Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Mezi jeho další veselé příhody patří příhoda vztahující se k algebraickému oboru - teorii grup. V úterý, když vycházely ruské knižní novinky, akademik Kořínek zašel do cizojazyčné literatury. A najednou jindy tak rozvážná kapacita zneklidněla, začal tam nekontrolovaně pobíhat a vykřikoval: "Skupiny jsou nesmysl! Skupiny jsou nesmysl!", ale nikdo ho nebral vážně. Konečně na sebe upoutal pozornost, a aby dodal svým slovům váhu, řekl, že je akademik, jenže odpověď byla ještě pádnější: "To překládal taky akademik!" -- Úvod do matfyzáka
nerozumi tomu nikdoHned v první větě je ten termín v originálním znění, takže s neporozuměním by snad problém být neměl.
Ty "zaznamy" mi pri pokusu o zpetny preklad a namapovani na neco co znam spis evokuji slovo "record" nez "log".To mi bylo jasné už při překladu, ale nenašel jsem lepší slovo, které by se dalo použít (do deníku strukturované... zní blbě). Nicméně "do záznamů strukturované" není TAK špatné, aby mě to přesvědčilo, že mám ponechat originální znění.
Souborový systém na bázi špalku. Souborový systém na špalku. Souborový systém připomínající štípání špalků. Mimochodem, slovo "logging" může v AJ znamenat taky kácení lesa (představte si, jak se les mění na metrové dříví). Hmm... kácení souborového systému. Souborový systém pokácený a rozštípaný.
V takových situacích taky dávám přednost anglickým originálům
P.S.: Souborový systém organizovaný jako úhledná hranice metrových špalků?
do záznamů strukturované souborové systémyTo je strašný překlad... (Ale nenapadá mě nic lepšího...
Log structured filesystemy se - což je poměrně podivné - vyvinuly z logging filesystemů. Logging (nebo journaling) filesystem je normální filesystem se zápisem na místě ve stylu ext2 nebo FFS s tím, že je k němu připíchnut logging zápisovch operací. (V tomto článku budeme používat termín „journaling filesystem“, aby nedošlo k záměně „logging“ a „log structured“ filesystemu.) Journaling filesystem udržuje stav souborového systému na disku konzistentní tím, že do logu zapíše shrnutí každé zápisové operace na nějaké nonvolatilní úložiště, jako je disk (nebo NVRAM, pokud na to máte peníze), předtím než se změny zapíší na své dlouhodobé umístění ve filesystemu.Jestli ti tohle přijde jako lepší "překlad" do češtiny, tak mě teda ne. Smiř se s tím, že tam, kde z toho nevypadne čistonosoplena, překlady termínů budou - můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.
Tiskni
Sdílej: