně v závislosti na druhu konečného nasazení/uplatnění nemusejí představovat zas tak vážný problém. Obecně hodnotím Word jako velmi silný (a rychlý) nástroj, pomocí kterého lze snadno vytvářet i náročnější dokumenty.

V druhé části probereme zbývající tři programy, které HO obsahuje, a podíváme se blíže na jejich možnosti interakce, a to jak mezi sebou, tak s ostatními nainstalovanými aplikacemi.

Odkazy a zdroje

       

Hodnocení: 38 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

15.10. 08:39 syed danish
Rozbalit Rozbalit vše Re: Kancelářský balík Hancom Office - I
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. sportswear
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.