abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 13:44 | Zajímavý článek

Glenn 'devalias' Grant publikoval na svém blogu příspěvek věnovaný reverznímu inženýrství USB. Příspěvek obsahuje celu řadu odkazů na potřebný software a hardware, jakož i odkazy na hackery věnující se reverznímu inženýrství a odkazy na další zajímavé články.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 12:11 | Nová verze

Byla vydána verze 10.8 a krátce na to opravná verze 10.8.1 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 10:44 | Komunita

Společně s openSUSE Conference 2018 probíhá dnes v Praze na Fakultě informačních technologií ČVUT jednodenní seminář CryptoFest 2018 (Twitter). Přednášky lze sledovat online na YouTube nebo na CCC.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 02:22 | Komunita

Barton George, zakladatel a vedoucí projektu Sputnik, představil na svém blogu čtyři nové mobilní pracovní stanice Dell Precision s předinstalovaným Ubuntu. Jedná se o modely 3530, 5530, 7530 a 7730. Mobilní pracovní stanice budou certifikovány pro RHEL 7.5.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
včera 01:11 | Nová verze

Vyšla verze 5.12 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přidává podporu Garmin JNX map a přináší mírné zlepšení výkonu/UX.

Martin Tůma | Komentářů: 0
25.5. 12:11 | Komunita

V Praze na Fakultě informačních technologií ČVUT probíhá openSUSE Conference 2018. Přednášky lze sledovat také online. Aktuální dění lze sledovat na Twitteru. Stisknutím zeleného tlačítka bylo dnes dopoledne vydáno openSUSE Leap 15.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
25.5. 11:44 | Komunita

Na Steamu probíhá do 28. května akce s názvem Spring Cleaning (Jarní úklid). V rámci akce lze hrát hry Don't Starve Together, Cities: Skylines, Tyranny, Borderlands 2, Middle-earth: Shadow of Mordor a Left 4 Dead 2 běžící na Linuxu zdarma [GamingOnLinux].

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
24.5. 23:23 | Humor

Nová služba České pošty nazvaná Bezpečné úložiště nabízí až 100GB kapacitu pro "bezpečnou správu Vašich dat pod patronací důvěryhodného partnera Česká pošta".

… více »
Lol Phirae | Komentářů: 56
24.5. 22:14 | Bezpečnostní upozornění

Nova kritická hrozba VPNfilter bola zistená po dlhšiej spolupráce Talos s verejnými i súkromnými bezpečnostnými agentúrami. VPNfilter ohrozuje približne 500 000 zariadení v približne 54 krajinach. Zasiahnutí výrobcovia sú Linksys, MikroTik, NETGEAR, TP-Link (SOHO), QNAP (NAS). Správanie malwaru je nebezpečnej povahy, čo môže v určitých prípadoch spôsobiť škody veľkého rozsahu. Často tieto zariadenia sú na perimetri sieťe bez ochrany.

ewew | Komentářů: 5
24.5. 21:55 | Pozvánky

CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group), první československé setkání síťových operátorů, se uskuteční 11. a 12. června v Brně. Akce je určena poskytovatelům internetového připojení, síťovým operátorům, provozovatelům registrů, internetovým odborníkům a všem zájemcům o internetové a síťové technologie. Program je zaměřený na odborná, technická témata jako například síťová architektura, bezpečnost sítí, zpracování dat, DNS a další. Nutná je registrace.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Používáte pro některé služby inetd?
 (35%)
 (23%)
 (42%)
Celkem 156 hlasů
 Komentářů: 5, poslední 22.5. 16:46
  Rozcestník

  IPSec v kernelu 2.6 - II

  2. 7. 2004 | Marek Červenka | Systém | 15431×

  Další díl seriálu o principech šifrované komunikace na bázi IPSec.

  Dnes si ukážeme konfiguraci pro road warrior scénář. Autentizace bude probíhat sdíleným klíčem a výměna klíču bude realizována pomocí IKE démona racoon. Vzhledem k tomu, že bohužel zatím nejčastějším případem, kdy je někomu umožněn přístup do interní sítě zvenčí, je nějaký pán z vedení, ukážeme si, jak využít integrovaného L2TP/IPSec klienta, který je standardně ve Windows 2000/XP. A když už ten přístup bude hotový, ukážeme si, jak se tam dostane sysadmin z Linuxu.

  Přehledné porovnání kladů a záporů L2TP/IPSec lze nalézt na http://www.jacco2.dds.nl/networking/freeswan-l2tp.html#ProsCons.

  K realizaci našeho scénáře potřebujeme nějakou implementaci protokolu L2TP.

  L2TP

  Protokol L2TP (Layer Two Tunneling Protocol) je popsán v RFC 2661. L2TP je v podstatě rozšířením protokolu PPP, který umožňuje spojení pouze mezi přístupovým zařízením (NAS) a klientem. L2TP tento problém odbourává a umožňuje, aby koncová zařízení byla kdekoliv v IP síti. V Linuxu je prakticky L2TP používáno tak, že L2TP vrstva se domluví na specifických parametrech protokolu a vlastní spojení už opět realizuje pppd démon.

  Implementace použitá pro naše testování se nachází na http://www.l2tpd.org. Tamtéž lze nalézt odkazy na další implementace. Implementace l2tpd je kompletně v user-space. Několik pokusů o implementaci v kernelu zůstává na mrtvém bodě. Projekt jako takový také není zrovna příliš ve středu zájmu. Poslední verze 0.69 vyšla někdy v roce 2002. Od té doby se nashromáždilo několik patchů, které jsou třeba pro správnou funkčnost.

  Patchovaný balíček udržuje Jacco de Leeuw na adrese: http://www.jacco2.dds.nl/networking/freeswan-l2tp.html#L2TPoverview

  Pro Debian se udržuje balíček na této stránce: http://packages.qa.debian.org/l/l2tpd.html. Tamtéž by měl být zapracovaný patch na poslední bezpečnostní problém ( http://www.securityfocus.com/archive/1/365211).

  Při použití s kernelem 2.6 je třeba mít povolené CONFIG_LEGACY_PTYS=y.

  Alternativní implementace: http://www.mail-archive.com/l2tpd-devel@l2tpd.org/msg00153.html.

  Mimochodem, taková poznámka k patentům: http://www.jacco2.dds.nl/networking/freeswan-l2tp.html#Patent

  Racoon

  Racoon je implementace IKEv1 protokolu sloužícího pro automatickou výměnu klíčů. Podporuje autentizaci pomocí certifikátů, sdíleného klíče, kerberosu a rozpracována je podpora plain RSA klíčů. Ta je důležitá pro interoperabilitu se *Swan implementacemi. V některém z dalších dílů třeba také na nějakou ukázku dojde ;).

  Při testování byla použita distribuce Fedora Core 2, ale stejné chování lze očekávat i u SuSE apod. Balíček, ve kterém se racoon nachází, se jmenuje ipsec-tools.

  Podpora pro IPSec je již i v balíku initscripts, takže lze standardně používat konfigurační soubory typu ifcfg-ipsec0, keys-ipsec0. Parametry lze najít v /etc/sysconfig/network-scripts/ifup-ipsec nebo v dokumentaci k distribuci. Průvodce nastavením IPSecu můžeme spustit příkazem system-config-network. Konfigurace se nevztahuje na L2TP.

  V našem případě ovšem zůstaneme u ruční konfigurace.

  Konfigurace serveru - IPSec

  Konfigurační soubor pro racoon je /etc/racoon/racoon.conf a obsahuje:

  • globální nastavení
  • sekci listen, padding, timer
  • sekce remote
  • sekce sainfo

  Dále si uvedeme parametry, které jsou podstatné pro náš příklad. Ostatní parametry lze nalézt v manuálových stránkách - man racoon.conf. Konfiguraci bereme z pohledu, že racoon je příjemce spojení. Parametry tedy znamenají, jaké hodnoty jsou akceptovatelné. Pokud bude racoon iniciátor (klient), budou hodnoty znamenat, jaké parametry požaduje od druhé strany. Mezi komunikujícími musí nastat vzájemná shoda v požadovaných a akceptovatelných parametrech.

  globální nastavení

  log <level>; #level - notify, debug, debug2
  Nastavuje úroveň logování.
  path pre_shared_key "/etc/racoon/psk.txt";
  Cesta k souboru, ve kterém jsou uloženy sdílené klíče.

  sekce listen, padding, timer

  Obsahují direktivy, které umožňují přesněji specifikovat, na jakém portu má racoon poslouchat. Dále obsahují nastavení kolem časovačů a nastavení formátu vyplňování paketů - padding.

  sekce remote

  remote anonymous {
  Klíčové slovo "anonymous" nám říká, že tato sekce se použije pro všechna spojení, pro které neexistuje jiná remote sekce se specifikovanou IP adresou.
    exchange_mode main;
  Specifikuje, jaký mód komunikace je akceptovatelný ve fázi 1 (phase1), rozdíly mezi módy jsou v rychlosti/náročnosti/bezpečnosti.
    generate_policy on;
  Racoon bude automaticky generovat politiky, pokud nebudou existovat (pro klienty s dynamickými ip adresami).
    proposal {
     encryption_algorithm 3des;
  Šifrovací algoritmus pro fázi 1.
     hash_algorithm md5;
  Hash algoritmus pro fázi 1.
     authentication_method pre_shared_key;
  Metoda autentizace (v našem případě sdílený klíč).
     dh_group modp1024;
  Skupina pro Diffie-Hellman (DH) algoritmus výměny klíčů.
     }
  }

  sekce sainfo

  sainfo anonymous {
    encryption_algorithm 3des;
  Specifikuje šifrovací algoritmus pro fázi 2.
    authentication_algorithm hmac_md5;
  Algoritmus pro autentizaci paketů v rámci ESP.
    compression_algorithm deflate;
  Kompresní algoritmus.
  }

  Konfigurační soubor tedy bude ve finále vypadat takto:

  path pre_shared_key "/etc/racoon/psk.txt";
  log debug;
  remote anonymous {
      exchange_mode main;
      generate_policy on;
      proposal {
          encryption_algorithm 3des;
          hash_algorithm md5;
          authentication_method pre_shared_key;
          dh_group modp1024;
          }
  }

  sainfo anonymous {
      encryption_algorithm 3des;
      authentication_algorithm hmac_md5;
      compression_algorithm deflate;
  }

  Identifikace klienta

  Jak už někoho určitě napadlo (minimálně ty, co se tím živí), abychom klienta mohli ověřit, musíme ho nějak identifikovat. V případě, že identifikaci nijak zvlášť nespecifikujeme, bere racoon jako bernou minci IP adresu klienta. To ovšem znamená, že tuto adresu potřebujeme vždy vědět předem.

  Soubor se sdílenými hesly by potom vypadal nějak takto.

  # psk.txt
  192.168.0.150  hladjemujnepritel

  Toto řešení se nám ovšem nelíbí, protože je velmi pravděpodobné, že někdo bude mít adresu dynamickou. Dle kapitoly 4.6.2.1 v RFC 2407 máme tyto možnosti identifikace klienta:

  ID Type Value
  RESERVED 0
  ID_IPV4_ADDR 1
  ID_FQDN 2
  ID_USER_FQDN 3
  ID_IPV4_ADDR_SUBNET 4
  ID_IPV6_ADDR 5
  ID_IPV6_ADDR_SUBNET 6
  ID_IPV4_ADDR_RANGE 7
  ID_IPV6_ADDR_RANGE 8
  ID_DER_ASN1_DN 9
  ID_DER_ASN1_GN 10
  ID_KEY_ID 11

  V situaci, kdy nám stačí jedno sdílené heslo pro všechny klienty (např. máme 5 manažerů) a používáme autentifikaci pomocí L2TP, bychom potřebovali ID_IPV4_ADDR_SUBNET 4. Tato možnost bohužel zatím není v racoonu implementována (hledá se nový majitel tohoto kousku kódu ;)).

  Soubor se sdílenými hesly by potom mohl vypadat nějak takto.

  # psk.txt
  0.0.0.0/0  hladjemujnepritel

  Vyhnout se tomuto problému je možné při použití jiné metody identifikace. Například lze použít ID_FQDN 2. V konfiguraci racoona (klient) potom použijeme v sekci remote direktivu peers_identifier fqdn "fakt.jsem.to.ja.ver.mne.cz";.

  V konfiguraci racoona (server) použijeme v sekci remote direktivu peers_identifier fqdn;. Soubor se sdílenými hesly by potom vypadal takto.

  # psk.txt
  fakt.jsem.to.ja.ver.mne.cz hladjemujnepritel

  Po tom, co se přátelsky poplácáme po rameni, zase raději vychladneme, protože nastavit způsob identifikace ve windows pravděpodobně nepůjde.

  Další věc je, že takto peers_identifier fqdn "fakt.jsem.to.ja.ver.mne.cz"; si identifikaci může nastavit kdokoliv.

  Politika

  V okamžiku, kdy máme hotovou konfiguraci racoona, musíme zajistit pravidla, podle kterých se spojení bude šifrovat. Níže uvedený skript zařídí, že paket jdoucí na port 1701 (l2tp) musí být šifrovaný. V okamžiku, kdy se klient pokusí spojit pomocí L2TP/IPSec, se spustí proces, ve kterém se ustanoví IPSec tunel. Na straně serveru racoon se díky direktivě generate_policy on; vygenerují pravidla pro komunikaci s klientem. Tímto šifrovaným tunelem již potom dále probíhá L2TP komunikace.

  #!/bin/sh
  /sbin/setkey -FP
  /sbin/setkey -F
  /sbin/setkey -c << EOF
  spdadd moje.vpngateway.cz[1701] 0.0.0.0/0 any -P out ipsec esp/transport//require ;
  EOF

  Politika se nastavuje pomocí nástroje setkey - více man setkey. Pro testování doporučuju pouštět racoon na popředí a mít v konfiguraci zapnutý debug: bash# racoon -F.

  l2tpd

  Konfigurace serveru

  Hlavní konfigurační soubor pro l2tpd je /etc/l2tpd/l2tpd.conf a obsahuje:

  • globální sekce
  • sekce lns
  • sekce lac

  sekce lns

  LNS je zkratka pro L2TP Network Server. Konfigurace v této sekci se tedy vztahují k nastavení serveru.

  [lns default]
  ip range = 10.10.10.10-10.10.10.100
  Rozsah adres, které se budou přidělovat klientům.
  local ip = 10.10.10.1
  Lokální IP adresa na serveru.
  require chap = yes
  Požadujeme ověření hesla metodou CHAP.
  refuse pap = yes
  Odmítáme ověření hesla metodou PAP.
  require authentication = yes
  Požadujeme ověřování.
  name = LinuxVPNserver
  Jméno (pro vazbu v chap-secrets).
  ppp debug = yes
  Debug spojení.
  pppoptfile = /etc/ppp/options.l2tpd
  Soubor se specifickými parametry pro pppd.

  sekce lac

  LAC je zkratka pro L2TP Access Concentrator. Konfigurace v této sekci se tedy vztahují k nastavení klienta. Jelikož konfigurujeme server, zůstane tato sekce prázdná. Konfigurační soubor tedy bude ve finále vypadat takto:

  # l2tpd.conf

  [global]

  [lns default]
  ip range = 10.128.253.10-10.128.253.100
  local ip = 10.128.253.1
  require chap = yes
  refuse pap = yes
  require authentication = yes
  name = LinuxVPNserver
  ppp debug = yes
  pppoptfile = /etc/ppp/options.l2tpd
  length bit = yes

  V souboru /etc/ppp/options.l2tpd jsou již klasické parametry pro PPP démona.

  ipcp-accept-local
  ipcp-accept-remote
  ms-dns  10.10.10.1
  auth
  crtscts
  idle 1800
  mtu 1400
  mru 1400
  nodefaultroute
  debug
  lock
  deflate 9
  proxyarp
  connect-delay 5000

  V souboru /etc/ppp/chap-secrets uvedeme jména a hesla uživatelů, kterým chceme umožnit připojení.

  # Secrets for authentication using CHAP
  # client     server  secret          IP addresses
  pepa         *       zdepa             *

  Pro testování doporučuju pouštět l2tpd na popředí: bash# l2tpd -D.

  Konfigurace klienta - Windows 2000/XP

  Možností jak nastavit OS Windows bude zřejmě více, já uvedu ten, který znám.

  Vytvoření připojení

  Start - Nastavení - Ovládací panely - Síťová připojení. Vlevo nahoře je odkaz na Vytvořit nové připojení. Dále postupujeme takto: Připojit k firemní síti - Připojení k VPN - zadáme libovolný název připojení - zadáme ip/fqdn adresu našeho VPN serveru - dokončíme.

  Dále je potřeba nastavit sdílené heslo (PSK - Pre Shared Key). V konfiguraci serveru jsme si zvolili PSK "hladjemujnepritel". Spustíme vlastnosti připojení a heslo zadáme do nastavení protokolu IPSec - viz obrázek.

  Vlastnosti připojení

  Uložíme vlastnosti a zkusíme vytočit připojení. Tam ještě zadáme uživatelské jméno a heslo, které musí odpovídat chap-secrets na VPN serveru.

  Konfigurace klienta - linux + racoon + l2tpd

  Konfigurace klienta je v podstatě stejná jako konfigurace serveru. V sekci remote uvedeme místo "anonymous" IP adresu našeho VPN serveru. Konfigurační soubor bude vypadat takto:

  # racoon.conf
  path pre_shared_key "/etc/racoon/psk.txt";
  log   debug;

  remote ip.vpn.serveru {
      exchange_mode main;
      generate_policy on;
      proposal {
           encryption_algorithm 3des;
           hash_algorithm md5;
           authentication_method pre_shared_key;
           dh_group modp1024;
      }
  }

  sainfo anonymous {
      encryption_algorithm 3des;
      authentication_algorithm hmac_md5;
      compression_algorithm deflate;
  }

  Politika

  Pravidla, podle kterých se kernel rozhoduje, zda pakety šifrovat, či ne, opět zavedeme pomocí nástroje setkey.

  #!/bin/sh
  /sbin/setkey -FP
  /sbin/setkey -F
  /sbin/setkey -c << EOF
  spdadd 0.0.0.0/0 ip.vpn.serveru [1701] any -P out ipsec esp/transport//require ;
  spdadd ip.vpn.serveru [1701] 0.0.0.0/0 any -P in ipsec esp/transport//require ;
  EOF

  Konfigurace serveru - l2tpd

  V konfiguračním souboru /etc/l2tpd/l2tpd.conf nyní potřebujeme sekci lac. Parametrem lns říkáme, na jaké adrese sedí náš přístupový VPN server.

  [global]

  [lac vpn]
  lns = ip.vpn.serveru
  require chap = yes
  refuse pap = yes
  require authentication = no
  name = LinuxVPNserver
  ppp debug = yes
  pppoptfile = /etc/ppp/options.l2tpd
  length bit = yes

  V souboru /etc/ppp/options.l2tpd je změn více. Důležité je uvést name, protože tímto říkáme lns, jakým uživatelským jménem se budeme autentizovat.

  noauth
  name cervajs
  crtscts
  mtu 1400
  mru 1400
  defaultroute
  debug
  noipdefault
  local
  lock
  proxyarp
  usepeerdns

  Záznam pro toto jméno musíme tedy mít v chap-secrets.

  # chap-secrets
  # Secrets for authentication using CHAP
  # client     server  secret          IP addresses
  pepa         *       zdepa             *

  Pokud máme konfigurace připraveny, můžeme připojení spustit.

  bash# echo "c vpn" > /var/run/l2tp-control

  Parametr "c vpn" znamená, že l2tpd má iniciovat spojení (c jako connect) podle sekce lac s názvem "vpn".

  L2tpd se pokusí připojit na port 1701 na přístupovém VPN serveru. Protože VPN server má v politice nastaveno, že vše, co jde na port 1701, musí být šifrované, spustí se proces ustanovení šifrovaného IPSec tunelu. Jakmile se podaří tunel sestavit, proběhne již zabezpečeným kanálem autentizace na úrovni l2tp. Klient je připojen, je mu přidělena ip adresa a může vesele firemní poštou posílat hanbaté obrázky a provádět jiné podobné běžné pracovní úkony.

  NAT

  Jedním z velkých problémů, který ještě není uspokojivě vyřešen, je průchod NATem. Podpora NAT traversal pro transport mód v racoonu zatím není implementována.

  Závěrem

  Dnes ukázaný scénář je vhodný spíše pro malé sítě a firmy, kde změna sdíleného hesla není problémem. Lepší správu v případě velkého množství klientů nám zabezpečí použití certifikátů. Jakým způsobem nahradit sdílený klíč pomocí certifikátů si ukážeme příště.

         

  Hodnocení: 41 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  2.7.2004 07:57 Tomáš Šimek
  Rozbalit Rozbalit vše Nešlo by to bez té obludy ?
  Co koliv je založeno na PPP, z toho se mi ježí vlasy. Nešlo by to udělat pomocí standardního ESP s vypnutým AH ?. Kdysi jsem stavěl pár IPSECů (síť-síť, jeden přez NAT) na FREESWANU (výborná implementace, s přewhledným konfigurákem, nevíc je to tam zaŕízeno že pro všechny sítě se napíše jeden a ten se všude rozkopíruje, škoda, že se už nevyvíjí) a tam se hovořilo o jakési Oportunistické Enkryptaci, právě pro tyhle potřeby, a to bylo určitě bez oblud typu (upravené PPP)
  2.7.2004 09:16 Zajda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nešlo by to bez té obludy ?
  FreeSwan se nevyvíjí, ale pokračuje projekt OpenSwan což je pokračování FreeSwanu s NATem a dalšima dobrejma věcma.
  6.7.2004 22:03 Michal Kubeček
  Rozbalit Rozbalit vše NAT Traversal nebrat
  Nesdílím vaše nadšení pro IPsec NAT Traversal. Když se podíváte na to, jak funguje IPsec a jak funguje NAT Traversal, zjistíte, že NAT Traversal jde proti samé podstatě IPsec. To už se na IPsec můžete rovnou vykašlat a použít řešení typu CIPE.
  2.7.2004 19:20 asdf
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nešlo by to bez té obludy ?
  no to l2tp s ppp je prave vypecenost, bez ktere se neobejdete pokud to ma fungovat i proti widlakum.
  6.7.2004 22:10 Michal Kubeček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Nešlo by to bez té obludy ?
  Opportunistic Encryption je způsob, jak identifikovat protistranu bez nutnosti mít předem certifikát protistrany nebo certifikát autority, kterou je podepsán. Zjednodušeně řečeno funguje tak, že když chcete s někým komunikovat, získáte jeho veřejný klíč z DNS, kde se pro tyto účely zavede speciální typ záznamu (KEY). To ovšem vyžaduje, aby i komunikace s nameservery byla bezpečná (rozšíření DNSSEC).

  Zatím ale moc serverů DNSSEC neimplementuje a KEY záznamy jsou také spíše výjimkou. Právě frustrace z nezájmu veřejnosti o OE byla jedním z hlavních důvodů ukončení projektu FreeS/WAN. Nástupce OpenSWAN kašle na ideovou čistotu a nastoupil linii tvrdého pragmatismu (NAT Traversal, X.509, ...).
  4.7.2004 21:11 Vilca
  Rozbalit Rozbalit vše 98 + 95
  Vsude jsem videl, ze jde IPSec pod XP + 2000, nemate nekdo zkusenosti jak je to s 98 a 95? Diky
  8.7.2004 17:09 Peter Šantavý | skóre: 22 | blog: Obcasnik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: 98 + 95
  Da sa to urobit cez pgpfreeware.
  12.7.2004 18:57 Open Mage | skóre: 24 | Lom
  Rozbalit Rozbalit vše hledám dobráka od kosti ;o)
  Ahojte, je-li tu nějaký dobrák který by mi pomohl s VPN - konkrétně patch FreeSWAN do kernelu 2.4.25, nastavení SuperFreeSWAN a příprava samotné komunikace v IPSec, budu zavázán ;o) Zatím se v tom marně topím a mořím sám... Kdyžtak mě prosím kontaktujte na mejl nebo po ICQ, díky moc, Standa.
  Stanislav Puffler, DiS. specialista na internet marketing a ecommerce www.openmage.cz tel. 773 565 747

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.