Portál AbcLinuxu, 16. srpen 2018 23:29

Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov

19. 6. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov  

Algoritmus Googlu pro rozpoznávání obrázků lze zmást. Počítačová simulace umí rozhodnout, zda je slitina magnetická. Hádanky Raymonda Smullyana. 2D materiály produkují provázané fotony, lze to použít pro šifrování? Sonda New Horizons se chystá navštívit dosud nejvzdálenější objekt ve Sluneční soustavě.

Trocha šumu algoritmy Googlu zmate

Autoři výzkumu demonstrují několik případů, kdy přidání 10-15 % šumu způsobuje, že systém již obrázek zařadí špatně, a to i když původní rozeznat dokázal. Platí to stejně pro čajovou konvičku, budovu i letadlo. Vyplývají z toho nějaká speciální rizika, lze na tomto základě vymýšlet např. podvody?

Předvídáme tříprvkové magnety

Počítačové modely materiálových vědců z Duke University dokáží předpovědět, zda příslušná sloučenina bude magnetická. Tímto způsobem lze velmi rychle „otestovat“ až tisíce nových molekul. Simulační program se konkrétně zaměřuje na tzv. Heuslerovy slitiny.

Záhada zámku z Monte Carla

„Kombinace /k trezoru/ používaly písmena, nikoli čísla. Kombinací budeme nazývat jakýkoli řetězec kterýchkoli z dvaceti šesti velkých písmen anglické abecedy. Řetězec může mít libovolnou délku a může obsahovat libovolná písmena, přičemž každé z nich se v řetězci může opakovat kolikrát libo.“ Přinášíme úryvek z knihy známého hádankáře Raymonda Smullyana.

Jak bude fungovat Internet budov

Nejsložitější úlohou pro Internet budov je smysluplná integrace dat z vnějších zdrojů, tj. především cen energií a dat z meteorologické predikce. Na budově Fénixu v Jeseníku UCEEB se jako na jednom z prvních objektů v ČR použil algoritmus řízení na základě lokalizované predikce slunečního osvitu PV Forecast. Budova díky tomu dokáže určit, kdy má spotřebovávat energii a kdy ji má ukládat do zásobníků.

Sulfid molybdeničitý emituje provázané fotony

Dvoudimenzionální materiál z běžných polovodičů by mohl mj. podporovat efektivní šifrování – umožňuje totiž emisi dvou fotonů najednou, které se díky tomu nacházejí v provázaném stavu. S jejich pomocí lze pak realizovat šifrovaný komunikační kanál.

Krátce

Může netopýr velký létat i za hibernace? Dosavadní studie naznačují, že netopýři jsou schopni pomalého lezení i při tělesných teplotách pod 10 °C. Ale co aktivní let?

Internet v roce 2021: 3,1 milionů DDoS útoků V roce 2021 bude podle prognózy k Internetu připojených více strojů než lidí, lidé však budou stále dominantním spotřebitelem dat.

Kdo požírá hmyzí škůdce v tropech? Vosy a mravenci. Na rozdíl od housenky na rovníku, která má největší šanci na to být napadena predátorem, má housenka poblíž pólu už jen osminové riziko.

Astrofotografie měsíce: Dvakrát Orion. Příběh Orionu po 84 letech

Nový rok 2019: Lidstvo navštíví dosud nejvzdálenější objekt. Kosmická sonda New Horizons 1. ledna 2019 proletí okolo objektu Kuiperova pásu s označením 2014 MU69.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Ženy v čele IT firem
Týden na ScienceMag.cz: Amazon chce „překládat“ přízvuk
Týden na ITBiz: Apple za bilion dolarů
Týden na ScienceMag.cz: Modelování chaosu
Týden na ITBiz: Výsledková sezóna

Diskuse k tomuto článku

19.6.2017 14:37 Harvie.CZ
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
No a co kdyz nekdo bude mit auto nebo mikinu potistenou nejakym modernim umenim co vypada jako sum, nebo nejakej spletitej pattern... Je mozny, ze ho naboura samoridici auto, protoze ho nepozna...
21.6.2017 07:58 Kate | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Leda by měl nějaký stealth overal co odráží světelné paprsky do všech stran. Samořídící auta rozpoznávají překážky na trase lidarem.
22.6.2017 08:23 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Jo ... ty prekazky na trase kvuli kterym to porad brzdi a ktery tam nejsou ...
22.6.2017 12:38 Kate | skóre: 8
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Nevím jak velký to je momentálně problém, ale není lepší mít false-positives a ladit zbytečné brždění (zatím nevím o tom že by se stala nějaká nehoda kterou by to zapřičinilo) než to někam napálit a pak ladit co to nezvládlo identifikovat?

Nebo ty snad při konfiguraci firewallu povolíš nejdřív vše a vytváříš pravidla až když dojde k incidentu?
22.6.2017 19:58 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Sudruzi z Tesly si asi myslia nieco ine... navyse usetrili za lidar a potom si ten kram nevsimne ani kamion a napali to do neho plnou rychlostou...
Heron avatar 23.6.2017 19:44 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
No já nevím, řidič má být též předvídatelný.

https://www.youtube.com/watch?v=wuhbqcMzOaw

Tohle je video od tesly, nevím, zda by někdo z nás chtěl jet přímo za ním. To auto bezdůvodně zastavuje a zpomaluje na místech, kde by to asi málokdo čekal. Nejhorší je asi 1:30, kdy to zastaví v zatáčce a zezadu asi nemusí být úplně vidět. Potom to zastavuje (správně) na stopce a taky hned po vjetí do silnice (když to odbočuje), to už taky každý nečeká.

Jedna věc je, zda to způsobilo nehody, druhá věc je, co to způsobilo za sebou, další věc je plynulost dopravy a taky pocit. Já nevím, já bych v tom autě sedět nechtěl, už na to video se mi nedívá příliš dobře (tohle jsou pocity, který člověk má když jede s fakt nezkušeným řidičem a neví, do kterýho rigólu to vletí).

Jako demo asi dobrý, ale na silnice bych to nepouštěl.
Josef Kufner avatar 25.6.2017 16:52 Josef Kufner | skóre: 68
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Pak taky nevidí psa ve 2:18.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
Fluttershy, yay! avatar 26.6.2017 16:49 Fluttershy, yay! | skóre: 82 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak funguje Internet budov
Tohle je video od tesly, nevím, zda by někdo z nás chtěl jet přímo za ním.

Kdo říká, že se do budoucna počítá s lidskými řidiči? Ty počítače o sobě v budoucnu můžou vědět.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.