Portál AbcLinuxu, 19. března 2024 07:24

Interview: Matthew Szulik, Red Hat

31. 1. 2007 | Robert Krátký
Články - Interview: Matthew Szulik, Red Hat  

Matthew Szulik je označován za jednoho z hlavních strůjců komerčního úspěchu Red Hatu. V současné době jde o největší linuxovou firmu. Pan Szulik mluvil například o kampani Truth Happens, brněnském vývojovém centru, aktivitách v Číně, vývojovém modelu linuxového jádra, budoucnosti Red Hatu a také o tom, proč nemůže nosit červený klobouk.

Robert Krátký: S jakými reakcemi se setkáváte v souvislosti s kampaní "Truth Happens"? Vzhledem k tomu, že se nejedná o běžnou reklamní kampaň, mě zajímá, jaké reakce jste očekávali, a jaké byly ve skutečnosti.

Matthew Szulik: Jasně, nikdy se o tom neuvažovalo jako reklamě. Účelem bylo promluvit o hodnotách, kultuře a raison d'être Red Hatu. A když jsme to začali používat, bylo hned zřejmé, že to nemá žádné reklamní prvky. Je to, jak doufáme, prostě dialog, který navazujeme s divákem, v němž vyjadřujeme důležitost jak intelektuální svobody, tak svobody a demokratizace obsahu.

2) Takže myslíte, že to zabralo? Jaká je odezva?

MS: Při cestách kolem celého světa mě to video doprovázelo na prezentacích a například v Indii nás za něj třista nebo čtyřista lidí odměnilo potleskem vestoje. Tleskali mu i studenti na univerzitách. Je to jednoznačně nejžádanější Red Hat materiál, který máme. Dostupný je i prostřednictvím podcastů a iTunes. Věřím, že ta obrovská odezva je kladná hlavně proto, že to sděluje přesvědčivé poselství.

3) Na obzoru je nová verze GPL. Už teď je zřejmé, že linuxové jádro tu novou licenci používat nebude. Považujete GPLv3 za slepou uličku? Bude Free Software i nadále konkurenceschopný se stávající licencí?

MS: Open source software obecně otevřel dveře vzniku mnoha novým verzím licencí. A myslím, že stejně jako tomu je s open source softwarem, i Free Software Foundation bude mít k dispozici reakce zvnějšku. Lidi jako Richard Stallman [rozhovor] a Eben Moglen jsou oba velmi otevření názorům a stejně jako u každého dobrého open source projektu se snaží do GPLv3 protlačit ty nejlepší myšlenky. Citlivé oblasti jsou DRM a také některé z aktivit zaměřujících se na média a budoucí verze jádra. Ale na trhu, kde se v současné době Red Hat pohybuje, většině našich zákazníků stávající implementace GPL vyhovuje. Kromě toho však FSF a náš právní tým i nadále spolupracují s Ebenem a jeho organizací, aby se dobrali pozitivního výsledku. Ale v tuto chvíli je to nejasné.

4) Ohledně DRM. Myslíte, že musí být řešeno přímo v licenci?

MS: Otázka DRM celkově je v tuto dobu velmi ožehavá. Objevují se implementace typu YouTube, které představují výzvu pro hodně historických konvencí. V Evropě roste nespokojenost s praktikami iTunes. Tržní prostředí je svědkem vyvíjejících se mediálních standardů. Problému vlastnictví obsahu se z našeho pohledu věnuje i Truth Happens video. Cítíme, jak důležitý a společnosti prospěšný je svobodný a nespoutaný přístup k obsahu.

5) V poslední době je hodně módní mluvit o virtualizaci. Red otevřel Virtualization Resource Center a plánuje začlenit Integrované řešení virtualizace do RHEL 5. Vidíte ve virtualizaci hnací sílu vývoje softwaru v budoucnosti?

MS: Souhlasím s tím, že virtualizace se stala až příliš módou. Pro většinu zákazníků, se kterými o tom mluvíme, jsou výhody virtualizace vítaným příslibem. Jedná se o lepší využití výpočetních zdrojů, správu potenciálu. Schopnost využít vícevláknového prostředí při přechodu na 64 bitů. Všechny tyto možnosti, o kterých si myslím, že je virtualizace nakonec přinese, jsou lákavé. Nás však čeká učení se nového způsobu práce, nových způsobů vývoje softwaru, nové bezpečnostní situace. A řekl bych, že bude trvat několik let, než začne být virtualizace nasazována v běžném podnikovém prostředí a ve veřejné správě.

6) Plánované rozšíření vývojového centra v Brně z něj udělá druhé největší na světě. Jaký byl hlavní důvod pro výběr tohoto regionu?

MS: Red Hat měl vždy blízké vztahy s akademickým prostředím. Například právě v tuto chvíli telefonuji z pozemku North Carolina State University hned vedle College of Engineering [technická fakulta]. Takže naší strategií je zůstat i nadále v blízkosti akademických komunit. To jsou kořeny open source. Chceme si být jisti, že budeme mít přístup k dobře školeným a vysoce motivovaným studentům a profesorům. A postoj české vlády a akademických představitelů na nás udělal velký dojem. Jejich nadšení pro open source vývoj, principy a učení.

7) V rozhovoru pro BusinessWeek z roku 2004 jste chválil čínskou vládu za podporu open source. Proběhla před otevřením vaší pekingské kanceláře v rámci společnosti nějaká diskuze o stupni spolupráce firmy s vládou? Je to pro vás jen další obchod, nebo existuje hranice, kterou byste nepřekročili?

MS: Ještě k té předchozí otázce: naše strategie se zakládá na partnerství s vládami a školami ve všech částech světa. Je to součást našeho celkového přístupu při vstupu na nový trh jako je Čína, Česká republika nebo třeba Rusko. Takže si nemyslím, že by existovala hranice, kterou bychom nepřekročili, protože když do těchto nových vztahů vstupujeme, považujeme za zásadní právě vybudování strategických partnerství s vládami a školstvím. A až prokážeme své schopnosti a fungujeme jako dobrý lokální partner vlády, pak začneme vyvíjet ekonomický model.

8) Čínská vláda není právě přátelská vůči věcem jako je svoboda slova. Přesto se však našly americké společnosti, které se rozhodly podřídit čínské cenzuře, výměnou za možnost vstoupit na jejich trh. Lišilo by se chování Red Hatu v podobných otázkách?

MS: Naše dnešní chování se odvíjí od toho, že jsme se stali zajímavým lokálním poskytovatelem, který pracuje s vládou a školstvím jako partner, a naše technologie funguje více na infrastrukturní úrovni. Proto jsme spíše katalyzátorem, který umožňuje doručení obsahu, než tím, kdo určuje, jak obsah vypadá nebo co uživateli sděluje. Naše podnikání a náš technologický přístup tedy nejsou příliš relevantní s ohledem na otázky cenzury, které řešil například Google a jiní.

9) Open source a Linux se zdají být na vrcholu popularity. Softwarové odvětví si jejich přítomnost uvědomuji silněji než kdy dříve. Neobáváte se, že by mohlo jít o další bublinu, která může splasknout? Co když nebude kód držet krok s nadšením, které kolem něj panuje?

MS: No, abych řekl pravdu, tak já už za svých téměř deset let v Red Hatu viděl ty nejvyšší vrcholky i nejnižší dna. Zatím jsem neviděl bublinu a také doufám, že nejsme na vrcholu popularity. Doufám, že to, čeho jsme svědky, je důkazem tržních sil, které rozhodly o tom, kdo bude krátkodobými tahouny a vítězi. Red Hat i open source se musí připravit na budoucí Red Haty a využít k tomu vedoucí postavení a vývoj rovného systému a investičních struktur. A především je důležité, že jsou výhody nabízené technologie zajímavé pro zákazníky, kteří za ně chtějí utrácet peníze. Myslím, že jsme svědky toho, že open source software dosahuje celosvětově fantastických výsledků jak z pohledu vývojového modelu, tak z hlediska hodnot, které vytváří pro zákazníky. A Red Hat se blíží hranici jednoho miliónu předplatitelů.

V roce 2001 pozorovatelé trhu a oboru pochybovali o tom, jestli se Linux a open source vůbec kdy prosadí na enterprise trhu. To, že jsme v tak krátké době a tváří v tvář tak náročné globální skupině zákazníků dosáhli takového podílu na trhu, svědčí o kvalitě softwaru, který open source komunita produkuje, a výhodách, ze kterých těží naši zákazníci. Red Hat byl v prvé řadě schopen inovovat ekonomický model.

interview: matthew szulik

10) Kde bude Red Hat za deset let? Jen více a více předplatitelů, nebo plánujete krok i jiným směrem?

MS: Jsem přesvědčen, že během následujících deseti let utratí vlády a firmy přes dvěstě miliard dolarů za upgrady a modernizaci svých výpočetních infrastruktur po celém světě. Stojíme tedy před nevídanou příležitostí, protože nastává doba, kdy tento trh začne obnovovat své stárnoucí unixové systémy a sálové počítače. Zároveň půjde o výuku a rozvoj příští generace a jejích technických a vývojářských dovedností kolem open source softwaru. Takže věřím, že naše současné zaměření na stávající velké podniky a vlády je tržní prostor, který je úrodný a z velké části nevyužitý.

Doplnil bych však, že pokračujeme v inovativní práci týkající se aktivit jako je například one laptop per child [notebook pro každé dítě] nebo technologie, kterou jsme prezentovali na našem summitu v Nashvillu, Tennesse, na níž je založen projekt Mugshot. A to je skutečně možnost, jak naši myšlenku představit na trhu společenských vztahů a spotřebitelů. Takže myslím, že počínaje filosofií dostupného obsahu, přes spolupráci v globálních komunitách uživatelů až po zaměření na výhody pro zákazníka ruku v ruce s krátkodobým finančním ziskem firmy vypadá naše budoucnost velmi dobře.

11) A co open source hardware nebo mediální obsah? To by Red Hat zajímalo?

MS: Rozhodně. Velmi pilně jsme spolupracovali s několika poskytovateli open source. Jak z pohledu právního, tak z hlediska strategie a nasazení. Jsem členem rady projektu OpenCourseWare při MIT, o kterém si myslíme, že je to zajímavá myšlenka. Takže ano, musíme pokračovat v prosazování důležitosti svobodného a nerušeného přístupu k obsahu. Množství tvůrců má přístup k potřebným zařízením a zvyšuje se pokrytí světa sítěmi, a proto je snazší příspívat integrované propojené společnosti. Jsme přesvědčení, že open source software i Red Hat mají v této oblasti svou roli tam, kde se dotýká médií.

12) Řekněme, že byste měl možnost zaměstnat Linuse Torvaldse. Chtěl byste ho do rodiny? Nebo jinými slovy: co si myslíte o současném vývojovém modelu jádra? Byl by Red Hat ochoten a schopen někdy v budoucnu převzít otěže?

MS: No, ptát se, jestli bychom rádi měli Linuse Torvaldse, je jako ptát se basketbalového týmu, jestli by chtěl Michaela Jordana. Odpověď je nasnadě. Jak Linusův systém hodnot, tak také zjevně jeho technická způsobilost jsou vizitkou každé organizace. A jeho vedení a vize při práci s linuxovým jádrem a open source softwarem pro mě vždy byly inspirací.

Co se týče vývojové metody linuxového jádra, tak myslím, že lidé jako Alan Cox a Ingo Molnar dali jasně najevo, že open source model vývoje jádra a dalších nástrojů a komponent bude žít dlouho poté, co se současní vývojáři začnou věnovat jiným zajímavým věcem. A v tom je skutečná historie a zároveň jeden z velkých příslibů open source softwaru: nezávisí na jednotlivci. Od vydání jádra 2.4 jsme mohli být svědky velkých zlepšení. A Red Hat vždy pracoval s komunitou v tandemu při podpoře vývoje hlavního jádra. Dalším důkazem toho bude vydání virtualizace a způsob, kterým využívá vícevláknové schopnosti linuxového jádra.

13) Při pohledu na úspěšné IPO [Initial Public Offering = vstup na burzu] člověka napadne VA Linux. Co udělali špatně? V čem jste podle vás byli lepší?

MS: IPO, to už je hodně dávno. Řekl bych, že už na to většina lidí zapomněla. Ale opravdu nevím. Byla to hlavně hardwarová společnost, která se snažila prodávat linuxový hardware v době, kdy Dell, IBM, Hewlett-Packard a další organizace s mnohem většími zdroji prodávaly integrovaný Red Hat Linux v kombinaci s hardwarem Intel nebo AMD a tím VA Linuxu konkurovaly. Nejprve by tedy bylo nutné zpochybnit ekonomický model firmy. A pak jsou všechny ty další tradiční činnosti jako hledání zaměstnanců, najímání a každodenní provoz. A už jsem říkal, že podnikový nebo státní zákazník se mohl rozhodnout, jestli pro provoz Linuxu koupí Dell, HP nebo IBM hardware versus VA Linux hardware. Pro VA bylo pravděpodobně dost obtížné se odlišit a vytvořit vlastní zřetelnou značku.

14) A nakonec: měl jste někdy možnost si vyzkoušet červený klobouk?

MS: Mám moc velkou hlavu. Moje postava... mám východoevropskou hlavu. Takže jsem nikdy neměl standardní velikost, ve kterých prodávají červené klobouky. Také jsem dost velký, měřím 195 centimetrů, takže kdybych měl na hlavě červený klobouk, vypadal bych jako lízátko.

RK: Tak to byla moje poslední otázka. Moc děkuji.

MS: Ještě bych rád řekl, jaký dojem na nás udělala kvalita lidí a energie státní správy a akademických představitelů, se kterými jsme měli tu čest pracovat v Brně. Výzkum pro zjištění vhodného místa k vybudování našeho strategického vývojového centra jsem prováděl já sám s naším viceprezidentem pro technické věci. A celý proces a lidi, se kterými jsme jednali, na nás udělali obrovský dojem. Bylo to nezvyklé, motivující a jsme s naším výběrem velmi spokojeni.

RK: To rád slyším. Díky za Váš čas.

Záznam rozhovoru ve formátu Ogg Vorbis: interview-matthew-szulik.ogg (8,7 MB). Kvalita nahrávky je bohužel dost nízká (včetně kolísající rychlosti).

Robert Krátký: What sort of responses do you get about the "Truth Happens" campaign? Considering it's not really a regular ad campaign, what kind of a feedback did you expect and what do you really get?

Matthew Szulik: Yeah, it was never never anticipated to be an advertisement. It was intended to really speak about the values and the cultures, and the raison d'être of Red Hat. And when we used that, you could see that there was no promotional bend to it. It's simply and hopefully a dialog that we create with the viewer of the material that expresses the importance of both intellectual freedom, and the importance of the freedom and democratization of content.

2) So, do you think it actually works? Have you had any feedback?

MS: I have been around the world and I have had that video precede me in a number of presentations where I've had large groups of three or four hundred people in India stand up and provide a standing ovation. I have been on college campuses where students have actually applauded. It is certainly the most requested piece of Red Hat material we have. It's now available on podcasts, on iTunes. I think the overwhelming feedback, I'm sure largely because I think it tells a compelling message, has been positive.

3) A new version of the GPL is on the horizon. It is already clear that the mainline Linux kernel will not adopt the new license. Do you consider the GPLv3 a dead end? Is Free Software going to be able to stay competitive with the current license?

MS: Well, open source software in general has opened up the flood gates for many many new iterations of licenses. And I think, just like open source software, you will see the Free Software Foundation continue to receive feedback. I think people like Richard Stallman [interview] and Eben Moglen has both been receptive and certainly, like a good open source project, challenging and pushing to see if they can get the best ideas possible into GPLv3. The sensitive items are increasingly around DRM and I think some of the more media-centric activities, as well as the future iterations of the kernel. But I think for the markets that Red Hat is currently marketing to, the current implementation of the GPL has been satisfactory to most of our customers. And I think that the FSF and our legal team continue to work with Eben and his organization to try to work through to a positive outcome. But it's unclear right now.

4) About the DRM. Do you think it needs to be addressed by a license?

MS: The issue of DRM globally is a very thorny topic right now. You see implementations like YouTube popping up that I think are challenging a lot of historical conventions. You've seen the work coming out of Europe right now regarding challenging iTunes. There are certainly evolving media standards that are taking place in the marketplace. So, I think part of it is the ownership of the content and that is really a point regarding the Truth Happens video from a Red Hat perspective. The continued importance we feel for the societal benefits of free and unfettered access to content.

5) One of the buzzwords of the past few months is virtualization. Red Hat opened a Virtualization Resource Center and is planning to include its Integrated Virtualization solution in RHEL 5. Do you think the virtualization technology will be the driving force of future software development?

MS: I agree with you that virtualization has become an overused buzzword. The promises, the benefits of virtualization are inspiring to most of our customers that we speak to. The certainly better utilization of computing resource, potentially management. Potential ability to leverage a multithreaded environment as customers move to 64bit. All of those promises, that I think virtualization will eventually deliver, are compelling. Now the challenge, of course, is in introducing new ways of working, new ways of developing software, new security paradigms. And I think it will be multiple years before we start to see virtualization be deployed in a mainstream pattern across the enterprising and governement computing market.

6) The planned expansion of your development center in Brno, Czech Republic is set to make it the second largest in the world. What was the main incentive for choosing this region?

MS: Red Hat has, since its founding, always had close relationship with academic environments. We actually sit here right now, where this call is taking place, on the campus of North Carolina State University right next to its College of Engineering. So, we, in our strategies, wanted to continue to be close to academic communities. That's the roots of open source. We want to make sure that we have access to highly trained and motivated students and professors, and we were very impressed with the approach of the Czech government and the academic leadership and their commitment to open source software development, and its philosophies and teachings.

7) In a 2004 interview for BusinessWeek you praised the Chinese government for its support of open source. Had there been any discussion, prior to the opening of your Beijing office, of the level of the company's involvement with the government? Is it just business as usual, or do you see a line which you would not cross?

MS: Once again to the earlier question: we have a strategy and philosophy of partnering strategically with government and education across major geographies. That is part of our overall relationship when we enter a new market, like China, or Czech Republic, or Russia for that matter. So I don't believe that there is a line that we will not cross, as much as it is that when we go into these relationships, we think its essential to build strategic relationships with governement and education first. And once we have been able to validate our capabilities and work as a good local partner with government, we then begin to develop the economic model.

8) The Chinese government is not exactly friendly to things like the freedom of speech. Nevertheless, there are American companies that chose to comply with their censorship policies to be able to enter their market. Do you think Red Hat's behavior would be any different in such matters?

MS: Our behavior today, I think largely because we have sought to become a compelling local provider working in partnership with government and education and probably because the technology is at the infrastructure level, it's probably a catalyst for the delivery of content more than how the content is presented, or what the content communicates to the user. So I don't think that our business and our technology approach really is relevant to some of the censorship issues that Google and others have faced.

9) Open source and Linux seem to be at the height of their popularity. The software industry feels their presence more strongly than ever before. Aren't you worried this might be another bubble in the making? What if the hype outpaces the code?

MS: Well, you know, it's funny, I have seen the highest of highs and lowest of lows over the almost ten years at Red Hat. I haven't seen that bubble yet and I certainly hope that we're not at the height of popularity. I hope what you're seeing is that the market forces have now decided who will be the short term leaders and winners. And I think that Red Hat and open source have got to prepare themselves with both the industry leadership, with the development of an equal system and investment structures for future Red Hats. And most importantly, the benefits of the technology are compelling that the customers would want to spend their money for. I think what you're witnessing is that open source software both as a development paradigm and most importantly for the value that it creates for the customer is really producing shocking results positively on behalf of customers worldwide. And Red Hat is approaching a million customers under service right now.

In 2001 the marketplace and the industry pundits were questioning whether Linux and open source would ever make it into the enterprise market. To achieve this kind of market penetration in such a short period of time to a very demanding global customer base, as I have mentioned, validates the quality of software that comes out of the open source community, the benefits our customers are receiving. It's certainly the economic model that Red Hat has been able to innovate.

10) Where do you see Red Hat in ten years? Is it going to be just more subscribers, or do you plan a move in a different direction?

MS: Well, I believe that over the next ten years governments and enterprises will spend over two hundred billion dollars upgrading and modernising their worldwide computing infrastructure. So we are faced with and unprecedented opportunity as these markets begin to evolve their older and ageing Unix systems, their older and ageing mainframe systems, the education of next generation of technical talent and software development talent around open source software and the development skills that come with it. So I believe that our current focus on the existing enterprise as well as the government marketplace is the marketplace that is fertile and largely untapped.

But I would also add that we continue to do innovative work around activities like the one laptop per child, around the technology that we presented in Nashville, Tennessee at our summit two months ago, around Mugshot which really is a crossover opportunity to get into the social networking and the consumer marketplace with an idea that we continue to advance. So I think that from the philosophy of making content available, working in a collaborative fashion with global communities of users and continuing to focus on the benefits to the customer as well as short financial benefits to the enterprise, I think our future looks very bright.

11) What about open source hardware or media content? Might Red Hat be interested?

MS: Absolutely. You know, we've worked really hard with a number of open source providers. Both on the legal side as well as on the strategy and deployment side. I sit on the board of the OpenCourseWare project at MIT which we think is a very compelling idea. So yes, I think we want to continue to drive home the importance of free and unfettered access to content. As the numbers of creators around the world have access to devices, as more of the world becomes networked and contributes to an integrated networked society, we think that open source software has a compelling role and Red Hat has a compelling role in that space as it relates to media.

12) Let's say you would have the chance to employ Linus Torvalds. First, would you like him to be part of the family? And second, in other words, what do you think of the current kernel development model? Would Red Hat be able and willing to take the reins sometime in the future?

MS: Well, you know, asking whether we'd like to have Linus Torvalds is like asking a basketball team whether they'd like to have Michael Jordan. The answer to that is obvious. I think both Linus' value systems and also clearly his technical competency are compliment to any organization. And his leadership and his vision for the Linux kernel and the open source software has always been inspiring to me.

In terms of the Linux kernel development method, I think people like Alan Cox and Ingo Molnar and a variety of contributors around the world have clearly communicated that the open source model in the kernel development methodologies along with the tools and other components will live long after the current maintainers move on to do other interesting things. And that's really been the history and one of the great promises of open source software that it's not dependent on a single individual. So, I think we've continued to see very strong improvements in the Linux kernel since the 2.4 kernel release. I think that Red Hat has always worked in support of upstream releases and working in tandem with the community. And you'll see another further evidence of this with the release of virtualization and how it leverages a lot of the multithreading capabilities in and around the Linux kernel.

13) Looking at your successful IPO one has to think about VA Linux. In your opinion, where did they go wrong? What did you do right?

MS: The IPO, it's a long time ago. I think most people've forgotten it. I really don't know. They were a hardware company first and foremost, trying to sell Linux hardware at a time when Dell, IBM, Hewlett-Packard, and certain organizations that were considerably larger in scale and resource were selling an integrated Red Hat Linux combination with Intel and AMD chips in competition with VA Linux. So you'd have to start first by questioning the economic model of the company. And then it becomes, of course, all of those other traditional activities like recruiting and hiring and a day to day, hour to hour execution. But most important, as in any technology company these days, is an absolute commitment and understanding of your customers' interests and behaviors. And I think I have mentioned that a customer in an enterprise or government marketplace had a choice to select Dell or HP or IBM hardware versus VA Linux for running Linux. It was probably challenging for VA guys to create a clear and differentiated position.

14) And last but not least: Did you ever get a chance to wear a red hat?

MS: My head's too big. My physical size... I have an Eastern European head. So I always had none of the standard sizes which red hats come with. I'm also very large, I'm six foot five inches tall, so if I had a red hat on my head I'd look like a lolipop.

RK: Well, that was the last of my questions. Thank you very much.

MS: I'd also like to tell you how impressed we have been with the quality of the people and the energy of the government and academic leaders we had the pleasure of working with in Brno. I myself, along with our vice-president of engineering, did all the research to investigate where we wanted to build a strategic development location. And how impressed we were by the entire process and the quality of people that we dealt with. It was unuasal, it was motivating to us, and we're very happy with our selection.

RK: I'm very happy to hear that. Thank you for your time.

Související články

Rozhovor: Richard Stallman
Rozhovor: Miguel de Icaza - I (Mono)
Rozhovor: Petr "Pasky" Baudiš
Rozhovor s Vladimírem Mlynářem, ministrem informatiky

Další články z této rubriky

Michal Švec ze SUSE na téma Virtualizace a SLES
Rozhovor s Radkem Špimrem, IBM na téma nových serverů IBM Power Systems LC
Zpověď startupu na vlně IBM
ČVUT jako MIT? Lendl, Navrátilová, Jágr, Sáblíková, nebo absolvent FELu?
Práce vývojáře je dobrodružství

Diskuse k tomuto článku

31.1.2007 00:05 kanada
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Red Hat suxxx

btw prvni?

:-D
31.1.2007 00:06 kanada
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jo a zkratka jména jako MS je přinejmenším úsměvná :-)
31.1.2007 10:39 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Za to, že má stejné iniciály jména jako jistá nejmenovaná americká společnost, nemůže. Ostatně, já mám stejné iniciály… tak se do nás nenavážej :-)
Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
31.1.2007 07:20 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
kanada se opet projevuje. Holt zapracuji na tom blokovani anonymu, kanada si to zaslouzi. Kazdym svym komentarem dokazuje svoji uroven :-(
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
31.1.2007 17:04 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dávám maximálních 20 hlasů :-)
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
.. avatar 31.1.2007 00:26 .. | skóre: 4 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Ty pozdraviti ma kladivo
b42 avatar 31.1.2007 00:40 b42 | skóre: 12 | Ostrava/Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dědek Kostěj nám povídati stejná věci.
31.1.2007 00:47 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Diky za prijemne pocteni ;-)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
CIJOML avatar 31.1.2007 01:52 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
notas:/home/cijoml# LANG=C apt-get install debian-linux debian-system-all
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Suggested packages:
  debian-server-apps
Recommended packages:
  debian-server-tools
The following packages will be REMOVED:
  redhat-enterprise-linux redhat-package-system redhat-system-all
The following NEW packages will be installed:
  debian-linux debian-server-tools debian-system-all
0 upgraded, 1 newly installed, 6 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 40.4MB of archives.
After unpacking 52MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? Y                                 
Uvital bych zaznam rozhovoru a nebo alespon puvodni zneni v anglictine, kdyz uz tu byla takova medialni masirka ;)
31.1.2007 07:19 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Pod clankem je odkaz na druhou cast rozhovoru v anglictine.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
31.1.2007 08:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Audio záznam doplněn.
Luboš Doležel (Doli) avatar 31.1.2007 14:06 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ten hovor jel přes nějaký VoIP, nebo jak to bylo zaznamenáváno?
31.1.2007 14:20 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Přes Skype. Bohužel to bylo velmi narychlo a v tu chvíli jsem neměl čas nainstalovat něco rozumnějšího.
Luboš Doležel (Doli) avatar 31.1.2007 14:31 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Hmm, koukám (podle hlaviček mailů), že jedeš přes kabel. To takhle Skype praská běžně, nebo to dělá jen verze pro Linux (dotaz směrován na uživatele obou OS)?
David Watzke avatar 31.1.2007 14:51 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
To takhle Skype praská běžně, nebo to dělá jen verze pro Linux (dotaz směrován na uživatele obou OS)?
Nepraská...
“Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
31.1.2007 14:54 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
S kabelem to nesouvisí, protože praská jen ta nahrávka - ne samotný hovor. Za to praskání, zkreslení a zrychlení může asi software, který ten hovor "nahrává". I když je možné, že mu to Skype nějak ztěžuje...
31.1.2007 20:50 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
A čím jsi to nahrával a do jakého formátu?
1.2.2007 19:42 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
To je dost smutne ze to bylo na rychlo, kdyz uz nekolik tydnu do predu tu byly upoutavky na rozhovor a pak se to dela narychlo a pro rozhovor o otevrenych technologiich se pouzije skype.. huh.:)
1.2.2007 20:14 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ehm... rozhovor proběhl dlouho před tím, než se na něj objevily upoutávky. A narychlo bylo řešeno jen to nahrávání.
31.1.2007 09:56 ext3fs
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Tak o RH v Brně toho bylo žalostně málo....
31.1.2007 14:06 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
...no to je pravda. Ale jinak zajímavé počtení ;-). Btw. zajímala by mě příčina těch "emotivních reakcí" v diskusi na adresu RedHatu. Končil jsem sice RedHatem 8, takže RHEL asi nedokážu dost objektivně hodnotit, ale jejich strategie a firemní politika mi přijde jako velmi rozumná a prospěšná.
θηριον ειμι
31.1.2007 14:29 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Btw. zajímala by mě příčina těch "emotivních reakcí" v diskusi na adresu RedHatu.

To je jednoduché: lidská hloupost.

31.1.2007 14:38 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ti lidé vůbec neví, co mluví. RH je opensource firma, která snad všechen svůj software zveřejňuje pod GPL (nemluvím teď o balíčcích, ale třeba o Anacondě, Fedora Open Directory Server,...), proto také mohl vzniknout CentOS. Tem jsem zkusil a na server už bych neuvažoval o čemkoli jiném. Když jsem si v rámci bakalářské práce hrál s Debianem (Sarge v té době už stable), byl jsem počtem pádů aplikací hodně nemile překvapen. V CentOSu se mi to nikdy nestalo (stejně jako ve Slackware).

Osobně bych tipoval, že ti nejuřvanější jsou určitě vášniví uživatelé Ubuntu, kteří na něj přešli před týdnem-měsícem, kdy ještě obhajovali svoje Windows a dnes jsou z nich opravdoví odborníci na Linux. Nejlépe je to vidět na opravdu fundovaných srovnáních typu RPM x APT-GET (apt-get rulezzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!! RPM je SHIT!!!!!!!!!!!!!!), ...
31.1.2007 16:05 dano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
tiez sa pripojim do plodnej diskusie:

portage rulez !!!

;-)
31.1.2007 20:20 raziel | blog: LinArchia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
ale, ale:
make ruluje :)
hwsoft avatar 31.1.2007 16:10 hwsoft | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No spis je to videwt na tvem prispevku :(. RH je firma prvorade zamerena na zisk, zverejnuje jen to co musi, nebo to na cem vydela (jinak). Ja to neodsuzuji, ale je to tak.

Proc jsem osobne opustil RH je hlavne podpora, proto jsem sel pres ruzna distra az jsem skoncil na distribucich zalozenych na Debianu.

Ono je rozdil se starat o jeden pocitac a nebo o desitky (stovky) pocitacu, kde neni mozne chodit upgradeovat. Proto ten Debian, kde mi dnes jeho konzervativnost a dlouha doba podpory vyhovuje.
31.1.2007 16:54 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No nevím. Co je vidět na mém příspěvku? Co vím, tak RH zveřejňuje zdrojáky všeho.

Starám se o stovky počítačů (z toho je asi deset serverů, to ostatní jsou pracovní stanice), upgradují se samy přes yum. Nemusím řešit žádné změny software, přepisovat konfigurační souboru a já nevím co ještě, jen kvůli nové skvělé verzi. RHEL (v mém případě CentOS) je konzervativní až dost, doba podpory 7 let. Debian tohle nemá. Jediný, kdo má ještě tak dlouhou podporu je M$ pro Windows XP. Rozhodně jsem nechtěl kritizovat Debian, ale spíš lidé, co kydají na RHEL a přitom o něm nic neví. Což bude asi i Váš případ i když doufám, že se mýlím, a podpoříte svá tvrzení nějakými fakty. Takový malý detail. RHEL o něčem trošku jiném než staré RH, nebo Fedora.
31.1.2007 17:08 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Debian nemá totiž dobu podpory omezenou vůbec, protože mu spolehlivě funguje apt-get dist-upgrade a o zbytek se postarají security updates.
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
31.1.2007 17:13 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
100% spolehlivě? Nikdy nebylo třeba upravovat konfigurační soubory? Pokud bylo, tak má každá distribuce neomezenou podporu.
31.1.2007 17:18 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Nevzpomínám si, že bych (na jakékoliv distribuci) musel kvůli aktualizaci ručně měnit konfigurační soubory.
31.1.2007 17:39 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
U aktualizací (bezpečnostních) v rámci jedné verze samozřejmě ne. Ale dist-upgrade mi například upgraduje sambu 2 na 3 a ten konfigurační soubor je sice v mnoha ohledech stejný, ale v mnoha se také liší (například nastavení znakových sad). A o tom to celé je. RHEL se prostě 7 let nezmění. Tohle mi Debian nedá (teda kromě Woody -> Sarge, tam se to téhle době málem už blížilo, ale nevím proč, hodně lidem to vadilo).

Zároveň je jasné, že po těch 7 letech RHEL budu také muset povýšit na jinou verzi a taky asi budu muset nějaký konfigurační soubor přepsat, ale do té doby ne. Tolik k mé reakci na to, že má Debian neomezenou podporu.

No vidím, že některým lidem vysvětlit, že není jen Debian, že jsou i jiné distribuce, které jsou v něčem lepší, je EXTRÉMNÍ problém.
31.1.2007 17:47 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ale já přeci nepsal, že při upgrade nebudu muset zasáhnout do některých confů. Jen jsem psal, že to prostě funguje spolehlivě (100% ne, protože 100% nefunguje nic) a tudíž to mohu provést bez obav na dálku, bez zakládání instalačních médií, bez velikého študování, co je a není v nové verzi jinak, protože Debian funguje systémem rolling updates a toho se drží i při přechodu mezi verzemi stable. Ale abyste chápal. Nic proti Red Hat, bylo by smutné, kdyby to za ty prachy měla být problémová distribuce a měla kratší podporu než konkrétní stable verze Debianu. Totéž platí pro SLES.
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
1.2.2007 20:29 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No vidím, že některým lidem vysvětlit, že není jen Debian, že jsou i jiné distribuce, které jsou v něčem lepší, je EXTRÉMNÍ problém.
Něoc mi uniká? Že by někde byly nějaké příspěvky schované? Já zde vidím jen flame.
1.2.2007 22:30 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Je to možné.
31.1.2007 10:06 kory.cz | skóre: 20 | blog: Moje cesta GNU/Linuxem | Polná
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin

Tedy ten spot "Truth happens" (zde) je úžasná záležitost a před autory se hluboce skláním.

Jedná se dle mého názoru o jeden z nejlepších spotů který jsem viděl (ne jen na GNU/Linux)

31.1.2007 13:12 DNA
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dik za odkaz, ten spot fakt stoji za to...
David Ježek avatar 31.1.2007 14:22 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
souhlas, bezesporu vynikajici propagacni video
31.1.2007 21:03 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jj a hlavně ty copyrighty na konci, který nejsou k přečtení...
1.2.2007 19:37 František Ryšánek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Mě to video moc nenadchlo, je to docela demagogie.

Jinak ale RedHat/Fedoru dlouhodobě používám jako svou defaultní distribuci a jsem s nimi vcelku spokojený - asi hlavně proto, že jsem si na ně za tu dobu zvykl, už vím kam sáhnout. Co potřebuju, to většinou funguje jak má. Fakt je, že můj obvyklý způsob používání Linuxové distribuce je poměrně nekonformní. Xwindows ani neinstaluju, linux mám na hlavně testování hardwaru, prznění Cčkových zdrojáků apod. Při tomto využití mi nejde o bezpečnost, automatické aktualizace apod.

Spousta drobných nových věcí, které se průběžně objevují v RedHatu o něco dřív než ve vanilce nebo v ostatních distribucích, jsou v zásadě užitečné jednoduché pomůcky, které "prostě fungují" a v zásadě neobtěžují. Třeba speciálně v době působení Alana Coxe v RedHatu (než "odešel do školy") míval RedHat o jednu-dvě verze napřed před vanilkou potřebné ovladače pro nové systémové čipsety, diskové řadiče a další základní hardware. Dneska si umím nové jádro zkompilovat sám a implantovat ho na instalačku, ale tehdy jsem to nedovedl. RedHat taky mívá konfigurace, systémové skripty a množinu softu běžícího by default ještě relativně duševně zdravé a střízlivé ve srovnání některými konkurenty, takže se v tom dá orientovat a sem tam něco dopsat.
31.1.2007 18:50 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Jazykové připomínky nejsou populární, ale snad se moc nenahněváte, když vás pokárám za toho "víceprezidenta". :-)
31.1.2007 23:21 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Já jazykové připomínky vítám. Víceprezident je fajnový překlep (viz umístění obou písmen na klávesnici). Ispell mi ho bohužel nezachytil.
12.2.2007 17:12 VS
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jestli jste použil ispell, tak zřejmě máte ve slovníku nesprávné tvary číslovek (v češtině jsou složené číslovky tvořeny samostatnými slovy jednoduchých číslovek, nedochází ke spojování, tj. máme dvacet pět a stejně tak i pět set dvacet pět). Prosím, opravte si slovník (ověřte i tvary dvě stě, pět set aj.) i druhou odpověď rozhovoru (na ,,tři sta nebo čtyři sta``).

Předem děkuji.
2.2.2007 11:27 Jozef Vrba
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Náhodou ma to pobavilo. Homer Simpson: "Budu prezident. Ne, budu víceprezident. Ne, budu výkonný víceprezident."
1.2.2007 11:15 Bubli | skóre: 10 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Huh, interview s prezidentem RedHatu a vedle nej ta obrovska reklama Sunu ... :-) je to usmevne, opravdu :-)
1.2.2007 21:14 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Já tam tehdy měl reklamu na Unfakeable ... teda Unbreakable Linux od Oracle, tak jsem kliknul :-)
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Pavel Dobeš avatar 1.2.2007 14:49 Pavel Dobeš | skóre: 21 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Proc anglicka verze clanku je az pod tim ceskym? To neslo nahoru dat upozorneni, ze je i dostupny i v anglictine?

PaD
Windows? A kdo to ještě používá?
1.2.2007 14:57 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Proc anglicka verze clanku je az pod tim ceskym?
Protože abclinuxu.cz.
To neslo nahoru dat upozorneni, ze je i dostupny i v anglictine?
Šlo. Ale to bych musel nejprve vědět, že by někomu mohlo vadit, když tam takové upozornění nebude.
1.2.2007 20:06 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Video Truth Happen je opravdu pekne i kdyz mnoho noveho neobsahuje.

Jedna truth, ktera ve videu ani v rozhovoru neni je, ze - co si budeme vykladat - levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola. Takze by me zajimalo jestli kvalitu tech lidi tady taky dokazou ocenit a co RH vlada naslibovala, a kdo konkretne jim to nasliboval. Mozna to muze znit jedovate, ale jsem krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT v Brne (Prahu sem netahejte) zatimco ve zbytku republiky se delaj akorat manufaktury. Pak nema byt z D1 nejvetsi parkoviste v Evrope..

Tak to byl jen takovy povzdech, jinak dik za snahu o zajimave rozhovory.
1.2.2007 20:39 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola.
Jo, to je asi významný faktor. Ale na druhou stranu je pravda, že v současnosti už nejsme ti úplně nejlevnější, takže snaha o získání kvality tam bude také :-).
1.2.2007 21:53 Karel Zak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola

Penize prestavaji byt zajimave pokud za ne neni na danem trhu co nakoupit. Pokud by slo jen o cenu pracovnich sil tak Matthew osamocene sedi nekde v USA a v Indii koduje za dolar na hodinu N tisic lidi.

Pokud chcete videt proc CR tak se podivejte po do changelogu opensource projektu a pochopite. Tech zemi jako je CR na svete zase tak moc neni.

krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT

nasilim? Nechapu.
2.2.2007 09:31 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dolar na hodinu? Jezis, vy mate o Indii takove predstavy jako nekteri Amici o nas. Nevim, jak to vypada v jinych IT firmach v Indii, ale nekteri kolegove z indickeho Sunu by v pohode strcili do kapsy naprostou vetsinu ceskych ITiku. To jen k tomu opovrzeni ohledne Indie.
2.2.2007 14:23 Karel Zak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ten dolar za hodinu byl obrazne -- cekal jsem vetsi nadhled a ne ze se toho nekdo chytne... a nevim kde jste v mem prispevku nasel neco o opovrhovani jinymi lidmi. Je jen proste realitou, ze predstava, ze se cele IT stehuje do indie je nesmysl.
2.2.2007 14:41 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Sorry, ale ja si vas prispevek tak vysvetlil. Nebyl-li tak zamyslen, beru zpet a omlouvam se.

A ani jsem tak nenarazel na cenu prace, ktera se uz oproti Cecham v oboru az tak nelisi, jako znalosti, kdy rozdil zacina byt videt a to v neprospech nasi republiky.
1.2.2007 23:01 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Muzu vam rici, ze z hlediska nakladu na programatory Cesko dohani USA a rozhodne neni poskytovatelem levne pracovni sily. Platy rostou, dolar klesa, spousta benefitu je skoro povinnosti, lidi je ale malo. A presto sem spousta velkych firem investuje. Zrejme se ukazuje, ze jihovychodni asie neni to prave orechove.

Ve firme to vidime, mame jedno oddeleni ve Vietnamu a vicemene skoncilo jako QA ci dodavatel neduleziteho kodu. Ten rozdil v kvalite kodu oproti Cechum je zasadni. Dale pouzivam open source projekt BIRT, ktery taky vyvijeji v Cine. Ma spoustu nedodelku a chyb, ale to je normalni, je to mlady projekt. Nicmene opet kvalita kodu je nic moc. Samozrejme pausalizovat na zaklade dvou pripadu nedava smysl. Ale proc velke firmy presouvaji vyvoj do Evropy, kdyz si za jejich platy mohou najmout nekolikrat vice Indu ci Cinanu?

Nas sef pred par lety tvrdil, ze jiz brzy se platy programatoru na celem svete vyrovnaji. Moznost svobodneho cestovani a globalizace proste neumozni drzet platy na lokalni urovni, protoze kvalitni zamestnanci se mohou sbalit a odejit tam, kde dostanou lepe zaplaceno. A budou-li si chtit firmy je udrzet, musi zvednout platy. V Cesku uz to dramaticky probiha.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
1.2.2007 23:16 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Mozna to muze znit jedovate, ale jsem krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT v Brne (Prahu sem netahejte) zatimco ve zbytku republiky se delaj akorat manufaktury.
Brno je poměrně levné město, má 3 IT fakulty, dobré spojení do světa, prostor pro případnou expanzi firmy a magistrát se snaží přitáhnout investory. Ty "manufaktury" budou všude, kde nejsou předpoklady pro investory nebo se radnice dostatečně nesnaží...
Pak nema byt z D1 nejvetsi parkoviste v Evrope..
Největší parkoviště Evropy jsou na německých dálnicích. Nejdelší souvislá kolona tam měla okolo 200 km, my se i přes snahu některých skupin řidičů stále pohybujeme o řád až dva níž. ;-)
2.2.2007 11:50 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Problem s Asii vyvstava predevsim na kulturni urovni. Muze se to zda malichernost, ale to proc je vychodni evropa zajimava je, ze cenou je mezi asii a zapadni evropou resp. USA, ovsem kulturne je daleko blize prave na zapad.

Co se Brna tyce, myslim si tez, ze to neni spatna lokalita, faktem zustava, ze pred nekolika lety tam nebylo z IT temer nic, pak na zaklade jiste vyhodnych statnich (pochybuju, ze je to na urovni mesta) pobidek tam vyrostlo centrum IBM atd. S kazdym dalsim takovymto zajimavym nadnarodnim subjektem z IT cekam, zda se mu nebude zdat vyhodnejsi take nejaka jina lokalita. Do te doby bude pro znacnou cast lidi vyhodnejsi jezdit pracovat smerem na zapad nez na vychod. :)

Ceskych jmen v OS projektech jsem si dobre vsiml jiz 23.5.2005.:)
2.2.2007 15:27 Pavel Suk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
FYI: Investicni pobidky nejdou od statu, ale z fondu EU pres CzechInvest:

Podpora vyzkumu, Centra a sluzby, Udelene podpory.

Investice na pracovni mista v Brne a okoli podle tohoto programu byly dotovane 48%, v Praze 20% z nakladu, ted je to 40% resp. 0-10%.

Viz prehled.
3.2.2007 13:41 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Diky, zajimave odkazy, i kdyz Red Hat jsem tam nenasel, ze by to zvladly bez CzechInvestu? To potom cerveny klobouk dolu.
3.2.2007 14:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
http://www.czechinvest.org/red-hat-bude-vyvijet-svuj-software-v-brne
2.2.2007 09:52 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Diky za ten rozhovor, musi se nechat, ze Szulik je opravdu schopny obchodnik :-)
4.2.2007 00:17 abr | skóre: 24 | blog: ab
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nebyla to takova bomba, jak jsem si myslel, ale stalo to za precteni a poslech. Velky dik patri prekladateli a "tazateli" (rk?).

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.