abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.4. 17:55 | IT novinky

    Společnost Volla Systeme stojící za telefony Volla spustila na Kickstarteru kampaň na podporu tabletu Volla Tablet s Volla OS nebo Ubuntu Touch.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    17.4. 17:44 | IT novinky

    Společnost Boston Dynamics oznámila, že humanoidní hydraulický robot HD Atlas šel do důchodu (YouTube). Nastupuje nová vylepšená elektrická varianta (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (10%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 562 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Otec parašutismu žil v Praze

    19. 1. 2017 | Redakce | 2204×

    Analýza krystalů, programování robotiky, supramolekulární chemie, spory o vznik Měsíce, hudba v mozku, pruhy zeber, syfilis a virus HIV. A na dvoře Rudolfa II. žili nejen alchymisté.

    Čeští vědci na titulní stránce časopisu Science

    Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR se podíleli na vývoji nové metody pro analýzu mikro a nanokrystalů. Vyšlo se z moderní, dnes nicméně běžné techniky analýzy rozptylu elektronů na krystalech. Nový postup však umožňuje zjistit mnohem více detailů, a to včetně přesného umístění vodíkových (tj. nejlehčích) atomů. Metoda byla úspěšně demonstrována na paracetamolu a hlinitofosforečnanu kobaltnatém.

    Robotika v Matlabu a Simulinku

    Na zjednodušenie tvorby robotických aplikácií bola vytvorená skupina nástrojov, knižníc a software, ktorý sa všeobecne označuje ako Robot Operating System (ROS). Spoločnosť MathWorks vytvorila nadstavbu výpočtového prostredia MATLAB a Simulink, ktorá sprístupňuje možnosti ROSu pre vývojárov robotických aplikácií – Robotics System Toolbox.

    Jak spojit i souhlasně nabité ionty

    Supramolekulární chemie umožňuje připravovat látky, které by podle klasických pouček snad ani neměly existovat. Tak lze k sobě např. připlácnout dva síranové anionty (oba souhlasně záporně nabité, a tudíž se elektricky odpuzující). Používá se při tom dost složitých struktur z organických látek, které vzniklý podivný útvar stabilizují. Metody tohoto typu by se prý mohly používat k oddělování specifických aniontů z roztoků, příprava podobných sloučenin je ovšem zajímavá i sama o sobě.

    Debata o vzniku Měsíce není u konce

    Předpokládáme, že náš Měsíc vznikl po impaktu tělesa velikosti Marsu. Nemohlo být ale takových srážek víc, s menšími tělesy, a Měsíc jako celek by se pak zformoval až z menších útvarů? Jak mezi oběma teoriemi experimentálně rozlišit? Můžeme využít třeba toho, že známe počty měsíců u sousedních planet Sluneční soustavy? (Poznámka: teorií o vzniku Měsíce vzniklo více, ale v poslední době se zdálo, že debata je uzavřena ve prospěch scénáře o srážce Země s planetou velikosti Marsu.)

    Záplava komet na noční obloze – za milion let

    Sluneční soustavu čeká přibližně za 1,35 milionů let blízké setkání s hvězdou Gliese 710, která proletí ve vzdálenosti asi 13 000 AU. Stane se tak nejjasnější hvězdou noční oblohy. A co setkání vyvolá dále? Určitě rozkolísá tělesa v Oortově mračnu a mnohé komety odtud zamíří k Zemi. Gliese 710 nám odhadem bude posílat zhruba 10 dlouhoperiodických komet ročně, a to po dobu 3 až 4 milionů let.

    Kde se vzaly viry

    Nové výsledky a z nich vyplývající zamyšlení nad evolucí virů. Můžeme ji vůbec rozumně sledovat? Kdy se jednotlivé skupiny virů objevily? A jak je to konkrétně s retroviry, k nimž patří mj. známý HIV? Možná, že celá evoluce obratlovců a vlastnosti naší imunity souvisejí s retroviry víc, než jsme si dosud mysleli. (Poznámka: Vyplývá z předpokládané dlouhé koevoluce něco o metodách boje s retroviry? Bezprostředně asi ne.)

    Neurologie hudby

    Mnohým lidem přijde, že hudba je prostě o ničem. Nyní se zřejmě poodhalila neurologie stojící za tímto jevem. Příslušné poškození (nebo se tomu nedá říkat poškození?) asi souvisí mj. s nedostatečným spojením mezi emočními centry v mozku a centry pro vnímání zvuku. Dotyčný tedy není hluchý a i jinak normálně vnímá emoce, pouze se mu tyto dvě věci nepropojují. (Poznámka: Takto řečeno to ovšem vypadá jako hodně extrémní zjednodušení. Určitě můžu mít nezájem o hudbu a třeba vrtačku od souseda emočně vnímat v plné síle.)

    Krátce

    Průmyslové znečištění prý začalo s chalkolitem. Pravidelná tavba měděných rud na určitém místě nakonec dokázala vytvořit toxické koncentrace řady látek v širém okolí. Nicméně počátek doby kovů s sebou nesl hodně pozitiv.

    Proč mají zebry pruhy? Kvůli lvům či mouchám? Oddanost vědě, posedlost řešením problému. Biolog žil se zebrami 10 let a dokonce se za ně převlékal.

    Výročí: 400 let od seskoku padákem. Když pomineme Leonarda da Vinci, který přišel snad na všechno, „otcem parašutismu“ byl Faust Vrančić. 15 let žil v Praze na dvoře Rudolfa II. Celkem vzato pak méně překvapuje, že při svém pokusu zahynul…

    Po zářijové havárii úspěch: Falcon 9 splnil úkol. Společnost SpaceX chce letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket.

    Vědci z MU zmapovali původce syfilis. Vyplývá z toho i imunita vůči různým antibiotikům, na základě detailní znalosti jednotlivých kmenů by se mohlo začít pracovat i na vývoji vakcíny.

    Nejstarší Španělé nevařili. Obyvatelé Španělska z doby před 1,2 miliony let ještě neznali oheň. Byla tato technologie např. ztracena při první migraci z Afriky, nebo v té době ještě vůbec nebyla objevena? (Přitom by bylo logické zrovna oheň a migraci do chladnějších oblastí dávat do souvislosti.)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.