Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
LaH10: supravodivost za zatím nejvyšší teploty, u látky, kterou česky skoro nepojmenujeme. Kvantové qubity počítají tak krátce, že je problém to vùbec změřit. Holografický vesmír, bludné planety a nezdravý kanibalismus.
„Fundamentální stupně volnosti“, základní stavební kameny obsahující informaci, jsou umístěny na povrchu prostoru – v tom smyslu, že maximální hodnota informace, kterou někam můžeme vtěsnat, závisí nikoliv na objemu, ale na ploše povrchu. Zdánlivě bohatší 3D struktury včetně nás samých pak jako by byly jen projekcí z 2D světa. Kde má ale tato teorie problémy?
Projektů, které deklarují úspěchy při dosahování supravodivosti za vyšších teplot, postupně přibývá. Prozatím ovšem vyžaduje taková supravodivost zase jinak extrémní podmínky, nejčastěji obří tlaky. Vědci z George Washington University nyní přišli s hydridem lanthanu o vzorci LaH10.
Jakési strojové učení na druhou. Výzkumníci v Googlu vyvinuli systém, který generuje rozmazané obrázky v pohybu. To vše kvůli tomu, aby se na jejich základě dokázaly jiné programy umělé inteligence naučit přesněji určovat jejich charakteristiky.
Vědcům z MITu se poprvé podařilo změřit, jak dlouho vydrží qubity na bázi grafenu ve stavu superpozice – tedy v oné známé „kombinaci nul a jedniček“, která kvantovým výpočetním systémům umožňuje za určitých podmínek vyšší rychlost, než mají klasické počítače. Výsledně stanovené trvání je ovšem až směšně krátké: koherence trvá 55 nanosekund. Tak dlouho tedy může probíhat výpočet, poté systém nevratně zkolabuje v důsledku šumu – je to strašně málo i na poměry kvantového počítání.
Galaxie je plná vesmírných odpadlíků. Už pár let víme díky simulacím, ale i prvním objevům, že v Galaxii existuje spousta planet bez hvězd – ale nejsou to jen bludné planety.
Hybridní hostitelé mají i hybridní parazity. Jak jsou hybridní zóny vůbec udržovány a jak je možné, že se oba druhy postupně kompletně nepromíchají?
Pražský kosmický inkubátor podpoří vývoj suborbitální rakety. S podporou ESA BIC Prague agentury CzechInvest ji chce start-up Suborbitality poprvé vypustit do vesmíru již letos.
Neandrtálci a priony. Mohla choroba podobná kuru stát za vymizením neandrtálců? (úryvek z knihy Bill Schut: Přírodopis kanibalismu)
Jak vypadala LUCA: alkalofil z horkých temnot. Stopování genů k jejich společnému počátku vede k závěru, že poslední společný předek všeho dnes živého pobýval někde v hlubinách u podmořských vývěrů a živil se vodíkem.
Ostravská univerzita otevírá Centrum diagnostiky lidského pohybu veřejnosti. Příčiny svalově-kosterních zranění či prevence chronických civilizačních onemocnění jsou témata, která vám může přiblížit prestižní vědecké pracoviště v Ostravě.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: