abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 05:55 | Zajímavý projekt

Dle příspěvku na blogu zaměstnanců CZ.NIC byl spuštěn ostrý provoz služby Honeypot as a Service (HaaS). Zapojit se může kdokoli. Stačí se zaregistrovat a nainstalovat HaaS proxy, která začne příchozí komunikaci z portu 22 (běžně používaného pro SSH) přeposílat na server HaaS, kde honeypot Cowrie (GitHub) simuluje zařízení a zaznamenává provedené příkazy. Získat lze tak zajímavé informace o provedených útocích. K dispozici jsou globální statistiky.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 04:44 | Komunita

Před týdnem společnost Feral Interactive zabývající se vydáváním počítačových her pro operační systémy macOS a Linux oznámila, že pro macOS a Linux vydají hru Rise of the Tomb Raider. Včera společnost oznámila (YouTube), že pro macOS a Linux vydají také hru Total War Saga: Thrones of Britannia. Verze pro Windows by měla vyjít 19. dubna. Verze pro macOS a Linux krátce na to.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 7.10 svobodného systému pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) s názvem SuiteCRM (Wikipedie). Jedná se o fork systému SugarCRM (Wikipedie). Zdrojové kódy SuiteCRM jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:44 | Nová verze

Byla vydána nová verze 0.30 display serveru Mir (Wikipedie) a nová verze 2.31 nástrojů snapd pro práci s balíčky ve formátu snap (Wikipedie). Z novinek Miru vývojáři zdůrazňují vylepšenou podporu Waylandu nebo možnost sestavení a spouštění Miru ve Fedoře. Nová verze snapd umí Mir spouštět jako snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 14:00 | Komunita

Na Indiegogo běží kampaň na podporu Sway Hackathonu, tj. pracovního setkání klíčových vývojářů s i3 kompatibilního dlaždicového (tiling) správce oken pro Wayland Sway. Cílová částka 1 500 dolarů byla vybrána již za 9 hodin. Nový cíl 2 000 dolarů byl dosažen záhy. Vývojáři přemýšlejí nad dalšími cíli.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 11:11 | Nasazení Linuxu

Před dvěma týdny se skupina fail0verflow (Blog, Twitter, GitHub) pochlubila, že se jim podařilo dostat Linux na herní konzoli Nintendo Switch. O víkendu bylo Twitteru zveřejněno další video. Povedlo se jim na Nintendo Switch rozchodit KDE Plasmu [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
včera 05:55 | Komunita

Byla vydána vývojová verze 3.2 softwaru Wine (Wikipedie), tj. softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem. Z novinek lze zdůraznit například podporu HID gamepadů. Aktuální stabilní verze Wine je 3.0, viz verzování. Nejistá je budoucnost testovací větve Wine Staging s řadou experimentálních vlastností. Současní vývojáři na ni již nemají čas. Alexandre Julliard, vedoucí projektu Wine, otevřel v diskusním listu wine-devel diskusi o její budoucnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
18.2. 16:55 | Komunita

Do 22. března se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy (Wikipedie), jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 14. května do 14. srpna 2018, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD.

Ladislav Hagara | Komentářů: 47
17.2. 15:44 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice dnes slaví 6 let od svého oficiálního vzniku. Nadace byla představena 28. září 2010. Formálně ale byla založena až 17. února 2012. Poslední lednový den byl vydán LibreOffice 6.0. Dle zveřejněných statistik byl za dva týdny stažen již cca milionkrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
17.2. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje, že byla vydána nová verze 1.2.3 svobodného routovacího démona Quagga (Wikipedie) přinášející několik bezpečnostních záplat. Při nejhorší variantě může dojít až k ovládnutí běžícího procesu, mezi dalšími možnostmi je únik informací z běžícího procesu nebo odepření služby DoS. Konkrétní zranitelnosti mají následující ID CVE-2018-5378, CVE-2018-5379, CVE-2018-5380 a CVE-2018-5381.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (28%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 376 hlasů
 Komentářů: 34, poslední 14.2. 18:44
  Rozcestník

  Xen - základy virtualizácie

  19. 11. 2008 | Ivan Dirbák | Systém | 12887×

  Xen je open-source virtualizačný software určený pre linuxové hostiteľské systémy. Článok obsahuje zakladný popis princípov virtualizácie a paravirtualizácie, rovnako ako možnosti realizácie virtualizácie pomocou Xenu.

  Úvod

  Vznikol na univerzite Cambridge (UK) odštiepením od projektu Xenoserver určenom k vývoju infraštruktúry pre distribuovaný výpočet. Prvá verzia XENu (1.0) bola uvoľnená v roku 2003. V súčasnosti existuje už verzia XEN 3.3. ktorá sa  využíva v rozličných komerčných prostrediach na beh štandardných ale aj bussiness critical aplikácií. V tomto článku popíšem základné princípy virtualizácie prostredníctvom virtualizačného software XEN.

  Virtualizácia a požiadavky na ňu kladené

  Virtualizácia umožňuje simultánny beh niekoľkých virtuálnych mašín (VM) na jednom fyzickom hardware, pričom je zaručená ich vzájomná izolácia. Keďže VM zdieľajú spoločný prístup k HW, musí byť virtualizácia navrhnutá tak, aby pri tomto zdieľaní došlo k minimálnemu poklesu výkonu. Z administrátorského hľadiska by bolo vhodné zabezpečiť centrálnu administráciu virtuálnych mašín a dynamickú relokáciu zdrojov prípadne samotných VM bez toho, aby došlo k prerušeniu služieb. Vzhľadom k operačnému systému bežiacom na samotných virtuálnych VM by mal byť virtualizačný software navrhnutý tak, aby nebola nutná jeho modifikácia.

  Privilegovaný režim procesora

  Súčasné procesory dokážu bežať v rôznych režimoch z dôvodu ochrany proti neautorizovanému prístupu k fyzickému procesoru a hardware (reálny, privilegovaný, nereálny mód, virtuálny reálny režim ai.). Z pohľadu virtualizácie nás najviac zaujíma privilegovaný režim procesora. Tento režim vytvára tzv. chránené úrovne, označované tiež ako kruh (ring). Procesory x86 rozoznávajú štyri kruhy, ktoré sú číslované od 0 do 3 (viz Obr. 1). Najnižší - kruh0 - je označovaný aj ako “supervisor mode“ a je to úroveň s najväčšími privilégiami vzhľadom k prístupu k hardwarovým prostriedkom. Na tejto úrovni beží jadro operačného systému, správa pamäti, kontrola prístupu k HW a privilegované inštrukcie, tzn. inštrukcie, ktoré môžu ohroziť beh systému. Kruh 1 a 2 sa používajú minimálne, kruh3 je označovaný ako „user mode“ a je určený pre beh neprivilegovaných inštrukcií, tj. užívateľských aplikácií.

  xen 1: Úrovne privilegovaného režimu
  Obr. 1: Úrovne privilegovaného režimu.

  Xen

  Pri virtualizácií prostredníctvom virtualizačného software XEN dochádza k niekoľkým zmenám oproti predchodziemu popisu. Jadro operačného systému nebeží v supervisor mode, ale na menej privilegovanej úrovni v závislosti na tom, či je použitá 32bit. architektúra (kruh1), alebo 64bit. (kruh3). Keďže je jadro OS presunuté, dochádza k závažnému problému s vykonávaním privilegovaných inštrukcií – tie samozrejme nie je možné spúšťať na úrovni kruhu 1 resp. 3. Pokus o ich spustenie by vyvolal chybový stav. Jedným z riešení by mohol byť prechod do kruhu0, kde by sa vykonala operácia s následným návratom. Toto riešenie však znamená značnú degradáciu výkonu. XEN na rozdiel od predchodzieho riešenia využíva paravirtualizáciu. Pre vykonávanie privilegovaných inštrukcií je v kruhu0 zavedená vrstva označovaná ako hypervisor (viz Obr. 2), ktorý je akýmsi sprostredkovateľom medzi hardware a virtuálnymi mašinami XENu.

  xen 2: XEN a začlenenie jeho komponentov v úrovniach privilegovaného režimu
  Obr. 2: XEN a začlenenie jeho komponentov v úrovniach privilegovaného režimu.

  Hypervisor spolu s modifikovaným kernelom operačného systému nielenže spravuje prístup k pamäti a ostatnému hardware, ale slúži aj k monitorovaniu a administrácií virtuálnych mašín. Tento modifikovaný kernel sa nazýva domain0 (v skratke dom0). Domain0 následne spúšťa ďalšie tzv. neprivilegované domény označované aj ako domainU (v skratke domU). Detailné informácie o každej domU sú uložené v konfiguračnom súbore domény (konfigurácia siete, grafická podpora, pamäť, plánovač ai.). Konfiguračný súbor taktiež poskytuje mechanizmus pre priradenie jedného alebo viacerých CPU k danej doméne, aby zabezpečil, že v prípade potreby vyšších výpočetných nárokov bude doméne priradene priradená adekvátna výpočetná sila.

  xen 3: Základné komponenty virtualizácie pomocou XENu
  Obr. 3: Základné komponenty virtualizácie pomocou Xenu.

  Podobne ako aplikácia komunikuje s operačným systémom prostredníctvom systémových volaní, komunikujú domU s hypervisorom prostredníctvom volaní označovaných ako hypercally. Jedná sa o softwarové volania, ktoré sú reakciou napr. na potrebu vykonania privilegovaných operácií. V prípade, že procesor hardwarovo nepodporuje virtualizáciu, označuje sa domU ako „paravirtual guest“. V tomto prípade je nutné modifikovať operačný systém tak, aby zabraňoval spusteniu privilegovaných operácií a v prípade potreby vykonania týchto operácií volal hypervisor pomocou hypercallov. Tento proces je naznačený na obrázku 4.

  xen 4: Porovnanie vykonávania privilegovaných operácií v paravirtualizovanom a natívnom móde
  Obr. 4: Porovnanie vykonávania privilegovaných operácií v paravirtualizovanom a natívnom móde.

  Moderné procesory ako Intel VM (Virtualization technology, aka vanderpool), a AMD-V/SVM(Virtualization/Secure Virtual Nachine, aka pacifica), obsahujú hardwarovú podporu virtualizácie. Týmto pridávajú sadu nových inštrukcií pre podporu virtualizácie na úrovni Kruh1. Výsledokom je, že nie je nutná zmena OS a teda dochádza k plnej virtualizácií.

  V prípade simultánneho behu viacerých domU plánovač hypervisoru zisťuje, ktorá VM má mať pridelený fyzický procesor a v akom poradí. XEN spočiatku podporoval plánovače round robin a bvt (borrowed virtual time). Tieto však boli postupom času odstranené a nahradené plánovačmi sedf a credit (pridelenie na základe výsledkov merania), ktoré využíva XEN verzie 3.x. Výber plánovača sa volí ako parameter v konfiguračnom súbore Grub loadera (pozn. Grub je jediný bootloader podporovaný XENom). Okrem samotného plánovača hypervisora každá VM implementuje svoju vlastnú politiku plánovania pre procesy bežiace vo vnútri domény k poskytovaniu I/O požiadaviek vo vnútri jadra (SCHED_FIFO, SCHED_NORMAL, SCHED_BATCH, SCHED_RR).

  Záver

  Zmeny OS vyžadované pre interakciu s hypervisorom nemenia vyšší level kernelu (nieje nutné modifikovať aplikácie) ale len kernel level kód, ako napríklad drivery zariadení. Dochádza teda k paravirtualizácii, čím je zaručený minimálny pokles výkonu virtuálnych mašín. Do doby, kým nebola pridaná HW podpora virtualizácie, bolo možné púšťať len 32bit. XEN domU na fyzickom hoste, ktorý bežal na 32bit. hypervisore a dom0. S nástupom HW podpory virtualizácie zavádzajúcej kruh1 umožňuje XEN aj podporu plnej virtualizácie. Výsledokom je, že XEN podporuje 32 a 64bit. virtuálne mašiny rôznych typov na jednom systéme bez nutnosti modifikácie OS.

  Nie som špecialista na virtualizáciu, avšak táto téma je hodne zaujímavá, preto by som v prípade nejakých nepresností poprosil o pripomienky.

         

  Hodnocení: 91 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  19.11.2008 03:37 Láďa | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Skvělé, jenom škoda že Xen už není virtualizační hvězda jako býval - seriál by byl hned mnohem zajímavější. V současné době má přece jenom mnohem zářivější budoucnost KVM, jednak protože je podporováno dvěmi nejvýraznějšími distribucemi (Redhat a Ubuntu) a druhák protože je oblíbené mezi Linuxovými hackery.
  19.11.2008 07:01 Pavel F.
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  KVM má možná budoucnost, ale v současnosti bych stále volil Xen, zejména pro mission-critical aplikace. Xen bych nazval vyzrálým systémem, kde dnes můžeme sklízet plody, u KVM uvidíme za jeden, dva roky, kam nám doroste.
  Nikola Ciprich avatar 19.11.2008 08:17 Nikola Ciprich | skóre: 23 | blog: NiX_blog | Palkovice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  na zaklade ceho byste oznacil XEN za vyzralejsi, zvlaste pro mission-critical aplikace? ze svych zkusenosti bych rekl ze mnohem bezproblemovejsi je KVM, at uz z hlediska funkcnosti, tak i z hlediska diagnostiky chyb, odezvy vyvojaru, celkove koncepce vyvoje atd...
  Did you ever touch the starlight ? Dream for a thousand years? Have you ever seen the beauty Of a newborn century?
  Black.Stone avatar 19.11.2008 20:20 Black.Stone | skóre: 7
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  treba tim ze je nejakou dobu XEN v RHEL supportovany? Nebo snad nekdo nasazuje mission-critical aplikace na nesupportovany SW/HW?
  20.11.2008 08:40 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Představ si, že na mission-critical aplikace se používá i třeba takový Debian.
  Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
  19.11.2008 17:06 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Já bych naopak za mnohem vyzrálejší řešení nazval KVM (a to přesto, že je mnohem mladší - i to něco vypovídá o jeho kvalitách).
  Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
  19.11.2008 22:37 SAL
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  XEN stale vedie, ale je fakt, ze KVM sa v poslednom case vyvija velmi rychlo a naopak XEN dost pomaly.

  KVM stale postrada:
   - live migraciu (migraciu za behu virtualneho systemu)
   - paravirtualizacia je stale v plienkach. Paravirtualne ovladace disku/sietovky znacne urychluju beh. Paravirtualne servery nepotrebuju podporu virtualizacie v HW.
   - nejaka vhodne nastroje na spravu virtualnych serverov (start, stop, restart, pripojenie na konzolu, ...) su v plienkach
   - sprava zariadeni v KVM je tiez dost obmedzena
  
  Co sa tyka virtualizacie na desktope, tak KVM urcite vedie. Co sa tyka virtualizacie na servri, tak Xen stale vedie.
  20.11.2008 02:12 Láďa | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  - Live migraci KVM umí.

  - Díky virtio je výkon KVM při komunikaci s hostem výborný. A HW bez podpory virtualizace jsou už muzejní kousky.

  - libvirt vyvíjený Redhatem je dost dobře použitelný. Sériová konzole je trabl, na druhou stranu VNC do guesta funguje skvěle.

  Virtualizace na desktopu je spíš doménou produktů jako VirtualBox nebo VMware, které se zaměřují na pohodlí a už tolik neřeší výkon. Xen samozřejmě je v tuhle chvíli napřed, protože je déle podporovaný Redhatem a Novellem a protože tu jednoduše byl dřív. Ale třeba u Redhatu to může být otázka jenom do vydání RHEL 6, protože je jasné, že po zaplacení 107 mil. USD za Quamranet sotva budou pokračovat ve výrazné podpoře Xenu (už dříve koupeného Citrixem za 500 mil. USD - skvělý obchod).
  19.11.2008 10:13 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Prosim no flame - ako Ubuntu podporuje XEN?
  Project Satan infects Calculon with Werecar virus
  19.11.2008 10:14 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  ... samozrejme som myslel KVM ;-)
  Project Satan infects Calculon with Werecar virus
  19.11.2008 14:00 Láďa | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Víc info tady. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že nástroj ubuntu-vm-builder není tak dotažený jako xen-tools, ale samotný běh KVM je bezproblémový.
  19.11.2008 14:59 miso | skóre: 36 | blog: iSCSI_initiator_howto | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Ale nepytal som sa ci preferuje, ale ako ho podporuje ...(nieco taketo)
  Inak suhlasim, ze KVM ma nabeh zatienit XEN, ale ten den este neprisiel
  Project Satan infects Calculon with Werecar virus
  19.11.2008 16:32 Láďa | skóre: 9
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Podporovat má dva významy - do oblíbené diskuze jestli Ubuntu dostatečně přispívá do upstreamu nechci zabíhat ;-)
  nettezzaumana avatar 19.11.2008 16:21 nettezzaumana | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  hmm .. nestacil by priste misto takto pozoruhodneho clanku jen odkaz na wiki ??

  nechci rejpat, ale informacni hodnota mi pripada miziva ..

  regards
  nettezzaumana avatar 19.11.2008 16:23 nettezzaumana | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  pouzivame ve firme Xen i kvm a mohu prohlasit, ze s KVM jsme nemeli diky bohu jediny problem a me osobne pripada transparentnejsi, efektivnejsi a ve virtualizaci linuxoveho kernelu temer spolehlivejsi nez Xen ..

  19.11.2008 10:50 Kerala
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Předpokládám, že MS Hyper-V vychází z XENu, takže XEN nemusí být jenom pro linux.
  xxxs avatar 19.11.2008 10:51 xxxs | skóre: 18 | blog: vetvicky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  esteticke chybicky:

  označovaných ako hypercalli -y

  potrebu vykonanie -vykonania

  nieje -nie je

  kernel level kod -kód

  Dochádza teda k paravirtualizácií -cii

  virtualne mašiny -virtuálne

  Niesom -nie som

  clanok sa mi pacil.
  19.11.2008 15:03 Stevko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie

  predchodziemu -> predchádzajúcemu/predošlému

  A nejak sa strácam v článku (a asi aj v problematike). Viackrát je tam spomenutý operačný systém (a že ho treba nejak upravovať), ale neviem, či hostiteľský (ak tam vôbec niečo také je) alebo ten vo virtuálnom stroji.

  Luboš Doležel (Doli) avatar 20.11.2008 11:19 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Opraveno.
  19.11.2008 18:48 artec | skóre: 24
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Informacni hodnota clanku mi prijde uplne nulova ve srovnani s tim, co vyslo asi pred rokem a pul na rootu. Bude mit clanek nejake pokracovani s nejakou praktickou casti?
  20.11.2008 22:15 dannak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Xen - základy virtualizácie
  Nemate nekdo, prosim, tuseni, jestli ve VM v XENu, kdyz budu mit procak s HW virtualizaci (Core i7), pujde accelerace videa ? resp. pristup k HW ? jde mi o programovani v CUDE (grafika NV9500GT), ne tak o video acceleraci, ikdyz i to by bylo prijemny.

  Nebo by melo spis smysl mit jako "podvozek" treba Gentoo64bit a v tom nekolik masin v KVM ? chci jednu VM na databazi, druhou na WWW server, treti na windowsy a mozna jeste jedna se bude hodit na hrani... Diky, s virtualizaci mam zatim zkusenosti jen s VMWare-serverem (ne ESX(i)) a VirtualBoxem, XEN ani KVM jsem zatim nestudoval a neznam :( takze, prosim o radu. diky

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.