Portál AbcLinuxu, 28. května 2024 16:08

Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část

1. 4. 2016 | Redakce
Články - Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část  

Stav vydání jádra. Citát týdne. Začleňovací okno 4.6, 2. část.

Stav vydání jádra

Začleňovací okno 4.6 zůstává i nadále otevřeno. Viz článek o novinkách, které byly začleněny za poslední týden.

Stabilní aktualizace: Žádné nebyly vydány, žádné nejsou v procesu revidování.

Citát týdne

Mám úplně zavařený mozek, jak týdny koukám na výsledky fuzzingu, měl bych nějakou dobu dělat něco jiného… cokoliv jiného.

-Peter Zijlstra k málo známým nebezpečím současných debuggovacích metod

Začleňovací okno 4.6, 2. část

V době psaní tohoto článku začlenil Linus 11 118 neslučovacích sad změn vývojového cyklu 4.6 do hlavního repozitáře. Zhruba 10 000 jich přibylo od shrnutí z minulého týdne. Příliv patchů se již nedá popsat jako „pomalý“. V jejich záplavě můžeme najít spoustu významných novinek.

Mezi ty nejvýrazněji viditelné pro uživatele patří:

Změny viditelné pro vývojáře jádra:

V tuto chvíli to vypadá, že většina změn již byla v tomto vývojovém cyklu začleněna. Okno pravděpodobně zůstane otevřené do 27. března (tzn. nyní je již zavřené), takže je možné, že se ještě něco zajímavého objeví. Příští týden se Jaderné noviny budou věnovat shrnutí významných změn, které se objeví na konci začleňovacího okna 4.6.

Odkazy a zdroje

LWN.net

Další články z této rubriky

Jaderné noviny – přehled za duben 2024
Jaderné noviny – přehled za březen 2024
Jaderné noviny – přehled za únor 2024
Jaderné noviny – přehled za leden 2024
Jaderné noviny – přehled za prosinec 2023

Diskuse k tomuto článku

1.4.2016 11:08 Bill Gates
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
"V době psaní tohoto článku začlenil Linus 11 118 neslučovacích sad změn"

Prominte mi muj hloupy dotaz, vyvoj linuxoveho jadra sleduji jen ze zdejsich jadernych novin, nicmene zajima me jedno: Jak muze jeden clovek zpracovat jakychkoliv 11000 polozek v rozumnem case? Jednotlive? Predpokladam ze to Linus dostane nejak predpripraveno a predsouhlaseno a klikne a je to zahrnuto do pristiho vydani jadra, treba 1000 patchu (sad zmen) jednim klikem. Nebo to skutecne prochazi a procte info o vsech 11000 polozkach? Vzdyt by nedelal nic jineho a m*dlo by mu z toho. Jak dlouho muze trvat zarazeni jednoho patche nebo jedne sady zmen?

Diky za objasneni.
1.4.2016 11:52 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část

Většina commitů přichází prostřednictvím pull requestů (příklad) od maintainerů jednotlivých subsystémů. Patche z toho pull requestu už předtím prošly review buď přímo příslušným maintainerem subsystému nebo maintainery jednotlivých menších částí (v tomto případě např. netfilter nebo IPsec). Linus pak neprochází každý jednotlivý patch, ale jen to, co ho z nějakého důvodu zaujme.

1.4.2016 12:36 Jardík
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Znamená to, že když maintainer bude NSA donucen tam dát backdoor, tak to Linus prostě schválí, protože si to nepřečte. To je jeden z důvodů, proč vždy při aktualizaci jakéhokoliv programu musím procházet diff k předchozí verzi a celý den pak nestihnu dělat nic jiného, hlavně u kernelu jsou ty diffy obrovské.
1.4.2016 12:39 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Někteří lidé by si měli uvědomit, že ani 1. dubna, nepřijde ostatním automaticky vtipné cokoli, co napíšou.
1.4.2016 18:03 Bill Gates
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
A jak je to prosim s duveryhodnosti jednotlivych maintaineru? Linus jim musi bezvyhradne verit, jinak by se do jadra mohl dostat nejaky bordel. Tohle je v jednom cloveku proste uz neuhlidatelne asi. Takove mnozstvi. Zase ta rychlost vyvoje je samozrejme asi mnohem vetsi nez u komercnich projektu (treba Widle) kde kazdy dela do vyse mzdy a navic kvalitativne kdo vi jak, hlavne ze to funguje a nazdar. U opensource rada lidi dela bez naroku na mzdu treba jen kvuli tomu ze to sami potrebuji pro sve ucely (i komercni) ale presto to daji komunite k dalsimu uziti. Ten post Jardika neni az tak mimo. Jeden "vadny" (treba financne motivovany) maintainer muze do jadra zanest pekny nerad (i u opensource se da urcita funkcnost skryt ze neni na prvni pohled videt) a nez si toho nekdo vsimne (chvala bohu opensource) tak se to muze rozdistribuovat a byt prusvih.
1.4.2016 18:20 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Ten post Jardika neni az tak mimo.

Hm… vy opravdu věříte tomu, že "Jardík" při každém updatu každého balíčku prochází kompletní diff natolik důkladně, aby odhalil případný backdoor? A že i v případě jádra mu to trvá jen "celý den"? Kdyby takový člověk existoval, určitě by neřešil otázku, jak sehnat práci, kam by nemusel dojíždět, protože by ho několik firem ochotně zaměstnalo, i kdyby trval na tom, že bude pracovat na home office z vily na Malibu, kterou mu tam firma bude muset postavit a platit její provoz.

Co se týká toho zbytku, jak byste si to tedy představoval jinak? Že se vývoj jádra zpomalí natolik, aby Linus osobně stíhal dělat důkladný review každého jednotlivého patche? Že se omezí jeho velikost natolik, aby Linus dostatečně detailně rozuměl celému stromu? A hlavně: když nedůvěřujete maintainerům jednotlivých subsystémů, proč absolutně důvěřujete Linusovi?

1.4.2016 19:09 Bill Gates
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Nedavam zadne konkretni zavery, jen se ptam a trochu teoretizuji. Zadne konkretni predstavy. Tak jak to funguje je to evidentne dobre a me osobne se to libi. Nicmene racionalne receno nelze to uplne uhlidat, uz to potrebuje vice lidi na spicce vyvoje - tech jakoby "osvicenych diktatoru". Na druhou stranu rychlost i kvalita vyvoje je diky otevrenosti vyssi nez u ciste komercnich projektu.

Jinak jako clovek, ktery od dob XPcek nekdy pred mnoha lety presedlal na linux (nejdriv fedora pak ubuntu a ted uz dlooooouho debian) nedam na linux dopustit. Filosofie vyvoje a cele to prostredi je proste luxus. Tedy az na systemd, jehoz jsem dost odpurcem. Ale to s linuxem mnoho nema spolecneho .. nastesti. Dokud se to nezacne cpat do jadra.

Dalsi vec - "absolutni duvera Linusovi" - nikoliv. V jednom cloveku se to uz neda zvladnout. Verim spise mnozstvi vyvojaru kteri pohledem do konkretni casti kodu a jeho ladenim mohou odhalit mnohem drive prusvih - diky otevrenosti, nez v uplne uzavrenem kodu. Dalsi moznosti je moznost forknout cele jadro a udelat jadro lepsi, bez pripadneho prusvihu. To znamena konkurence, decentralizace a to je myslim dobra cesta.
1.4.2016 19:25 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny - 24. 3. 2016: Začleňovací okno 4.6, 2. část
Verim spise mnozstvi vyvojaru kteri pohledem do konkretni casti kodu a jeho ladenim mohou odhalit mnohem drive prusvih - diky otevrenosti, nez v uplne uzavrenem kodu.

Tak to v podstatě funguje. V těch exponovanějších částech jádra se patch typicky pošle do příslušného mailinglistu, kde se má možnost vyjádřit každý, koho to zajímá. Pak je nějakou dobu v gitu příslušného subsystému (u větších a kontroverznějších featur může trvat i několik vývojových cyklů, než se vůbec dostane tam), z něj teprve následuje pull request do Linusova stromu a i tam de facto čeká skoro dva měsíce, než se dostane do release. U bugfixů je celý proces rychlejší, ale ty zase bývají méně rozsáhlé a méně komplikované.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.