Portál AbcLinuxu, 25. dubna 2024 19:22

Týden na ScienceMag.cz: Drony jako součást letového provozu

30. 6. 2019 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Drony jako součást letového provozu  

Borofen, plumben a další kouzla s 2D materiály. Výročí Wi-Fi i údajně největší bitvy historie. Motocykly i jaderné reaktory. Dlouhověcí ptáci, přeměny krevních skupin a ve vedru i něco o ledu…

Proč je s kvantováním gravitace vůbec problém

Po detekci gravitačních vln některá média uváděla, že tento objev pomůže pochopit kvantovou gravitaci. To je ale nedorozumění. Gravitační vlna, která k nám po 1,3 miliardy světelných let dorazila, je naprosto klasická vlna. LIGO v žádném případě nezaznamenal jednotlivé gravitony. (úryvek z knihy: Anthony Zee: O gravitaci – krátké seznámení se závažným oborem)

Borofen vyleze ze směsi se zlatem

Za relativně vysokých teplot a podmínkách blížících se vakuu měl bórový prášek tendenci vnikat do struktury zlata. Po ochlazení se ovšem bór ze zlata zase vylučoval, a to právě v podobě požadované monoatomární vrstvy na povrchu kovu. Podobně prý funguje uhlík na mědi.

20 let Wi-Fi

V červnu 1999 několik technologických společností vytvořilo obchodní sdružení Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA). Tento moment je považován za počátek bezdrátových sítí dnes známých jako Wi-Fi. Už ve stejném roce vydala společnost Apple svůj iBook, první počítač s vestavěným adaptérem AirPort…

Drony již nebudou ostatním pilotům neviditelné

Drony, které se dnes vyrábí, nejsou schopny ostatním účastníkům letového provozu sdílet svou aktuální pozici v reálném čase. Drony se tedy nevidí mezi sebou, ale nevidí je ani letadla nebo záchranářské vrtulníky. Evropská unie chystá zákon, podle kterého všechny drony ve vzduchu budou muset být identifikovatelné…

Plumben, 2D může být i olovo

A k tomu Kelvinův matematický problém, dvanáctistěny a čtrnáctistěny. 2D materiály se dosud údajně podařilo vytvořit ze 14 prvků. Poslední v řadě je olovo, jedná se tedy plumben (plumbene).

Krátce

Kolik Římanů, Hunů a Germánů bojovalo v „největší bitvě“? Bitva na Katalaunských polích 20. června 451 se někdy považuje za největší vojenské střetnutí starověku, jindy dokonce za největší bitvu celých dosavadních dějin lidstva.

Kolik exoplanet obíhá okolo červených trpaslíků? Hodně. Okolo červeného trpaslíka prý obíhá v průměru nejméně 2,39 planet.

Enzymy střevních bakterií umí přeměnit krev na skupinu 0. Dva potřebné enzymy se vyskytují každý v jiném genomu, jde je ale vložit jinam a vyrábět ve velkém.

Proč ptáci žijí déle než savci. U savců závisí věk především na velikosti, létaví ptáci jsou lehčí, přesto ale dlouhověcí. Jak je to možné?

Perlička: Jak se v Česku ledařilo. Může ledárna vyhořet? Pekelná vedra vysloveně lákají k tomu, aby si člověk něco přečetl o ledu.

Robot pro dekontaminaci vyřazených jaderných reaktorů. Pojízdný robot adaptovaný na pohyb v potrubí nese dvě na sobě nezávislé sondy pro odběr vzorku.

Kdo vymyslel variabilní vidlici pro motocykly? Každá motorka má přední vidlici a motor se zadní částí, mezi kterými je určitý úhel…

Klíšťové infekce souvisí s přemnoženými hraboši. Hlodavci jsou hlavními hostiteli larev i nymf klíšťat.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Fotonické čipy ze stolní tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Model Lambda CDM celkem sedí, ale kosmologická konstanta se může měnit
Týden na ITBiz: Vysokoteplotní supravodivá dioda
Týden na ScienceMag.cz: V kvantovém materiálu objevili částici podobnou gravitonu
Týden na ITBiz: Efektivní podnikání se bez edge computingu neobejde

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.