Portál AbcLinuxu, 21. únor 2018 00:59

Týden na ScienceMag.cz: 45 qubitů jako kritická hranice

20. 7. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: 45 qubitů jako kritická hranice  

Co se stane, pokud využijeme kostku cukru a grafen? Kdy začnou kvantové počítače dominovat? V ČR navržena nová vodíková baterie. Evoluční biologové se nemohou dohodnout, proč vůbec existuje sex. Jaká svítidla nejvíce odpovídají přirozenému světlu – aneb chvála klasické žárovky. Potřetí se podařilo zachytit gravitační vlny, co se přitom zjistilo nového?

Baterie z kostky cukru

Vědci začali kostkou cukru a tu vložili do polymerového gelu. Dalšími úpravami (promývání, vakuum, zahřátí) se docílilo toho, že gel vytvořil srovnatelnou strukturu jako původní cukr – „houbu“, „fraktál“. Póry v gelu pak byly naplněny grafenem… Výsledkem by měla být ohebná a roztažitelná baterie.

Kdy začnou kvantové počítače dominovat?

45 kvantových bitů, qubitů, by mělo představovat hranici, kdy kvantové počítače získají/překonají výpočetní sílu současných superpočítačů. Simulace 45qubitového kvantového systému na superpočítači Cori vyžadovala celkem 0,5 petabajtů paměti a výkon 0,428 petaflopů.

Vědci z Řeže vyvinuli vodíkovou baterii pro armádu a záchranné složky

Power-box umístěný v přenositelném kufříku napájí externě připojená tlaková lahev s vodíkem. Kromě palivového článku, který slouží jako zdroj energie, obsahuje také akumulátory pro vykrytí výkyvů ve spotřebě. Tím se odlišuje od většiny podobných zařízení momentálně dostupných na trhu.

Přirozené světlo nejlépe nahrazuje klasická žárovka

Klasická žárovka evokuje pro lidské oko přirozenější světlo než například LED osvětlení nebo zářivka. Ty mají totiž proměnlivou intenzitu spektra, které je vzdálenější přirozenému slunečnímu světlu. I to je jeden z výsledků rozsáhlého testování více než padesátky světelných zdrojů, do kterého se pustili vědci z brněnské techniky…

Gravitační vlny potřetí

Americkým fyzikům, kteří pracují na detektoru LIGO, se podařilo už potřetí zaregistrovat gravitační vlny. Vznikly spojením dvou černých děr o hmotnosti 31 a 19 Sluncí ve vzdálenosti tří miliard světelných let od Země. Podle vědců jde o první případ, kdy by spin jedné ze spojujících se děr mohl mít opačný směr, než je orbitální rotace černé díry.

Krátce

Doba ledová: byly horské ledovce v Jizerských horách? Území České republiky bylo během čtvrtohor součástí převážně nezaledněné oblasti mezi pevninským ledovcem na severu a rozsáhle zaledněnými Alpami na jihu.

Nová technika pro analýzu malých molekul RNA. MicroRNA představují třídu nekódujících RNA, které hrají klíčovou roli v post-transkripční regulaci genové exprese.

Ve vesmíru existují dvě oddělené skupiny exoplanet. Vypadá to, že ve vesmíru je hodně planet s poloměrem okolo 1,3 Země a okolo 2,4 Země.

Evoluční smysl sexu a model loterie. Kdo se rozmnožuje asexuálně, je jako hráč, který má mnoho losů se stejným číslem. (Přinášíme úryvek ze známé knihy o evoluční biologii Červená královna.)

Mléč zelinný dokáže růst na polovině světa. Jaké jsou celosvětově nejrozšířenější druhy rostlin? Známe je i od nás?

Nový implantát ze slitiny titanu, hliníku a vanadu. Šetrnější postup při implantaci náhrady meziobratlové ploténky, rychlejší úleva od bolesti a spolehlivější kostní zhojení slibuje vynález olomouckého neurochirurga…

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Nanogenerátory elektrické energie
Týden na ScienceMag.cz: Sledování plazmatu v reaktoru ITER
Týden na ScienceMag.cz: Chytré nanášení nanomateriálů
Týden na ITBiz.cz – Hledání nerostných ložisek pouze od počítače?
Týden na ScienceMag.cz: Kvantová komunikace bez přenosu částic

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.