abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 13:00 | Komunita

Do 30. října se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 4. prosince 2018 do 4. března 2019, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 67
21.9. 22:22 | Komunita

Společnost Purism představila kryptografický token Librem Key. Koupit jej lze za 59 dolarů. Token byl vyvinut ve spolupráci se společností Nitrokey a poskytuje jak OpenPGP čipovou kartu, tak zabezpečení bootování notebooků Librem a také dalších notebooků s open source firmwarem Heads.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
21.9. 20:33 | Nová verze

Společnost NVIDIA oficiálně vydala verzi 10.0 toolkitu CUDA (Wikipedie) umožňujícího vývoj aplikací běžících na jejich grafických kartách. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 20:00 | Upozornění

Příspěvek Jak přežít plánovanou údržbu DNS na blogu zaměstnanců CZ.NIC upozorňuje na historicky poprvé podepsání DNS root zóny novým klíčem dne 11. října 2018 v 18:00. Software, který nebude po tomto okamžiku obsahovat nový DNSSEC root klíč, nebude schopen resolvovat žádná data. Druhým důležitým datem je 1. února 2019, kdy významní výrobci DNS softwaru, také historicky poprvé, přestanou podporovat servery, které porušují DNS standard

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 11
21.9. 15:55 | Pozvánky

Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 156. brněnský sraz, který proběhne v pátek 21. září od 18:00 v restauraci Na Purkyňce na adrese Purkyňova 80.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
21.9. 13:22 | Nová verze

Alan Griffiths z Canonicalu oznámil vydání verze 1.0.0 display serveru Mir (GitHub, Wikipedie). Mir byl představen v březnu 2013 jako náhrada X serveru a alternativa k Waylandu. Dnes Mir běží nad Waylandem a cílen je na internet věcí (IoT).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
20.9. 22:00 | Nasazení Linuxu
Stabilní aktualizace Chrome OS 69 (resp. Chromium OS), konkrétně 69.0.3497.95, přináší mj. podporu linuxových aplikací. Implementována je pomocí virtualizace, a proto je tato funkce také omezena na zařízení s dostatkem paměti a podporou hardwarové akcelerace, tudíž nejsou podporovány chromebooky s 32bitovými architekturami ARM, či Intel Bay Trail (tzn. bez Intel VT-x).
Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
20.9. 21:32 | Zajímavý projekt

Došlo k uvolnění linuxové distribuce CLIP OS, vyvíjené francouzským úřadem pro kybernetickou bezpečnost ANSSI, jako open source. Vznikla za účelem nasazení v úřadech, kde je potřeba omezit přístup k důvěrným datům. Je založená na Gentoo.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
20.9. 16:00 | Komerce

Zjistěte více o bezpečné a flexibilní architektuře v cloudu! IBM Cloud poskytuje bezpečné úložiště pro Vaše obchodní data s možností škálovatelnosti a flexibilitou ukládání dat. Zároveň nabízí prostředky pro jejich analýzu, vizualizaci, reporting a podporu rozhodování.

… více »
Fluttershy, yay! | Komentářů: 12
20.9. 12:22 | Nová verze

V dubnu letošního roku Mozilla představila webový prohlížeč pro rozšířenou a virtuální realitu Firefox Reality (GitHub). V úterý oznámila vydání verze 1.0. Ukázka na YouTube. Firefox Reality je k dispozici pro Viveport, Oculus a Daydream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (13%)
 (14%)
 (21%)
 (23%)
 (25%)
 (4%)
 (1%)
Celkem 395 hlasů
 Komentářů: 33, poslední 16.9. 11:55
Rozcestník

Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon

15. 4. 2008 | Max Devaine | Sítě | 13045×

Pokud chcete mít více webových nadstaveb různých aplikací v jednom rozhraní, tak by bylo na čase podívat se na moduly Centreon (StatusMap. SyslogNG). Zájem o grafy je velký, takže se podíváme i na ně.

Obsah

Moduly

link

Nejpoužívanějšími moduly jsou asi tyto:

 • syslogNG - Tento modul osobně považuji za nejlepší a nejužitečnější. Umožňuje prohlížet logy serveru přes webové rozhraní Centreon; v článku si popíšeme jeho instalaci a konfiguraci.
 • ntop - Ano, je to modul pro známý ntop, který umí dělat pěkné grafy provozu a dalších věcí. Toto rozšíření potřebuje k životu funkční webové rozhraní ntop.
 • Nagios StatusMap - Není to nic jiného než zobrazování klasické 2D StatusMap Nagiosu v rozhraní Centreon.
 • Nagios 3-D StatusMap - To samé jako v předchozím případě, ale s tím rozdílem, že jde o 3D verzi StatusMap.
 • PHPWeatherMap - modul je nadstavbou nad velmi pěknou a pokročilou mapou sítě Network Weathermap.

Instalace modulů

link

Instalace modulů není úplně jednotná. U všech neplatí styl klik-install-hotovo. Každý modul potřebuje k životu něco jiného, jeden třeba databázi, další jiné funkční webové rozhraní apod. Proto zde popíši instalaci dvou modulů. Lehčí a těžší.

StatusMap

link

Prvním modulem budiž StatusMapa. Stáhneme ji, rozbalíme a přesuneme do adresáře Centreon určeného pro moduly. V neposlední řadě ještě nastavíme práva.

cd /usr/local/src/
wget -c http://download.oreon-project.org/index.php?id=60
tar xvfz NagiosStatusMap-1.1.tar.gz
mv statusmap/ /usr/local/share/Centreon/www/modules/
chown -R www-data:www-data /usr/local/share/Centreon/www/modules/statusmap/

Nyní by se vám měla v rozhraní Centreon v sekci s moduly Options -> Modules objevit položka statusmap, která je připravena k instalaci. Takže už stačí jen ťuknout na ikonku úplně vpravo ve sloupečku Actions, čímž se dostanete k instalaci modulu. Pak už jen potvrdíte položkou Install Module a během chvilky se zobrazí nápis Module installed and recorded SQL file included, což značí úspěch.

nagios moduly 01

Nyní je třeba se z Centreon rozhraní odhlásit a znovu přihlásit. V nově přidané položce Options -> General Options -> Nagios Status Map nastavíme potřebné údaje jako třeba cestu k CGI skriptu, login a heslo do základního webového rozhraní Nagios (popisované v prvním díle).

nagios moduly 04

Nyní se už můžete podívat na statusmapu v sekci Monitoring -> Nagios Status Map.

SyslogNG

link

Tento modul načítá logy z databáze a pak s nimi umí pracovat, různě je filtrovat apod. Vše velmi pěkně a přehledně. Základem je samozřejmě mít nainstalovaný syslog-ng. Na Debianu/Ubuntu postačí:

aptitude install syslog-ng

První problém je, že my běžně nelogujeme do databáze, ale do souborů ve /var/log/. Takže nejdříve musíme dostat logy do databáze.

Vytvoříme si databázi syslogng pro záznamy ze syslog-ng a přiřadíme jí uživatele syslogng s příslušnými právy a heslem třeba kaLa2okeLo:

mysql -u root -p
create database syslogng;
create user syslogng;
use syslogng;
GRANT ALL PRIVILEGES ON syslogng.* TO 'syslogng'@'localhost' IDENTIFIED BY 'kaLa2okeLo';
FLUSH PRIVILEGES;
quit

Dále využijeme projekt php-syslog-ng a půjčíme si z něj SQL skript pro vytvoření tabulek. Abyste nemuseli stahovat php-syslog-ng, tak tady dávám k dispozici onen skript: dbsetup.sql. Instalaci provedem takto:

mysql syslogng -u root -p < dbsetup.sql

Nyní musíme nastavit syslog-ng pro vytvoření pipe. Takže do /etc/syslog-ng/syslog-ng.conf doplníme následující řádky:

# Do sekce "Destination" doplníme:

destination d_mysql {
  pipe("/var/log/mysql.pipe"
   template("INSERT INTO logs
   (host, facility, priority, level, tag, datetime, program, msg)
   VALUES ( '$HOST', '$FACILITY', '$PRIORITY', '$LEVEL', '$TAG', '$YEAR-$MONTH-$DAY $HOUR:$MIN:$SEC',
   '$PROGRAM', '$MSG' );\n") template-escape(yes));
};

# Dále na konec souboru doplníme:

log {
  source(s_all);
  destination(d_mysql);
};

Vytvoříme pipe:

mkfifo /var/log/mysql.pipe

Načteme nové nastavení syslog-ng:

/etc/init.d/syslog-ng restart

Nyní nám tečou logy ze syslog-ng i do mysql.pipe. Už si je jen stačí vyzvednout a házet do databáze. K tomu nám postačí jednoduchý skriptík syslogng2mysql.sh:

#!/bin/bash

echo "Starting syslog-ng2mysql"

if [ -e /var/log/mysql.pipe ]; then
while [ -e /var/log/mysql.pipe ]
do
mysql -u syslogng --password=kaLa2okeLo syslogng < /var/log/mysql.pipe
done
else
mkfifo /tmp/mysql.pipe
fi

Jen mu ještě nastavit práva a pak spustit:

chmod 700 syslogng2mysql.sh
./syslogng2mysql.sh &

Nyní už jen stačí stáhnout a nainstalovat syslog-ng modul do Centreon. Postup je obdobný jako u instalace modulu StatusMap:

cd /usr/local/src/
wget -c http://download.oreon-project.org/index.php?id=62
tar xvfz SyslogNG-1.0.tar.gz
mv syslogNG/syslogNG /usr/local/share/Centreon/www/modules/
chown -R www-data:www-data /usr/local/share/Centreon/www/modules/syslogNG/

Opět se objeví v sekci s moduly nová položka, tentokrát syslogNG. Nainstalujeme stejným způsobem. Odhlásíme se z Centreon a znovu přihlásíme. V položce Options -> General Options -> Syslog-NG vyplníme potřebné údaje a uložíme:

nagios moduly 06

Nyní můžeme vesele ťuknout na nově vytvořenou záložku Syslog-NG vpravo nahoře vedle Configuration a naskytne se nám přibližně následující pohled:

nagios moduly 07

Jenom bych ještě upozornil, že data se sypou do databáze stále a stále. Hromadí se tam záznamy, takže by bylo dobré záznamy starší x dní/měsíců (podle toho, jak dlouho chcete uchovávat logy v databázi) mazat. Osobně to dělám pomocí skriptu, který spouštím cronem každý den:

#!/bin/sh
mysql -u syslogng --password=kaLa2okeLo syslogng \
-e "DELETE FROM logs WHERE datetime <= SUBTIME(NOW(), '824:0:0');"

Určitě se najde nějaké lepší řešení, rád se nechám v diskusi poučit :).

Seznam modulů a postup instalace některých modulů můžete nalézt na wiki stránkách Centreon: http://wiki.Centreon.com.

Grafy v Centreon

link

Grafy můžeme vykreslovat dvěma způsoby. Buď přímo pomocí nástrojů, které v sobě Centreon integruje od verze 1.4, nebo pomocí PerfParse. Centreon obsahuje konfigurační klikátka na nastavení PerfParse, ale tato klikátka jsou ještě z dob, kdy Centreon sám neuměl grafy vykreslovat. Jednoduší a schůdnější tedy je ignorovat konfigurační okna PerfParse a pustit se do nastavení integrovaných součástí v Centreon.

Otevřeme si nabídku Centreon Options -> CentreonDataStorage -> Config a vyplníme údaje dle obrázku (jen upozorním na okem lehce zaměnitelné cesty /var/log/ a /var/lib/):

nagios moduly 08

Dále je třeba v sekci Configuration -> Nagios -> Nagios CFG -> Nagios CFG 1 nastavit:

Performance Data Processing Option: Yes
Service Performance Data Processing Command: process-service-perfdata

nagios moduly 09

Nyní stačí restartovat službu ODS (Oreon Data Storage), která se nám nainstalovala spolu s rozhraním Centreon a spouští se automaticky po startu systému:

/etc/init.d/ods restart

Pomocí parametru status je možno ověřit, zda běží:

/etc/init.d/ods status

Nyní by také už měl regulérně fungovat Event Log Centreon v sekci Monitoring -> Event Log. A když počkáme tak 15 minut, tak by se nám už měly objevit hosty v položce Centreon views u grafu v záložce Host.

nagios moduly 10

Čeština do Centreon

link

Ano, čeština je. Přeložil jsem rozhraní Centreon do češtiny, včetně modulu syslogNG. Je přeloženo 93 % textů. Vesměs se jedná o strojový překlad. Neměl jsem totiž zatím čas ověřit, zda dávají všechny překlady smysl, ale základní rozhraní, nabídky a nastavení ano. Pokud má někdo čas a chuť, může dokončit, co jsem započal. Soubory lokalizace jsou zde: centreon-cs.tar.bz2. Postup instalace češtiny:

tar xvf Centreon-cs.tar
cp -r Centreon/www/ /usr/local/share/Centreon/
chown -R www-data:www-data /usr/local/share/Centreon/www/

Nyní stačí jít do nastavení uživatele (jednoduše přejdete tím, že ťuknete vlevo v nabídce na jméno aktuálně přihlášeného uživatele = Online Users) a Default Lang změníte na cs, poté uložit, přeťuknout na jinou záložku a čeština je načtena. Jak to vypadá, můžete vidět na obrázku níže:

nagios moduly 11

Závěr

link

Na závěr tohoto posledního dílu vám zvednu trochu chutě na chystanou další verzi Centreon, která bude první z druhé řady. K dispozici je celkem impozantní video (bohužel ve flashi): Centreon 2.0 preview. Seznam novinek je poté vidět zde: Centreon-2.0-Features. Jak vidno, tak asi mezi největší novinky patří podpora Nagios 3, NDOutil a Distributed Monitoring. Případný přechod na novější verzi bych prozatím asi neviděl jako problémový. Čeština by měla být také do jisté míry s verzí 2.0 kompatibilní.

Nejčtenější články posledního měsíce

Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
Jak ušetřit za ukládání dat? Zkuste housing a servery od Czech-Server.cz

Nejkomentovanější články posledního měsíce

Jaderné noviny – 16. 8. 2018: Jak je důležité míti šum
Jaderné noviny – 30. 8. 2018: Druhá polovina začleňovacího okna 4.19
Týden na ITBiz: Virtuální realita pro podniky
  všechny statistiky »

Seriál Nagios + Centreon + MySQL (dílů: 5)

Nagios + Centreon + MySQL - instalace a základní konfigurace (první díl)
<—« Nagios + Centreon + MySQL - skripty
Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon (poslední díl)

Související články

Nagios + Centreon + MySQL - skripty
Nagios + Centreon + MySQL - konfigurace pomocí Centreon
Nagios + Centreon + MySQL - instalace a základní konfigurace
Traffic shaping (patchování a instalace)
Traffic shaping - 2 (IMQ a úvod do shapingu)
Jemný úvod do adresace v protokolu IP verze 4
OSPF - dynamické routování
Nastavení DNS
Čo keď nechodí sieť?
IPSec v kernelu 2.6
Kešovací DNS server BIND
Jak nabootovat Linux po síti
Směrování v sítích IP
NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
Seriál: Domácí síť
Seriál: Soukromá síť
Seriál: Stavíme bezdrátovou síť
Seriál: Linuxové DMZ

Odkazy a zdroje

php-syslog-ng
PerfParse
Performance Data
Main Configuration File Options
Modules
Graphs

Další články z této rubriky

PowerDNS – přívětivý a jednoduchý DNS server
Bootování ze sítě: pxelinux a kořenový adresář na NFS
Těžký život Do Not Track
OpenAFS – servery
Architektura IPv6 – konfigurace adres a objevování sousedů (2)
       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

Max avatar 15.4.2008 07:26 Max | skóre: 66 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Ještě takový malý hint, který se do článku nestihnul dostat. Ti z vás, co používají firefox, mohou využít plugin Nagios Checker. Ten dle zvoleného intervalu zjišťuje stavy nagiosu pomocí status.cgi. Výstižně se schová do pravého dolního rohu a pokud dostane hlášku, že nějaká služba nebo host neběží, tak vydá zvukový signál a začne blikat příslušnou barvou.
Nastavení tohoto pluginu popíši velmi stručně. V "nastavení" pluginu, karta "Obecné" zvolte "Přidat Nový". Zvolte si libovolný název. Webové rozhraní nagiosu je :
http://ip_adresa/nagios2
Nastavení adresy stavového scriptu musíte udělat ručne, tj. zaškrtnout dole políčko "Nastavit adresu ručně" a do adresy napsat :
http://ip_adresa/nagios2/cgi-bin/status.cgi
Další věci si nastavte dle sebe. Osobně jsem si informační barevné okénko zmenšil na minimum (zobrazuje jen číslo), aby bylo co nejméně rušivé.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
15.4.2008 08:10 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Díky! Velice užitečný hint!
Co se týká nastavené adresy k status.sgi, tak mi stačilo po zadání adresy webového rozhraní kliknout na banner Zjistit adresu.
15.4.2008 08:12 . | skóre: 8 | blog: ,
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
super :-)
17.4.2008 08:10 iji | skóre: 29
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Uzasne rozsireni. Diky za tip
15.4.2008 09:46 skunerq | skóre: 19 | blog: skunerovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
zdravim, super prace jen ten link na cestinu do Centreonu neni spravne
15.4.2008 09:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Sorry, opraveno.
15.4.2008 09:52 Juraj
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
alsia vec, co mi niekedy ulahcila pracu, je ze nagios obsahuje v sebe aj stranku celkom dobre pozeratelnu cez mobil (WAP)... obcas sa to hodi, ked chce clovek urobit rychly acknowledge, alebo sa pozriet ako sa veci maju: http://xxxxxxxx/nagios/cgi-bin/statuswml.cgi
16.4.2008 13:52 Skřivy | skóre: 10
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Prosím o úpravu - myslím, že se píše: , který umí
16.4.2008 19:11 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Uff, jsem slepej...
16.11.2008 00:04 nimir
Rozbalit Rozbalit vše Re: Nagios + Centreon + MySQL - moduly pro Centreon
Mám problém s nastavením StatusMap vše dělám popořadě dle návodu, bohužel u zadání "mv statusmap/ /usr/local/share/Centreon/www/modules/" do konzole mi napíše "mv: target `/usr/local/share/Centreon/www/modules/' is not a directory: není souborem ani adresářem" neví někdo co s tím? děkuji

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.