abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 18:22 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.2.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 198 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 200 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:33 | Pozvánky

Konference Bratislava OpenCamp 2020 proběhne v sobotu 4. dubna 2020 v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 31. ledna 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.65.0, tj. nové verze aktuálně 74 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt a dnes využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Nově začleněnou knihovnou je KQuickCharts pro generování grafů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.12. 15:44 | Nová verze

Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
13.12. 07:00 | Nová verze

Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
13.12. 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.12. 23:55 | IT novinky

J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.12. 22:00 | Nová verze

V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 14
12.12. 18:44 | Nová verze

Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
12.12. 17:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Kolik jste vystřídali distribucí Linuxu? (uvažujte distribuce, které jste používali aspoň měsíc)
 (4%)
 (73%)
 (18%)
 (2%)
 (2%)
Celkem 83 hlasů
 Komentářů: 11, poslední dnes 06:16
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Co se děje v KDE - 103 (23. 3. 2008)

1. 5. 2008 | Michal Vyskočil | Různé | 2916×

Nový TODO pohled v KOrganizeru. Plasmoid nahrazující program pro sledování časových zón KWorldClock. Monitorování procesů v KSysGuard, včetně veškerého vstupu a výstupu.

Tento týden

Podpora pro "vrať zavřená okna" ("undo closed windows") v Konqueroru. GetHotNewStuff podporuje témata Plasmy. Plasma aplet pro výběr relace (session) Konsole, Konqueroru a Kate. Nové plasmoidy: "Generic Folder View" (obecné prohlížení adresáře), "System Command" (systémový příkaz), "Popups" (vyskakovací okénka) založené na KNotify, "Quick Launch" (rychlé spuštění) a zobrazování údajů z Kalzium. Digikam teď používá Phonon pro náhledy audia a videa a vylepšeno bylo také používání Phononu v Dragon Player. Začátek podpory NEPOMUKu v Gwenview. "Social Query Daemon" NEPOMUKu pro zobrazování úložišť přes síť a práce na tagování GUI pro NEPOMUK pomocí Dolphinu. Práce na službách a dotazech společně s odstraněním systému enginů (od teď používá pouze Phonon) v Amarok 2. Pokračující vývoj Konsole. Různá funkční vylepšení v KTurtle. Podpora synonym v Parley. Podpora vlastních témat v KNetWalk. Ovládací aplikace pro Akonadi s ikonou v systémové oblasti. Základní implementace dockovacího widgetu zobrazujícího vzdálené plochy pro KRDC. Práce na podpoře tvorby sestav v Kexi. Několik dlouho očekávaných vylepšení v KCron. KDiamond se přesunul z kdereview do kdegames. KAgenda se přesunul do playground. Počáteční import puzzle hry Palapeli.

Thomas Thrainer hovoří o jeho práci na "Todo" pohledu v KOrganizeru:

Začal jsem pracovat na KOrganizeru kvůli drobnému nedostatku měsíčního pohledu: nebyl skrolovatelný. Hned jak jsem vyřešil tento problém, Allen Winter mě nasměroval na pohled "Todo".

Tou dobou používal pohled několik Qt3 a KDE3 kompatibilních tříd a moc hezky nevypadal. Rozhodně potřeboval nějakou péči. Jak jsem se po kódu rozhlížel, nacházel jsem stále více a více míst, které se mi nelíbily, a také tam byly některé jasně rozbité části (označené v kódu jako FIXME, TODO a podobně). Ve stejné době jsem narazil na koncept knihovny Qt - Model/View/Delegate a ta myšlenka se mi velice zalíbila. Takže jsem se rozhodl přepsat pohled Todo za použití tohoto konceptu a zároveň se naučit něco o vývoji pro Qt a KDE.

Prozatím jsem znovu vytvořil většinu funkcí starého Todo pohledu. Největší změny jsou ve střevech, kde jsou jasně odděleny pohledy a delegáty od samotných dat. Výsledkem je mnohem čistší kód, který přenechal většinu práce Qt/KDE knihovnám.

Jedna hezky viditelná změna je v možnosti editovat položky todo přímo na místě. Se starým "Todo" pohledem bylo možné položky editovat za pomocí kontextového menu, které se sloupec od sloupce měnilo. Takové matoucí změny kontextového menu se mi nelíbily, takže odteď se při kliknutí na vybranou položku zároveň ukáže editor, který umožňuje změnit data na místě. Aaron Seigo, respektive jeho blog podnítil tuto změnu, protože poukázal na to, jak složité je udělat pravý klik na dotykových displejích!

korganizer todo new1

Protože jsem byl požádán o nějaké nové a zatím neznámé screenshoty, tak tady máte jeden, kde je vidět, na čem zrovna pracuji:

korganizer todo new2

Vytvořil jsem widget pro výběr kategorií položek todo na místě. Stejný widget je použit i v kombinovaném seznamu (combobox) pro rychlé hledání na vrcholku pohledu.

Momentálně takový widget - kombinovaný seznam s přepínači (checkboxy) - v Qt nebo KDE knihovnách neexistuje a nebylo zrovna triviální jej vytvořit, jak jsem si původně myslel. Takže možná nápad pro kdelibs?

Nový "Todo" pohled je stále v rozpracovaném stavu. Zbývají ještě nějaké věci a mám několik nápadů na další vylepšení.

Akonadi je za dveřmi, takže to nakonec bude také portováno na nový mechanismus pro úschovu dat. Ale tohle by nemělo být tolik těžké, protože momentálně používáme koncept Model/View a kód je tak velice flexibilní co se zdroje dat týče.

Henry de Valence představuje náhradu za aplikaci KWorldClock, Plasma applet "World Clock".

Pracuji na plasmoidu, který je náhradou za program KWorldClock.

Mám v plánu nabídnout stejné funkce jako původní program KWorldClock a pak je ještě rozšířit, ale ve formě plasmoidu. Aplikace ukazuje čas na rozdílných místech a mapu světa, kde je vyznačen den a noc. Namísto používání metody, kterou používal originální program, k tomuto účelu používám Marble. To znamená, že je kód mnohem jednodušší a rozšiřitelnější.

Konfigurační menu vám umožní vybrat si pozici na mapě; můžete si vycentrovat mapu na místo, kde je právě den (stejným způsobem pracoval KWorldClock), nebo si můžete nechat vystředit mapu na zadanou (zeměpisnou) délku, takže se můžete koukat na místo, kde žijete. Nicméně vstup používá jednoduchý KIntSpinBox, takže nemůžete vybírat minuty a vteřiny. Chtěl bych to nahradit vlastním prvkem pro výběr stupňů/minut/vteřin.

kworldclock plasma4

Plánuji vytvořit KML soubor s údaji o časových zónách, takže si budete moci časové zóny zobrazit přes mapu. Samozřejmě potřebujete něco, co zobrazuje aktuální čas. Zvažuji několik způsobů, jak to udělat, včetně reakce na přejetí myší, která zobrazí čas u kurzoru myši. Nebo malé hodiny dole, které po přesunu mohou zobrazovat čas v dané zeměpisné délce. A neby by od nich mohly vést linky k určitým bodům; ještě jsem se nerozhodl.

John Tapsell oznámil novou vlastnost v KSysGuard: "Monitorování procesů".

KSysguard teď umí monitorovat vstup a výstup libovolného běžícího procesu. To zahrnuje standardní vstup i výstup (stdin, stdout), otevřené soubory, otevřená síťová spojení a podobně. Video ukazuje monitorování bashe. Červená je použita pro data zapisovaná procesem a modrá pro data čtená. Pro změnu tohoto nastavení je možné použít ANSI escape kódy.


Video: KSysGuard Process Monitoring (1.9 MB, AVI)

Toto je velice užitečný debugovací nástroj. Umožňuje vám rychle, snadno a přesně zjistit, co proces čte nebo zapisuje do souboru nebo přes síť. Nebo to mohou využít správci pro sledování, co uživatelé píší do bashe, a podobně.

PolishLinux vytvořil velice hezký vizuální seznam změn v nadcházejícím (a stále nekompletním) KDE 4.1. Opravdu stojí za to se na něj podívat, protože ukazuje vliv změn, které jsou zaznamenávané v těchto týdenních zpravodajích.

Statistiky

Shrnutí commitů

Stav překladů (i18n)

Commity: 3010 od 234 vývojářů, 6108 změněných řádek, 1207 nových souborů.
Otevřené chyby: 16336
Otevřené požadavky: 13858
Otevřených chyb: 269 za posledních 7 dní.
Zavřených chyb: 150 za posledních 7 dní.

Modul Commitů
/trunk/l10n-kde4
804
/trunk/KDE
797
/trunk/extragear
288
/trunk/playground
220
/branches/stable
185
/trunk/koffice
151
/branches/extragear
121
/branches/KDE
87
/trunk/kdesupport
85
/trunk/kdereview
58
Řádek Vývojář Commitů
367
Gilles Caulier
164
132
Thanomsub Noppaburana
132
94
Khoem So
94
198
Laurent Montel
87
176
Volker Krause
74
178
Jaroslaw Staniek
60
56
Chusslove Illich
56
197
Nikolaj Hald Nielsen
51
197
Luboš Luňák
51
144
Tom Albers
48

Jazyk Hotovo procent
portugalština
99%
řečtina
97%
švédština
92%
japonština
92%
nizozemština
88%
ukrajinština
87%
němčina
86%
brazilská portugalština
86%
polština
85%
Low Saxon
85%

Lovci chyb

Lovec chyb Počet zavřených chyb
Seb Ruiz
14
Pino Toscano
10
Luboš Luňák
10
Leonardo Finetti
9
Andreas Pakulat
9
Gilles Caulier
8
Thomas McGuire
8
Keith Isdale
7
Maks Orlovich
6
Tommi Tervo
5

Program Cvrkot
Amarok
9815
K3b
4875
KMail
4840
Kopete
3320
KDevelop
2595
Plasma
2489
Kaffeine
2037
Kate
2001
Solid
1873
Kontact
1790


Osoba Cvrkot
David Faure
2110
Stephan Kulow
1749
Aaron Seigo
1390
Torsten Rahn
1367
Jonathan Riddell
1132
Laurent Montel
1030
Stephan Binner
782
Thiago Macieira
668
Zack Rusin
638
Adriaan de Groot
631


Článek je překladem č. 103 KDE Commit Digest. Původní autor Danny Allen.

       

Hodnocení: 90 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

belisarivs avatar 1.5.2008 09:42 belisarivs | skóre: 22 | blog: Psychobláboly
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 103 (23. 3. 2008)
Pozoruju, ze nejvetsi cvrkot si stabilne udrzuje Amarok a k3b. Jsou o k3b nejake novinky? Ten srumec okolo se prece musiprojevit, ne?
IRC is just multiplayer notepad.
1.5.2008 11:09 kub. | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 103 (23. 3. 2008)
Ty screenshoty na polishlinux.org jsou už měsíc staré. Nějaké novější nejsou?
2.5.2008 09:35 xkomczax | skóre: 51 | blog: proste_blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 103 (23. 3. 2008)
docela me udivuje nizky stav prekladu u nemciny. zrovna u tohoto jazyka vzhledem k jeho rozsirenosti bych ocekaval ze bude hotov jako jeden z prvnich. nevite nekdo cim je to dano?
2.5.2008 14:04 latrína.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Co se děje v KDE - 103 (23. 3. 2008)
týýýjo, je to čímdál víc hustější, přibývají funkce, vzhled se vylepšuje. už se třepu jak saně v létě až poprvé nainstaluju nové kde4. to bude opravdu ultimátní, asi se vožeru jak dán. :)

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.