abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 753 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR

    24. 2. 2011 | Luboš Doležel | Rozhovory | 12730×

    Tentokrát jsme trochu neobvykle nevyzpovídali manažera, nýbrž běžného zaměstnance z druhé strany unixové barikády. Je jím Petr Beneš pracující jako QA inženýr v českém Oracle.

    Oracle Solaris System Test je pražský tým unixových odborníků věnujících se testování serverového operačního systemu Solaris a vývoji softwarového stacku pro automatizaci testování na široké škále hardwaru v různých HW i SW konfiguracích.

    Můžete se našim čtenářům představit?

    Jsem QA inženýr a patřím do týmu Solaris System Test (SST). Máme na starosti kontrolu Solarisu ve formě, v jaké by se dostal k zákazníkovi. Tím se myslí, když se vezmou všechny různé části, jako jsou Xserver, instalátor, Gnome, storage, síť atd (takzvané konsolidace) a poskládá se z nich instalační médium. My potom instalujeme stroje v labu a pouštíme testy. Cílem je ověřit, že se to dá bezproblémově nainstalovat na všechny podporované platformy, co máme v našem labu, a že při sestavování média nerozbily změny z jedné konsolidace něco v jiné. V ideálním případě by mělo platit, že v rámci konsolidace, kam patří, je každá změna otestována. Solaris je poměrně velký kus kódu a snadno se stane, že nepatrná změna má značný dopad tam, kde to nikdo nečekal. Někdy se problém může projevovat jenom na strojích, které neměl vývojář k dispozici. Snažíme se takové chyby zachytit a reportovat. Drtivá většina testování probíhá automaticky a řešíme pouze neznámé odchylky od normálu. Vývoj Solarisu neděláme, nicméně trávíme dost času vývojem našich automatizovaných testovacích nástrojů, manuální testování je drahé a neškáluje.

    Jak vypadá váš typický pracovní den?

    Dost se to liší. Testujeme souběžně Solaris 10 a Solaris Nevada. Zhruba platí, že build cyklus obou je dlouhý dva týdny. Někdy se sejdou v labu a je náročné udržet dostatečnou propustnost. Občas zabíjí stroje v labu naše chyba, občas chyba v Solarisu. Když proběhne většina testů, věnujeme čas analýze výsledků... Práce v týmu je rozdělena do rolí. Každý má povinnost analyzovat problémy, ale dál se to liší. Já zrovna dělám „exekuci“ a dohlížím na lab, aby běžely testy. V zásadě může být stroj ve stavu „běží test“, to je dobře, ale pokud běží už několik dnů, možná máme problém. Pak může být „volný“, to znamená, že ve frontě pro něj není test nebo že je ten test spuštěný se špatnými parametry.

    „Mrtvý“: zabil jej test nebo HW. „Zamčený“: někdo se snaží analyzovat/zreprodukovat problém, případně vyvíjí nový test, ale také jej mohl zapomenout odemknout :-). Takže někdy celý den hledám, co uhnilo v systému, že to občas spadne, a jindy prudím kolegy, aby po sobě uklízeli a vrátili stroje do exekuce, když už je nepotřebují.

    Mezi role, které v týmu máme a rád bych je zmínil, ještě patří: lab manager: ten má na starosti nákupy nového hardware, sledování a správu infrastruktury; release lead: máme dva, jednoho pro Solaris 10 a druhého pro Nevadu, jejich úkolem je sledovat stav testování, zastupovat tým při hodnocení kvality Solarisu a plánování dalších testů. Role se mezi námi střídají, ale spíše podle potřeby, než že by existoval nějaký pravidelný cyklus.

    Zkoušel jste se „hrabat“ i v dalších unixových systémech? V jakých?

    Někdy zkoušel, jindy musel :-). Bylo jich více a také „hloubka“ zkoumání se liší. Většinou to začalo jako úloha pro administrátora. Něco je potřeba rozchodit nebo něco nefunguje ... začne se to komplikovat, případně rozbijete ještě něco dalšího. S přehledem nejvíce času jsem strávil s Linuxem, následuje NetBSD a zbytek se rozdělí mezi FreeBSD, HP-UX, True64 a OpenBSD.

    Co se vám na Solarisu líbí obzvlášť?

    Promyšlené rozhraní pro administraci systému (teď myslím Solaris 10 a Solaris Nevada).

    Nelze nezmínit SMF, kde došlo k opuštění myšlenky runlevel jako stavu systému a místo toho mají jednotlivé služby určené vztahy a závislosti mezi sebou. Takže lze pustit server jedním příkazem a člověk nemusí hledat, co všechno ještě potřebuje běžet, aby to začalo fungovat. Práci má dělat počítač :-). Líbí se mi taky DTrace, velice pěkně se s ním dá šmírovat, kde se proces fláká, když nedělá, co má, nebo to dělá moc pomalu. Navíc není potřeba mít jeho binárku ani speciálně upravenou.

    Dostáváte se při své práci i k nějakému zajímavému hardwaru?

    Ano, ve škole, ani v předchozím zaměstnání jsme takové pěkně hračky neměli. Téměř výhradně se jedná o stroje vyrobené v Sun Microsystems/Oracle. V našem labu je zajímavý průřez od dávné, ale dosud podporované historie, po úplně nové prototypy, o kterých se ještě nesmí mluvit.

    V čem se obvykle testovací nástroje píší?

    Ksh je nástroj první volby pro psaní testů, umí toho hodně a pro zbytek se dá sáhnout do košatého userspace Solarisu. Pokud shell nestačí, nastoupí Python nebo Perl. Pro automatizaci přístupu na konzole a simulaci uživatele na konzoli používáme expect postavený na Tcl – velmi zajímavý jazyk, mimochodem. Konečně, na zpracování výsledků a scheduling testů používáme mix Javy a Perlu, ta kombinace je dána historicky, není za ní žádný hluboký důvod, pokud by se to někomu zdálo moc divoké.

    Upravují QA inženýři někdy také kód produktu, nebo to nechávají výhradně na programátorech? Myslím tím kdyby to byla třeba jen od pohledu triviální chyba...

    Chyby opravuje tým, který je za danou oblast odpovědný. Proces, jak dostat nějakou změnu do Solarisu, má pevná pravidla. Projít jim pro nás není praktické. Můžeme leda navrhnout, jak to opravit.

    Co vás na práci baví a co nebaví?

    Baví mě zkoumat nový problém. Nebaví mě ten problém reportovat :-). Ne, teď vážně. Většina práce kolem analýzy chyb a nového železa je zajímavá. Administrativa třeba tak zábavná není.

    Uvažoval jste někdy, že byste chtěl zkusit i jinou práci na Solarisu?

    Zatím ne, tři a čtvrt roku v SST není zase tak dlouhá doba.

    Děkujeme za rozhovor!

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Diskuse byla administrátory uzamčena

    24.2.2011 09:29 pepa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Já zrovna dělám „exekuci“ a dohlížím na lab, aby běžely testy.
    Chápu, že to je rozhovor a nejspíš to tak řekl, ale ježí se mi z toho všechny chlupy na zádech.
    24.2.2011 09:55 Honz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Neznáš "zmrdspeak"...?
    24.2.2011 10:13 jehovista
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Zmrdspeak to je v kontextu nejakych vylizanych pojistovaku, nebo financnich manazeru. U technika v nadnarodni firme je ale podle me takove vyjadrovani uplne normalni.
    24.2.2011 10:41 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    problém toho technika je, že spousta těch slov přichází od oněch manažerů ...

    mně teda běhal mráz po zádech ze způsobu použití slova "konsolidace", uá, fuj

    jinak my teda testy "neexekujeme" ale "spouštíme" ...
    24.2.2011 11:46 Petr Ježek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Kdysi byla největším problémem v komunikaci s venkem "čingliš". Dnes mají někteří pocit, že musí mluvit "čengsky". V IT to toleruji, pokud mluvčí či pisatel je odborně na výši, ale doporučuji si vždy vybrat podle toho, ke komu se hovoří... Jinak Petr Beneš je rozhodně osobou, která umí.
    24.2.2011 14:14 pepíček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Konsolidací je v rámci vývoje Solarisu myšlena jedna ucelená oblast (Operating System and Networking, Common Desktop Environment, JDS a tak dále). Je to termín definovaný v SUNu v USA někdy na začátku devadesátých let.

    Tolik k tomu mrazu v zádech.
    24.2.2011 18:48 omg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    tohle je normalni stav. potrebujete se domluvit. a to jak se zamorim, tak s kolekgy v teamu. pokud si vymyslite vlastni preklad, tak se v teamu nedomluvite s clovekem co vede vetsinu konverzace se zamorim a pokud ano, tak se prozmenu nedomluvi poradne on.

    je to prvni zakon preziti snazit se zachovat podobnost slov v czenglish.
    24.2.2011 18:54 omg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    a obecne zcela se vyhnout prekladum oznaceni ukolu a procesu.
    26.2.2011 22:38 daneel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    ... ale určitě to není důvod k používání "team", když lze docela obyčejně napsat "tým" a k jinému zápisu v češtině opravdu není důvod na rozdíl od některých jiných, u nichž by to v "počítačštině" vyvolávalo spíš zmatky... ;-)
    23.6.2011 21:23 Petr Pavelka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Taky bychom mohli psát "tekst" jako v Polsku
    27.2.2011 16:16 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Pracovat v mezinárodní firmě je důvod k tomu, aby člověk prznil vlastní jazyk? Buď mluvím anglicky nebo česky, není důvod v české větě mluvit o nějaké „exekuci“ – prostě provádění testů – nebo snad v angličtině říká: my job is prováding testing?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    5.3.2011 07:26 Zdenek Vrablik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Zkus zit nekolik let v zahranici, popripade pouzivat v praci porad anglictinu(protoze kolegove cesky nemluvi) a pak pri rozhovoru chtit pouzivat ceska slova pro odborne nazvy.

    NENI to tak jednoduche.
    1.3.2011 16:17 sarimak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Lidi co blbnete, kdybyste misto kamenovani v jazykovem koutku (rekl jsem Jehova? au!) radsi resili podstatnejsi veci...

    S Petrem jsem pred par lety rok pracoval ve stejnem oddeleni a muzu potvrdit, ze o *NIXech toho dost vi a zmrdspeakem v realu nemluvi (proste jen prilis casto komunikuje v AJ - to se v IT deje docela casto a deje se to i mne). Chapal bych, kdyby nekdo resil jestli ma cenu se zabyvat Solarisem na ABCLinuxu nebo jak se Oracle chova k opensource kodu ktery prevzal po SUNu, ale tyhle osobni vypady na chytryho a rozumnyho cloveka jsou fakt o nicem.
    1.3.2011 18:04 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    ... tyhle osobni vypady na chytryho a rozumnyho cloveka jsou fakt o nicem.
    hm, a kde ty osobní výpady vidíš?
    24.2.2011 12:32 GeoRW | skóre: 13 | blog: GeoRW | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    jj, to mi hned pripomenulo Mengeleho a koncentraky :-)
    "This is to be taken with a grain of salt." ACBF - Advanced Comic Book Format
    24.2.2011 17:55 Petr Benes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Dekuji za prispevky.

    Exekuce skutecne neoznacuje popravu a dokonce ani samotne spousteni testu. Jedna se o sledovani prubehu testu a stavu stroju. V anglictine to zni docela primerene. Uznavam, ze volba vhodnych terminu neni jednoducha, bud to zni spatne nebo to neni uplne presne ono. Terminologii jsme prevzali od Iru, kteri nam pomahali tym rozjet. A popravde, nikoho nenapadlo to menit, znamenalo by to jenom duplikaci pojmu, anglictina se pouziva stale ... Dulezite je dohodnout se jednoznacne.

    ----------------------------------------------------------------------------------

    Vyjadruji sve osobni nazory, nejedna se o oficialni stanovisko spolecnosti Oracle.
    24.2.2011 18:53 kouzer | skóre: 11 | Mladá Boleslav
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR

    Ten zájem o NetBSD byl osobní nebo pracovní? Provnáváte Solaris i s jinými systémy?

    Linux user #448944.
    24.2.2011 20:08 Petr Benes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    S NetBSD jsem si jenom hral. Chtel jsem neco na slabsi zelezo a rikal jsem si, ze to nemusi byt Slackware. Mel jsem ho na chalupe na desktopu. Pozdeji jsem behal maly server na Sun Ultra1 workstation. Tam jsem ani o nicem jinem nez NetBSD nepremyslel.

    Nas tym prichazi do styku s jinymi systemy jenom pri testovani virtualizace, zadna prima srovani nedelame. Sledovani funkcionality a vykonu systemu, co pripadaji v uvahu, maji na starost jini.

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Toto neni oficialni stanovisko spolecnosti Oracle.
    25.2.2011 08:20 Fantomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rozhovor: Petr Beneš, QA inženýr, Oracle ČR
    Diky predchozimu zamestnani Petra Benese na CVUT jsem s nim mel tu cest trochu spolupracovat a jsem velice rad, ze dela uspesne praci, ktera ho bavi. Dodatek: PB rozhodne nemluvi tak spisovnou cestinou, jakou je psan rozhovor :-D
    1.11.2019 06:18 spam
    Rozbalit Rozbalit vše spam
    Příloha:
    spam
    1.11.2019 07:56 spam
    Rozbalit Rozbalit vše spam
    Příloha:
    spam
    4.11.2019 10:07 spam
    Rozbalit Rozbalit vše spam
    Příloha:
    spam
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.