Portál AbcLinuxu, 19. srpen 2018 09:29

Týden na ScienceMag.cz: Krmení černých děr

21. 8. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Krmení černých děr  

Antineutrina a neutrina by se mohla lišit. Jak doplnit palivo satelitům na oběžné dráze. Likvidace elektronického odpadu pomocí kryomlýnu. Testování poloautonomních aut, která přecházejí od samořízení k řízení člověkem. Jak autonomní agenti hráli skřety v Pánovi prstenů. Zlaté rybičky a alkohol.

Proč hmota převládá nad antihmotou

Neutrina a antineutrina se prý nechovají tak docela stejně. Mohlo by to nějak vysvětlit, proč kolem nás nepozorujeme stejné množství hmoty a antihmoty a neustále neanihilují?

Vesmírná čerpací stanice pro satelity

Satelity jsou konstruovány tak, aby přežily ve vesmíru zhruba patnáct let. Jedním z ovlivňujících faktorů délky života je stav paliva. Možnost opětovného doplnění paliva satelitům obíhajícím na oběžné dráze je řešení, jak prodloužit jejich životnost. Chystané zařízení pro doplňování paliva bude podobné pohyblivé benzínové stanici, která bude schopná doplňovat palivo družicím pomocí robotických paží.

Kryomlýn mele myši na nanoprášek

Jedná se o nově navrženou metodu pro recyklaci elektronického odpadu, tedy včetně počítačových myší. Co se týče zvolených názvů – nejde prý jen o to, že to hezky zní. Nanoprášek má mít částice opravdu v řádu nanometrů, zrnka o rozměrech někde mezi 10 a 200 nm. A kryomlýn zase znamená, že proces se provádí za snížené teploty, kdy je likvidovaný materiál ochlazen na teplotu kapalného dusíku (-196 °C).

Jak se testují samořízená auta

Aneb auto se dvěma volanty. Při jízdě na skutečných silnicích využívá Continental metodu, která účastníkům testů simuluje pocit jízdy ve vozidle s kompletně automatizovaným řízením. Do detailů propracované testovací vozidlo má množství senzorů, jež zaznamenávají chování účastníka výzkumu a analyzují jeho reakce. Testovací piloti sedí za maketou volantu na levé straně vozidla, zatímco vpravo za skutečným volantem sedí speciálně vyškolený řidič. Hlavní náplní testování je citlivá fáze přechodu mezi autonomní fází jízdy a částí, kdy se řízení bude věnovat člověk…

Bagrovací pud a složitost, která složitá ani není

Složité chování jako důsledek jednoduchých pravidel: O rypoších lysých i bojových scénách v Pánovi prstenů. Někteří skřeti na okraji obrazu propadli pacifismu, nechali bitvu bitvou a mizeli v horách. Ve skutečnosti toto chování nevyžadovalo žádnou sofistikovanou vzpouru strojů…

Superhmotná černá díra požírá kosmickou medúzu

Pozorování takzvaných medúzovitých galaxií pomocí dalekohledu ESO/VLT odhalila dosud neznámý způsob, jakým superhmotné černé díry získávají hmotu. Vědce již dlouho trápí otázka, proč pouze malá část superhmotných černých děr v centrech galaxií je aktivní. Černé díry se totiž nacházejí téměř v každé galaxii, tak proč pouze zlomek z nich pohlcuje hmotu a jasně září?

Krátce

Zmrzlina, která netaje. V Japonsku přišli s jahodovou zmrzlinou, kde emulze tuku a vody vydrží v pevném stavu i při vyšší teplotě.

Zlaté rybičky, kyslík a alkohol. Zlaté rybičky a jejich volně žijící příbuzný karas dokáží v zimě přežít pod zamrzlou hladinou v prostředí téměř bez kyslíku. Jak to dělají a jak to souvisí s alkoholem?

Naděje pro pacienty s Huntingtonovou nemocí. Genová terapie byla demonstrována na speciálně vyšlechtěných miniaturních prasatech.

Natrix helvetica: v Evropě identifikován nový had. Případ této užovky ukazuje, že novinky se dají objevit i na tak notoricky známém místě, jako je Evropa.

Objevili nejbližší systém s více exoplanetami? Okolo červeného trpaslíka YZ Cet obíhají tři planety o hmotnosti Země.

Interaktivní film z Československa a vznik Betonu. Trocha historie: Projekt Kinoautomat z roku 1967, kdy se o pokračování filmu hlasuje.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ScienceMag.cz: Jak na pružné diamanty
Týden na ITBiz: Ženy v čele IT firem
Týden na ScienceMag.cz: Amazon chce „překládat“ přízvuk
Týden na ITBiz: Apple za bilion dolarů
Týden na ScienceMag.cz: Modelování chaosu

Diskuse k tomuto článku

22.8.2017 09:47 j
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Krmení černých děr
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mno ... ad ty samoridici auta, nebal bych se toho, ze se toho doziju ...

Malej priklad. Auto s tzv adaptivnim tempomatem (= umi zpomalit za auto).

1) vidi prekazky tam, kde zadny nejsou = slapne zcela zbytecne (a pomerne prudce) na brzdu 2) kdyz se blizi k jinymu autu, tak misto aby "dal nohu z plynu" a napohodu dojel, tak jede pod plynem a opet az v dany vzdalenosti slape na brzdu, pri vetsim rozdilu rychlosti opet pomerne prudce 3) kdyz uz to auto brzdi, tak se brzdovej pedal chova vyrazne jinak nez normalne (je vyrazne preposilovanej), takze i pomerne jemny seslapnuti vede k prudkymu brzdeni. 4) nefunguje to (nevidi) v desti a snehu (pomerne logicky, 2,4GHz ...).

A to sme u jednoho jedinyho a pomerne hloupyho systemu, na kterym je videt, ze ti dmenti co to navrhnoujou nemaj ani pulku mozku. Zmerit rozdil rychlosti a tomu prizpusobit zpusob dobrzeni je primitivne trivialni.

Opravdu si zive dovedu prestavit tu skvadru nadsenych majitelu automobilu, kterym auto rekne, ze "dneska prsi, nikam se nejede" ...
22.8.2017 13:40 mica
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Krmení černých děr
Společnost je taková, jací jsou jedinci, kteří ji tvoří. Víc než spoléhat na Mesiáše "Bude líp", jenž zařídí zázraky, prospěje, když se každý zamyslí nad vlastním chováním a pro začátek aspoň přestane ostatní lidi označovat za dementy, i kdyby se chovali nevím jak hloupě.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.