abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (17%)
     (33%)
     (17%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (33%)
    Celkem 6 hlasů
     Komentářů: 1, poslední dnes 13:41
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Objevili nejtěžší jádro rozpadající se vyzářením protonu

    20.6. | Redakce | Různé | 2174×

    Magnetické pole dávného Měsíce: může za podivné výsledky měření dopad asteroidu? České instituce se připojují ke kvantové počítačové síti IBM. Stroj na výrobu štěstí.

    Objevili nejtěžší jádro rozpadající se vyzářením protonu

    Bylo objeveno nové nejtěžší (známé) jádro fungující jako emitor protonů. Protonový rozpad je exotický typ radioaktivity. Dochází k němu u jader s velkým přebytkem protonů a v určitých dalších speciálních případech (excitované stavy jader apod.). Nicméně – nový nejtěžší protonový zářič byl popsán až po skoro 30 letech od předcházejícího rekordu, i to ukazuje, že jde o jevy dost výjimečné.

    Stroj na výrobu štěstí

    Dáváte vždy přednost tomu, abyste znali pravdu, celou pravdu, i když je třeba nepříjemná nebo bolestivá? Nebo někdy raději pravdu ignorujete … Je vám nabídnuto, abyste strávili zbytek života napojeni na tento stroj, aniž byste si uvědomovali, že jste v simulaci. Nemá to žádné vedlejší účinky. Váš život bude stejně dlouhý jako ve skutečném světě, ale co se týče samotného množství prožitků a požitků, zažijete jich mnohem více, než byste zažili v normálním životě. Proč se Nozick zajímal o myšlenku takového stroje? (úryvek z knihy Jiří Beňovský: Philo Fiction – Historky z podsvětí filozofie)

    Krátce

    ENT: Astronomové popsali nejenergetičtější exploze ve vesmíru. K těmto mimořádným jevům dochází, když se masivní hvězdy (nejméně třikrát těžší než Slunce) roztrhají na kusy poté, co se přiblíží příliš blízko supermasivní černé díře. Při jejich narušení se uvolňuje obrovské množství energie viditelné na kosmické vzdálenosti.

    Červené víno asi není zdravější než bílé. Mnozí věří, že vysoký obsah antioxidantu resveratrolu poskytuje ochranu před rakovinou i kardiovaskulárními chorobami. Výzkumníci však tento předpoklad podrobili zkoušce.

    Najdou podtlakové kalhoty astronautů využití v medicíně? Během cvičebních zátěžových testů v přístroji MRI pacienti normálně leží. Tato pozice způsobuje, že se více krve ze spodní části těla vrací do srdce, protože ji gravitace už nestahuje do nohou.

    Magnetické pole dávného Měsíce: může za podivné výsledky měření dopad asteroidu? Vědci možná vyřešili záhadu, proč Měsíc vykazuje známky dávného magnetismu, ačkoli dnes žádné magnetické pole nemá. Náraz, například velkého asteroidu, mohl vytvořit oblak ionizovaných částic, který na krátkou dobu obklopil Měsíc a jeho dřívější slabé magnetické pole zesílil…

    Nová data z projektu ALICE mohou přispět k vyřešení záhady kosmického záření. Kosmické záření tvoří vysokoenergetické částicedopadající na zemskou atmosféru. Přitom vytvářejí spršky sekundárních částic, jako jsou miony, které mohou dosáhnout povrchu planety. V posledních letech ale experimenty detekovaly více kosmických mionů, než předpovídají současné teoretické modely.

    Psilocybin vyšel jako srovnatelný s klasickými antidepresivy. Vysoké dávky psilocybinu – účinné látky v lysohlávkách – mají zřejmě podobný účinek na depresivní příznaky jako běžně používaný lék escitalopram, inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI).

    Mikroreaktory na míru: 3D tisk usnadnil vývoj polymerních kartáčů pro biosenzory. Polymerní kartáče, ultratenké nanovrstvy polymerů navázané na povrch materiálů, hrají klíčovou roli v biosenzorech, diagnostických čipech i dalších bioanalytických technologiích.

    Proč kradou nádorové buňky mozku mitochondrie? Mitochondrie mohou být též sdíleny mezi sousedními buňkami procesem zvaným horizontální mitochondriální transfer.

    Vosí dvojníci staří 33 milionů let obelstili i dávné ptáky. Objev poskytuje jedinečný vhled do evoluce Batesovské mimeze – strategie přežití, kdy se neškodný druh vyvine tak, aby napodoboval nebezpečnější organismus.

    České instituce se připojují ke kvantové počítačové síti IBM. Ke kvantové počítačové síti IBM se díky ČVUT v Praze připojí další české vysoké školy i Akademie věd ČR. Projekt pomůže i ke zvýšení bezpečnosti ČR.

    Co se děje v dětské hlavě? Humanoidní robot v postýlce pomáhá pochopit raný vývoj poznání. S pomocí humanoidního robota iCub nyní simulují klasický experiment s postýlkou, nad kterou je zavěšená hračka. Ta je propojená s končetinou dítěte, které se tak učí, že může vlastním pohybem ovlivnit své okolí.

    Operace reanimace obličeje jsou v ČR výjimečné. Série reanimačních operací u devíti pacientů s vrozenou obrnou lícního nervu.

    Nejcennější archeologické nálezy z výzkumu před stavbou Pražského okruhu. Zlato, bronz, keramika i korálky. Přes 10 000 archeologických objektů vyzvedl tým záchranného archeologického výzkumu na pěti úsecích 13 km dlouhého prvního úseku budoucího Pražského okruhu u Běchovic.

    Evoluční skok bez pravidel: Jaká prostředí osidlují rostliny s dvojnásobným genomem? Každý druh se chová trochu jinak. Nemůžeme tedy říci, že po zdvojení genomu rostliny vždy osídlí horská prostředí nebo sušší oblasti, jak se dlouho předpokládalo…

    Za znečistěné ovzduší mohly požáry v kanadských lesích. Vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR detekovali na několika stanicích prudký nárůst znečišťujících látek v ovzduší. Jev byl pozorován v České republice ve dnech 9. a 10. června 2025.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.