Portál AbcLinuxu, 17. května 2024 01:53

Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost i v silném magnetickém poli

5.4. | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost i v silném magnetickém poli  

Poškytávání ve vzdálené galaxii upozorňuje astronomy na nové chování černých děr. Co je to abstraktní katalyzátor. ESA kříží ChatGPT a data o pozorování Země. Planety u pulzarů mohou mít polární záře.

Tellurid uraničitý si zachovává supravodivost i v silném magnetickém poli

Výzkum analyzuje mechanismus tzv. spin-tripletové supravodivosti. Vedle toho existují také kovy, v nichž se elektrony odpovídající za vedení proudu spojují dohromady tak, že společně mohou odstínit magnetismus materiálu a chovat se jako jediná částice s – na elektrony – extrémně vysokou hmotností. Takové supravodivé materiály jsou známé jako supravodiče s těžkými fermiony. UTe2 by mohl být jak spin-tripletový, tak i těžký fermionový supravodič.

Co je to abstraktní katalyzátor

Pro každou změnu ve fyzické realitě lze jednoznačně identifikovat katalyzátor, který je schopen ji vyvolat a zachovat si schopnost způsobit ji znovu. Je to katalyzátor změny, můžeme ho považovat za její příčinu. Jak odlišíme abstraktní katalyzátory od jiných druhů informace? Potřebujeme informaci, která provede změnu a je odolná. (úryvek z knihy Chiara Marletto: Věda možného a nemožného. Fyzikova cesta územím kontrafaktuálů; 2. úryvek: Abstraktní katalyzátory, informace a vědění)

Poškytávání ve vzdálené galaxii upozorňuje astronomy na nové chování černých děr

Astronomové z MITu, Itálie, České republiky a dalších zemí zjistili, že dříve klidná černá díra, která se nachází ve středu galaxie vzdálené asi 800 milionů světelných let, náhle vzplanula a po dobu přibližně 4 měsíců každých 8,5 dne vypouštěla chuchvalce plynu, než se opět ustálila do normálního, klidného stavu. Opakující se “škytání” je nové chování, které dosud nebylo u superhmotných černých děr pozorováno.

Krátce

Voda v kráteru Gale na Marsu přetrvávala déle, než se myslelo. Výzkum nezpochybňuje, že většina povrchové vody na Marsu zmizela v polovině období Hesperian (3,7-3,0 miliardy let). Nová zjištění ale naznačují, že voda i v pozdním Hesperianu byla stále hojná alespoň pod zemí blízko povrchu.

Speciální dvojhvězdy mohou fungovat jako továrny na bludné planety. Ve vesmíru existují volně putující planety gravitačně nevázané na hvězdu. Objevujeme je obtížně a odhady jejich množství se různí, podle některých jich dokonce může být i více než planet u hvězd.

Přejídání, tolerance a závislosti – jak to spolu může souviset? Mnohé vlastnosti lidské psychiky jsou spolu celkem složitě propojeny skrze metabolické dráhy v mozku. Dřívější evoluční výhody mohou mít dnes zase své stinné stránky.

ESA kříží ChatGPT a data o pozorování Země. Představte si situaci, že byste se mohli chatbotovi říct: „Mohl bys mi vytvořit extrémně přesnou mapu pěstování plodin v Keni?“ A nebo „Dochází u budov v mé ulici k sesedání podloží?“

Proč arašídy v pivu poletují sem a tam? Když hodíte do piva burský oříšek, stane se něco podivného. Nejprve klesne ke dnu, pak ale zase vyplave k hladině. Dále pak arašídy kmitají sem a tam…

Vědci popsali nový mechanismus syntézy hlavního „protistresového“ proteinu. Při nedostatku kyslíku či živin buňky podléhají stresu. Osud stresované buňky z velké míry řídí protein ATF4.

Miliardy let stará záhada regulace fotosyntézy u bakterií. Za polárním kruhem je v létě světlo po celých 24 hodin. Aerobní bakterie tak nemají tmu na výrobu a opravu fotosyntetického aparátu.

Astronomové odhalili silné magnetické pole vířící na okraji černé díry ve středu Mléčné dráhy. Nový pohled odhalil strukturu magnetického pole nápadně podobnou struktuře černé díry v centru galaxie M87, což naznačuje, že silná magnetická pole mohou být společná všem černým dírám.

Výroba vodíku bez iridia a platiny? Současné AEC elektolyzéry dnes využívají porézní separační přepážku, která zapříčiňuje vysoký vnitřní odpor v elektrolyzéru a zároveň zhoršuje dynamiku jeho odezvy.

Ptačí chřipka v Antarktidě. Největším nebezpečím je přenos tohoto viru na tučňáky.

Planety u pulzarů mohou mít polární záře. Už z podstaty věci by se mohlo zdát, že kolem pulzarů žádná planeta nemůže obíhat, neboť vzniku pulzaru předcházel výbuch supernovy, který by jakoukoliv planetu obíhající původní hmotnou hvězdu musel zdevastovat. Opak je ale pravdou…

Nová organokovová sloučenina by měla zrychlovat lyže. Vosk je relativně komplikovaná směs více složek, v níž hrají důležitou roli silikony. Novou myšlenkou je složka na bázi organokovové sloučeniny…

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.