Portál AbcLinuxu, 4. května 2024 23:59

Týden na ScienceMag.cz: Objevy roku

31. 12. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Objevy roku  

Neuronové sítě a sudoku. CRISPR a genetické úpravy, kvantové počítače, umělá inteligence. Exoplanety, epigenetika. Kanabidiol a testy řidičů. Vánoční obžerství a hladovění.

Neuronovou sítí na sudoku

Programy na luštění sudoku jsou úspěšné i bez umělé inteligence. Móda hlubokého učení a neuronových sítí však nyní vedla i k implementaci tohoto přístupu. Jaké jsou výsledky a k čemu dalšímu by to mohlo být dobré?

CRISPR, qubity: Zprávy, na které se roku 2017 nedostalo

Technologie roku. Genové nůžky CRISPR v řadě rolí: úprava genomu během života, editování RNA i změna aktivity jednotlivých genů. Miony a Cheopsova pyramida. Kvantové počítače na každém kroku – 40qubitový kvantový procesor a kvantové hradlo z křemíku, které nevyžaduje extrémní podmínky, kvantové CMOS jako celek…

Rok 2017 ve vědě: gravitační vlny i hovory se psy

Přehledy událostí roku se sestavují podle řady kritérií. Zachycení gravitačních vln z kolize neutronových hvězd. Terraformace Marsu. Pokud na psy mluvíme jako na děti, jak to vnímají samotní psi? Wi-Fi jako špion. Umělá inteligence AlphaZero: Skutečně jsou budoucností šachových programů neuronové sítě – trocha skepse. Top archeologické objevy roku.

Krátce

IBM Q, síť pro kvantové počítače. IBM oznámila jména prvních klientů, kteří dostanou přednostní přístup k jejím komerčním kvantovým výpočetním systémům IBM Q.

Anestetika působí i na rostliny. Masožravka se neuzavírá, citlivka nereaguje na dotek a popínavé rostliny přestávají hledat objekt, o nějž by se opřely (tj. půjde anestetika testovat i na rostlinách?).

Epigenetika v praxi: Cukrovka ovlivňuje plodnost i dalších generací. Vědci z výzkumného centra BIOCEV ve Vestci u Prahy se pokusili odpovědět na otázku, jaký je vztah mezi neplodností a cukrovkou.

Neškodný kanabidiol se mění na psychoaktivní THC. Alespoň u potkanů. Pokud by k tomuto docházelo i u lidí, uživatelé legálního kanabidiolu by mohli například při řízení mít problém se zákonem.

Gigantické bubliny na povrchu rudého obra. Astronomové využívající dalekohled ESO/VLT poprvé v historii pozorovali strukturu granulace na povrchu vzdálené hvězdy – stárnoucího rudého obra π1 Gruis.

Jak časté jsou exoplanety u bílých trpaslíků. Bílý trpaslík je objekt o velikosti Země, ale hmotnosti srovnatelné se Sluncem.

Obden hladovějící myši jsou chytřejší. Vánoce jsou mj. svátky obžerství, takže pro změnu krátce na téma hladovění, respektive nepravidelného stravování.

Videokymografie a rakovina hlasivek. Diagnostika nádorového onemocnění hlasivek z obrazů vysokorychlostního snímání jejich kmitů.

Sinic v Himálaji přibývá s nadmořskou výškou. Cévnaté rostliny a sinice reagují na vzrůstající nadmořskou výšku odlišně.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl
Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin
Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.