Portál AbcLinuxu, 23. únor 2020 09:28

Týden na ITBiz: Domácí data bez drátu

8. 12. 2019 | Redakce
Články - Týden na ITBiz: Domácí data bez drátu  

DNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu. Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020. Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají. Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019. Domácí data bez drátu. Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost.

DNS přes HTTPS – budoucnost soukromí na webu

Dnes je šifrované spojení na internetu přes HTTPS standardem a věříme, že rozumní administrátoři toto považují za skutečný základ. Šifrování HTTPS totiž pomáhá chránit citlivé informace přenášené přes internet, jako jsou hesla, čísla kreditních karet, ale i běžnou komunikaci.

Nicméně volání DNS (překlad webové adresy na IP adresu) se zatím odehrává v nešifrovaném světě, v praxi jde o prostý text! Když nyní zadáte do webového prohlížeče adresu blog.firma.com, prohlížeč se zeptá několika DNS serverů a čeká na odpověď od prvního, aby mu prozradil, za jakou IP adresou se „schovávají“ data, která chce načíst. Webový prohlížeč je pak načte a zobrazí.

Kybernetické bezpečnostní trendy pro rok 2020

Příští rok se změní způsob, jak se malware dostává do našich počítačů. Uživatelé mobilních zařízení se musí připravit na to, že do oficiálních obchodů se dostane více podvodných a falešných aplikací. Chytrá zařízení a fyzická místa budou napřesrok ještě chytřejší. V nadcházejícím roce má také dojít k praktickému využití AI algoritmů, a to i pro zajištění soukromí.

Bezpečnostních incidentů je moc, lidé nestíhají

Málo spolupracující bezpečnostní systémy, špatné škálování, nedostatečná automatizace, to vše znamená pro podniky zvýšené riziko úspěšného útoku. Lidé v podnikových centrech SOC (bezpečnostní provozní centra) a u poskytovatelů řízených služeb zabezpečení jsou přetížení, takže často vypínají některé výstrahy čistě proto, aby dokázali reagovat na zbylé a zvládli zpracovat jejich objem.

Velký přehled mezd v českém IT v roce 2019

Jaké jsou nejlépe a nejhůře placené pozice v informačních technologiích v ČR? Ve kterých krajích berou ajťáci málo a kde hodně? Kolik si vydělá SAP konzultant v Jihočeském kraji, PHP vývojář na Vysočině či PPC specialista v Ostravě? Přinášíme výběr nejzajímavějších dat z celorepublikového přehledu mezd personální agentury Grafton Recruitment.

Domácí data bez drátu

Základem každé chytré domácnosti je počítačová síť a překvapivě to není Wi-Fi. Používají se především technologie Z-Wave nebo Zigbee. To ovšem neznamená, že tradiční Wi-Fi síť není důležitá. Naopak, představuje páteř umožňující překlenout propast mezi jednotlivými protokoly a je hlavním prvkem zábavné části chytré domácnosti – počítačových her, filmů, televize či hudby, protože jako jediná dokáže vzduchem rychle přenést velké objemy dat.

Umělá inteligence přetváří zákaznickou zkušenost

Moderní zákaznickou zkušenost lze dnes poskytovat pouze pomocí pokročilých nástrojů pro analýzu dat, s využitím internetu věcí a umělé inteligence. Zákaznická zkušenost by se měla dostat do centra podnikání, odpovědnost za ni nemá pouze marketingové nebo obchodní oddělení.

Zprávičky

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Umělý atom pro kvantové počítače
Týden na ITBiz: Z PC dělají lidé lepší nákupy než z mobilů
Týden na ScienceMag.cz: Šest stupňů odloučení u lidí, a jak je to u webů?
Týden na ITBiz: Rok 2020 bude rokem IT inovací ve výrobě
Týden na ScienceMag.cz: Pi-ton, nová kvazičástice z elektronů a děr

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.