abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 01:44 | Nová verze

V únoru 2014 bylo hlasováním rozhodnuto, že výchozím init systémem v Debianu je systemd. V listopadu stejného roku bylo hlasováním rozhodnuto, že o podpoře dalších init systémů v Debianu není celoprojektové hlasování nutné. Po pěti letech už ale hlasování o init systémech a systemd nutné je. Vybírá se z 8 možností. Výsledek hlasování bude zveřejněn po 27. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 16
dnes 00:11 | Zajímavý článek

David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot, se rozhodl, že svůj komiks vydá také knižně a ve vlastní režii. Komiks již knižně vyšel ve francouzštině ve vydavatelství Glénat. David Revoy jej vydá v angličtině a použije pouze svobodný software. O své zkušenosti se dělí ve dvou příspěvcích na svém blogu. Z plánovaných dvou týdnů práce se staly dva měsíce. Vydání před Vánocemi se nestihne. Kontrolní výtisk má příliš jasné barvy, obrázky v knihách od Glénatu vypadají mnohem lépe, …

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 20:44 | IT novinky

Mezinárodní konsorcium W3C (World Wide Web Consortium) vydalo verzi 1.0 základní specifikace WebAssembly a po HTML, CSS a JavaScriptu prohlásilo WebAssembly za čtvrtý oficiální jazyk pro web.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
včera 13:33 | Komunita

Hlasování o obrázku v okně O Inkscapu 1.0 pokračuje druhým kolem. Ze 124 obrázků postoupilo do finálního hlasování 5 s nejvíce hlasy. Výsledek hlasování bude zveřejněn po jeho ukončení, tj. po 15. prosinci.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 02:11 | IT novinky

Společnost Purism představila mobilní telefon Librem 5 USA. Jedná se o telefon Librem 5 vyráběný v USA. Předobjednat jej lze za 1 999 dolarů. Librem 5 lze předobjednat za 699 dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 36
5.12. 22:22 | Nová verze

Příspěvek na blogu organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) informuje, že Certbot, tj. oficiální klient certifikační autority Let’s Encrypt, dospěl do nové stabilní verze 1.0. Oficiálně tak byla ukončena beta fáze jeho vývoje. Certbot byl představen v květnu 2016.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
5.12. 15:55 | Zajímavý software

Mozilla vydala novou verzi 0.6 svobodného softwaru DeepSpeech pro převod řeči na text. Přehled novinek v příspěvku na blogu Mozilla Hacks.

Ladislav Hagara | Komentářů: 4
4.12. 17:33 | Zajímavý projekt

Dnes měl na YouTube premiéru krátký sci-fi film SKYWATCH. Colin Levy na něm strávil téměř 6 let. Pro vytvoření 3D grafiky byl vybrán Blender. Film byl z části financován z kampaně na Kickstarteru.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
4.12. 05:55 | Zajímavý software

Netflix uvolnil framework pro datovou vědu Metaflow jako open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 44
3.12. 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Opravena byla také řada bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
Jaké hodinky nosíte (nejčastěji)?
 (23%)
 (6%)
 (17%)
 (54%)
Celkem 513 hlasů
 Komentářů: 135, poslední včera 20:54
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)

25. 4. 2008 | Michal Vyskočil | Různé | 3189×

Reportáž ze setkání vývojářů Akonadi a Mailody v Berlíně.

Tento týden

Počátek práce na apletu pro správu sítí v Plasmě, práce na kontrolách a zlepšení v datovém zdroji "RSS" a apletu "Zařízení" (Devices). Počáteční podpora pro ukládání změn do dokumentů v Okular. KLinkStatus obsahuje skriptovací plugin založený na Kross. Nové kontroly "Tip-of-the-day" a "Qt methods to avoid" v nástroji pro kontrolu kvality kódu Krazy. První kroky k C++ parseru v Umbrello. Práce na nezávislosti projekce v Marble. Další úpravy a opravování chyb v Kooka. Pokračující práce na KHTML. Rozšířená podpora výběru titulků a audio kanálů ve Phononu (na základě požadavků vývojářů Dragon Player). Přepsaný pohled "Todo" v KOrganizeru. Další práce směrem k Amaroku 2.0. "HTTP webseeding" v KTorrentu. Skriptovací podpora založená na Kross v KPlato, společně s podporou hledání ve více dokumentech v KOffice. Podpora pro cache rozšířena na všechny KDE hry. Vylepšení v KTurtle, KNetwalk a Kubrick. Počáteční import a práce na hrách "Killbots" a "Astrododge". Import "RSSNOW", alternativní RSS čtečky v podobě plasmoidu. Fyzikální balíček Step se přesunul z playground/edu do kdereview, což jej může posunout do kdeedu pro KDE 4.1.

Tom Albers podává zprávu o setkání vývojářů Akonadi v Berlíně:

Rozhodli jsme se, že zkusíme přesunout různé části Akonadi do správných míst v SVN pro vydání 4.1. A to je přesně to, co se stalo dnes ráno; přesunuli jsme libakonadi - část závisející na KDE - do kdepimlibs, zdroj (resource) mailody se přesunul k ostatním zdrojům a podobně.

Rovněž jsem odstranil lokální kopii Akonadi, kterou jsme měli v Mailody. To znamená, že Mailody nyní závisí na kdepim v KDE SVN. Očekávám, že distribuce zabalí zdroje do samostatných balíčků, takže to není velký problém. Akonadi Server stále závisí na KDE (KLocalSocket) - hned jak bude nahrazen za QLocalSocket, tak se tato část přesune do kdesupport nebo někam jinam.

Zatímco Volker Krause a Tobias Koenig věci přesouvali, začal jsem pracovat na tvorbě aplikace pro ovládání Akonadi, která bude sídlit v systémové oblasti. Už umí zastavit a spustit Akonadi server a ukázat jeho stav. Brzy bude sloužit jako nástroj pro zobrazování chyb z různých zdrojů.

Začali jsme pracovat na revizi Akonadi API, což pravděpodobně zítra vyústí v určité změny. Jedna změna poškodí všechny stávající položky v Akonadi, ale je prostě třeba ji udělat. Vše bude hotové před vydáním 4.1, protože od toho okamžiku už ke změnám v API dojít nesmí.

Včera večer jsme pokračovali v práci na Akonadi a spol. Kevin pracuje na nahrazení KLocalSocket za QLocalSocket, ale zatím to nepokračuje příliš dobře. Thomas pracuje na "collection model/view/delegate" (jednoduše řečeno: seznam složek) proto, aby bylo možné zobrazit a zpřístupnit počet nepřečtených položek horní úrovně. Frode čistí zdroje Mailody a KCM, zabývá se stylem kódu, odsazením, konzistentním použitím značek * a & a podobně.

Ovládací aplikaci jsem trochu vylepšil použitím DBUSu ke sledování stavu Akonadi. Pokud oznámí změnu, položky v menu se přizpůsobí a titulek menu se změní. Právě ten titulek kontextového menu mi způsobil velké trápení, protože API kdelibs nemá možnost, jak to udělat, takže prostě kreslím vlastní titulek nad kontextovým menu. Urs Wolfer zachytil můj commit a hned opravil API kdelibs a zlepšil možnosti vložení titulku. To je úžasné. Brzy změním i svoji aplikaci, ale momentálně nechci všechny nutit znovu překládat trunk kdelibs a nechat kdepim záviset na této změně. Předpokládám, že každý nemá kompilační cluster, jako máme teď v KDAB.

Tobias provedl nějaké změny API těsně předtím, než jsme spustili překlad, což pokazilo kdepim a playground. Vzápětí jsme to opravili. Dnes pokračoval Tobias s pomocí Tilla a Volkera ve změnách API. Frode implementoval odstraňování poštovních schránek pro zdroj IMAP a já jsem udělal tu a tam nějaké opravy, přičemž jedna z nich umožnila Mailody čtení news konferencí.

Thomas dokončil delegáta pro seznamy složek, takže složky s nepřečtenými zprávami jsou vykreslovány odlišně a navíc to umožňuje přidat počet nepřečtených zpráv za název složky. Momentálně to není použitelná funkce, protože pohled na složky potřebuje podporu pro výběr sloupce, která zatím neexistuje. Potom došlo na další přejmenovávání.

Tobias pracoval na podpoře vyhledávání a několikrát jsem ho slyšel radostně volat, takže se domnívám, že má základní a funkční implementaci. Podívám se, jak to funguje, a až to bude možné, přidám podporu v Mailody.

Volker opravil několik důležitých chyb v transakčním kódu, který jsme používali pro MySQL, a já našel další malou chybku v databázovém schématu; patch se právě schvaluje. Poté jsme se dohodli na několika organizačních záležitostech: začneme používat #akonadi a neochotně začneme od teď používat Bugzillu. Nahlásil jsem několik chyb, aby na ně Volker nezapomněl. Musím říci, že Bugzilla je ještě horší, než jsem čekal. Přál bych si přejít na něco lepšího.

Po obědě se Volker, Kevin a Tobias znovu pustili do kontroly API na projektoru. Máme seznam změn, které chceme udělat, takže pravděpodobně znovu přestane spousta věcí fungovat. Také se hodně diskutovalo o zpracovávání chybových hlášení; sice jsem výsledku úplně neporozuměl, ale prostě budu sledovat commity a pak se zeptám zas, protože to budu potřebovat pro komunikaci s tou novou ovládací aplikací, na které jsem dnes ještě trochu zapracoval. Varování, která vyskakují pomocí KNotify, se zobrazovala úplně všude. Takže jsem to nahradil za KPassivePopup, který umožňuje určit správnou pozici. Pořád bych dal přednost KNotify, protože to může uživatel nastavit, ale nechce se mi to teď hackovat.

Celý týden byl naplněn diskusemi ohledně API. Přidali jsme do hlavičkových souborů komentáře se změnami, které chceme provést, a příští týden je hodláme všechny implementovat. Mezitím jsem vylepšil Akonadi KCM nahrazením nudného widgetu za widget dostupný v Akonadi, který ukazuje stav různých zdrojů. Teď to v Mailody vypadá následovně:

mailody

Statistiky

Shrnutí commitů

Stav překladů (i18n)

Commity: 2410 od 226 vývojářů, 5987 změněných řádek, 1029 nových souborů.
Otevřené chyby: 16196
Otevřené požadavky: 13790
Otevřených chyb: 252 za posledních 7 dní.
Zavřených chyb: 246 za posledních 7 dní.

Modul Commitů
/trunk/KDE
624
/trunk/l10n-kde4
585
/trunk/extragear
191
/trunk/playground
183
/branches/work
139
/branches/stable
127
/branches/extragear
112
/branches/KDE
99
/trunk/koffice
95
/trunk/www
66
Řádek Vývojář Commitů
143
Thanomsub Noppaburana
143
278
Gilles Caulier
109
88
Sergiu Bivol
87
178
Laurent Montel
78
148
Pino Toscano
56
44
Khoem So
44
107
Rafael Fernández López
41
89
Allen Winter
38
71
Helmut Schaa
34
71
Dan Meltzer
34

Jazyk Hotovo procent
portugalština
99%
řečtina
98%
švédština
93%
japonština
92%
nizozemština
88%
němčina
87%
ukrajinština
86%
polština
86%
Low Saxon
85%
brazilská portugalština
85%

Lovci chyb

Lovec chyb Počet zavřených chyb
Gilles Caulier
42
Robert Knight
39
Luboš Luňák
16
Aaron J. Seigo
14
Pino Toscano
13
Harald Sitter
12
Tristan Hoffmann
12
Thomas McGuire
11
nhnielsen
10
Peter Penz
8

Program Cvrkot
Amarok
9815
K3b
4875
KMail
4840
Kopete
3320
KDevelop
2595
Plasma
2489
Kaffeine
2037
Kate
2001
Solid
1873
Kontact
1790


Osoba Cvrkot
David Faure
2110
Stephan Kulow
1749
Aaron Seigo
1390
Torsten Rahn
1367
Jonathan Riddell
1132
Laurent Montel
1030
Stephan Binner
782
Thiago Macieira
668
Zack Rusin
638
Adriaan de Groot
631


Článek je překladem č. 102 KDE Commit Digest. Původní autor Danny Allen.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

belisarivs avatar 25.4.2008 08:26 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Dekuji za tu praci a tesim se na dalsi dil.
IRC is just multiplayer notepad.
djs_core avatar 25.4.2008 10:15 djs_core | skóre: 4
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
I ja dekuji, perfektni prace. Diky :)
...do you want to make your dreams come true? Wake up!
25.4.2008 10:21 xkomczax | skóre: 51 | blog: proste_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
mohl bych se zeptat, co presne si pod pojmem "HTTP webseeding" predstavit?
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 10:48 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Že se při stahování torrentu stahují data i přes HTTP z nějakého mirroru. Mimochodem implementováno v libtorrentu, tedy i ve FatRatu ;-)
25.4.2008 14:33 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
A když jsem to po tobě chtěl, tak že prej to bude moc težké :-p
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 14:40 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Protože tehdy to libtorrent neměl ;-)
25.4.2008 17:48 xkomczax | skóre: 51 | blog: proste_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
uz jednou jsem o jeho instalaci uvazoval, ale diky absenci deb balicku pro sid jsem se na to vykaslal.... tedka jsem se dival, jestli ho nahodou nekdo nepridal, ale nic jsem nenasel, takze asi budu muset zustat dal u ktorrentu...
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 18:28 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
To je kompilace ze zdrojáku takový problém :-) ;-)
25.4.2008 19:33 xkomczax | skóre: 51 | blog: proste_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
asi se budes divit, ale i pro me (a to jsem relativne schopny uzivatel) to problem je... a to uz vubec nemluvim o naprostych zacatecnicich.
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 19:39 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
A to jsou to jen 3 příkazy a nainstalování pár balíčků. Zůstává nepochopeno.
25.4.2008 19:41 Jirka | skóre: 36
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Ona je to spíš lenost. :-) Taky se mi nechce kompilovat si programy ručně. Je otrava ručně dohledávat a instalovat závislosti. Není to těžké, ale otravné, takže to nedělám.
25.4.2008 20:57 error414 | skóre: 12 | blog: error414
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
no ja se fatrat pokousel prelozit ale absolutne bez uspechu, nejprve to chtelo knohovny libtorentu ikdyz v systemu je mam. Pak to zarvalo pri kompilaci pro zmenu zase s nejakym gloox nebo jak se jmenoval.

Chtel jsem dokonce nahlasit bugrepost ale je potreba registrace.

Mimochodem obdobna situace nastala i s prekladem jabber bota. To se me take nepodarilo. Takze to nejsou nekdy jen 3 prikazy, ale kopa problemu.
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 21:09 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
No když ti chybí balíky, tak to na bugreport není. Gloox je volitelný - když nechceš Jabber, může to být bez toho. Jediný "problém" je nainstalovat si ty -dev balíky.
25.4.2008 21:06 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
A to jsou to jen 3 příkazy a nainstalování pár balíčků. Zůstává nepochopeno.
Nic nepochopitelného - obyčejná lenost. Já například aktualizoval FatRat dnes poprvé po více než dvou měsících - kdyby byl deb balík, dělal bych to mnohem častěji. A protože jsem líný, tak jsem ještě nikdy nekompiloval FR s podporou SSH, BitTorrentu nebo Jabberu - používám ho jen na RapidShare. I tak jsem rád, že ho mám, ale kdyby existovaly verze (a distr. balíky), tak bych přestal používat KTorrent a naučil se to ovládání přes Jabber.
Luboš Doležel (Doli) avatar 25.4.2008 21:09 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
To bych nejprve musel vydat nějakou verzi ;-) Ale až přepíšu engine na epoll(), tak to vydám.
25.4.2008 22:05 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Konečně. :-) Pak můžu udělat balíček :-)
25.4.2008 13:44 cinan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
Myslim ze by bol dobry napad pisat ku stavu prekladu aj to, ako je na tom slovencina a cestina
25.4.2008 18:59 Poborskiii
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
To je možná lepší sledovat aktuálně na http://l10n.kde.org/. Ten stav u KDE 4.0 se téměř vůbec nemění a u 4.1, jak v něm přibývají změny, tak jdou procenta u překladu dolů (skoro u všech jazyků).
Milan Lajtoš avatar 25.4.2008 19:01 Milan Lajtoš | skóre: 22 | blog: /blog/babraq
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 102 (16. 3. 2008)
“Every great achievement was once considered impossible.”

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.